94/2011. (XII. 30.) NFM rendelet

a hajós és tengerész szolgálati könyvről szóló 26/2002. (XI. 29.) GKM rendelet és a hajózási egészségi alkalmasság feltételeiről és vizsgálati rendjéről szóló 21/2002. (XI. 8.) GKM-ESZCSM együttes rendelet módosításáról

Az 1. alcím tekintetében a víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 88. § (2) bekezdés e) pontjában, a 2. alcím tekintetében a víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 88. § (2) bekezdés r) pontjában, a 3. alcím tekintetében a víziközlekedésről szóló 88. § (2) bekezdés j) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 84. § e) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a 2. alcím tekintetében az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 41. § d) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró nemzeti erőforrás miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. A hajós és tengerész szolgálati könyvről szóló 26/2002. (XI. 29.) GKM rendelet módosítása

1. § A hajós és tengerész szolgálati könyvről szóló 26/2002. (XI. 29.) GKM rendelet (a továbbiakban: R1.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § E rendelet szabályait kell alkalmazni az 1. számú melléklet szerinti hajós szolgálati könyv, valamint a 2. számú melléklet szerinti tengerész szolgálati könyv (a továbbiakban együtt: szolgálati könyv) kiadására, vezetésére és használatára."

2. § (1) Az R1. 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szolgálati könyvet az e rendeletben rögzített tartalommal és formában kérelem alapján a hajózási hatóság állítja ki."

(2) Az R1. 3. § (3) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A szolgálati könyv kiállítását a hajózási hatóságnál az alábbi mellékletek benyújtásával kell kérelmezni:)

"c) az egészségi alkalmasságot tanúsító - a hajózási egészségi alkalmasság feltételeiről és vizsgálati rendjéről szóló rendeletben megállapított - orvosi igazolás vagy orvosi bizonyítvány, valamint a vércsoport-meghatározást igazoló dokumentum,"

(3) Az R1. 3. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A hajós szolgálati könyvet magyar, német és orosz nyelven kell kiadni. A hajós szolgálati könyvet magyar és német nyelven kell vezetni, és abba bejegyzést tenni. A hajós szolgálati könyv rajnai képesítési szabályoknak megfelelő és nemzetközi igazgatási megállapodás alapján bejegyezhető képesítéseket tartalmazó oldala magyar, német, francia és holland nyelvű, ahová bejegyzés nemzetközi igazgatási megállapodás alapján tehető."

3. § Az R1. 4. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Nem magyar hajózási hatóság által kiadott szolgálati könyv viszonosság, nemzetközi szerződés vagy nemzetközi igazgatási megállapodás alapján ismerhető el."

4. § Az R1. 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szolgálati könyvbe - amennyiben nemzetközi szerződés vagy nemzetközi igazgatási megállapodás eltérően nem rendelkezik - a (2) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve bejegyzéseket a hajózási hatóság vagy hajózási hatósági jogkörben eljárva a konzuli tisztviselő tehet. Tengerész szolgálati könyvbe az egészségi alkalmasság igazolását a vizsgáló orvos jegyzi be."

5. § Az R1. 7. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A be- és kihajózásokat a szolgálati könyv tulajdonosa külföldi hajózási hatóságnál is hitelesíttetheti. A külföldi hatóságnál hitelesített szolgálatokat nyilvántartásba vétel céljából a hajózási hatóságnál be kell mutatni."

6. § Az R1. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) A szolgálati könyv kiállítása, valamint abban a szolgálati adatok hitelesítése, továbbá a képesítések hatósági bejegyzése a hajózási hatóságok eljárási díjairól szóló jogszabály alapján díjköteles.

(2) Elveszett vagy használhatatlanná vált szolgálati könyv helyett újat, kérelemre a hajózási hatóság állít ki.

(3) A hitelesítésre benyújtott szolgálati könyvben a hajózási hatóság a hajónapló, a hitelesített hajónapló kivonat vagy a szolgálati könyvbe bejegyzett ki- és behajózások bemutatása alapján hitelesíti az úszólétesítményen eltöltött szolgálati időt, továbbá a megtett utakat.

