Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

14/2013. (III. 7.) VM rendelet

a borászati termékek egységes bizonylatolási, nyilvántartási és elszámolási rendjéről szóló 27/2011. (IV. 12.) VM rendelet módosításáról

A szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény 57. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, - az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 73. § c) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró nemzetgazdasági miniszterrel egyetértésben - az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 94. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § (1) A borászati termékek egységes bizonylatolási, nyilvántartási és elszámolási rendjéről szóló 27/2011. (IV. 12.) VM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. alcíme helyébe a következő alcím lép:

"2. Szállítási okmányok"

(2) Az R. 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Belföldi szállítás esetén

a) az egyszerűsítettadóraktár-engedélyes által kitárolt vagy szállított borászati terméket - borecet kivételével -, szőlőtörkölyt, borseprőt borkísérő okmánnyal,

b) a nem egyszerűsítettadóraktár-engedélyes által szállított szőlőbort a Jöt.-ben az ilyen szállításra meghatározott okmánnyal,

c) a nem egyszerűsítettadóraktár-engedélyes által szállított borszőlőt, szőlőmustot (akár finomított, akár nem) szállítólevéllel

lehet szállítani."

(3) Az R. 2. § (4) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A szőlőmust, valamint a szabad forgalomba bocsátott szőlőbor szállítása esetében az értékesítésről kiállított számla borkísérő okmánynak minősül, amennyiben az 1. mellékletben meghatározottak szerint az eladóra és vevőre vonatkozó adatokat, a kiadás helyét, a rendeltetés helyét, a szállítmányozó nevét - amennyiben az eltér a vevőre és az eladóra vonatkozó adatoktól - a forgalomba hozatali engedély szerinti termékmegnevezést, a termék űrtartalmát, darabszámát tartalmazza."

2. § (1) Az R. a következő 2/A. §-sal egészül ki:

"2/A. § Borszőlőt az Európai Unió más tagállamába vagy harmadik országba szállítólevéllel lehet szállítani."

(2) Az R. 2/A. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Szőlőmustot az Európai Unió más tagállamába vagy harmadik országba a 9. mellékletben szereplő, a kormányhivatal által hitelesített kísérőokmánnyal lehet szállítani."

3. § Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) A pincéből közvetlenül végső fogyasztóknak termelői borkimérés keretében értékesített szőlőborra az egyszerűsített adóraktár engedélyesének borkísérő okmányt kell kiállítania. Az értékesítés napján az összesen értékesített mennyiségre egy borkísérő okmányt kell kiállítani és a borkísérő okmányhoz csatolt mellékleten részletezni a palackos, a kannás kiszerelésben, továbbá - egy tételben - a kóstolásra és elvitelre kimért mennyiségeket.

(2) Az (1) bekezdés szerinti napi összesítő borkísérő okmányon nem kell szerepeltetni azt az értékesítést, amelyről az egyszerűsítettadóraktár-engedélyes a 2. § (4) bekezdésének megfelelő számlát állít ki. A számlán részletezni kell a palackos, a kannás kiszerelésben, továbbá - egy tételben - a kóstolásra és elvitelre kimért mennyiségeket."

4. § Az R. 4. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A borkísérő okmány formanyomtatványa a vámhatóságnál szerezhető be, vagy - a vámhatóságnak a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 8/2004. (III. 10.) PM rendelet (a továbbiakban: jövedéki végrehajtási rendelet) szerint kiadott engedélye alapján - számítógéppel is előállítható."

5. § Az R. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szőlőmust, a borászati melléktermékek és - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - a szőlőbor szállítása esetében - ideértve a természetes személy egyszerűsítettadóraktár-engedélyes adómentes szőlőborának szállítását is - alkalmazandó borkísérő okmány 3 példányból álló szigorú számadású bizonylat, amelynek első példánya a vevőé (címzetté), második és harmadik példánya az eladóé (feladóé). A szállítás során a borkísérő okmány első és második példánya a terméket kíséri. A második példányt az átvétel igazolásával a vevő (címzett) 8 napon belül köteles visszaküldeni az eladó (feladó) részére. Az adómentes szőlőbor szállítása esetén az első példány kíséri a terméket."

