120/2024. (VI. 10.) Korm. rendelet
a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény 8. § (5) bekezdés a), g), h) és i) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) A dohánytermék nem tartalmazhat idegen anyagokat.
(2) A dohánytermék nem tartalmazhat
a) vitaminokat vagy egyéb olyan adalékanyagokat, amelyek azt a benyomást keltik, hogy a dohányterméknek kedvező élettani hatása van, vagy az egészséget kevésbé veszélyezteti;
b) koffeint, taurint vagy egyéb olyan adalékanyagokat és élénkítő hatású vegyületeket, amelyekhez az energikusság és a vitalitás képzete társul;
c) a kibocsátásokat elszínező tulajdonságú adalékanyagokat;
d) a dohányzásra szánt dohánytermékek esetében az inhalációt vagy a nikotinfelvételt megkönnyítő adalékanyagokat;
e) az el nem égetett formában rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító tulajdonságokkal (a továbbiakban: CMR tulajdonság) rendelkező adalékanyagokat.
(3) A dohánytermék nem tartalmazhat a 4. melléklet szerinti tiltott adalékanyagokat.
(4) Tilos olyan dohánytermék forgalomba hozatala és forgalmazása, amely nem felel meg az (1)-(3) bekezdésben meghatározott követelményeknek.
(5) Az (1)-(4) bekezdésben foglaltakon túl tilos mentol, valamint mentolszármazék adalékanyagokat tartalmazó cigaretta és cigarettadohány forgalomba hozatala és forgalmazása.
(6) Az új adalékanyagoknak a dohánytermék gyártásában való felhasználását a felhasználás tervezett kezdő időpontját 6 hónappal megelőzően, de legkésőbb a felhasználás tervezett időpontját 30 nappal megelőzően a felhasználónak, a bejegyzett kereskedőnek, az importálónak vagy az adóraktár engedélyesének (a továbbiakban együtt: bejelentő) be kell jelentenie az NNGYK részére. A bejelentést a 3. melléklet szerinti adattartalommal kell megtenni. A bejelentett adatokról az NNGYK hatósági nyilvántartást vezet, és azt a honlapján közzéteszi. Nem szükséges bejelenteni a nyersdohány természetes részeinek felhasználását.
(7) A bejelentéshez mellékelni kell
a) az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam hatósága által kiadott felhasználási engedélyt, ha az rendelkezésre áll, és
b) az akkreditált laboratórium által kiadott, a bevizsgálás eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
(8) Az NNGYK a bejelentéstől számított 30 napon belül a bejelentés alapján megvizsgálja, hogy a felhasználni tervezett adalékanyag szerepel-e az e rendeletben tiltott adalékanyagok között. Amennyiben a vizsgálat során az NNGYK megállapítja, hogy a felhasználni tervezett adalékanyag használatát jogszabály nem tiltja, úgy a bejelentést tudomásul veszi, és erről tájékoztatja a bejelentőt. Az NNGYK a bejelentésről tájékoztatja a fogyasztóvédelemért felelős minisztert. Ha az NNGYK a 30 nap elteltével nem nyilatkozik, a bejelentett adalékanyag felhasználható.
(9) A (6) bekezdés szerint bejelentett adalékanyagokra vonatkozó tanulmányokat a felhasználás megkezdésétől számított 2 év elteltével a bejelentőnek meg kell küldenie az NNGYK részére. Az egészségügyért felelős miniszter által vezetett minisztérium a benyújtott dokumentáció alapján a benyújtástól számított 6 hónapon belül megvizsgálja, hogy a dokumentáció nem indokolja-e az adalékanyagnak a 4. melléklet szerinti tiltott adalékanyagok listáján történő szerepeltetését.
(10) Ha az országos tisztifőorvos úgy ítéli meg, hogy az adalékanyagot fel kell venni a 4. melléklet szerinti listára, úgy jogszabály-módosítást kezdeményez az egészségügyért felelős miniszternél a lista kibővítése érdekében.
(11) A bejelentett adalékanyagtól eltérő adalékanyag, továbbá a dohány-adalékanyagnak a bejelentésben meghatározott feltételektől eltérő alkalmazása tilos.
(12) A szabadforgalomba bocsátott cigarettának meg kell felelnie az MSZ EN 16156:2011 biztonsági követelményeinek.
