Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

346/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet

az egyes felsőoktatási tárgyú kormányrendeletek módosításáról

A Kormány a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (1) bekezdés 21. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 2. alcím tekintetében a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (1) bekezdés 5. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 3. alcím tekintetében a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (1) bekezdés 19. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 4. és 5. alcím tekintetében a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (1) bekezdés 23. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet módosítása

1. § A felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet] a 24. §-t követően a következő alcímekkel egészül ki:

"A Vásáry Tamás-ösztöndíj adományozásának rendje és feltételei

24/A. § (1) A Vásáry Tamás-ösztöndíj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: ösztöndíj) a Kormány által alapított ösztöndíj, amelynek célja

a) ifjú zenészek szakmai munkájának, művészeti tevékenységének ösztönzése,

b) a kiemelkedő önkéntes tevékenységet végző személyek támogatása.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti célra külön alprogram keretében egy ösztöndíjpályázatot kell meghirdetni.

24/B. § (1) Az ösztöndíj működtetéséért az oktatásért felelős miniszter felel.

(2) Az oktatásért felelős miniszter (1) bekezdés szerinti tevékenységében közreműködik a Vásáry Ösztöndíj Bizottság (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: bizottság).

(3) A bizottság a 24/A. § (1) bekezdés a), valamint b) pontja alapján tanévenként meghirdetett ösztöndíjpályázatok alapján alprogramonként egy-egy ösztöndíj adományozására tesz javaslatot.

(4) A bizottság az oktatásért felelős miniszter által felkért szakértőkből álló négyfős testület. A testület tagja és elnöke az ösztöndíj névadója vagy az általa megjelölt személy.

(5) A bizottság javaslatot tesz a pályázat elbírálására. A bizottság tagja a testületben végzett tevékenységéért díjazásban nem részesül.

(6) A pályázat eredményéről az oktatásért felelős miniszter dönt.

24/C. § (1) Az ösztöndíjra - a pályázat benyújtásának időpontjában - legfeljebb a harmincadik életévét betöltött magyar állampolgár vagy az Nftv. 39. § (1) bekezdésében meghatározott személy pályázhat.

(2) A 24/A. § (1) bekezdés a) pontja szerint az a személy nyerheti el az ösztöndíjat, aki a pályázat benyújtásának időpontjában, valamint az ösztöndíj folyósításának teljes időtartama alatt tanulmányait az Nftv. 1. mellékletében meghatározott felsőoktatási intézményben

a) az Nftv. 101. § (7) bekezdésében meghatározott művészeti felsőoktatási intézménnyel létesített előkészítő vagy

b) zeneművészeti képzésen - az Nftv. 3. § (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti képzési szinten - aktív hallgatói jogviszony keretében folytatja.

(3) A 24/A. § (1) bekezdés b) pontja alapján az a személy nyerheti el az ösztöndíjat, aki

a) a pályázat benyújtásának időpontjában, valamint az ösztöndíj folyósításának teljes időtartama alatt tanulmányait az Nftv. 1. mellékletében meghatározott felsőoktatási intézményben az Nftv. 3. § (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti képzési szinten hallgatói jogviszony keretében folytatja, és

b) vállalja, hogy dokumentálja a már elvégzett vagy folyamatban lévő önkéntes tevékenységét, annak eredményeit, népszerűsítve ezzel az önkéntességet.

(4) A meghirdetett ösztöndíjpályázat elbírálása során előnyt élvez az a pályázó, aki

a) a 24/A. § (1) bekezdés a) vagy b) pontja esetén az Nftv. 108. § 9. és 10. pontja szerint hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetűnek minősül,

b) a 24/A. § (1) bekezdés b) pontja esetén az önkéntes tevékenységét a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény szerinti hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű személyek körében folytatja vagy folytatta.

24/D. § (1) Az ösztöndíjas az ösztöndíj-támogatással érintett év befejezésével egyidejűleg részletes - minden, az ösztöndíjas jogviszonnyal összefüggő eseményről, körülményről - beszámolót készít és nyújt be az oktatásért felelős miniszternek. A beszámoló része a teljesítés igazolása.

(2) A megüresedett ösztöndíjas helyre az adott tanévre vonatkozóan további pályázat nem írható ki.

