Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

80/2006. (XI. 24.) GKM rendelet

a villamosenergia-termelői engedélyes által értékesített, közüzemi célra lekötött villamos energia legmagasabb hatósági árainak megállapításáról

Az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. §-ának (1) és (2) bekezdésében, valamint a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény (a továbbiakban: VET) 5. §-ának e) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

(1) E rendelet alkalmazásában irányadó fogalmakat a VET 3. §-a, a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 180/2002. (VIII. 23.) Korm. rendelet 1. §-a, valamint a (2) bekezdés tartalmazza.

(2) E rendelet alkalmazásában

a) átlagos rendelkezésre álló teljesítőképesség: a naponta meghatározott, ténylegesen rendelkezésre álló teljesítményértékek adott hónapra vonatkozó egyszerű számtani átlaga;

b) felek közötti szerződés: a termelő és a közüzemi nagykereskedő között megkötött, a VET 3. §-ának 23. pontja szerinti közüzemi célra lekötött villamos energia vásárlására vonatkozó hosszú távú szerződés;

c) garantált átvétel: a felek közötti szerződésben az egyes lekötött egységekre naptári évek szerint rögzített, a közüzemi nagykereskedő által garantáltan megvásárolandó villamosenergia-mennyiség;

d) lekötött egység: a termelő azon erőműve vagy annak villamosenergia-termelő egysége, amelyre felek közötti szerződés van érvényben;

e) mérési pont: a hálózatnak a felek közötti szerződésben meghatározott azon fizikai pontja, ahová az elszámolási mérőket tápláló áramváltókat beépítették, és ahonnan az együttes (összegzett) elszámoláshoz szükséges mérési adatokat a felek nyerik;

f) operatív terv: a közüzemi nagykereskedő által a termelőnek a lekötött egység(ek) re vonatkozóan megküldött egyeztetett dokumentum a felek közötti szerződés szerint.

2. §

(1) A villamosenergia-termelői engedélyes által a közüzemi nagykereskedő részére értékesített, közüzemi célra lekötött villamos energia legmagasabb hatósági ára (a továbbiakban: legmagasabb hatósági ár) az e rendelet 1. mellékletének 1. pontjában termelő egységenként meghatározott két díjelem (a lekötött teljesítmény után fizetendő rendelkezésre állási díj és az energiadíj) alkalmazásából az adott termelő egység vonatkozásában adódó ár.

(2) Atomerőmű esetén - az (1) bekezdésben meghatározott díjakon felül - az atomerőmű által a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba történő, külön jogszabályban meghatározott befizetéseket is a legmagasabb hatósági ár részének kell tekinteni. A befizetés mértékét e rendelet 1. mellékletének 2. pontja tartalmazza.

(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti árak (díjak) az általános forgalmi adót nem tartalmazzák.

3. §

(1) Ha az elszámolási mérés nem a csatlakozási ponton történik, a villamos energia mért mennyiségét a mérési és csatlakozási pont közötti szakasz hatásos veszteségével korrigálni kell.

(2) A 2. § szerinti hatósági árakhoz tartozó egyéb áralkalmazási feltételeket e rendelet 2. melléklete tartalmazza.

4. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) Az e rendeletben foglalt árakat (díjakat) első alkalommal az e rendelet hatálybalépését követő első mérést (leolvasást) követően vásárolt villamos energia elszámolásánál kell alkalmazni.

(3) Az e rendeletben közzétett árakat a hatálybalépés előtt megkötött, felek közötti szerződések esetében is figyelembe kell venni. A felek közös megegyezéssel a szerződésben kikötött - az e rendeletben közzétett árnál alacsonyabb - árat fenntarthatják, vagy azt e rendelet szerinti legmagasabb hatósági árnál alacsonyabb árra változtathatják.

Dr. Kóka János s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

1. melléklet a 80/2006. (XI. 24.) GKM rendelethez[1]

A villamosenergia-termelői engedélyes által értékesített, közüzemi célra lekötött villamos energia ár legmagasabb hatósági díjai (áfa nélkül)

1. Rendelkezésre állási díjak és energiadíjak

SorszámTermelő (lekötött) egység megnevezéseRendelkezésre állási díj
E Ft/MW/év
Energiadíjak
Ft/MWh
1.Budapesti Erőmű Rt.
1 .a)Kelenföld GT25498114050
1. b)Újpesti Erőmű4507213870
1. c)Kispesti Erőmű2692612350
2.Csepeli Áramtermelő Kft.3277216991
3.Dunamenti Erőmű Rt.
3. a)F blokkok1207520979
3. b)G2 blokk2365517061
4.Mátrai Erőmű Rt. - III-V. blokkok280478922
5.Paksi Atomerőmű Rt.56715800
6.Pannon Hőerőmű Rt. - IV. blokk6076410750
7.AES-Tisza Erőmű Kft.1207521250

