Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

37/2006. (V. 18.) FVM rendelet

az "EK-műtrágya"-ként megjelölt műtrágyák forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről

A növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 65. §-a (3) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az egészségügyi miniszterrel, valamint a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §[1]

(1)[2] A Magyarországon forgalomba hozni kívánt EK-műtrágyákat a szükséges megfelelőség-ellenőrzések elvégzése érdekében az első forgalomba hozatal megkezdése előtt 30 nappal, azt követően 5 évente

a) a gyártó,

b) nem Magyarországon történő előállítás esetén az első magyarországi forgalomba hozó

a kereskedelmi név, a pontos összetétel, a foszfor vegyület, az EK-műtrágya típusa és a gyártó feltüntetésével köteles bejelenteni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (a továbbiakban: NÉBIH).

(2)[3] A bejelentés mellékleteként be kell nyújtani a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 27. cikke szerinti magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát műtrágyákra vonatkozó, 6 hónapnál nem régebbi vizsgálati eredményt (a továbbiakban: vizsgálati eredmény). A vizsgálati eredmény másolatát minden további műtrágyaszállítmányhoz biztosítani kell, valamint a szabad forgalomba bocsátás vámeljárás kezdeményezése esetén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részére is be kell mutatni.

(3)[4] Amennyiben egy, a termésnövelő anyagok engedélyezésére vonatkozó forgalomba hozatali és felhasználási engedéllyel rendelkező műtrágya megfelel az EK-műtrágyákra vonatkozó előírásoknak, és az engedélyes a műtrágyát EK-műtrágyaként kívánja forgalomba hozni, a forgalmazás megkezdése előtt ezt be kell jelentenie a NÉBIH-nek. A bejelentés benyújtásától számított 30 napon belül a NÉBIH a termésnövelő anyagok engedélyezésére vonatkozó forgalomba hozatali és felhasználási engedélyt visszavonja.

(4)[5] A csomagoláson, címkén, illetve ömlesztett áru kísérő okmányán a műtrágya tápelemeit - a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 6. cikke szerint - a Melléklet szerinti elemi és oxidos formában is fel kell tüntetni.

(5)[6] Az EK-műtrágya-reklám közlésének, állításának összhangban kell lennie a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel, valamint a reklámban szereplő állításnak technikailag igazolhatónak kell lennie.

(6)[7] Az EK-műtrágya kereskedelmi neve nem lehet megtévesztő, és egyértelműen megkülönböztethetőnek kell lennie más engedélyezett engedélyköteles termék és forgalomba hozott EK-műtrágya nevétől.

2. §

(1)[8] Az EK-műtrágyák hatósági ellenőrzését a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal (a továbbiakban: vármegyei kormányhivatal) végzi, melynek során vizsgálja[9]

a) a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 8. cikke szerinti nyilvántartást,

b) az 1. § (1) és (2) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítését,

c) a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I. melléklete alapján az "EK-műtrágya" jelölés megfelelőségét,

d) a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet címkézésre vonatkozó előírásainak teljesítését,

e) a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet csomagolásra vonatkozó előírásainak teljesítését, valamint

f) a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. címe szerinti, az egyes műtrágyatípusokra vonatkozó rendelkezések teljesülését.

(2)[10] A vármegyei kormányhivatal az (1) bekezdés f) pontjában meghatározott ellenőrzése során laboratóriumi vizsgálathoz térítésmentesen mintát vehet. A mintavételt a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. mellékletében leírtak alapján kell elvégezni. A mintavétel helyén ellenmintát kell hagyni.

(3)[11] A hatósági ellenőrzéshez szükséges vizsgálatokat a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet III. és IV. mellékletében leírt módszerekkel és az azokra akkreditált, az Európai Bizottságnál bejelentett és az Európai Bizottság által közzétett laboratóriumok végezhetik.

(4)[12] A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a harmadik országból érkező EK-műtrágya szabad forgalomba bocsátása során ellenőrzi a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 7. és 10. cikke szerinti címkézésre, 12. cikke szerinti csomagolásra vonatkozó előírásai, valamint az 1. § (4) bekezdés szerinti rendelkezés teljesülését, az érintett készítmény EK-műtrágyaként való egyértelmű azonosítása céljából.

(5)[13] A 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 25. cikke szerinti magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát műtrágyák (a továbbiakban: magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágya) szabad forgalomba bocsátása során a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőrzi a vizsgálati eredmény rendelkezésre állását.

(6)[14] Amennyiben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a (4) bekezdése szerinti ellenőrzése során hiányosságot állapít meg, haladéktalanul értesíti a vármegyei kormányhivatalt. A vámhatóság a vármegyei kormányhivatal (8) bekezdés szerinti szakértői véleményének megérkezéséig az árut az uniós vámjog végrehajtásáról szóló 2016. évi XIII. törvény 78. §-ában foglaltak alapján átmeneti jelleggel hatósági rendelkezés alá vonja.