6. § (1) Az R. 8. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szőlőpincekönyv és a szőlőbor-pincekönyv folyamatosan számozott, rögzített lapokból álló formanyomtatvány, vagy a vámhatóság által a jövedéki végrehajtási rendelet szerint engedélyezett olyan számítógépes nyilvántartás, mely azonos adattartalmú a 2. és 3. és 7. mellékletben meghatározott formanyomtatvány adattartalmával, és nyomtatott formában az egy oldalon szereplő adatok a formanyomtatvány egy oldalán szereplő adatokkal egyeznek meg."

(2) Az R. 8. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szőlőpincekönyvet és a szőlőbor-pincekönyvet

a) adóraktári engedéllyel rendelkező borászati üzem esetében a jövedéki végrehajtási rendeletben meghatározott, vagy

b) szőlőfelvásárló vagy mustelőállító esetében a székhely szerinti illetékességgel rendelkező vámhatóság hitelesíti."

(3) Az R. 8. § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A hitelesített pincekönyvekről a vámhatóság

a) a hitelesítést kérő nevét,

b) a hitelesítést kérő adóraktári engedély számát, szőlőfelvásárló vagy mustelőállító esetében a hegyközség által kiadott azonosító számot,

c) a hitelesítés időpontját, és

d) a hitelesítés iktatószámát tartalmazó

nyilvántartást vezet."

7. § Az R. 9. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A szőlőfelvásárló a telephelyén, a mustelőállító az előállítás helyén köteles tartani a szőlőpincekönyvet és a szőlőbor-pincekönyvet."

8. § Az R. 13. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Az egyszerűsítettadóraktár-engedélyesnek a pincéből közvetlenül végső fogyasztó részére értékesített szőlőbor mennyiségét a szőlőbor-pincekönyv Termék-előállítás nyilvántartó lapon a 3. § szerint kiállított borkísérő okmány, vagy számla alapján - az időrendben vezetett nyilvántartás kivételével - havonta, a tárgyhó utolsó napjáig kell bevezetni.

(3) A szőlőbor-pinceköny Termék-értékesítés/Vevőnyilvántartás lapon az értékesítést - az időrendben vezetett nyilvántartás kivételével - havonta, a tárgyhó utolsó napjával kell bevezetni."

9. § Az R. 17. § h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A szőlőbor-pincekönyvben)

"h) a borászati melléktermékek ellenőrzés melletti kivonását borkísérő okmánnyal, és a szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek kivonásáról és támogatással történő lepárlásáról szóló 70/2012. (VII. 16.) VM rendelet 5. § (3) bekezdése szerinti bejelentéssel,"

(kell igazolni)

10. § Az R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § (1) A szőlőbor-pincekönyvet az egyszerűsítettadóraktár-engedélyes az adóraktárában vagy a vámhatósághoz tett bejelentés alapján a lakóhelyén, számítógépes nyilvántartás esetén az adóraktárában vagy a székhelyén (a központi ügyvezetés helyén) köteles tartani.

(2) Ha a természetes személy egyszerűsítettadóraktár-engedélyes a lakóhelyén tartja a szőlőbor-pincekönyvét, vagy ha a számítógépes nyilvántartás-vezetés nem az adóraktárban történik, az adóraktár-engedélyes egy órán belül köteles gondoskodni a szőlőbor-pincekönyv hozzáféréséről a borászati hatóság, a hegybíró, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv vagy a vámhatóság helyszíni ellenőrzése esetén. A mustelőállító a szőlőbor-pincekönyvet az előállítás helyén köteles tartani.

(3) Szőlőbor-pincekönyv elvesztése, megsérülése vagy megsemmisülése esetén a borászati üzem engedélyese 72 órán belül köteles azt a vámhatóság részére írásban bejelenteni.