2. A Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba történő befizetés mértéke: 1902,3 M Ft/hó

2. melléklet a 80/2006. (XI. 24.) GKM rendelethez

Áralkalmazási feltételek

1. Általános szabályok

a) A fizetések a villamosenergia-ellátási szabályzatokkal összhangban végzett méréseken alapuló számla alapján történnek.

b) A jogosult köteles számláját a kötelezett részére úgy benyújtani, hogy azt a kötelezett a számlában feltüntetett esedékesség időpontját legalább öt banki nappal megelőzően kézhez vehesse.

c) A fizetési kötelezettségekkel kapcsolatos számlákra vonatkozó kifogásokat a számla kézhezvételétől számított négy munkanapon belül lehet a jogosulttal közölni. A számlára vonatkozó kifogás esetén a nem vitatott részek esedékessége nem változik.

d) A fizetési kötelezettségek késedelmes teljesítése esetén a késedelmesen teljesítő fél a késedelembe esés napjától a kifizetés napjáig terjedő időszakra késedelmi kamatot köteles fizetni a másik fél részére.

2. Különleges szabályok

a) A termelő a közüzemi célra (lekötött és) átadott villamos energia ellenértékéről havonta két számlát állíthat ki.

b) Az első számla a felek közötti szerződésben adott hónapra rögzített rendelkezésre állási és nukleáris alapképzési díj felét, valamint a hónap 1-15. napjára vonatkozó energiadíj értékét tartalmazza. A termelő az első számlát minden hónap 15-ét követő két napon belül a közüzemi villamos energia vásárlójának dokumentáltan megküldi, és a vásárló köteles azt legkésőbb a hónap 21. napjáig kiegyenlíteni. Amennyiben a hónap 21. napja munkaszüneti napra esik, úgy a számlát az ezt követő első banki napig kell kiegyenlíteni.

c) A második számla a rendelkezésre állási díj és az 1. melléklet 3. pontja szerinti egyéb díjak tényleges értékeit, valamint az 1. melléklet 2. pontja szerinti nukleáris alapképzési díjat tartalmazza az első számlában kiszámlázott értékek figyelembevételével.

d) A termelő a második számlát legkésőbb a tárgyhónap utolsó napját követő három munkanapon belül a közüzemi villamos energia vásárlójának dokumentáltan megküldi, és az köteles a számlát a kézhezvételtől számított 5. munkanapon belül kiegyenlíteni.

e) Az éves garantált villamosenergia-átvétel havi értékeinek tűrése +15%. Az egyéb lekötések tűréseiről a felek a felek közötti szerződésben, vagy a kereskedelmi év során a szerződésben lefektetett értéktől eltérően is megállapodhatnak.

f) A felek az energiadíj elszámolásakor figyelembe veszik az e rendelet hatálybalépésekor érvényben lévő szerződéseikben kikötött képleteket és áralkalmazási feltételeket.

3. Rendelkezésre állási díj

a) A rendelkezésre állási díj havi összegét (RD) ezer forintban kifejezve egy lekötött egységre vonatkozóan - a külön nyilvántartott lekötött kapacitásokra havonta - bármely hónapra az alábbiak szerint kell kiszámítani:

ahol

P: átlagos rendelkezésre álló teljesítőképesség

MW-ban kifejezve, R: e rendelet 1. melléklete szerinti rendelkezésre állási díj E Ft/MW/év-ben kifejezve, név: az adott naptári év napjainak száma (365 vagy 366), nhó: az adott hónap naptári napjainak száma.

b) Az átlagos rendelkezésre álló teljesítőképesség a felek közötti szerződésben, vagy az operatív tervben szereplő értéket csak akkor haladhatja meg, ha a közüzemi villamos energia vásárlója a többletteljesítményt a tervezés során, a termelő felajánlása alapján dokumentáltan lekötötte.

4. A Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba történő befizetési kötelezettség

A befizetési kötelezettséget az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 63. §-ának (4) bekezdésében foglaltak teljesülése érdekében a rendelkezésre állási díjjal együtt kell teljesíteni.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 14/2007. (I. 26.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2007.02.01.

Tartalomjegyzék