(7)[15] Amennyiben a magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágya szállítmányt nem kíséri 6 hónapnál nem régebbi vizsgálati eredmény, vagy a mellékelt robbanásvizsgálati eredmény "nem megfelelő", a vámhatóság a szabad forgalomba bocsátás vámeljárást nem végzi el, és a vámjogszabályokban foglaltak szerint jár el. Amennyiben a vámhatóság számára nem állapítható meg, hogy a magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágya szállítmány robbanásvizsgálati kötelezettség alá esik-e, a vámhatóság haladéktalanul értesíti a vármegyei kormányhivatalt. A vámhatóság a vármegyei kormányhivatal (9) bekezdés szerinti szakértői véleményének megérkezéséig az árut az uniós vámjog végrehajtásáról szóló 2016. évi XIII. törvény 78. §-ában foglaltak alapján átmeneti jelleggel hatósági rendelkezés alá vonja.

(8)[16] A vármegyei kormányhivatal a Nemzeti Adó- és Vámhivatal értesítésétől számított 3 munkanapon belül elektronikus úton tájékoztatja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt az érintett készítmény EK-műtrágyákra vonatkozó előírásoknak való megfelelőségére vonatkozó szakértői véleményéről.

(9)[17] A vármegyei kormányhivatal a Nemzeti Adó- és Vámhivatal értesítésétől számított 3 munkanapon belül elektronikus úton tájékoztatja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt az érintett készítmény magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágyának való minősítésére vonatkozó szakértői véleményéről.

(10)[18] Amennyiben a vármegyei kormányhivatal álláspontja alapján a forgalomba helyezés nem engedélyezhető, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az áru átmeneti jelleggel hatósági rendelkezés alá vonását megszünteti, és a továbbiakban - a vármegyei kormányhivatal véleményének figyelembevételével - a vámjogszabályok szerint jár el.

(11)[19] Amennyiben a vármegyei kormányhivatal a (6) és (7) bekezdés szerinti értesítéstől számított 3 munkanapon belül nem tájékoztatja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt szakértői véleményéről, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal úgy jár el, mintha a vármegyei kormányhivatal álláspontja szerint a forgalomba helyezés engedélyezhető lenne.

3. §

(1) Amennyiben a címkén, illetve kísérő okmányon feltüntetett adatok szerint az ellenőrzött műtrágya nem elégíti ki az "EK-műtrágya" jelölés használatára vonatkozó előírásokat, a készítményre a termésnövelő anyagok engedélyezéséről szóló külön jogszabály előírásait kell alkalmazni.

(1a)[20] Az EK-műtrágya nem bocsátható szabad forgalomba, amíg a gyártó, illetve a forgalmazó a címkézési hiányosságot nem pótolja.

(2)[21] Amennyiben a csomagolás, címke, illetve kísérő okmány nem felel meg a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet előírásainak, a vármegyei kormányhivatal a készítmény adott tételére a kijavításig forgalomba hozatali és felhasználási tilalmat rendel el.

(3)[22] Az EK-műtrágya hatóanyag tartalmát hatósági ellenőrzés keretében a vármegyei kormányhivatal vizsgálja. Amennyiben a vizsgált EK-műtrágya hatóanyag tartalma eltér a gyártó által deklarált értéktől, de besorolható a 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint valamely EK-műtrágya típusba, a vármegyei kormányhivatal kötelezi a gyártót vagy a forgalmazót a vármegyei kormányhivatal által megállapított hatóanyag tartalom feltüntetésére. A vármegyei kormányhivatal a megállapított hatóanyag tartalom feltüntetéséig forgalomba hozatali és felhasználási tilalmat rendel el.

(4) Amennyiben a vizsgált EK-műtrágya hatóanyag tartalma eltér a gyártó által deklarált értéktől, és nem felel meg valamely EK-műtrágya típusnak, a termésnövelő anyagok engedélyezéséről szóló külön jogszabály előírásait kell alkalmazni.

(5)[23] Amennyiben a vármegyei kormányhivatal a magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágya hatósági ellenőrzés keretében végzett robbanóképesség vizsgálata során megállapítja, hogy az nem felel meg az előírásoknak, tájékoztatja erről a NÉBIH-et, és a tételt a veszélyes hulladékkal kapcsolatos egyes tevékenységek részletes szabályairól szóló jogszabály szerint kezeli. A NÉBIH tájékoztatja a fogyasztóvédelmi hatóságot a magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágya jogszabályi előírásoknak való meg nem feleléséről, az Európai Bizottságnak a közösségi Gyors Tájékoztatási Rendszeren (a továbbiakban: RAPEX) keresztül történő értesítése érdekében.

(6)[24] Amennyiben a NÉBIH a RAPEX-en keresztül értesítést kap arról, hogy egy magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágya nem felel meg a jogszabályi előírásoknak, haladéktalanul megvizsgálja, hogy a vonatkozó tételből kerülhetett-e Magyarországra műtrágya. A NÉBIH a vizsgálat eredményéről értesíti a fogyasztóvédelmi hatóságot és - amennyiben a vonatkozó tételből Magyarországra is került műtrágya - az 1. § (1) bekezdése szerinti bejelentőt. A NÉBIH a magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát EK-műtrágyát a veszélyes hulladékkal kapcsolatos egyes tevékenységek részletes szabályiról szóló jogszabály szerint kezeli.