(13) A határokon átnyúló távértékesítés esetében a dohányterméket abban a tagállamban forgalomba hozott dohányterméknek kell tekinteni, ahol a fogyasztó tartózkodik.
(14) E § alkalmazásában nem minősül új adalékanyagnak, és nem esik a (6) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettség alá az az adalékanyag, amelyet a gyártó 2016. augusztus 20-át megelőzően jogszabályi felhatalmazás vagy külön engedély alapján használni volt jogosult a dohánytermék gyártásához, feltéve, hogy az nem szerepel a 4. melléklet szerinti tiltott adalékanyagok listáján."
2. § Az R. 6. § (1) bekezdés a) pontja a következő ai) alponttal egészül ki:
(A csomagolási egységen jelölni kell a dohánytermék típusát a következők szerint:)
"ai) "hevített dohánytermék","
3. § (1) Az R. 15/A. § a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A csomagolási egység)
"a) cigaretta esetében 20 db cigarettát tartalmazó csomag,"
(2) Az R. 15/A. § c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A csomagolási egység)
"c) a fogyasztási dohány esetében a legalább 30 gramm, de legfeljebb 50 gramm - de minden esetben maradék nélkül tízzel osztható grammtömegű - fogyasztási dohányt tartalmazó téglalap alakú vagy álló tasak, azzal, hogy vízipipadohány esetében a legfeljebb 50 gramm vízipipadohányt tartalmazó doboz is,"
4. § Az R. 17. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az e rendeletben foglaltak betartását)
"a) a 4. § szerinti bejelentés, valamint - ide nem értve a termékek csomagolási egységeire vonatkozó előírásokat - a 9/B. alcím tekintetében az országos tisztifőorvos,"
(ellenőrzi, és hatáskörében eljár az e rendeletben foglaltak megsértése esetén.)
5. § Az R. 18/A. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Ha az országos tisztifőorvos az e § szerinti jelentés alapján szükségesnek ítéli meg, úgy a prioritási listán szereplő adalékanyagok további felhasználásának megtiltása érdekében jogszabály-módosítást kezdeményez az egészségügyért felelős miniszternél."
6. § Az R. 18/C. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"18/C. § (1) A dohányzási célú gyógynövénytermék a következő feltételekkel hozható forgalomba és forgalmazható:
a) nem tartalmazhat a 4. melléklet szerinti adalékanyagot,
b) nem tartalmazhat hozzáadott vitaminokat vagy egyéb olyan adalékanyagokat, amelyek azt a benyomást keltik, hogy a terméknek kedvező élettani hatása van, vagy az egészséget kevésbé veszélyezteti,
c) nem tartalmazhat hozzáadott koffeint, hozzáadott taurint vagy egyéb olyan adalékanyagokat és élénkítő hatású vegyületeket, amelyekhez az energikusság és a vitalitás képzete társul,
d) az inhalációt megkönnyítő adalékanyagokat és
e) CMR tulajdonságokkal rendelkező adalékanyagokat.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően azon dohányzási célú gyógynövénytermékek tekintetében, amelyek fogyasztása hevítéssel történik,
a) az (1) bekezdés a) pontjában foglalt rendelkezés akként alkalmazandó, hogy e termék teát tartalmazhat;
b) az (1) bekezdés b)-d) pontjában foglalt anyagok annyiban felhasználhatóak, amennyiben azok a növény, gyógynövény vagy gyümölcs, illetve a hozzáadott ízesítőanyag nélkülözhetetlen alkotóelemei.
(3) A dohányzási célú gyógynövénytermékek gyártója, importálója vagy forgalmazója köteles bejelenteni, ha dohányzási célú gyógynövényterméket kíván forgalomba hozni. A bejelentést az agrárpolitikáért felelős miniszter, az egészségügyért felelős miniszter és az országos tisztifőorvos számára elektronikus formában kell benyújtani, hat hónappal a tervezett forgalomba hozatalt megelőzően. A bejelentéshez mellékelni kell az érintett dohányzási célú gyógynövénytermék részletes leírását, valamint információkat kell szolgáltatni a termék gyártásában felhasznált valamennyi összetevőről és azok mennyiségéről, márkanevenként és alfajtánként.