(4) A formanyomtatványon vezetett szőlő- és szőlőbor-pincekönyvet úgy kell kitölteni, hogy az adatok olvashatóak és megváltoztathatatlanok legyenek. A szőlő- és szőlőbor-pincekönyvbe bevezetett, hibás adatot áthúzással, a javítás dátumának feltüntetésével és aláírással lehet érvényteleníteni. A szőlő- és szőlőbor-pincekönyv vezetésre kötelezettnek gondoskodnia kell a szőlő- és szőlőbor-pincekönyv biztonságos helyen történő őrzéséről, tartásáról."

11. § Az R. a következő 19/A.-19/C. §-sal és a 19/A. §-t megelőző 3/a alcímmel egészül ki:

"3/a Egyszerűsített pincekönyv-vezetés

19/A. § (1) Az az egyszerűsítettadóraktár-engedélyes, aki

a) az előző borpiaci évben legfeljebb 1000 hektoliter előállított bormennyiséggel rendelkezett,

b) kizárólag saját termésű, vagy vásárolt szőlőt dolgoz fel,

c) bort, gyöngyöző bort, széndioxid hozzáadásával készült gyöngyöző bort, mustot, must sűrítményt, valamint egyszerűsített adóraktárban előállítható, palackos erjesztésű pezsgőt vagy minőségi pezsgőt, borecetet állít elő, és

d) must sűrítmény (akár finomított, akár nem) kivételével a c) pontban felsorolt terméket nem vásárol, szőlőbor-pincekönyvét a 7. melléklet szerinti formában és tartalommal, a pincekönyv-vezetés általános szabályaihoz képest az e címben foglalt eltérésekkel is vezetheti (a továbbiakban: egyszerűsített pincekönyv-vezetés).

(2) Az egyszerűsítettadóraktár-engedélyes egyszerűsített pincekönyv-vezetési vagy megszüntetési szándékát a vámhatóságnak írásban jelentheti be.

(3) Az egyszerűsített pincekönyv-vezetés a (2) bekezdés szerinti bejelentés napján kezdhető meg.

19/B. § (1) Egyszerűsített pincekönyv-vezetés esetén a Termék-előállítás nyilvántartó lapon a feldolgozott szőlő származási bizonyítvány számát csak a felvásárlásból származó borszőlő esetén kell feltüntetni.

(2) A feldolgozás során keletkezett szőlőtörköly mennyiségét a Termék-előállítás nyilvántartó lapon kell feltüntetni.

(3) Ha a forgalomba hozatali engedély a Termék-előállítás nyilvántartó lap szerint nyilvántartott teljes bortételre érvényes, a 10. § (2) bekezdéstől eltérően a forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező bortételt nem kell új Termék-előállítás nyilvántartó lapra átvezetni.

(4) Egyszerűsített pincekönyv-vezetés esetén a lefűzött borkísérő okmányok minősülnek vevőnyilvántartásnak.

19/C. § (1) Amennyiben az egyszerűsített pincekönyv-vezetést alkalmazó egyszerűsített adóraktár engedélyes a 19/A. § (1) bekezdés c) pontja szerinti terméket továbbfeldolgozás céljából kíván vásárolni, a nyilvántartás vezetés módjának változását a 19/A. § (2) bekezdés szerint a betárolást megelőző 15. napig köteles a vámhatóságnak bejelenteni. Az egyszerűsített pincekönyv nyilvántartást legkésőbb a betárolás napjáig le kell zárnia, a készleteket a 3. melléklet szerinti szőlőbor-pincekönyvbe át kell vezetnie és a 7. § szerinti pincekönyv-vezetésre át kell térnie.

(2) Amennyiben az egyszerűsített pincekönyv-vezetést alkalmazó egyszerűsített adóraktár engedélyes nem felel meg a 19/A. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek, legkésőbb a következő borpiaci év első napjáig át kell térnie a 7. § szerinti pincekönyv-vezetésre.

(3) Az adott borpiaci évben az (1)-(2) bekezdéstől eltérő esetben nem lehet visszatérni a 7. § szerinti pincekönyv-vezetési szabályok alkalmazására."