3/A. §[25]

(1) Lejárt eltarthatósági idejű készítmény a minőség ellenőrzése nélkül nem hozható forgalomba és nem használható fel. A minőség-ellenőrzési vizsgálatot a forgalmazónak vagy a tétel tulajdonosának kell elvégeztetnie. Amennyiben a minőség-ellenőrzési vizsgálatok eredményei alapján a készítmény eredeti rendeltetésének megfelelően nem használható fel, a készítményt hulladéknak kell tekinteni.

(2)[26] Amennyiben a minőség-ellenőrzés eredményei alapján a készítmény megfelel a címke előírásainak, a megvizsgált tétel további 1 évig forgalomba hozható és felhasználható. A tétel tulajdonosa vagy a forgalmazó köteles a vizsgálattal kapcsolatos dokumentumokat kérésre a vevő vagy hatósági ellenőrzéskor a vármegyei kormányhivatal rendelkezésére bocsátani.

(3) A címkén feltüntetett hatóanyag-tartalom csökkenése esetén

a) az EK-műtrágya a mért hatóanyag-tartalom feltüntetésével legfeljebb fél évig forgalomba hozható, ha a csökkent hatóanyag-tartalom ellenére kielégíti az EK-műtrágyára vonatkozó követelményeket,

b) az EK-műtrágyát hulladéknak kell tekinteni, ha a csökkent hatóanyag-tartalom nem elégíti ki az EK-műtrágyára vonatkozó követelményeket.

(4) Az azonosíthatatlanná vált termék kezelésére a veszélyes hulladékkal kapcsolatos egyes tevékenységek részletes szabályairól szóló jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni.

4. §[27]

A 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 15. cikke szerinti védzáradék intézkedések meghozatala, valamint az azzal kapcsolatos értesítési kötelezettség teljesítése az agrárpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium hatáskörébe tartozik.

5. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) Az 1. § (3) bekezdése a rendelet kihirdetését követő negyedik hónap első napján lép hatályba. Az 1. § (3) bekezdésének meg nem felelő, az 1. § (3) bekezdésének hatálybalépését megelőzően gyártott EK-műtrágya a készlet kimerüléséig forgalomba hozható.

5/A. §[28]

E rendeletnek az élelmiszerek és az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 20/2021. (V. 17.) AM rendelettel [a továbbiakban: 20/2021. (V. 17.) AM rendelet] megállapított 1. § (1) bekezdése szerinti, 5 évente esedékes, EK-műtrágya megfelelőség-ellenőrzési bejelentési kötelezettséget a 2017. január 1-jétől a 20/2021. (V. 17.) AM rendelet hatálybalépéséig megfelelőség-ellenőrzés elvégzése érdekében bejelentett EK-műtrágyákra is alkalmazni kell.

6. §[29]

Ez a rendelet a műtrágyákról szóló, 2003. október 13-i 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.

Budapest, 2006. május 16.

Gráf József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Melléklet a 37/2006. (V. 18.) FVM rendelethez

A tápelemek feltüntetésére vonatkozó előírások

Tápelem neveVegyjelÁtszámítás
Makro-elemekNitrogén FoszforN PP = P2O5 × 0,436
- Foszfor-pentoxidP2O5
KáliumKK = K2O × 0,830
- Kálium-oxidK2O
Mezo-elemekKalcium - Kalcium-oxidCa CaOCa = CaO × 0,715
MagnéziumMgMg = MgO × 0,6
- Magnézium-oxidMgO
NátriumNaNa = Na2O× 0,742
- Nátrium-oxidNa2O
KénSS = SO3 × 0,400
- Kén-trioxidSO3
KlórCl
Mikro-elemekBór
Kobalt
B
Co
RézCu
VasFe
MangánMn
MolibdénMo
Cink7n

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 74/2009. (VI. 25.) FVM rendelet 1. §-a. Hatályos 2009.07.10.

[2] Megállapította a 20/2021. (V. 17.) AM rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.05.22.

[3] Megállapította a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[4] Módosította a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 11. § a) pontja. Hatályos 2017.04.21.

[5] Módosította a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 11. § b) pontja. Hatályos 2017.04.21.

[6] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[7] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[8] Megállapította a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[9] A nyitó szövegrészt módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[10] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[11] Módosította a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 11. § b) pontja. Hatályos 2017.04.21.

[12] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[13] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[14] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[15] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[16] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[17] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[18] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[19] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[20] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[21] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[22] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[23] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[24] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.04.21.

[25] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 9. §-a. Hatályos 2017.04.21.

[26] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[27] Módosította a 94/2022. (XII. 27.) AM rendelet 1. § második (vélhetően hibás, c) helyetti) a) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[28] Beiktatta a 20/2021. (V. 17.) AM rendelet 13. § (2) bekezdése. Hatályos 2021.05.22.

[29] Beiktatta a 18/2017. (IV. 11.) FM rendelet 10. §-a. Hatályos 2017.04.21.

Tartalomjegyzék