138/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet
a digitális államhoz kapcsolódó további kormányrendeletek módosításáról
A Kormány
az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében,
a 2. alcím tekintetében a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 114. § (1) bekezdés 3., 6., 13. és 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a 3. alcím tekintetében a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 113. § (1) bekezdés 1., 2. és 13. pontjában, 113. § (2) bekezdés 2-4. és 8. pontjában és 114. § (2) bekezdés 1. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a 4. alcím tekintetében a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 113. § (1) bekezdés 16. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
az 5. alcím tekintetében a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 114. § (1) bekezdés 3., 13. és 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. A központosított informatikai és elektronikus hírközlési szolgáltatásokról szóló 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet módosítása
1. § A 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet 3. melléklet 26. pontjában a "Központi Ügyfél-regisztrációs Nyilvántartás (KÜNY)" szövegrész helyébe a "Digitális állampolgárság nyilvántartás (DÁNY)" szöveg lép.
2. § Hatályát veszti a központosított informatikai és elektronikus hírközlési szolgáltatásokról szóló 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet] 3. melléklet 37. pontja.
2. Az egyes, az elektronikus ügyintézéshez kapcsolódó szervezetek kijelöléséről szóló 84/2012. (IV. 21.) Korm. rendelet módosítása
3. § Az egyes, az elektronikus ügyintézéshez kapcsolódó szervezetek kijelöléséről szóló 84/2012. (IV. 21.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 84/2012. (IV. 21.) Korm. rendelet] a következő 3/A. alcímmel egészül ki:
"3/A. A digitális állampolgársághoz kapcsolódó kijelölő rendelkezések
3/A. § (1) A Kormány a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvény szerinti digitális állampolgárság szolgáltatóként az IdomSoft Zrt.-t jelöli ki.
(2) A keretszolgáltatások szolgáltatója a digitális állampolgárság szolgáltató. A digitális állampolgárság szolgáltató az eAláírás szolgáltatást a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. bevonásával nyújtja.
(3) A keretalkalmazás szolgáltatója a digitális állampolgárság szolgáltató.
3/B. § (1) A Kormány digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szervként a személyiadat- és lakcímnyilvántartásért felelős minisztert, a szolgáltatáshoz kapcsolódó alkalmazásfejlesztési, alkalmazásüzemeltetési feladatok tekintetében az IdomSoft Zrt.-t jelöli ki.
(2) A digitális állampolgárság nyilvántartás regisztrációs szerveként a Kormány a fővárosi és vármegyei kormányhivatalokat, a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok járási (fővárosi kerületi) hivatalait, a személyiadat-és lakcímnyilvántartásért felelős minisztert, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, valamint Magyarország diplomáciai és konzuli képviseleteit jelöli ki. A digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv az adatkezelői feladatok ellátása érdekében adatfeldolgozói szerződést köthet.
(3) A Kormány a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény szerinti államigazgatási szervek (a továbbiakban: államigazgatási szerv), valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény szerinti rendvédelmi szervek (a továbbiakban: rendvédelmi szerv) foglalkoztatottjai tekintetében a digitális állampolgárság nyilvántartás regisztrációs szerveként a foglalkoztató államigazgatási szervet és rendvédelmi szervet jelöli ki azzal, hogy
a) a kijelölt szerv maga dönt arról, hogy e hatáskörét kívánja-e gyakorolni,
b) ha az a) pont alapján a kijelölt szerv a hatáskör gyakorlása mellett dönt, a foglalkoztatott a regisztrációját ebben az esetben kezdeményezheti a (3) bekezdés szerinti szervnél.
(4) A (3) bekezdés szerinti hatáskörét gyakorolni kívánó szerv köteles a foglalkoztatottjait erről tájékoztatni."
4. § Hatályát veszti a 84/2012. (IV. 21.) Korm. rendelet 7. § (1)-(2) bekezdése.