(3) Abban az esetben, ha az adott tanévben nincs két érvényes pályázat, a pályázat soron következő tanévi meghirdetésekor az ösztöndíjas helyek száma az előző tanévben be nem töltött helyek számával megnövelhető. Ebben az esetben a bizottság - a 24/B. § (3) bekezdésében foglaltaktól eltérőn - legfeljebb négy fő részére tesz javaslatot az ösztöndíj adományozására.

24/E. § (1) Az ösztöndíj pénzügyi fedezetét a minisztérium költségvetési fejezetében kell tervezni.

(2) Az ösztöndíj mértéke díjazottanként havonta százezer forint, amely összeg a pályázati kiírás szerinti tanévben, két részletben kerül folyósításra.

A Törőcsik Mari-ösztöndíj adományozásának rendje és feltételei

24/F. § A Törőcsik Mari-ösztöndíj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: ösztöndíj) a Kormány által alapított ösztöndíj, amelynek célja színművész szakon tanulmányokat folytató hallgatók szakmai munkájának, művészeti tevékenységének ösztönzése.

24/G. § (1) Az ösztöndíj működtetéséért az oktatásért felelős miniszter felel.

(2) Az oktatásért felelős miniszter (1) bekezdés szerinti tevékenységében közreműködik az ösztöndíj névadója és a Törőcsik Ösztöndíj Bizottság (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: bizottság).

(3) A bizottság a tanévenként meghirdetett ösztöndíjpályázat keretében két fő részére tesz javaslatot az ösztöndíj adományozására.

(4) A bizottság az ösztöndíj névadója által felkért szakértőkből álló háromfős testület.

(5) Az ösztöndíj névadója a bizottsággal történt egyeztetést követően javaslatot tesz a pályázat elbírálására. A bizottság tagja a testületben végzett tevékenységéért díjazásban nem részesül.

(6) A pályázat eredményéről az oktatásért felelős miniszter dönt.

24/H. § (1) Az ösztöndíjra - a pályázat benyújtásának időpontjában - legfeljebb a harmincadik életévét betöltött személy pályázhat.

(2) Az a személy nyerheti el az ösztöndíjat, aki

a) a pályázat benyújtásának időpontjában a Színház- és Filmművészeti Egyetem színművész szakjának - a képzés harmadik vagy azt követő félévére bejelentkezett - hallgatója, és

b) az ösztöndíj folyósításának teljes időtartama alatt tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Egyetem színművész szakján - az Nftv. 3. § (1) bekezdés b) pontja szerinti képzési szinten - aktív hallgatói jogviszony keretében folytatja.

24/I. § (1) Az ösztöndíjas az ösztöndíj-támogatással érintett időszak befejezésével egyidejűleg részletes - minden, az ösztöndíjas jogviszonnyal összefüggő eseményt, körülményt tartalmazó - beszámolót készít és nyújt be az oktatásért felelős miniszternek. A beszámoló része a teljesítés igazolása.

(2) A megüresedett ösztöndíjas helyre az adott tanévre vonatkozóan további pályázat nem írható ki.

(3) Abban az esetben, ha az adott tanévben nincs két érvényes pályázat, a pályázat soron következő tanévi meghirdetésekor az ösztöndíjas helyek száma az előző tanévben be nem töltött helyek számával megnövelhető. Ebben az esetben a bizottság - a 24/G. § (3) bekezdésében foglaltaktól eltérőn - legfeljebb négy fő részére tesz javaslatot az ösztöndíj adományozására.

24/J. § (1) Az ösztöndíj pénzügyi fedezetét a minisztérium költségvetési fejezetében kell tervezni.

(2) Az ösztöndíj mértéke díjazottakként havonta százezer forint, amely összeg a pályázati kiírás szerinti tanévben, két részletben kerül folyósításra."

2. § Az 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet 36. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

"(8) E rendeletnek - az egyes felsőoktatási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 346/2019. (XII. 23.) Korm. rendelettel megállapított - 24/A-24/E. §-a és a 24/F-24/J. §-a alapján az ösztöndíj első alkalommal a 2020/2021-es tanévben kerül adományozásra."