12. § Az R. 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § (1) A szőlő feldolgozás során a tényleges lé kinyerést liter seprős újbor/100 kg szőlő formában a szőlőpincekönyv Termék-előállítás nyilvántartó lapon, a megjegyzés rovatban kell feltüntetni.

(2) A szőlőbor-pincekönyvben a szőlőmust feldolgozása és a szőlőboron végzett műveletek során a ténylegesen keletkezett veszteség számolható el. A veszteség, és a melléktermék kihozatal vetítési alapja a műveletbe bevont termék, tárolás esetén a két művelet között mozgatás nélkül tárolt termékkészlet hektoliterben mért térfogata. A műveleti veszteséget a művelet befejezésének napján, a tárolási veszteséget - az előző művelet óta eltelt időszakra -a művelet megkezdésének napján, vagy tárgyhavonként a tárgyhó utolsó napján, a szállítási veszteséget a betárolást követően, a betárolás napján kell megállapítani és a pincekönyvbe bevezetni.

(3) Ha a műveletenkénti veszteség és a melléktermék kihozatal a 4-5. mellékletben meghatározott határokat meghaladja, a borászati üzem jegyzőkönyvet vesz fel, amelyet a pincekönyvhöz kell csatolni.

(4) Az egyszerűsítettadóraktár-engedélyes a műveletenkénti elszámolás helyett választhatja az átalány-elszámolást is.

(5) Az átalány-elszámolás esetén gazdasági évenként legfeljebb

a) erjedésre az erjesztésre alkalmas szőlőmustra vetítve 2% veszteség, valamint 6% borseprő,

b) borkezelésre és - tárolásra az egyszer fejtett újbor, illetve a vásárolt és az óbor mennyiségére vetítve 2% átalányveszteség számolható el.

(6) Az átalányveszteségen felül elszámolható a szőlőbor kiszerelés (palackozás, kannába töltés) 4. mellékletben meghatározott vesztesége is, ha a kiszerelt mennyiség a kiszerelés napján a szőlőbor-pincekönyvbe bevezetésre kerül.

(7) Ha a hatósági ellenőrzés a felvett és nyilvántartott mennyiség között eltérést állapít meg, a hatóság megvizsgálja a tényleges és a nyilvántartott mennyiség közötti eltérés okát, és az ellenőrzést végző hatóság a pincekönyvi nyilvántartást a ténylegesen megállapított mennyiségre módosítja."

13. § Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"23. § (1) A borászati termékek egységes bizonylatolási, nyilvántartási és elszámolási rendjéről szóló 27/2011. (IV. 12.) VM rendelet módosításáról szóló 14/2013. (III. 7.) VM rendelet (a továbbiakban: 14/2013. (III. 7.) VM rendelet) hatálybalépését megelőző napon hatályos szabályoknak megfelelő borkísérő okmány a 14/2013. (III. 7.) VM rendelet hatálybalépését követő három hónapig kiadható és - a készlet erejéig - továbbra is felhasználható.

(2) A számítógéppel történő pincekönyvvezetés esetén e rendelet szabályainak legkésőbb 2013. augusztus 1-ig meg kell felelni.

(3) A 14/2013. (III. 7.) VM rendelet hatálybalépése előtt hitelesített pincekönyv az egyszerűsített pincekönyv vezetés szabályai szerint a 19/A. § (2) bekezdésben meghatározott bejelentést követően tovább vezethető."

14. § (1) Az R. 1. melléklete helyébe e rendelet 1. melléklete lép.

(2) Az R. e rendelet 2. melléklete szerinti 7. melléklettel egészül ki.

(3) Az R. e rendelet 3. melléklete szerinti 8. melléklettel egészül ki.

(4) Az R. e rendelet 4. melléklete szerinti 9. melléklettel egészül ki.

15. § Az R.

a) 10. § (2) bekezdésében a "használandó" szövegrész helyébe a "használható" szöveg;

b) 11. § (2) bekezdésében a "napjával" szövegrész helyébe "napjáig" szöveg;

c) 19. § (2) bekezdésében a "2. és 3. mellékletben" szövegrész helyébe a "8. mellékletben" szöveg

lép.