(4) A dohányzási célú gyógynövénytermék gyártója vagy importálója köteles továbbá a (3) bekezdésben megjelölt szerveket tájékoztatni, ha valamely termék összetétele úgy módosul, hogy az befolyásolja az e § szerint szolgáltatott információkat. A dohányzási célú gyógynövénytermék gyártója vagy importálója további vizsgálatok elvégzésére vagy további információk benyújtására is kötelezhető.
(5) A dohányzási célú gyógynövénytermékekre vonatkozó bejelentések vizsgálata során az országos tisztifőorvos a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvényben foglaltak figyelembevételével, a szolgáltatott adatok és információk alapján megítéli, hogy szükséges-e a termék betiltása. Az országos tisztifőorvos a dohányzási célú gyógynövénytermékekre vonatkozó bejelentések vizsgálatát követően - amennyiben a termék betiltása nem szükséges - a benyújtást követő 60 napon belül igazolást állít ki. Ha az országos tisztifőorvos 60 napon belül nem nyilatkozik, úgy a bejelentett termék forgalomba hozható és forgalmazható.
(6) A dohányzási célú gyógynövénytermékek gyártásában felhasznált összetevőkkel, azok mennyiségével, valamint az ezek változásával kapcsolatban a (3) és (4) bekezdés szerint benyújtott információkat az NNGYK a honlapján közzéteszi. A közzététel során a gazdasági szereplő által megjelölt üzleti titok védelmére tekintettel kell lenni."
7. § (1) Az R. 19/A. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) Az (1) bekezdéstől eltérően a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékek vonatkozásában az Nvt. 7/D. § (1) bekezdése szerinti bejelentést az országos tisztifőorvos részére az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló törvény szerinti elektronikus úton kell megtenni."
(2) Az R. 19/A. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) A (2) bekezdéstől eltérően a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékek vonatkozásában a bejelentés tartalmára a 19/F. § (3) és (4) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni."
8. § Az R. 19/B. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Elektronikus cigaretta és utántöltő flakon a következő feltételekkel hozható forgalomba és forgalmazható:)
"b) nikotintartalmú folyadék vagy bármilyen formában nikotint tartalmazó, elektronikus cigarettában és utántöltő flakonban használt folyadék kifejezetten erre a célra szolgáló,
ba) legfeljebb 10 ml űrtartalmú utántöltő flakonokban,
bb) legfeljebb 2 ml űrtartalmú eldobható elektronikus cigarettákban, patronokban vagy tartályokban hozható forgalomba."
9. § (1) Az R. 19/C. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Dohányzást imitáló elektronikus eszköz és nikotinmentes utántöltő flakon a következő feltételekkel hozható forgalomba és forgalmazható:
a) a bennük lévő folyadék nem tartalmazhat nikotint (a továbbiakban e § alkalmazásában: nikotinmentes folyadék),
b) a nikotinmentes folyadék nem tartalmazhat ízesítőanyagot,
c) a nikotinmentes folyadék nem tartalmazhat
ca) a 4. melléklet szerinti adalékanyagot,
cb) vitaminokat vagy egyéb olyan adalékanyagokat, amelyek azt a benyomást keltik, hogy a terméknek kedvező élettani hatása van, vagy az egészséget kevésbé veszélyezteti,
cc) koffeint, taurint vagy egyéb olyan adalékanyagokat és élénkítő hatású vegyületeket, amelyekhez az energikusság és a vitalitás képzete társul,
cd) a kibocsátásokat elszínező tulajdonságú adalékanyagokat,
ce) az inhalációt megkönnyítő adalékanyagokat és
cf) CMR tulajdonságokkal rendelkező adalékanyagokat, továbbá
cg) 0,1%-nál több szennyeződést tartalmazó összetevőt,
d) a nikotinmentes folyadék kizárólag olyan összetevőkből állhat, amelyek - sem melegítés hatására, sem anélkül -nem veszélyesek az emberi egészségre,
e) a termék gyermekbiztos zárral ellátott, és
f) a termék védett a törés és szivárgás ellen, valamint olyan mechanizmussal van ellátva, amely garantálja a szivárgásmentes utántöltést."
(2) Az R. 19/C. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A nikotinmentes utántöltő flakon csomagolási egységeinek és gyűjtőcsomagjainak két legnagyobb felületén, mindkét felületnek legalább a 30%-át kitöltő módon, a 19/B. § (6) bekezdésében foglaltaknak megfelelően fel kell tüntetni a következő egészségvédő figyelmeztetést: "Ez a termék nikotinmentes utántöltő flakon. Használata gyermekek számára tilos." "
10. § Az R. a következő 9/B. alcímmel egészül ki:
"9/B. A dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékre vonatkozó szabályok
19/F. § (1) A dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termék legmagasabb nikotintartalma fogyasztási egységenként 17 mg.
(2) A dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termék csomagolási egysége legfeljebb 20 darab terméket tartalmazó doboz.
(3) A dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termék gyártói, importálói és forgalmazói kötelesek hat hónappal a tervezett forgalomba hozatalt megelőzően bejelentést tenni az országos tisztifőorvos részére elektronikus formában, a következő adattartalommal:
a) a gyártó, importáló, forgalmazó neve és elérhetősége,
b) a termék valamennyi összetevőjének, valamint az abból kioldódó anyagok és ezek mennyiségének felsorolása márkanevenként és típusonként,
c) toxikológiai adatok a termék összetevőiről,
d) nyilatkozat arról, hogy a gyártási eljárás biztosítja a jogszabályokban foglalt követelményeknek való megfelelést, és
e) nyilatkozat arról, hogy a gyártó, az importáló, illetve a forgalmazó teljes felelősséget vállal a termék minőségéért és biztonságosságáért annak forgalomba hozatala és rendeltetésszerű, illetve észszerűen előrelátható körülmények között történő felhasználása esetére.
(4) A termék minden olyan változtatása esetén, ami a (3) bekezdés szerinti adatokat érinti, új bejelentést kell benyújtani.
19/G. § (1) Dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termék akkor hozható forgalomba és forgalmazható, ha a termék nem tartalmaz
a) vitaminokat vagy egyéb olyan adalékanyagokat, amelyek azt a benyomást keltik, hogy a terméknek kedvező élettani hatása van vagy az egészséget kevésbé veszélyezteti,
b) koffeint, taurint vagy egyéb olyan adalékanyagokat és élénkítő hatású vegyületeket, amelyekhez az energikusság és a vitalitás képzete társul,
c) CMR tulajdonságokkal rendelkező adalékanyagokat,
d) 0,1%-nál több szennyeződést tartalmazó összetevőt.
(2) A termék csomagolási egységeihez tájékoztatót kell csatolni, amely tartalmazza:
a) a termék fogyasztási és tárolási útmutatóját, valamint figyelemfelhívást arra, hogy a termék használata fiatalkorúak számára tilos,
b) az ellenjavallatokra vonatkozó tájékoztatást,
c) konkrét kockázati csoportoknak szóló figyelmeztetéseket,
d) a lehetséges káros hatásokra vonatkozó tájékoztatást,
e) a függőséget okozó tulajdonságokra és a toxicitásra vonatkozó tájékoztatást és
f) a gyártó, forgalmazó vagy az importáló, valamint a kapcsolattartó személy elérhetőségeit.
(3) A termék csomagolási egységein és gyűjtőcsomagjain - az egyéb jogszabályban meghatározottakon túl - fel kell tüntetni
a) a termékben található valamennyi összetevőt tömeg szerint csökkenő sorrendben,
b) a termék fogyasztási egységenkénti nikotintartalmát,
c) a gyártási tétel számát és
d) a következő figyelmeztető feliratot jól látható, olvasható és letörölhetetlen módon: "A termék gyermekektől elzárva tartandó."
(4) A (3) bekezdés szerinti figyelmeztető feliratot fehér alapon, fekete színű, félkövér, Helvetica bold betűtípussal kell nyomtatni. A feliratot kisbetűvel kell szedni, kivéve a szöveg kezdőbetűjét és azt az esetet, amikor a nagybetű használatát nyelvtani szabály követeli meg.
(5) A termék csomagolási egysége és a gyűjtőcsomagok címkézése, valamint maga a termék nem tartalmazhat olyan elemet vagy megoldást, amely
a) a terméket annak jellemzői, egészséghatásai, veszélyei vagy a kibocsátások tekintetében téves benyomást keltő módon reklámozza, illetve ilyen módon annak fogyasztására ösztönöz;
b) azt sugallja, hogy egy adott termék kevésbé káros, mint más termékek;
c) azt sugallja, hogy egy adott terméknek vitalizáló, energizáló, gyógyító, fiatalító, természetes, organikus jellemzői vannak, vagy más egészségügyi vagy életmódbeli előnyökkel jár;
d) ízre, illatra, ízesítőanyagra vagy más adalékanyagra, illetve ezek hiányára a fogyasztók megtévesztésére alkalmas módon utal;
e) élelmiszerre vagy kozmetikai termékre emlékeztet;
f) azt sugallja, hogy egyes termékek biológiai úton könnyebben lebomlanak, vagy más környezeti előnyökkel bírnak.
(6) A csomagolási egység és a gyűjtőcsomagok nem sugallhatnak gazdasági előnyt olyan kuponok alkalmazásával, amelyek kedvezményeket vagy ingyenes terjesztést kínálnak, illetve "egyet fizet, kettőt kap" vagy más hasonló jellegű ajánlatot tartalmaznak.
(7) A termék csomagolási egységeinek és gyűjtőcsomagjainak két, legnagyobb felületén mindkét felületnek legalább a 30%-át kitöltő módon fel kell tüntetni a következő egészségvédő figyelmeztetést: "Ez a termék nikotint tartalmaz, amely károsítja az ön egészségét, és függőséghez vezet." Az egészségvédő figyelmeztetések nyomtatásának eltávolíthatatlannak, törölhetetlennek kell lennie a csomagolási egységeken és minden gyűjtőcsomagon, ideértve azt is, hogy azokat részben vagy egészen semmilyen formában nem takarhatja el, illetve nem zavarhatja meg semmilyen zárjegy, árcédula, biztonsági elem, csomagolóanyag, tasak, doboz vagy egyéb eszköz, amikor a termék forgalomba kerül.
(8) A (7) bekezdés szerinti egészségvédő figyelmeztetést fehér alapon, fekete színű, félkövér, Helvetica bold betűtípussal kell nyomtatni. A feliratot kisbetűvel kell szedni, kivéve a szöveg kezdőbetűjét és azt az esetet, amikor a nagybetű használatát nyelvtani szabály követeli meg. Az egészségvédő figyelmeztetést a nyomtatására fenntartott területen középre zárva, a csomag felső szélén kell elhelyezni.
(9) A termék csomagolási egységét gyermekbiztos zárral kell ellátni.
(10) Az országos tisztifőorvos a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékekre vonatkozó bejelentések vizsgálatát követően - amennyiben a termék betiltása nem szükséges - a benyújtást követő 60 napon belül igazolást állít ki. Ha az országos tisztifőorvos 60 napon belül nem nyilatkozik, úgy a bejelentett termék forgalomba hozható és forgalmazható."
11. § Az R. a következő 21/E. §-sal egészül ki:
"21/E. § (1) A dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet módosításáról szóló 120/2024. (VI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: MódR.5.) hatálybalépésekor már forgalomban lévő vagy az agrárpolitikáért felelős miniszternek korábban már bejelentett dohányzási célú gyógynövénytermékeket az e rendeletnek a MódR.5. által megállapított 18/C. §-a szerinti módon és adattartalommal 2024. december 31-ig kell az országos tisztifőorvosnak bejelenteni. Az e bekezdés szerinti bejelentési kötelezettség teljesítése során a 18/C. § (3) bekezdése szerinti hat hónapos határidő nem alkalmazandó.
(2) A (3) bekezdésben meghatározott kivétellel mindazon termékeket, amelyek a MódR.5. rendelkezéseinek nem felelnek meg, de megfelelnek az e rendeletnek a MódR.5. hatálybalépését megelőzően hatályos rendelkezéseinek, továbbá az egyéb hatályos és irányadó jogszabályoknak, az e rendelet hatálybalépésétől számított legfeljebb 1 évig lehet a dohánytermék-kiskereskedők részére forgalomba hozatal céljából átadni.
(3) A (2) bekezdéstől eltérően mindazon dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékeket, amelyek az e rendeletnek a MódR.5. által megállapított 19/F. § (1) és (2) bekezdése, továbbá a 19/G. § (10) bekezdése rendelkezéseinek nem felelnek meg, de megfelelnek az e rendeletnek a MódR.5. hatálybalépését megelőzően hatályos rendelkezéseinek, továbbá az egyéb hatályos és irányadó jogszabályoknak, az e rendelet hatálybalépésétől számított legfeljebb 3 hónapig lehet a dohánytermék-kiskereskedők részére forgalomba hozatal céljából átadni.
(4) Mindazon termékeket, amelyek az e rendeletnek a MódR.5.-tel megállapított rendelkezéseinek nem felelnek meg, de megfelelnek az e rendeletnek a MódR.5. hatálybalépését megelőzően hatályos rendelkezéseinek, továbbá az egyéb hatályos és irányadó jogszabályoknak, és amelyeket a (2) és (3) bekezdés szerinti határidőig a dohánytermék-kiskereskedők készletre vették, a dohánytermék-kiskereskedők korlátlan ideig forgalomba hozhatják."
12. § Az R. 4. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
13. § Az R.
a) 1. § (1) bekezdésében az "utántöltő folyadékokra és dohányzást imitáló elektronikus eszközökre" szövegrész helyébe az "utántöltő flakonra, dohányzást imitáló elektronikus eszközökre, nikotinmentes utántöltő flakonra és dohányzási célú gyógynövény termékekre, valamint a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékekre" szöveg,
b) 4/A. § (1) bekezdésében a "rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító tulajdonságait (a továbbiakban: CMR tulajdonság)" szövegrész helyébe a "CMR tulajdonságait" szöveg,
c) 19/B. § (1) bekezdés i) pontjában a "gyermekzárral" szövegrész helyébe a "gyermekbiztos zárral" szöveg,
d) 19/D. § (1) bekezdésében a "flakonok gyártói" szövegrész helyébe a "flakonok, nikotinmentes patronok, valamint a nikotinmentes utántöltő flakonok gyártói" szöveg
lép.
14. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
15. § E rendelet tervezetének a műszaki szabályokkal és az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó szabályokkal kapcsolatos információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, 2015. szeptember 9-i (EU) 2015/1535 európai parlamenti és tanácsi irányelv 5-7. cikke szerinti előzetes bejelentése megtörtént.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet a 120/2024. (VI. 10.) Korm. rendelethez
"4. melléklet a 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelethez
Tiltott adalékanyagok
A | B |
Sorszám | Anyag |
1 | 2-metil-3-(para-izopropil-fenil)propionaldehid |
2 | Agar-agar |
3 | Alumínium-oxid |
4 | Ammónium-acetát |
5 | Ammónium-citrát |
6 | Ammónium-formiát |
7 | Ammónium-hidrogén-karbonát |
8 | Ammonium-hidrogén-malát |
9 | Ammónium-hidroxid |
10 | Ammónium-karbamát |
11 | Ammónium-klorid |
12 | Ammónium-laktát |
13 | Ammónium-malát |
14 | Ammónium-szukcinát |
15 | Ammónium-szulfamát |
16 | Ammónium-tartarát |
17 | Antrakinonkék |
18 | Bázikus kék 26 |
19 | Borostyánkősav (E 363) |
20 | Dehidro-mentho-furolakton |
21 | Di-2-etil-hexil-adipát |
22 | Diammónium-hidrogénfoszfát |
23 | Diammónium-karbonát |
24 | Diammónium-malát |
25 | Diammónium-szukcinát |
26 | Dibutil-ftalát |
27 | Fenol-formaldehiddel módosított kolofónium |
28 | Galaktóz |
29 | Hangyasav (E 236) |
30 | Karbamid (E 927b) |
31 | Kárminvörös |
32 | Krizein S |
33 | Kumarinmentesített tonkabab |
34 | Laktóz |
35 | Maltóz |
36 | Mannóz |
37 | Metilibolya |
38 | Méz |
39 | Monoammónium-foszfát |
40 | Nátrium-szilikát |
41 | Oldószervörös 1 |
42 | Pektinek |
43 | Polietilén-glikol (E 1251) |
44 | Riboflavin-5-foszfát |
45 | Szacharóz-okta-acetát |
46 | Szaharin (E 954) |
47 | Szudánkék 11 |
48 | Tea |
49 | Theobromin |
50 | Kannabidiol (CBD) |
"