3. § Az 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet

a) 18. § (4) bekezdésében az "a tárca hivatalos lapjában" szövegrész helyébe az "az általa vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) honlapján" szöveg,

b) 18. § (5) bekezdésében a "tárca hivatalos lapjában" szövegrész helyébe a "minisztérium honlapján" szöveg,

c) 20. § (4) bekezdésében az "az Emberi Erőforrások Minisztériumának" szövegrész helyébe az "a minisztériumnak" szöveg,

d) 25. § (6) bekezdésében, 27. § (5) bekezdésében és 36. § (2) és (3) bekezdésében az "az Emberi Erőforrások Minisztériuma" szövegrész helyébe az "a minisztérium" szöveg

lép.

2. Az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet módosítása

4. § Az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet] 2. § (2) bekezdés a)-c) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A nyelvvizsga az alábbi készségeket méri:)

"a) olvasáskészség,

b) beszédértés,

c) íráskészség,"

5. § (1) A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 4. § (1)-(1b) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A beszédkészség vizsga - a számítógépen bonyolított beszédkészséget mérő vizsgák kivételével - a vizsgaközpont által delegált bizottság előtt történik, amely legalább két tagból áll. A beszédkészség vizsga során a kérdező és az értékelő vizsgáztató nem lehet a vizsgázónak a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti hozzátartozója, vagy az, aki a jelentkezőnek a nyelvvizsgára történő felkészítésében részt vett.

(1a) Az írásbeli vizsga feladatlapjait a vizsgaközpont az írásbeli vizsga napján juttatja el a vizsgahelyszínre vagy teszi hozzáférhetővé elektronikus úton. A vizsgahelyszínre zárt, biztonságos csomagolásban érkező feladatlapok kibontásáról jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben rögzíteni kell a felbontás helyét, időpontját, a csomag sértetlen vagy sérült, felbontott állapotát. A digitális vizsgaanyag megnyitását időbélyegzővel ellátva elektronikusan kell rögzíteni olyan módon, hogy a vizsgaanyag ne legyen módosítható.

(1b) A vizsgázóval a vizsga eredményét a vizsgaközpontnak - a vizsgázó kérelmének megfelelően elektronikus vagy postai úton - a vizsga időpontját követően, legkésőbb harminc napon belül kell közölnie."

(2) A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 4. §-a a következő (1c) és (1d) bekezdéssel egészül ki:

"(1c) A szoftverrel támogatott értékelés esetét kivéve két értékelőnek kell értékelnie a vizsgázó nyelvvizsgán nyújtott minden egyes nyelvi teljesítményét.

(1d) A vizsgadolgozatokat, valamint a beszédkészség nyelvvizsgáról készült hangfelvételeket három évig meg kell őrizni."

6. § A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 5/A. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ellenőrzést végző személy az ellenőrzés során)

"a) betekinthet a vizsgaközpont és vizsgahely szakmai működésére vonatkozó valamennyi írásos és elektronikus dokumentumba,"

7. § A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az akkreditált vizsgarendszer új vizsganyelvvel, vizsgaszinttel bővíthető, egynyelvűvé tehető az Akkreditációs Kézikönyvben meghatározottak szerint."

8. § A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 11. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vizsgaközpont akkreditációja két évre szól. Új vizsgarendszer akkreditációját követően a Hivatal egy év elteltétől számított harminc napon belül ellenőrzi a vizsgarendszer működését."

9. § A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet

1. 2. § (1) bekezdésében a "holt" szövegrész helyébe a "klasszikus" szöveg,

2. 2. § (4) bekezdés b) pont bb) alpontjában az "olvasott szöveg értésének készségére" szövegrész helyébe az "olvasáskészség" szöveg,

3. 2. § (5) bekezdésében a "letétele" szövegrész helyébe a "teljesítése", a "belül egyesíthetők" szövegrész helyébe a "belül szaknyelvi, különböző tartalommal általános nyelvi komplex vizsgára egyesíthetők" szöveg,

4. 4. § (3) bekezdésében az "a vizsga értékelésével kapcsolatban, jogszabálysértésre" szövegrész helyébe a "jogszabálysértésre, a vizsga eredményével kapcsolatban értékelési hibára" szöveg,

5. 5. § (1) bekezdés c) pontjában a "bővítésére" szövegrész helyébe a "bővítésére, továbbá a már akkreditált vizsgarendszer módosítására" szöveg,

6. 5. § (2a) bekezdés b) pont bf) alpontjában a "vizsgáztató és a feladatjavító" szövegrész helyébe a "vizsgáztatók" szöveg,