(4) Úszólétesítményen 1994. június 1-je előtt megszerzett gyakorlatot az úszólétesítmény üzemben tartója által kiállított szolgálati igazolás és annak valóságtartalmát igazoló eredeti dokumentum vagy annak hiteles másolata alapján igazolja a hajózási hatóság.

(5) A hajónapló vezetésére nem kötelezett úszólétesítményen a megszerzett gyakorlati időt az úszólétesítmény üzemben tartója által kiállított szolgálati igazolás és annak valóságtartalmát igazoló eredeti dokumentum vagy annak hiteles másolata alapján igazolja a hajózási hatóság.

(6) A nem magyar lobogójú úszólétesítményen megszerzett, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államok illetékes hajózási hatósága által a külföldi hajós szolgálati könyvben igazolt gyakorlatot a hajózási hatóság elfogadja."

7. § Az R1. a következő 8/A. §-sal egészül ki:

"8/A. § (1) A szolgálati könyv beteltével a tulajdonos köteles azt a hajózási hatóságnak bemutatni.

(2) A szolgálati könyv beteltével, az úszólétesítményen eltöltött utolsó szolgálati idő igazolását követően, a hajózási hatóság lezárja a szolgálati könyv utolsó oldalát.

(3) A nem hajózási hatóság előtt tett vizsgán megszerzett képesítést a szolgálati könyvbe az eredményes vizsga letételét igazoló okirat bemutatása ellenében a hajózási hatóság jegyzi be."

8. § Az R1. a következő 10. §-sal egészül ki:

"10. § A hajós és tengerész szolgálati könyvről szóló 26/2002. (XI. 29.) GKM rendelet és a hajózási egészségi alkalmasság feltételeiről és vizsgálati rendjéről szóló 21/2002. (XI. 8.) GKM-ESZCSM együttes rendelet módosításáról szóló 94/2011. (XII. 30.) NFM rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott - a rajnai szabályok szerinti képesítések bejegyzéseit biztosító oldalakat nem tartalmazó - hajós szolgálati könyvek a Duna vízrendszerén és Magyarország területén hatályosak."[1]

9. § (1) Az R1. 1. számú melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) Az R1. 2. számú melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

10. § (1) Az R1. 3. § (3) bekezdés d) pontjában a "vagy annak hiteles másolata, illetve" szövegrész helyébe az "annak hiteles másolata, vagy" szöveg, 3. § (3) bekezdés f) pontjában a "feladóvevény" szövegrész helyébe a "dokumentum" szöveg, 4. § (2) bekezdésében az "az NKH Központi Hivatala" szövegrész helyébe az "a hajózási hatóság" szöveg, 4. § (2) bekezdésében az "az NKH" szövegrész helyébe az "a hajózási hatóság" szöveg, 6. § (2) bekezdésében az "illetve" szövegrész helyébe az "és" szöveg, 7. § (1) bekezdésében a "külön jogszabályban" szövegrész helyébe az "a belvízi utakon közlekedő úszólétesítmények hajózásra alkalmassága és megfelelősége feltételeiről, az üzemképesség vizsgálatáról és tanúsításáról szóló jogszabályban" szöveg, 2. számú melléklet c) pontjában a "Nemzeti Közlekedési Hatóság Központi Hivatala (Central Office of the National Transport Authority)" szövegrész helyébe a "hajózási hatóság (National Transport Authority)" szöveg, 2. számú melléklet i) pontjában a "Shipping Authority of" szövegrész helyébe a "National Transport Authority or" szöveg lép.

(2) Hatályát veszti az R1. 2. § (1) bekezdése, 2. § (2) bekezdés első mondatában a "magyar lobogójú" szövegrész, 3. § (5) bekezdésében a "hajós, illetve a tengerész" szövegrész.

2. A hajózási egészségi alkalmasság feltételeiről és vizsgálati rendjéről szóló 21/2002. (XI. 8.) GKM-ESZCSM együttes rendelet módosítása

11. § A hajózási egészségi alkalmasság feltételeiről és vizsgálati rendjéről szóló 21/2002. (XI. 8.) GKM-ESZCSM együttes rendelet (a továbbiakban: R2.) 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kedvtelési célú vízijármű-vezetők egészségi alkalmasságát:

a) a vízijármű vezetésére jogosító képesítő okmány (a továbbiakban: képesítés) kiadása előtt,

b) a képesítés kiadását követően ha

ba) 40. életévét még nem töltötte be, 10 évenként,

bb) 40. életévét betöltötte, de a 60. életévét még nem töltötte be, 5 évenként,

bc) 60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem töltötte be, 3 évenként,

bd) 70. életévét betöltötte, 2 évenként

kell vizsgálni."

12. § Az R2. 6. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatás nyújtására jogosult orvosok névjegyzékét és elérhetőségét - az Országos Közegészségügyi Központ adatai alapján - a hajózási hatóság a honlapján teszi közzé."

13. § (1) Az R2. 7. § (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Hajózási szolgálatot ellátó személy esetében a vizsgálat eredményéről a vizsgálatot végző orvos

a) orvosi igazolást (1. számú melléklet),

b) belvízi nagyhajó vezetésére jogosító képesítéssel rendelkező személy részére magyar és német nyelven "Belvízi nagyhajó vezetésére való alkalmasságról szóló orvosi bizonyítvány"-t (3. számú melléklet), vagy

c) tengeri hajózási szolgálatot ellátó személy részére magyar és angol nyelven "Tengerész szolgálati egészségügyi bizonyítvány"-t (4. számú melléklet)

állít ki.

(4) A vizsgálat eredményét - az 5. § (3) bekezdésében említett vizsgálat esetét kivéve -

a) a hajós szolgálati könyvbe az orvosi igazolás vagy a "Belvízi nagyhajó vezetésére való alkalmasságról szóló orvosi bizonyítvány" alapján a hajózási hatóság,

b) a tengerész szolgálati könyvbe a vizsgálatot végző orvos,

c) kedvtelési célú vízijármű vezetőjének nem kártyaformátumú képesítő okmányába a vizsgálatot végző orvos jegyzi be.

(5) Azon személy esetében, aki még nem rendelkezik szolgálati könyvvel vagy képesítő okmánnyal, az orvosi igazolások alapján a szolgálati könyvet kiállító hajózási hatóság végzi el a bejegyzést."

(2) Az R2. 7. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A kedvtelési célú vízijármű vezetésére jogosító kártyaformátumú képesítő okmány érvényessége az egészségi alkalmassági időtartamtól függ."

14. § Az R2. 9. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A másodfokú vizsgálatot a munkahigiénés és foglalkozás-egészségügyi szerv keretében működő bizottság végzi. A bizottság elnöke a munkahigiénés és foglakozás-egészségügyi szerv elnöke vagy helyettese. A bizottság tagjai a hajózási hatóság által kijelölt legalább két orvosszakértő."

15. § (1) Az R2. 1. számú melléklete a 3. melléklet szerint módosul.

(2) Az R2. 4. számú melléklete helyébe a 4. melléklet lép.

3. A vízi közlekedés irányítására és a hajóút kitűzésére szolgáló jelekről, valamint e jelek létesítéséről, üzemeltetéséről, módosításáról és megszüntetéséről szóló 27/2002. (XII. 5.) GKM rendelet módosítása

16. § Hatályát veszti a vízi közlekedés irányítására és a hajóút kitűzésére szolgáló jelekről, valamint e jelek létesítéséről, üzemeltetéséről, módosításáról és megszüntetéséről szóló 27/2002. (XII. 5.) GKM rendelet 3. § (2) bekezdésében a "környezetvédelmi és" szövegrész.

4. Záró rendelkezések

17. § Ez a rendelet a kihirdetését követő ötödik napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

Németh Lászlóné s. k.,

nemzeti fejlesztési miniszter

1. melléklet a 94/2011. (XII. 30.) NFM rendelethez[2]

"1. számú melléklet a 26/2002. (XI. 29.) GKM rendelethez

Tudnivalók

1. A hitelesített hajós szolgálati könyv a tulajdonos személyi adatainak, egészségi szolgálati alkalmasságának, a szolgálatban eltöltött hajózási idejének, a szolgálat alatt megtett utaknak, valamint képesítéseinek hatósági igazolására szolgál.

2. A hajós szolgálati könyvet a hajózási hatóság állítja ki. A szolgálati könyv a 2. oldalon található hatósági hitelesítés nélkül érvénytelen.

3. A hajós szolgálati könyvet hatósági felhívásra be kell mutatni.

4. A hajós szolgálati könyvnek mindenkor a tényleges adatokat kell tartalmaznia, ezért a bejegyzett adatok változását be kell jegyeztetni:

- a személyi adatok és a hajózási képesítések változásait, valamint az egészségi alkalmasságot a vizsgáló egészségügyi szerv igazolása alapján a hajózási hatóság,

- a be- és kihajózást, valamint a megtett utakat, és azok adatait az úszólétesítmény vezetője

jegyzi be.

5. Az elveszett vagy megsemmisült szolgálati könyvet a kiállító hajózási hatóságnak be kell jelenteni. Ha a szolgálati könyv megrongálódott, vagy elveszett új kiadását lehet kérelmezni. A pótlásként kiállított hajós szolgálati könyvbe csak a hajózási hatóság által nyilvántartott és/vagy igazolt adatok jegyezhetők be.

6. Tilos a szolgálati könyvet zálogba adni vagy zálogként venni, valamint másra átruházni. A szolgálati könyvvel elkövetett visszaélés eljárást von maga után.

Útmutató

a hajós szolgálati könyv vezetéséhez

1. A "Szolgálatok" bejegyzéséhez:

1.1. Mindig új "Szolgálati idő a.........hajón/úszómunkagépen/ úszóművön" szakaszt kell kitölteni, ha a hajós szolgálati könyv tulajdonosa

- új úszólétesítményen, vagy hajózási szakképző intézményben szolgálatát megkezdi,

- ugyanazon az úszólétesítményen más beosztásba kerül, vagy

- változik az úszólétesítmény vezetője.

1.2. "Szolgálatba lépés ideje"-nek az a nap számít, amikor a hajós szolgálati könyv tulajdonosa a hajón munkáját megkezdi. "Szolgálat végének ideje" azt a napot jelenti, amelyen a hajós szolgálati könyv tulajdonosa tevékenységét a hajón befejezi, hozzászámítva a szolgálati idő alatt érdembe hozott, és még igénybe nem vett szabadnapokat és ünnepnapokat. A hajó karbantartási, telelési, és várakozási ideje 60 egymást folyamatosan követő nap időtartamig szolgálati időnek számít.

1.3. Az "év" rovatot csak akkor kell kitölteni, ha a szolgálati könyv tulajdonosa egy teljes naptári évet, azaz január 1-től december 31-ig dolgozott az úszólétesítményen. A "hónap" rovatot csak akkor kell kitölteni, ha a hajós szolgálati könyv tulajdonosa egy teljes naptári hónapig, azaz elsejétől a hónap utolsó napjáig dolgozott az úszólétesítményen. A "nap" rovatban azokat a megmaradt napokat kell feltüntetni, amelyek sem a "hónap", sem az "év" rovatban nem szerepelnek. A belépés és kilépés napja teljes napnak számít. A "nap" rovatba a különálló napokat kell beírni.

2. A "Szolgálati idők és utak" bejegyzéshez:

2.1. Új sort kell kezdeni új út megkezdésekor, helyi szolgálatba álláskor, új hajóra történő átszálláskor, beosztás változásakor, valamint az úszólétesítmény vezetőjének személyében történő változáskor.

2.2. Az indulási kikötőt (helyet) a "B" rovat "indulási kikötő (fkm)" oszlopába, az érkezési kikötőt (helyet) a "B" rovat "érkezési kikötő (fkm)" oszlopába a (folyón, és csatornán a völgymeneti, vagy hegymeneti irányban lévő) legtávolabbi célállomást kell beírni. A "B" rovat "érintve" oszlopába csak akkor kell bejegyzést tenni, ha az úszólétesítmény egy másik vízi útra hajózik be, vagy arról visszatér.

2.3. A "C" rovatba a "B" rovatban megnevezett indulási kikötőből/helyről való indulás napját, az "E" rovatba a "B" rovat "érkezési kikötő (fkm)" oszlopában megjelölt helyre való érkezés napját kell beírni.

2.4. Zárt vízterületen és helyi szolgálatban üzemelő úszólétesítmények, valamint a menetrend szerint közlekedő személyhajók esetében mindaddig, amíg azonos helyen üzemelnek, illetve azonos menetrendi utakat végeznek, elegendő a hely, illetve a menetrendi utak két végpontjának, továbbá a helyi szolgálat megkezdésének, és befejezésének dátumát, illetve az első menetrendi út megkezdésének és az utolsó befejezésének időpontját bejegyezni - a 2.1. pont sértetlenül hagyásával.