16. § (1) Ez a rendelet a - (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet 2. § (2) bekezdése 2013. június 30-án lép hatályba.

Dr. Fazekas Sándor s. k.,

vidékfejlesztési miniszter

1. melléklet a 14/2013. (III. 7.) VM rendelethez

"1. melléklet a 27/2011. (IV. 12.) VM rendelethez

A) Borkísérő okmány formanyomtatványa

ABCDEFG
11. Eladó (Feladó)neve:3. Bizonylat azonosító:
2címe:4. Szállítmányozó:
35. Szállítójármű forgalmi rendszáma:
4adóazonosító jele/adószáma:
5engedélyszáma:6. Szállításra történő átvétel igazolása:
62. Vevő (Címzett)neve:
77. Kiadás dátuma:
8címe:
98. Kiadás helye:
10adóazonosító jele/adószáma:9. Rendeltetés helye:
engedélyszáma:
1110. Termékleírás
12a tétel megnevezésea kiszerelés
típusa
a kiszere-
lési
egység
űrtartalma (l)
mennyi-
ség
egysége
mennyi-
ség
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
2311. Összes mennyiség:
2412. Igazolások:13. Ellenőrzés bejegyzése:
2514. Megjegyzés:
2615. Az eladás (feladás) igazolása
Kiállítás helye és dátuma:
Kiállító neve:
Kiállító aláírása:
16. Az átvétel igazolása
Átvétel helye és dátuma:
Átvevő neve:
Átvevő aláírása:

B) A borkísérő okmány kitöltése

1) Az 1. és a 2. rovat (az eladó [feladó] és a vevő [címzett] adatai) bélyegző használatával is kitölthetőek. Engedélyszámként az adóraktári engedély és a jövedéki engedélyszámot kell feltüntetni.

2) A borkísérő okmányon a kiadás dátumát (7. rovat) az év, hó, nap feltüntetésével kell megadni. Az "Igazolások" és az "Ellenőrzés bejegyzése" (12. és 13.) rovat a hatóságok bejegyzései számára szolgál.

3) A termékleírás kitöltése (10. rovat)

a) "A tétel megnevezése, azonosítása" oszlopban:

i) a szállított termék (borszőlő, szőlőmust, szőlőbor, pezsgő, borászati melléktermék) megnevezését kell megadni. A tétel megnevezése:

• a pincekönyv Termék-előállítás nyilvántartó lapja szerinti megnevezés: a forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkező szőlőbor vagy pezsgő esetében

• a melléktermék fajtájának (szőlőtörköly, borseprő) megjelölése borászati melléktermék esetében

• a forgalomba hozatali engedélyben szereplő megnevezés: forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező szőlőbor és pezsgő esetén

ii) a forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező szőlőbor vagy pezsgő esetén a forgalomba hozatali engedély azonosítóját (ennek hiányában annak számát) is fel kell tüntetni.

b) A "kiszerelés típusa" oszlopban kell megadni a termék kiszerelésének típusát (kanna, palack, tartály, stb.). Ez kóddal is megadható; P: palack, K: kanna, T: tartály. Egyes termékek esetében ez az oszlop nem értelmezhető, ekkor a megfelelő rubrikát ki kell húzni.

c) A "kiszerelési egység űrtartalma (l)" rovatban a kiszerelési egység űrtartalmát kell megadni literben kifejezve (tartályos kiszerelés esetén a tartály névleges űrtartalmát kell feltüntetni). Egyes termékek esetében ez az oszlop nem értelmezhető, ekkor a megfelelő rubrikát ki kell húzni.

d) A mennyiség egysége oszlopban az alábbi mértékegységek használhatóak:

i) "db", amennyiben "a kiszerelés típusa" és "a kiszerelési egység űrtartalma (l)" oszlopokat kitöltötték

ii) amennyiben "a kiszerelés típusa" és "a kiszerelési egység űrtartalma (l)" oszlopok nem értelmezhetőek:

• szőlőtörköly esetében: q, azzal, hogy elégséges a becsült mennyiség feltüntetése,