7. 5/A. § (2) bekezdés c) pontjában a "vizsgáztatóknak" szövegrész helyébe az "a vizsgaközpont és a vizsgahely munkatársainak, illetve a vizsgáztatóknak" szöveg,

8. 6. § (2) bekezdésében a "6" szövegrész helyébe a "9" szöveg,

9. 10. § (1) bekezdés c) pontjában, (3) bekezdés c) pontjában és (4) bekezdés c) pontjában a "tanfolyamán" szövegrész helyébe a "képzésén és évenkénti továbbképzésén" szöveg,

10. 14. § (1) bekezdésében a "fokozatszerzési eljárás" szövegrész helyébe a "tudományos disszertáció" szöveg

lép.

10. § Hatályát veszti a 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet

a) 2. § (5) bekezdésében a "lehetnek",

b) 14. § (2) bekezdésében az "élő, vagy holt", valamint az "élő vagy holt"

szövegrész.

3. A felsőoktatási minőségértékelés és -fejlesztés egyes kérdéseiről szóló 19/2012. (II. 22.) Korm. rendelet módosítása

11. § A felsőoktatási minőségértékelés és -fejlesztés egyes kérdéseiről szóló 19/2012. (II. 22.) Korm. rendelet 18/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18/A. § A DKT tizenkilenc tagú testület. A DKT-ba

a) két tagot a miniszter,

b) két tagot a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter,

c) egy tagot az adópolitikáért felelős miniszter,

d) egy tagot a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter,

e) egy tagot az agrárpolitikáért felelős miniszter,

f) egy tagot az egészségügyért felelős miniszter,

g) egy tagot az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter,

h) három tagot a Magyar Rektori Konferencia,

i) két tagot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara,

j) egy tagot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara,

k) egy tagot a Magyar Mérnöki Kamara,

l) egy tagot a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája,

m) egy tagot a MAB és

n) egy tagot a Doktoranduszok Országos Szövetsége

delegál."

4. A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény végrehajtásához szükséges egyes rendelkezésekről szóló 248/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet módosítása

12. § A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény végrehajtásához szükséges egyes rendelkezésekről szóló 248/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 248/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet] 5/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5/A. § (1) Az Nftv. 48/A. § b) pontja szerinti hazai munkaviszony fenntartásának kötelezettségébe a (volt) magyar állami ösztöndíjas hallgató kérelmére be kell számítani a hallgatói jogviszony - párhuzamos képzés esetén az adott képzés - megszűnését követően a kérelmező által igazolt, hazai munkavégzésre irányuló jogviszonyt. Ebben az esetben a hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettségének időtartama a hallgatói jogviszony - párhuzamos képzés esetén az adott képzés - megszűnését követő napon kezdődik.

(2) Ha a (volt) magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató az Nftv. 48/A. § c) pontja szerinti időtartamon belül hazai vagy külföldi felsőoktatási intézményben hallgatói jogviszonyt vagy iskolarendszerű szakképzésben nappali tagozaton tanulói jogviszonyt létesít vagy tart fenn, kérelmére a Hivatal, a hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség teljesítését ezen tanulói, hallgatói jogviszony fennállásának időtartamára felfüggeszti.

(3) Az Nftv. 48/A. § b) és c) pontja esetében a Hivatal a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatót évente tájékoztatja arról, hogy a volt hallgató milyen arányban teljesítette a hazai munkaviszony fenntartására vonatkozó kötelezettségét."

13. § A 248/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet a következő 42. §-sal egészül ki:

"42. § E rendeletnek - a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról szóló 191/2019. (VII. 30.) Korm. rendelettel megállapított - 9. § (9) bekezdését akkor kell alkalmazni, ha a Hivatal a visszatérítési kötelezettséget a (volt) hallgató terhére 2019. december 31-ét követően állapítja meg."

5. A felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról szóló 191/2019. (VII. 30.) Korm. rendelet módosítása

14. § Hatályát veszti a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról szóló 191/2019. (VII. 30.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 191/2019. (VII. 30.) Korm. rendelet] 73. § (3) bekezdésében az "a 29. §," szövegrész.

15. § Nem lép hatályba a 191/2019. (VII. 30.) Korm. rendelet 29. §-a.

6. Záró rendelkezések

16. § Ez a rendelet 2020. január 1-jén lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék