16/2007. (III. 14.) OKM rendelet
a szakmai és informatikai fejlesztési feladatok támogatása igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes szabályairól
A Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetéséről szóló 2006. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: költségvetési törvény) 5. számú mellékletének 18. a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, figyelemmel a költségvetési törvény 13. § (1) bekezdésére, valamint a 31. § (1) bekezdésének a)-d) pontjára, az önkormányzati és területfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 168/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró önkormányzati és területfejlesztési miniszterrel egyetértésben, az oktatási és kulturális miniszter feladat- és hatásköréről szóló 167/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontja szerinti feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. §
E rendelet hatálya kiterjed
a) a helyi és helyi kisebbségi önkormányzatokra, a többcélú kistérségi társulásokra,
b) az egyházi jogi személyre, alapítványra, egyesületre és más jogi személyre, országos kisebbségi önkormányzatra, közhasznú társaságra, jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaságra és a közoktatási feladatot alaptevékenységként végző, a személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozóra, a nem állami felsőoktatási intézményekre,
c) a központi költségvetési szervként működő felsőoktatási intézményekre, valamint
d) az a)-c) pont alatt felsoroltak (a továbbiakban együtt: fenntartó) által fenntartott - a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 20-22. §-ában meghatározott -közoktatási intézményekre (a továbbiakban: intézmény) .
Informatikai és szakmai fejlesztések támogatása
2. §
(1) A fenntartó legfeljebb 3500 Ft/fő támogatást igényelhet az öt-tizenhárom évfolyamokon az általános műveltséget megalapozó nappali rendszerű iskolai oktatásban, valamint a költségvetési törvény 3. számú melléklet 16.3.1. és a 16.3.4. pontjaiban meghatározott kollégiumi ellátásban részesülő tanulók után. A támogatást - további bérleti konstrukció létesítése nélkül - a fenntartó a bérleti konstrukcióban megszerzett hardvereszközök éves használati díjfizetési kötelezettségének teljesítésére, illetve az intézményeiben a nevelési, pedagógiai programokban meghatározott feladatokhoz szükséges berendezések és felszerelések, taneszközök (a továbbiakban: szakmai eszközök) pótlására, korszerűsítésére, valamint informatikai eszközökre használhatja fel.
(2) A fenntartó szakmai és informatikai eszközökre az óvodába járó gyermekek és az egy-négy évfolyamokon az általános műveltséget megalapozó nappali rendszerű iskolai oktatásban tanulók után legfeljebb 1400 Ft/fő támogatást, az alapfokú művészetoktatási intézményben tanulók után legfeljebb 800 Ft/fő támogatást igényelhet.
(3) E rendelet alkalmazásában az informatikai eszközök alatt a Programtanács által az Oktatási és Kulturális Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) honlapján 2007. április 30-ig közzétett hardver- és szoftvereszközöket, valamint az adminisztrációs és ügyviteli, továbbá könyvtári szoftvereket, azok felhasználási jogával kapcsolatos szolgáltatásokat, a szoftverek folyamatos üzemeltetését kell érteni.
(4) Az egy-tizenhárom évfolyamon általános műveltséget megalapozó nappali rendszerű oktatásban, valamint kollégiumi nevelésben részesülő tanuló után igényelt támogatásból - tanulónként legfeljebb 500 Ft összegben -biztosítani kell az adminisztrációs és ügyviteli szoftver működését.
(5) Az alapfokú művészetoktatási intézményben a tanulót a költségvetési törvény 3. számú melléklet 16.2. pontjában meghatározott számítási mód szerint kell figyelembe venni.
3. §
(1) A fenntartó támogatási igényt nyújthat be az e rendelet 4. számú mellékletében meghatározott eszközökre, ha az általa fenntartott óvoda, általános iskola, középfokú nevelési-oktatási intézmény és gyógypedagógiai nevelési, oktatási intézmény testi, érzékszervi, halmozottan, vagy súlyosan, halmozottan fogyatékos gyermek, tanulók nevelését, oktatatását látja el.
(2) A támogatási igények elbírálása a következő szempontok alapján történik:
a) az intézmény gyógypedagógiai módszertani intézményként látja el a testi, érzékszervi fogyatékosság miatt sajátos nevelési igényű gyermekek nevelését, tanulók nappali rendszerű oktatását,
b) az intézmény többcélú intézményként hosszabb távon biztosítja a testi, érzékszervi fogyatékosság miatt sajátos nevelési igényű gyermekek nevelését, tanulók nappali rendszerű oktatását,
c) az intézmény a testi, érzékszervi fogyatékos gyermeket, tanulót a többi gyermekkel, tanulóval együtt, azonos óvodai csoportban, óvodai tagozaton, illetve iskolai osztályban neveli, oktatja és az intézmény székhelye 3000 fő vagy az alatti lakosságszámú településen működik,
d) az intézmény számára kiválasztott eszközöket a gyermek, tanuló használja a nevelő, oktató munka során,
e) az intézmény számára kiválasztott - nem közvetlenül a gyermek, tanuló által használt - eszközök igénylése esetén a sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók létszáma az intézmény összlétszámának egyharmadát eléri.
Programtanács
4. §
(1) Az informatikai eszközök fejlesztési feladatai összhangjának megteremtése érdekében az oktatási és kulturális miniszter (a továbbiakban: miniszter) Programtanácsot működtet.
(2) A Programtanács a miniszter szakmai tanácsadó testületeként működik, ügyrendjét saját maga határozza meg, a miniszter hagyja jóvá, és azt a Minisztérium honlapján nyilvánosságra hozza 2007. április 30-ig.
(3) A Programtanács három tagból áll, tagjait a miniszter bízza meg feladatuk ellátásával, és dönt visszahívásukról. A megbízatás elfogadással jön létre. A tagokat tevékenységük ellátásáért díjazás nem illeti meg. A Programtanács tagja a miniszter által nem utasítható.
(4) A Programtanács feladata, hogy a hardvereszközök típusára, az informatikai eszközökkel szemben támasztott minimális műszaki követelményekre, továbbá az adminisztrációs és ügyviteli szoftverre és az akkreditációs eljárás szabályainak meghatározására vonatkozóan - az ügyrendje alapján - javaslatot tegyen a miniszternek. A miniszter döntését a Minisztérium honlapján 2007. április 30-ig nyilvánosságra kell hozni.
Az adminisztrációs és ügyviteli szoftver
5. §
(1) Ha az intézményben adminisztrációs és ügyviteli szoftver nem került bevezetésre, illetve ha a fenntartó az intézménynél alkalmazásban lévő szoftver helyett egy másik akkreditált szoftvert kíván bevezetni, a fenntartó az általa fenntartott közoktatási intézmények mindegyikének részvételével egyeztető tárgyalást folytat le, amelynek során a részt vevő intézmények igényeinek összehangolásával kiválasztja a megfelelő szoftvereszközt az akkreditált ügyviteli szoftverek közül.
(2) Az egyeztető tárgyalásról az azon részt vevő intézmények és a fenntartó által aláírt jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyv tartalmazza a kiválasztott szoftver megnevezését, amelyet a fenntartó - a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény előírásait figyelembe véve - a jegyzőkönyv lezárását követően haladéktalanul megrendel, vagy a megrendelése érdekében szükséges közbeszerzési eljárást haladéktalanul megkezdi. Nem szükséges egyeztető tárgyalást lefolytatni, ha a fenntartó az intézménynél a már bevezetett szoftvert tartja továbbra is alkalmazásban és azt kívánja frissíteni.
A támogatás igénylése, folyósítása és elszámolása
6. §
(1) A fenntartó a 2. §-ban meghatározott támogatásra vonatkozó igényét az 1. számú mellékletben szereplő tartalommal és az Oktatási és Kulturális Minisztérium Támogatáskezelő Igazgatósága (a továbbiakban: OKM Támogatáskezelő) honlapján közzétett adatlapon egy eredeti és egy másolati példányban postai úton 2007. május 10-ig nyújtja be:
a) az 1. § a) pontja szerinti fenntartó - az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 64/B. § (3) bekezdése alapján - a Magyar Államkincstár illetékes területi szervéhez (a továbbiakban: Igazgatóság),
b) az 1. § b) pontja szerinti fenntartó - a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról rendelkező 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) alapján - az Igazgatósághoz,
c) a központi költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmény a Minisztérium Felsőoktatási és Tudományos Szakállamtitkársága részére.
(2) A fenntartó az (1) bekezdésben meghatározott támogatási igényét egyidejűleg az erre kialakított elektronikus rendszeren keresztül is megküldi az OKM Támogatáskezelő részére.
(3) Az 1. § a) pontja szerinti fenntartó a 2007. április 30-i (kiegészítő felméréssel és lemondással korrigált) mutatószámok alapján igényli a támogatást.
(4) Az 1. § b) pontja szerinti fenntartó a 2007. február 1-jei és a Vhr. 14. § (4) bekezdése alapján megállapított létszám alapján igényli meg a támogatást.
(5) Az 1. § c) pontja szerinti fenntartó a 2007. február 1-jei létszám és a Vhr. 17/C. §-a alapján igényli meg a támogatást.
(6) Az Igazgatóság a rendelkezésére álló iratok, saját nyilvántartása alapján, valamint az e rendeletnek való megfelelés szempontjából megvizsgálja a támogatási igényt, és szükség esetén a beérkezéstől számított öt napon belül, nyolc napos határidővel hiánypótlásra, módosításra hívja fel az 1. § a) és b) pontja szerinti fenntartót. Amennyiben a fenntartó a felhívásnak nem tesz eleget, vagy nem megfelelően teljesíti azt, az Igazgatóság a támogatási igényt nem továbbítja és erről 2007. május 31-ig értesíti a fenntartót és a Minisztériumot. Az e bekezdésben foglaltakat alkalmazni kell az 1. § c) pontja szerinti fenntartók esetében is.
(7) Az Igazgatóság az 1. § a) pontja szerinti fenntartók adatlapjait a 2. számú melléklet alapján összesíti és 2007. május 31-ig papír alapon és elektronikus formában is megküldi az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: ÖTM) részére, valamint az 1. számú melléklet szerinti adatlapokat postai úton továbbítja a Minisztérium részére. A támogatás folyósításáról az ÖTM utalványozása alapján a Magyar Államkincstár egy összegben 2007. augusztus 25-ig gondoskodik a költségvetési törvény 5. számú melléklet 18. a) pontja szerinti jogcím előirányzat terhére.
(8) Az Igazgatóság 1. § b) pontja szerinti fenntartók adatlapjainak feldolgozása alapján összesített igényt és a fenntartók jóváhagyott adatlapjait 2007. május 31-ig megküldi a Minisztérium részére. A Minisztérium a támogatás folyósításához szükséges fedezetet az Igazgatóság részére a 2007. augusztusi átutalásával együtt a költségvetési törvény XX. Fejezet, 11. cím, 2. alcím, 3. jogcímcsoport "Közoktatási célú humánszolgáltatás és kiegészítő támogatás" előirányzata terhére biztosítja.
(9) A Minisztérium az 1. § c) pontja szerinti fenntartók részére 2007. szeptemberig intézkedik a költségvetési törvény XX. fejezet 11. cím2. alcím 17. jogcímcsoport "Gyakorlóiskolák normatív támogatás" előirányzat terhére történő előirányzatok átcsoportosításáról.
7. §
(1) A 3. § alapján a támogatási igényét az 1. § a) pontja szerinti fenntartó a 3. számú mellékletben szereplő tartalommal az OKM Támogatáskezelő honlapján közzétett adatlappal, valamennyi melléklettel együtt egy eredeti és egy másolati példányban postai úton 2007. április 10-ig nyújtja be az Igazgatósághoz. A fenntartó az igényléssel egyidejűleg az adatlapot az erre kialakított elektronikus rendszeren keresztül is megküldi az OKM Támogatáskezelő részére is. A hiánypótlások tekintetében alkalmazni kell a 6. § (6) bekezdésben foglaltakat azzal, hogy az Igazgatóság a támogatási igényeket 2007. április 30-ig egy eredeti és egy másolati példányban küldi meg az OKM Támogatáskezelő részére.
(2) A 3. § alapján a támogatási igényt az 1. § b) és c) pontja szerinti fenntartó a rendelet 3. számú mellékletben szereplő tartalommal az OKM Támogatáskezelő honlapján közzétett adatlappal, valamennyi melléklettel együtt egy eredeti és egy másolati példányban postai úton 2007. április 10-ig nyújtja be az OKM Támogatáskezelőhöz, valamint a benyújtással egyidejűleg az adatlapot az erre kialakított elektronikus rendszeren keresztül is megküldi.
(3) A 3. §-ban meghatározott támogatás igénylésekor az 1 § a) pontja szerinti fenntartónak fenntartónként, az 1. § b) és c) pontja szerinti fenntartónak településenként lebonyolítási díjat kell fizetni, melynek összege ötezer forint. A díjat átutalással az OKM Támogatáskezelő 10032000-00285128-00000000 számlaszámára kell befizetni, a "szakmai és informatikai eszközök támogatása" jogcím feltüntetésével. A befizetésről szóló számlát az OKM Támogatáskezelő postán eljuttatja az igénylőhöz. Az igényléshez csatolni kell az átutalásról szóló bizonylat másolatát. Mentesülnek a lebonyolítási díj megfizetése alól a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet szerinti leghátrányosabb, illetve hátrányosabb helyzetben lévő kistérségből pályázó önkormányzatok és többcélú kistérségi társulások, valamint a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, illetve az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések jegyzékéről szóló 240/2006. (XI. 30.) Korm. rendelet melléklete szerinti önkormányzatok.
(4) Az adatlaphoz csatolni kell:
a) az intézmény alapító okiratát,
b) az intézmény nevelési, pedagógiai programjának a sajátos nevelési igényű gyermekre, tanulókra vonatkozó részeit,
c) az intézmény vezető nyilatkozatát arról, hogy az intézmény rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkezik,
d) az átutalási bizonylat másolatát,
e) a nem helyi önkormányzat által fenntartott intézménynek a jogerős záradékkal ellátott valamennyi hatályos működési engedélyét,
f) a nem állami fenntartó ha a fenntartó tevékenységét nem jogszabály felhatalmazása alapján látja el - a közoktatási szolgáltató tevékenység folytatására jogosító -30 napnál nem korábbi okiratát, továbbá a fenntartó képviselőjének aláírási címpéldányát, azonnali beszedési megbízásra szóló felhatalmazást, a fenntartó nyilatkozatát arról, hogy sem neki, sem az általa fenntartott intézménynek nincs esedékes, meg nem fizetett köztartozása.
(5) Az OKM Támogatáskezelő az e rendeletnek való megfelelés szempontjából megvizsgálja a támogatási igényeket, és szükség esetén a beérkezéstől számított öt napon belül, nyolc napos határidővel hiánypótlásra, módosításra hívja fel az 1. § b) és a c) pontja szerinti fenntartót. Amennyiben a fenntartó a felhívásnak nem tesz eleget, vagy nem megfelelően teljesít, az OKM Támogatáskezelő a támogatási igényt nem továbbítja és erről 2007. április 30-ig értesíti a fenntartót és a Minisztériumot.
(6) Az OKM Támogatáskezelő a támogatási igényekről 2007. május 31-ig összesítő jelentést készít a szakértői bizottság részére.
(7) A támogatás megítéléséről a Minisztérium, az ÖTM, a Pénzügyminisztérium és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakértőiből álló öt tagú bíráló bizottság a 3. § (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével 2007. június 30-ig tesz javaslatot a miniszternek. A bíráló bizottságba két tagot a Minisztérium, egy-egy tagot az ÖTM, a Pénzügyminisztérium és a Szociális és Munkaügyi Minisztériumjelöl.
(8) A miniszter nyolc napon belül dönt a támogatások odaítéléséről. A döntés eredményéről minden igénylőt levélben értesíteni kell, illetve azt a Minisztérium honlapján közzé kell tenni.
(9)[1] A Minisztérium a döntést követően a támogatásra jogosult 1. § a) pontja szerinti fenntartók adatlapjait a 2. számú melléklet alapján összesíti és utalványozás céljából papír alapon és elektronikus formában is 2007. július 25-ig megküldi az ÖTM részére. Az ÖTM a támogatást a költségvetési törvény 5. számú melléklet 18. a) pontja szerinti forrás terhére biztosítja. A Magyar Államkincstár a támogatást az ÖTM utalványozása alapján 2007. november 25-ig folyósítja.
(10)[2] Az 1. § b) pontja szerinti fenntartó esetén a támogatást - a Minisztérium utalványozása alapján - az Igazgatóság a költségvetési törvény XX. Fejezet, 11. cím, 2. alcím, 3. jogcímcsoport "Közoktatási célú humánszolgáltatás és kiegészítő támogatás" című előirányzat terhére 2007. novemberi normatíva átutalásával együtt folyósítja.
(11)[3] Az 1. § c) pontja szerinti fenntartó részére a Minisztérium 2007. novemberig intézkedik támogatás a költségvetési törvény XX. fejezet 11. cím 2. alcím 17. jogcímcsoport "Gyakorlóiskolák normatív támogatás" előirányzat terhére történő előirányzatok átcsoportosításáról és folyósításáról.
A pótlólagos igénylések benyújtásának és folyósításának szabályai[4]
7/A. §
(1) A fenntartó pótlólagos támogatási igényt nyújthat be az e rendelet 4. számú mellékletében meghatározott eszközökre, ha az általa fenntartott közoktatási intézmény testi, érzékszervi, halmozottan vagy súlyosan, halmozottan fogyatékos gyermek, tanulók nevelését, oktatását látja el.
(2) A támogatási igények elbírálása a következő szempontok alapján történik:
a) az intézmény gyógypedagógiai módszertani intézményként látja el a testi, érzékszervi fogyatékosság miatt sajátos nevelési igényű gyermekek nevelését, tanulók nappali rendszerű oktatását,
b) az intézmény többcélú intézményként hosszabb távon biztosítja a testi, érzékszervi fogyatékosság miatt sajátos nevelési igényű gyermekek nevelését, tanulók nappali rendszerű oktatását,
c) az intézmény a testi, érzékszervi fogyatékos gyermeket, tanulót a többi gyermekkel, tanulóval együtt, azonos óvodai csoportban, óvodai tagozaton, illetve iskolai osztályban neveli, oktatja és az intézmény székhelye 3000 fő vagy az alatti lakosságszámú településen működik,
d) az intézmény a súlyosan, halmozottan fogyatékos gyermek, tanuló nevelését, oktatását fejlesztő iskolai oktatás keretében biztosítja,
e) az intézmény számára kiválasztott eszközöket a gyermek, tanuló használja a nevelő, oktató munka során,
f) az intézmény számára kiválasztott - nem közvetlenül a gyermek, tanuló által használt - eszközök igénylése esetén a sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók létszáma az intézmény összlétszámának egyharmadát eléri.
(3) A támogatási igényét az 1. § a) pontja szerinti fenntartó a 3. számú mellékletben szereplő tartalommal az OKM Támogatáskezelő honlapján közzétett adatlappal, valamennyi melléklettel együtt egy eredeti és két másolati példányban postai úton 2007. szeptember 15-éig nyújtja be az Igazgatósághoz. A fenntartó az igényléssel egyidejűleg az adatlapot az erre kialakított elektronikus rendszeren keresztül megküldi az OKM Támogatáskezelő részére is. Az Igazgatóság a rendelkezésére álló iratok, saját nyilvántartása alapján, valamint az e rendeletnek való megfelelés szempontjából megvizsgálja a támogatási igényt, és szükség esetén a beérkezéstől számított öt napon belül, nyolcnapos határidővel hiánypótlásra, módosításra hívja fel az 1. § a) pontja szerinti fenntartót. Amennyiben a fenntartó a felhívásnak nem tesz eleget, vagy nem megfelelően teljesíti azt, az Igazgatóság a támogatási igényt nem továbbítja. Az Igazgatóság a jogszabályi feltételeknek megfelelő támogatási igényeket 2007. október 5-éig egy eredeti és egy másolati példányban küldi meg az OKM Támogatáskezelő részére, egyidejűleg az elutasított támogatási igényekről értesíti a fenntartót és a Minisztériumot is.
(4) A támogatási igényt az 1. § b) és c) pontja szerinti fenntartó a rendelet 3. számú mellékletben szereplő tartalommal az OKM Támogatáskezelő honlapján közzétett adatlappal, valamennyi melléklettel együtt egy eredeti és két másolati példányban postai úton 2007. szeptember 15-éig nyújtja be az OKM Támogatáskezelőhöz, valamint a benyújtással egyidejűleg az adatlapot az erre kialakított elektronikus rendszeren keresztül is megküldi.
(5) A támogatás igénylésekor az 1. § a) pontja szerinti fenntartónak fenntartónként, az 1. § b) és c) pontja szerinti fenntartónak településenként lebonyolítási díjat kell fizetni, melynek összege ötezer forint. A díjat átutalással az OKM Támogatáskezelő 10032000-00285128-00000000 számlaszámára kell befizetni, a "szakmai és informatikai eszközök támogatása" jogcím feltüntetésével. A befizetésről szóló számlát az OKM Támogatáskezelő postán eljuttatja az igénylőhöz. Az igényléshez csatolni kell az átutalásról szóló bizonylat másolatát. Mentesülnek a lebonyolítási díj megfizetése alól a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet szerinti leghátrányosabb, illetve hátrányosabb helyzetben lévő kistérségből pályázó önkormányzatok és többcélú kistérségi társulások, valamint a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, illetve az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések jegyzékéről szóló 240/2006. (XI. 30.) Korm. rendelet melléklete szerinti önkormányzatok.
(6) Az adatlaphoz csatolni kell:
a) az intézmény alapító okiratát,
b) az intézmény nevelési, pedagógiai programjának a sajátos nevelési igényű gyermekre, tanulóra vonatkozó részeit,
c) az intézményvezető nyilatkozatát arról, hogy az intézmény rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkezik,
d) az átutalási bizonylat másolatát,
e) a nem helyi önkormányzat által fenntartott intézménynek a jogerős záradékkal ellátott valamennyi hatályos működési engedélyét,
f) a nem állami fenntartó - ha a fenntartó tevékenységét nem jogszabály felhatalmazása alapján látja el - a közoktatási szolgáltató tevékenység folytatására jogosító, 30 napnál nem korábbi okiratát, továbbá a fenntartó képviselőjének aláírási címpéldányát, azonnali beszedési megbízásra szóló felhatalmazást, a fenntartó nyilatkozatát arról, hogy sem neki, sem az általa fenntartott intézménynek nincs esedékes, meg nem fizetett köztartozása.
(7) Az OKM Támogatáskezelő az e rendeletnek való megfelelés szempontjából megvizsgálja a támogatási igényeket, és szükség esetén a beérkezéstől számított öt napon belül, nyolcnapos határidővel hiánypótlásra, módosításra hívja fel az 1. § fej és a c) pontja szerinti fenntartót. Amennyiben a fenntartó a felhívásnak nem tesz eleget, vagy nem megfelelően teljesít, az OKM Támogatáskezelő a támogatási igényt nem továbbítja, és erről 2007. október 5-éig értesíti a fenntartót és a Minisztériumot.
(8) Az OKM Támogatáskezelő - az e rendeletben foglalt feltételeknek való megfelelését követően - a benyújtott támogatási igényeknek legalább két szakértő általi vizsgálatáról gondoskodik. A támogatási igények bírálata közoktatási intézményenként történik. Az OKM Támogatáskezelő a feldolgozott igénybejelentések és a szakértői bírálat eredménye alapján elkészített összesítő jelentését az 1. § szerinti fenntartói bontásban, intézménysorosan összesítve papír alapon és elektronikus formában 2007. október 19-éig megküldi a Minisztérium részére.
(9) A támogatás megítéléséről a Minisztérium, az ÖTM, a Pénzügyminisztérium és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakértőiből álló öttagú bíráló bizottság a (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével 2007. október 31-éig tesz javaslatot a miniszternek. Abíráló bizottságba két tagot a Minisztérium, egy-egy tagot az ÖTM, a Pénzügyminisztérium és a Szociális és Munkaügyi Minisztériumjelöl.
(10) A miniszter nyolc napon belül dönt a támogatások odaítéléséről. A döntés eredményéről minden igénylőt levélben értesíteni kell, illetve azt a Minisztérium honlapján közzé kell tenni.
(11) A Minisztérium a döntést követően a támogatásra jogosult 1. § a) pontja szerinti fenntartók adatlapjait a 2.számú melléklet alapján összesíti, és utalványozás céljából papír alapon és elektronikus formában is 2007. november 15-éig megküldi az ÖTM részére. Az ÖTM a támogatást a költségvetési törvény 5. számú melléklet 18. a) pontja szerinti forrás terhére biztosítja. A Magyar Államkincstár a támogatást az ÖTM utalványozása alapján 2007. november 30-áig folyósítja.
(12) Az 1. § b) pontja szerinti fenntartó esetén atámoga-tást - a Minisztérium utalványozása alapján - az Igazgatóság a költségvetési törvény XX. fejezet, 11. cím, 2. alcím,
3.jogcímcsoport "Közoktatási célú humánszolgáltatás és kiegészítő támogatás" című előirányzat terhére 2007. novemberi normatíva átutalásával együtt folyósítja.
(13) Az 1. § c) pontja szerinti fenntartó részére a Minisztérium 2007. novemberig intézkedik a költségvetési törvény XX. fejezet, 11. cím, 2. alcím, 17. jogcímcsoport "Gyakorlóiskolák normatív támogatása" előirányzat terhére történő előirányzatok átcsoportosításáról és folyósításáról.
Közös rendelkezések
8. §
(1) Az e rendeletben meghatározott benyújtási határidők elmulasztása jogvesztő.
(2) A fenntartó és az intézmény köteles a támogatás felhasználását elkülönítetten és naprakészen nyilvántartani, az ellenőrzésre feljogosított szervek megkeresésére az ellenőrzés lefolytatásához szükséges tájékoztatást megadni, a kért dokumentumokat rendelkezésre bocsátani, a helyszíni ellenőrzést lehetővé tenni. Az adatok valódiságát az egyes fenntartóknál, illetve intézményeknél megfelelő analitikus nyilvántartásokkal, szakmai dokumentációval, az elszámolást megalapozó könyvelési rendszer kialakításával is alá kell támasztani.
(3) A fenntartók a támogatás felhasználásáról legkésőbb 2007. december 31-i fordulónappal, a mindenkori zárszámadás keretében és rendje, valamint a Vhr. rendelkezései szerint kötelesek elszámolni. A támogatásnak a tárgyév december 31-én kötelezettségvállalással terhelt maradványával 2008. június 30-ig kell elszámolni. Az 1. § a) és b) pontja szerinti fenntartó az Igazgatóság, az 1. § c) pontja szerinti fenntartó a Minisztérium Felsőoktatási és Tudományos Szakállamtitkárság részére - a 2007. évi költségvetésről szóló beszámolójukban a központosított előirányzatok elszámolásait tartalmazó űrlapon - nyújtja be a támogatással kapcsolatos elszámolását.
(4) Ha a fenntartó a támogatást vagy annak egy részét jogosulatlanul vette igénybe, azt nem a megjelölt feladatra használta fel, illetve a jogszabályban rögzített arányt meghaladó mértékű támogatást vett igénybe, vagy a támogatások igényléshez valótlan adatot szolgáltatott, akkor a támogatásról haladéktalanul köteles lemondani és a támogatást visszafizetni 1. § a) pontja szerinti fenntartó a központi költségvetés javára, az 1. § b) pontja szerinti fenntartó a területileg illetékes Igazgatóságon keresztül a Minisztérium részére, az 1. § c) pontja szerinti fenntartó közvetlenül a Minisztérium számára.
(5) A támogatást a fenntartó köteles az e rendeletben meghatározott célra fordítani. A kamat az Áht., valamint a Vhr. által meghatározott összeg, amelyet a támogatás igénybevétele napjától a visszafizetés napjáig kell felszámítani.
(6) Az igénylés, folyósítás, elszámolás és ellenőrzés során az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az 1. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti fenntartó esetén az Áht., az 1. § b) és c) pontja szerinti fenntartó esetén az Áht., valamint a Vhr. rendelkezéseit kell alkalmazni.
(7) A támogatás céljának szakmai megvalósulását, jogszabályban meghatározott szervek mellett az OKM Támogatáskezelő is jogosult a helyszínen ellenőrizni. Az OKM Támogatáskezelő az adatszolgáltatást és a helyszíni ellenőrzést írásban kezdeményezi.
(8) A fenntartó a "Szakmai és informatikai fejlesztési feladatok" keretében beszerzett informatikai és szakmai eszközökről az OKM Támogatáskezelő honlapján nyilvánosságra hozott adatlapot az erre kialakított elektronikus rendszeren keresztül 2007. december 31-ig kitölti, egyidejűleg a kinyomtatott adatlapot elektronikusan és postai úton - egy eredeti és egy másolati példányban - megküldi az OKM Támogatáskezelő részére. A postai úton küldött adatlappal egyidejűleg a fenntartónak írásban nyilatkoznia kell arról, hogy a támogatást elnyert intézmény a megvásárolt eszközöket rendeltetésszerűen használatba vette. Amennyiben a fenntartó az e bekezdésben meghatározott kötelezettségének nem tesz eleget, az érintett jogcím 2008. évi igényléséből ki kell zárni.
9. §
E rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a szakmai és informatikai fejlesztési feladatok támogatásának igénylési rendjéről szóló 18/2006. (IV. 24.) OM rendelet, a közoktatási intézmények informatikai fejlesztését szolgáló, kötött felhasználású támogatás felhasználásával történő beszerzések igénylési rendjéről szóló 3/2005. (III. 1.) OM rendelet, valamint az egyes közoktatási tárgyú jogszabályok módosításáról szóló 21/2005. (VII. 25.) OM rendelet 18. §-át követő cím és a 19-20. §-a.
Dr. Hiller István s. k.,
oktatási és kulturális miniszter
1. számú melléklet a 16/2007. (III. 14.) OKM rendelethez
Létszámjelentő adatlap a 2. § szerinti a szakmai és informatikai támogatás igényléséhez
Intézményfenntarto neve: | ||
Székhelye: Képviselő neve: Számlavezető bank neve: Bankszámlaszáma: Adószáma: Megye megnevezése: KSH kódja: Kapcsolattartó neve: Elérhetőségei: telefon (mobil is): | A http://www.okmt.hu/elektronikus_igenyles c. honlapon kitölthető adatlapot kell megküldeni az OKM Támogatáskezelő Közoktatási és Integrációs Pályázati Osztálya számára. A honlapon kinyomtatott adatlapot az 1. § a) és b) pontja szerinti fenntartó postai úton küldi meg az illetékes Igazgatóság részére, az 1. § c) pontja szerinti fenntartó az OKM Felsőoktatási és Tudományos Szakállamtitkárság részére. A borítékra írják rá szakmai és informatikai eszközök támogatása. | |
e-mail: fax: |
A)
Az intézmény | 2. § (1)2 | ||||||||||
Sorszám1 | OM azonosítója | Neve | Székhelye | 5-8. évf. | 9-13. évf. | SNI3 5-8. évf. | SNI 9-13. évf. | Kollégiumi létszám | SNI kollégium létszám | Összesen létszám | Intézményi támogatás |
A fenntartó 2. § (1) bek. szerinti össz. igénye |
B)
Az intézmény | 2. § (2) | Létszám összes | Támogatási igény | |||||||
Sorszám1 | OM azonosítója | Neve | Székhelye | Óvodás | 1-4. évf. | SNI óvodás | SNI 1-4. évf. | Alapfokú müveszet- oktatás | ||
A fenntartó 2. § (2) bek. szerinti össz. igénye: |
C)
Sorszám* | Az intézmény | A bérleti szerződés létesítésének kelte | Összege 2005. | Összege 2006. | Összege 2007. | Összege 2008. | Összesen | ||
OM azonosítója | Neve | Székhelye | |||||||
D)
Az intézmény | Alapító okirat kelte | Hatályos működési engedély száma4 | Telephelyek száma | |||||
Sorszám1 | OM azonosítója | Neve | Székhelye | |||||
1 A sorok száma növelhető. 2 A létszámokat az e rendelet 6. § (3)-(5) bekezdésben meghatározottakra figyelemmel kell meghatározni. 3 SNI: sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók. 4 Ha a közoktatási intézménynek egynél több hatályos jegyzői, főjegyzői határozata van, akkor külön sorban kell feltüntetni az egyes - jogerős záradékkal ellátott és hatályos - működési engedélyek határozatainak számát. | ||||||||
Kelt:............................, 2007................................ | ||||||||
P.H. | ||||||||
………………………………….. fenntartó képviselője | ||||||||
2. számú melléklet a 16/2007. (III. 14.) OKM rendelethez
Költségvetési év: 2007. Megye megnevezése:..................... | A http://www.okmt.hu/elektronikus_igenyles c. honlapon elérhető adatlapot elektronikus és postai úton kell megküldeni az ÖTM részére. |
Megyei összesítő
a szakmai és informatikai fejlesztési feladatok támogatásának igénylésére a 16/2007. (III. 14.) OKM rendelet 2. §-ában meghatározottak alapján
Sorsz. | Önkormányzat | Ktv. 5. mell. 18. pont a) | |||
KSH kód | neve | igényelt támogatási összeg (Ft) | |||
Összesen: | |||||
Budapest, 2007................................. | |||||
…………………………. aláírás | |||||
3. számú melléklet a 16/2007. (III. 14.) OKM rendelethez[5]
FENNTARTÓI IGÉNYLÉS | |||
a 3. § alapján | |||
sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók ellátását végző intézmények részére szakmai és informatikai eszközök, berendezések támogatásához | |||
1. Fenntartói adatok: | |||
Intézményfenntartó neve: Székhelye: Képviselő neve: Megye megnevezése: Számlavezető bank neve: Bankszámlaszáma: Adószáma: KSH kódja: A gyógypedagógiai nevelésben, | A http://www.okmt.hu/elektronikusigénylés c. honlapon kitölthető adatlapot kell megküldeni az OKM Támogatáskezelő számára. A honlapon kinyomtatott adatlapot egy eredeti és két másolati példányban postai úton küldi meg az 1. § a) pontja szerinti fenntartó az Igazgatóság, az 1. § b)-c) pontja szerinti fenntartó az OKM Támogatáskezelő Közoktatási és Integrációs Pályázati Osztálya (1055 Bp., Bihari János u. 5.) részére. Borítékra írják rá: Szakmai és informatikai eszközök támogatása. | ||
oktatásban részt vevő intézmények száma: | |||
Kapcsolattartó neve: | |||
Elérhetőségei: | |||
telefon (mobil is): | |||
e-mail: | |||
fax: |
2.
Sor-szám1 | A gyógypedagógiai nevelésben, oktatásban részt vevő intézmény | Gyermekek összlétszáma | Ebből sajátos nevelési igényű gyermek száma | Tanulók összlétszáma | Ebből sajátos nevelési igényű ta- nulók száma2 | |||||||||
OM azonosítója | neve | székhelye | ||||||||||||
1A sorok száma növelhető. | ||||||||||||||
2A létszámot a helyi önkormányzat a júliusi lemondást követően korrigáltan, a nemhelyi önkormányzat február 1-jei. illetve létszámcsökkenés esetén a csökkentett valós létszámot adja meg. | ||||||||||||||
3. A sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek, tanulók létszáma és fogyatékossági típusa: | ||||||||||||
Sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek, tanulók száma/ a fogyatékosság típusa | Az intézmény OM azonosítója | Óvodás | 1-4. évfolyam | 5-8. évfolyam | 9-13. évfolyam | Fejlesztő iskolai oktatásban részt vevők száma | Összesenbői | |||||
integrált | külön nevelt, oktatott | SNI magántanuló | ||||||||||
Mozgássérült | ||||||||||||
Hallássérült | ||||||||||||
Látássérült | ||||||||||||
Halmozottan fogyatékos | ||||||||||||
Súlyosan, halmozottan fogyatékos | ||||||||||||
4. A támogatás összegéből beszerezni kívánt eszközök:3 | ||||||||||||
Az intézmény OM azonosítója | Megnevezés | Fogyasztói ár/db | Beszerzési mennyiség | Összes ráfordítás | Igényelt támogatás | |||||||
Mindösszesen: | ||||||||||||
3Csak a 4. számú mellékletben szereplő eszközök beszerzésének támogatására kerülhet sor. Egy sorba csak egy eszköz kerülhet, a sorok száma növelhető. Kelt: ............................, 2007................................ P. H fenntartó képviselője | ||||||||||||
Melléklet:
a) Az intézmény alapító okirata,
b) azintézmény nevelési, pedagógiai programjának a sajátos nevelési igényű gyermekre, tanulókra vonatkozó része,
c) az intézmény vezető nyilatkozata arról, hogy az intézmény rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkezik,
d) azátutalási bizonylat másolata,
e) a nem helyi önkormányzat által fenntartott intézménynek a jogerős záradékkal ellátott valamennyi hatályos működési engedélye,
f) a nem állami fenntartó - ha a fenntartó tevékenységét nem jogszabály felhatalmazása alapján látja el - a közoktatási szolgáltató tevékenység folytatására jogosító - 30 napnál nem korábbi okirata, továbbá a fenntartó képviselőjének aláírási címpéldánya, azonnali beszedési megbízásra szóló felhatalmazás, a fenntartó nyilatkozata arról, hogy sem neki, sem az általa fenntartott intézménynek nincs esedékes, meg nem fizetett köztartozása.
Az adatlaphoz csatolni kell az 1. § a) pontja szerinti fenntartónak az a)-d) pontokban felsoroltakat, az 1. § b) pontja szerinti fenntartónak az a)-f) pontokban, az 1. § c) pontja szerinti fenntartónak az a)-d) és e) pontokban meghatározott mellékleteket.
4. számú melléklet a 16/2007. (III. 14.) OKM rendelethez
Eszközlista a 3. § szerinti támogatási kérelemhez
1. Látássérült gyermekek, tanulók neveléséhez, oktatásához
- digitális diktafon, diktafon hangkazettákkal (minimum 50 db kazetta)
- Notebook, laptop, asztali számítógép (Celeron 1.4 GHz vagy azzal egyenértékű processzor, 512 MB RAM, 80 GB HDD, 19" XGA kijelző, 4 db USB csatlakozó, Ethernet 10/100 hálózati csatlakozás, DVD író/olvasó, videokártya 64 M, hangkártya, hangszóró, hordtáska - asztali számítógép esetén nem aktuális)
- képernyőolvasó szoftver (Jaws for Windows)
- számítógéphez kapcsolható Braille kijelző + képernyőolvasó program
- JAWS beszélő szoftver
- vakbarát kézi számítógép, jegyzetelő opcionálisan 20, 40 cellás Braille kijelző (pl. PACK-MATE)
- szkenner (4800*9600 dpi felbontás, pl. Fine Reader, Omni Page szoftver)
- szerver (1 db Intel Xeon 2,8 GHz processzor, 1 GB memória (DDRAM), 4 db HDD bővítőhely, 1 db Fast-IDE Controller, LAN Intel 10/100/1000, RAID alaplap)
- lézernyomtató (színes, sebesség 16 ppm, memória 8 Mbyte, terhelhetőség 10 000 lap/hó, papírkezelés 2db összesen 300 lapos adagoló, kétoldalas nyomtatás, felbontás 600 dpi + felbontást növelő technika, csatlakozás IEEE 1284-es gyors párhuzamos port, közvetlen hálózati csatlakozási lehetőség beépített nyomtatószerverrel)
- speciális pad (több fokozatban állítható - emelhető, dönthető - asztallappal)
- TFT sugárzás- és tükröződésmentes nagyképernyős (17" vagy 19") lapmonitor (kontrasztarány: legalább 500:1; fényerősség: 300-tól cd); a legnagyobb szintű sugárzás-védettség jele: TCO 99 már meglévő számítógéphez nagyító programok; képernyőolvasó programok; Recognita szoftverek
- távcsövek monocularis (egyszemes) távcső olvasótalppal, binocularis távcső (kétszemes)
- már meglévő számítógéphez: nagyító programok; képernyőolvasó programok; optikai karakterfelismerő szoftverek
- elektronikus jegyzetelőkészülék
- elektronikus olvasókészülék telepített vagy hordozható elektronikus olvasógép hordozható, monitor nélküli típus, TFT sugárzás- és tükröződésmentes nagyképernyős (17" vagy 19") lapmonitor videóbemenettel, képernyőnagyító szoftver
2. Mozgássérült gyermekek, tanulók neveléséhez, oktatásához
- speciális asztal (több fokozatban állítható - emelhető, dönthető - asztallappal)
- speciális szék
- kerekesszékkel élő gyermeknek, tanulónak szükséges, különböző, tanulást segítő kiegészítők
- Notebook, laptop, asztali számítógép (Celeron 1.4 GHz vagy azzal egyenértékű processzor, 512 MB RAM, 80 GB HDD, 19" XGA kijelző, 4 db USB csatlakozó, Ethernet 10/100 hálózati csatlakozás, DVD író/olvasó, videokártya 64 M, hordtáska - asztali számítógép esetén nem aktuális), és tartozékai mozgásukban akadályozottak számára adaptált kiegészítőkkel
- kerekesszékhez szükséges, különböző, tanulást segítő kiegészítők
- mobil emelő berendezések
- függőlegesen mozgatható, nyitható tábla
- aktív állító (tanulást segítő eszköz)
- érintőképernyő
3. Hallássérült gyermekek, tanulók neveléséhez, oktatásához
- hallás-ritmus-mozgásneveléshez eszközök (Konga dob, Tom dob, szintetizátor, rádiós magnetofon, erősítő, hangfal)
- fénymásoló
- Notebook, laptop, asztali számítógép (Celeron 1.4 GHz vagy azzal egyenértékű processzor, 512 MB RAM, 80 GB HDD, 19" XGA kijelző, 4 db USB csatlakozó, Ethernet 10/100 hálózati csatlakozás, DVD író/olvasó, videokártya 64 M, hordtáska - asztali számítógép esetén nem aktuális)
- projektor (minimum XGA 1024x768 valós felbontás, trapézkorrekció, minimum 2000 ANSI Lumen fényerő, széles látószögű optika, Direct power on/off védelem, LCD vagy DLP technológia, hordtáska, kivetítő vászon)
- szkenner (4800*9600 dpi felbontás, pl. Fine Reader, Omni Page szoftver)
- interaktív tábla (érintőképernyős felület (kézzel vagy speciális tollal irányítható), írható, törölhető felület, munkafelület mérete minimum 110x160 cm +-5%, tisztítható, cserélhető munkafelület, gyárilag támogatott installációs szoftver, előadás-szerkesztő szoftver, többpontos kalibráció, minimum 4, megjelenített tartalmak szoftveres támogatása, 3 év garancia, cseregarancia
- lézernyomtató (színes, sebesség 16 ppm, memória 8 Mbyte, terhelhetőség 10 000 lap/hó, papírkezelés 2 db összesen 300 lapos adagoló, kétoldalas nyomtatás, felbontás 600 dpi + felbontást növelő technika, csatlakozás IEEE 1284-es gyors párhuzamos port, közvetlen hálózati csatlakozási lehetőség beépített nyomtatószerverrel)
4. Halmozottan, súlyosan halmozottan fogyatékos gyermekek, tanulók neveléséhez, oktatásához
A halmozottan, súlyosan halmozottan fogyatékos gyermekek, tanulók ellátása esetén is az 1-3. pontban felsorolt - a gyermek, tanuló fogyatékosságának megfelelő - eszközökre igényelhető támogatás.
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 33/2007. (VIII. 31.) OKM rendelet 6. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2007.09.03.
[2] Módosította a 33/2007. (VIII. 31.) OKM rendelet 6. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2007.09.03.
[3] Módosította a 33/2007. (VIII. 31.) OKM rendelet 6. § (2) bekezdése c) pontja. Hatályos 2007.09.03.
[4] Beiktatta a 33/2007. (VIII. 31.) OKM rendelet 4. §-a. Hatályos 2007.09.03.
[5] Megállapította a 33/2007. (VIII. 31.) OKM rendelet 5. §-a. Hatályos 2007.09.03.