• borseprő esetében: hl,

• borszőlő esetében: q.

e) A mennyiség oszlopba

i) a kiszerelési egységek számát kell írni, amennyiben "a kiszerelés típusa" és "a kiszerelési egység űrtartalma" oszlopokat kitöltötték (pl. 6 db 0,75 literes palack esetén: 6),

ii) az adott sorban szereplő tételnek a "mennyiség egysége" rovatban jelzett mértékegységben kifejezett mennyiségét, amennyiben "a kiszerelés típusa" és "a kiszerelési egység űrtartalma (l)" oszlopok nem értelmezhetőek.

f) Tíznél több tétel esetén a felsorolást pótlapon kell megtenni. A pótlapnak tartalmaznia kell a 3. és a 10. rovat szerinti adatokat.

g) 60 liternél nagyobb kiszerelésű termékek fuvarozásánál:

i) a 11. (Összes mennyiség) rovatban a nettó összmennyiséget hl-ben,

ii) az űrtartalom rovatban a felhasznált szállítóedény névleges térfogatát kell feltüntetni.

h) A fel nem használt sorokat ki kell húzni.

4) Az Összes mennyiség rovatot (11. rovat) csak több tétel szállítása esetén (amennyiben a 10. rovatban több sort is kitöltöttek) kell kitölteni, az alábbi módon:

i) azon tételek esetében, amelyeknél a 10. rovat "a kiszerelés típusa" és "a kiszerelési egység űrtartalma (l)" oszlopait kitöltötték, a hl-ben kifejezett az összes mennyiséget,

j) azon tételek esetében, amelyeknél a 10. rovat "a kiszerelés típusa" és "a kiszerelési egység űrtartalma (l)" oszlopai nem értelmezhetőek, a 10. rovat "mennyiség egysége" oszlopában megadott mértékegységben kifejezett összes mennyiséget.

Abban az esetben, ha több terméktípus (pl. szőlőbor és borseprő) szállítására kerül sor, az összegzést terméktípus szerinti bontásban kell megadni.

5) A borkísérő okmány adattartalmát, az adatok elhelyezését és sorrendiségét nem lehet megváltoztatni, azonban az egyes rovatok mérete számítógépes előállítás esetén változtatható.

6) A borkísérő okmány előállításához használható papír mérete 210x297 milliméter, az adatok elhelyezésére szolgáló rész 148x210 milliméter, amely számítógépes előállítás esetén 210x297 milliméteresre is növelhető, azonos adattartalom mellett. A borkísérő okmány papírjának alapszíne fehér. Cégembléma, cégadatokat tartalmazó fejrész csak a borkísérő okmány keretbe foglalt, adatok elhelyezésére szolgáló részen kívül helyezhető el."

2. melléklet a 14/2013. (III. 7.) VM rendelethez

"7. melléklet a 27/2011. (IV. 12.) VM rendelethez

SZŐLŐBOR-PINCEKÖNYV
egyszerűsített pincekönyv-vezetéshez
I. Hitelesítési rész
...............................iktatószám
Ez a szőlőbor-pincekönyv..........................számozott oldalt tartalmaz.
Hitelesítette:
................................................
vámhatóság
P. H
Dátum: Aláírás:
II. Azonosító rész
Szőlőbor-pincekönyv vezetésére kötelezett
Neve:
Telephelye címe:város/község
utca/út/térhrsz.
Adószáma:
Adóazonosító jele:
Adóraktári engedély száma vagy nyilvántartási száma:
Hegyközségi tag kódja:
Termék-előállítás (Műveletek sorrendjében)
Előállítás megkezdésének dátuma:
Termékmegnevezés [a 10. § (2) bekezdés szerint]
Betárolt szőlő
Szőlő származási bizonyítvány száma(i):
Eredeti átlag
Potenciális alkoholtartlom (tf%)
Javítás utáni
Összes alkoholtartlom (tf%)
Bor származási bizonyítvány száma:
AnyagMennyiség M. e.Potenciális
alkoholtartlom
Feldolgozott szőlő mennyisége (q):Forgalomba hozatali engedély száma:
Keletkezett szőlőtörköly mennyisége (q):
Hordós mennyiség (hektoliter )
Dátum
(év, hó, nap)
BizonylatszámMűvelet/készletváltozás
megnevezése
Megjegyzésbevétel
(hektoliter)
kiadás
(hektoliter)
készlet
(hektoliter)
tartály jele
abcdcf
Áthozat:
gh
Átvitel:
Művelet megnevezése: pl. must előállítás, mustjavítás, fejtés, derítés, palackozás, házasítás, édesítés, bérpalackozás, stb.
Készletváltozás megnevezése: pl. értékesítés, adómentes fogyasztás, adóraktárba áttárolás,