2.5. Ha az út során, vagy helyi szolgálatban 24 óránál hosszabb veszteglés történik, akkor azt a "D" rovatban kell feltüntetni.

3. Hivatalos bejegyzések

A 2-10. oldalakat, valamint a 11-102. oldalakon a hatósági bejegyzésekre szolgáló rovatokat csak a hajós szolgálati könyv kiadására, vagy adatigazolására jogosult hajózási hatóság töltheti ki.

4. A hajós szolgálati könyv bemutatása

A hajós szolgálati könyv tulajdonosának azt a kiállítás dátumától illetve a legutolsó láttamozástól számított 12 hónapon belül legalább egyszer be kell mutatnia a hajózási hatóságnak láttamoztatás céljából.

A szolgálati időt, illetve utakat vizsgafeltételként gyűjtő tulajdonosnak érdeke, hogy a hajós szolgálati könyvet - legkésőbb - minden a hajózásról kitöltött oldal után (a hajónaplóval együtt) a hajózási hatóságnak - láttamoztatás céljából - bemutassa.

5. A hajózási képesítésekről szóló 15/2001. (IV. 27.) KöViM rendeletben előírt szolgálati időt és utakat csak a szolgálati könyvvel igazolhatja a vizsgára jelentkező.

a 103. oldaltól a 106. oldalig

"

2. melléklet a 94/2011. (XII. 30.) NFM rendelethez[3]

1. A R1. 2. számú melléklet a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

3. melléklet a 94/2011. (XII. 30.) NFM rendelethez[4]

3. Az R2. 1. számú melléklet VI. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"VI. Az alkalmasság igazolása azok számára, akik belvízi nagyhajó vezetésére való orvosi bizonyítvánnyal nem rendelkeznek

ORVOSI IGAZOLÁS belvízi hajós egészségi alkalmasságának minősítéséről

............................sz.
Név/Leánykori név:Anyja neve:
Születési hely, idő:Személyazonosító okmány száma:
I.Látási követelmények jobb szembal szem
Távolra:
Látásjavító eszközzel:
Közelre:
Szürkületi látás:
Látótér:
Szemmozgások:
Színlátás:
A vizsgálat eredménye: megfelelőnem megfelelő
II.Hallás: A halláskárosodás meghaladja a 30 dB-t 500, 1000 és 2000 Hz frekvenciánál:
jobb fül _igen_nem
bal fül _ igen_nem
Hallókészülék szükséges: _igen_nem
A vizsgálat eredménye _megfelelő_nem megfelelő
III.20 kg súly felemelésének képesség _igen_nem
IV.A részletes vizsgálatok eredményei:
V.Betegségek vagy testi fogyatékosságok, amelyek a hajós munkavégző képességét korlátozzák:
Felülvizsgálat a Repülési, Hajózási és Tengerészeti Egészségügyi Központban szükséges:
_ igen_nem
A belvízi hajós egészségi alkalmasságának orvosi minősítése
Fedélzeti szolgálatra _ alkalmas
_nem alkalmas
Gépüzemi szolgálatra _ alkalmas_nem alkalmas
Segédszolgálatra _ alkalmas_nem alkalmas
A belvízi hajós egészségi alkalmasságának orvosi minősítése érvényes... .-ig
………………………………………
hely, dátum

………………………………………..
foglalkozás-egészségügy
alapszolgáltatás nyújtására jogosult,
a hajózási hatóság honlapján közzétett
orvos aláírása, pecsétje"

"

4. melléklet a 94/2011. (XII. 30.) NFM rendelethez[5]

"4. számú melléklet a 21/2002.( XI. 8.) GKM-ESzCsM együttes rendelethez

"

Lábjegyzetek:

[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2012/1. száma. Megjelent 2012.01.03.

[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2012/1. száma. Megjelent 2012.01.03.

[3] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2012/1. száma. Megjelent 2012.01.03.

[4] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2012/1. száma. Megjelent 2012.01.03.

[5] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2012/1. száma. Megjelent 2012.01.03.

Tartalomjegyzék