Megjegyzés: veszteségek, melléktermékek, kezelőanyagok, derítő anyagok, adalékanyagok

Dátum
(év, hó, nap)
BizonylatszámKészletváltozásŰrtartalom
liter
Mennyiség
(db)
KannásPalackos
bevétel
(hektoliter)
kiadás
(hektoliter)
készlet
(hektoliter)
bevétel
(hektoliter)
kiadás
(hektoliter)
készlet
(hektoliter)
abcdefhijk
Áthozat:
Átvitel:

Kiegészítő és adalékanyagok nyilvántartása

(Itt csak a termék-előállításra vásárolt anyagokat kell nyilvántartani!)

Kiegészítő, adalékanyag neve:Minőségi jellemzője:Mértékegysége:
Dátum (év, hó, nap)BizonylatJogcímMegjegyzésMennyiség
bevételkiadáskészlet
abcdefg
Áthozat:
Átvitel:

Tárolótartály (-edényzet) nyilvántartása

Tárolótartály jeleTárolótartály anyagaTárolótartály űrtartalmaTárolótartály helyeMegjegyzés
abcde

Szállítási okmány nyilvántartása

DátumSzállítási okmány megnevezéseSzállítási okmány sorszámtartománya
-tól-ig

"

3. melléklet a 14/2013. (III. 7.) VM rendelethez

"8. melléklet a 27/2011. (IV. 12.) VM rendelethez

TermékMértékegységPontosság tizedes jegy
szőlőq0
cefrehl0
musthl0
borhl0
Kiszerelt termékek
esetén legfeljebb 6
seprőhl0
törkölyq(100kg)0
sűrített szőlőmusthl2
finomított
szőlőmustsűrítmény
hl2
cukorq(100kg)2
egyéb kiegészítő és
adalékanyag
kg2

"

4. melléklet a 14/2013. (III. 7.) VM rendelethez

"9. melléklet a 27/2011. (IV. 12.) VM rendelethez

A) Nem jövedéki termék borászati termékek kísérőokmányának formanyomtatványa

B) A nem jövedéki termék borászati termékek kísérőokmányának kitöltése

1. rovat: A Kormányhivatal tölti ki az okmány hitelesítésekor

2. rovat: teljes név és cím, beleértve az irányítószámot is (adott esetben a SEED szerinti jövedéki szám is)

3. rovat: a feladás tényleges helye (csak abban az esetben kell kitölteni, ha az árut nem a feladó címéről adják fel)

4. rovat: teljes név és cím, beleértve az irányítószámot is (adott esetben a SEED szerinti jövedéki szám is)

5. rovat: tényleges rendeltetési hely (csak abban az esetben kell kitölteni, ha az árut nem a címzett címére szállítják)

6. rovat: a kísérőokmány kiállításának ellenőrzéséért a feladás helyén felelős illetékes hatóság neve és címe

7. rovat: az első szállításért felelős személy neve és címe (csak akkor kell kitölteni, ha nem azonos a feladóval)

8. rovat: Itt kell megadni minden egyéb, a szállítással kapcsolatos alábbi adatokat:

a) az igénybe vett szállítóeszköz típusa (tehergépkocsi, kisteherautó, tartálykocsi, gépkocsi, vasúti teherkocsi, vasúti tartálykocsi, repülőgép)

b) rendszám, illetve hajó esetén annak neve (feltüntetése nem kötelező)

c) Abban az esetben, ha az egyik szállítóeszköz-típusról a másikra váltanak át, a terméket berakodó szállítónak az okmány hátoldalán fel kell tüntetnie:

i) a szállítás megkezdésének dátumát,

ii) az igénybe vett szállítóeszköz típusát, valamint gépkocsi esetében annak rendszámát, hajó esetében annak nevét,

iii) vezetéknevét, keresztnevét (keresztneveit), illetve a vállalkozása nevét, valamint címét, ideértve a postai irányítószámot is.

d) A rendeltetési hely megváltozása esetén: a tényleges rendeltetési hely

9. rovat: A termék leírása az 1234/2007/EK rendeletnek és a hatályos nemzeti rendelkezéseknek megfelelően, különös tekintettel a kötelező jelölési adatokra (a 1234/2007/EK tanácsi rendelet XIb. melléklete szerinti termékkategória, allergéntartalom). Nem kell jelölni a más rubrikában már feltüntetett adatokat.

10. rovat: Az árut tartalmazó csomagok leírása: azonosító számok és a csomagok száma, a csomagokon belüli csomagolások száma. A 436/2009/EK bizottsági rendelet 24. cikk (1) bekezdése a) pontjának i. alpontjában említettektől eltérő kísérőokmányok esetében a leírás folytatódhat az egyes másolatokhoz csatolt külön lapon. Erre a célra használható egy csomagjegyzék.

11. rovat: Az áru jellemzői:

a) KN-kód (vámtarifaszám)

b) palackozatlan termékeknél a nettó összmennyiség, palackozott termékeknél a felhasznált tárolóedények száma.

c) bruttó súly

d) nettó súly

e) az összes alkoholtartalom

f) refrakciós mutató vagy a sűrűség

g) 1 = FN borászati termék, 2 = FN borászati termék fajtajelöléssel, 3 = OEM-vagy OFJ-borászati termék, 4 = harmadik országból származó borászati termék, 5 = egyéb.

h) a 1234/2007/EK tanácsi rendelet Xlb. mellékletének függelékében meghatározott szőlőtermő övezet kódját kell megadni (Magyarországon termett szőlőből készült borászati termék esetében ez minden esetben: C.I.)

i) a kódok:

0: a terméken az alábbi eljárások egyikét sem hajtották végre,

1: a termék alkoholtartalmát növelték,

2: a termék savtartalmát növelték,

3: a termék savtartalmát csökkentették,

4: a terméket édesítették,

5: a termékhez boralkoholt adtak,

6: a termékhez a leírásban megadottól eltérő földrajzi egységről származó terméket adtak hozzá,

7: a termékhez a leírásban megadottól eltérő szőlőfajtából nyert terméket adtak hozzá,

8: a termékhez a leírásban megadottól eltérő évben szüretelt terméket adtak hozzá,

9: a terméket tölgyfadarabok felhasználásával állították elő,

10: a termék új borászati eljárás kísérleti célú alkalmazásával készült,

11: a termék alkoholtartalmát részben csökkentették,

12: egyéb (éspedig).

12. rovat: OEM-tanúsítvány, OFJ-tanúsítvány, illetve a szüreti év vagy a borszőlőfajta (borszőlőfajták) feltüntetésével forgalmazott borászati termékekre vonatkozó igazolás tanúsítása (lásd a 436/2009/EK bizottsági rendelet 24. cikk (1) bekezdésének b) pontját és a 31. cikkét)

13. rovat: Nem szükséges kitölteni

14. rovat: A szállítás megkezdésének dátuma és - abban az esetben, ha a szállítás megkezdésének helye szerinti tagállam előírja - időpontja

15. rovat: A feladás helye szerinti illetékes szerv általi láttamozás a 436/2009/EK bizottsági rendelet 24. cikk (1) bekezdése a) pontjának i. alpontjában említettektől eltérő kísérőokmányok esetében (amennyiben ez követelmény)"

Tartalomjegyzék