3. Az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet módosítása
5. § (1) Az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet] 1. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A rendelet hatálya kiterjed a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Dáptv.) szerinti digitális állampolgárságra, a digitális szolgáltatások nyújtására és igénybevételére, a digitális szolgáltatást biztosító szervezetekre és a felhasználókra, a digitális állampolgárság keretalkalmazásra, a keretszolgáltatásokra, e szolgáltatások nyújtására a Kormány által kijelölt szervre, valamint a digitális állampolgárság szolgáltatóra."
(2) A 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet a következő 37/A. §-sal egészül ki:
"37/A. § (1) A digitális állampolgárság szolgáltató a dap.gov.hu honlapon teszi elérhetővé
a) a digitális állampolgárság nyilvántartáshoz,
b) a digitális állampolgárság keretalkalmazáshoz,
c) a nemzeti digitális irattárcához,
d) a keretszolgáltatásokhoz és
e) a felhasználói profil aktiválásához és inaktiválásához
kapcsolódó tájékoztatókat, valamint a szolgáltatásra irányadó általános szerződési feltételeket.
(2) A digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv a digitális állampolgárság nyilvántartáshoz kapcsolódó tájékoztatási kötelezettségeket az (1) bekezdés szerinti honlap útján teljesíti.
(3) A digitális állampolgárság szolgáltató az (1) bekezdés szerinti honlap útján teljesíti az (1) bekezdés szerinti szolgáltatásokra vonatkozóan az üzemszünettel, üzemzavarral kapcsolatos tájékoztatási kötelezettségét."
(3) A 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 59. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A SZEÜSZ, illetve KEÜSZ szolgáltató, valamint a digitális állampolgárság szolgáltató (a IV. és V. Fejezet alkalmazásában a továbbiakban együtt: szolgáltató) a SZEÜSZ, a KEÜSZ, a keretalkalmazás, a nemzeti digitális irattárca, valamint a keretszolgáltatások (a IV. és V. Fejezet alkalmazásában a továbbiakban együtt: szolgáltatás) nyújtása során köteles teljesíteni az e Fejezetben meghatározott követelményeket."
(4) A 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 92. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ha az ügyfél a Dáptv. szerinti aktív felhasználói profillal rendelkezik, a digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv értesítése alapján a rendelkezési nyilvántartást vezető szerv az (1) bekezdés a)-f) pontjában foglalt rendelkezési tételekkel összefüggésben kizárja az ügyfél általi módosítás lehetőségét, és az alábbi rendelkezéseket rögzíti:
a) az (1) bekezdés a) pontjával összefüggésben csak elektronikus kapcsolattartás engedhető meg,
b) az (1) bekezdés b) pontjával összefüggésben csak elektronikus kapcsolattartási forma engedhető meg,
c) az (1) bekezdés d) pontjával összefüggésben csak a Dáptv. 25. § (1) bekezdése szerinti tárhely engedhető meg.
(5) Ha az ügyfél Dáptv. szerinti inaktív felhasználói profillal rendelkezik, a digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv értesítése esetén a rendelkezési nyilvántartást vezető szerv törli az ügyfélhez kapcsolódó (4) bekezdés a)-c) pontjában foglalt rendelkezéseket."
6. § A 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet V/B. Fejezete helyébe a következő fejezet lép:
"V/B. FEJEZET
DIGITÁLIS ÁLLAM MEGVALÓSÍTÁSÁHOZ KAPCSOLÓDÓ RENDELKEZÉSEK
Digitális állampolgárság előregisztráció
145/K. § (1) A Dáptv. 63. § (11) bekezdése szerinti előregisztráció esetében a 14. életévét betöltött polgár a személyazonossága megállapítását - az ideiglenes személyazonosító igazolvány kivételével - személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványával a Dáptv. 63. § (12) bekezdésében előregisztrációra kijelölt szervnél (a továbbiakban e § alkalmazásában: szolgáltató) kezdeményezi.
(2) Ha a polgár az előregisztrációkor rendelkezik vagy az azt megelőző évben rendelkezett személyazonosságát igazoló érvényes okmánnyal, akkor - az ideiglenes személyazonosító igazolvány kivételével - a személyazonossága megállapításához azt felhasználhatja.
(3) A személyazonosság sikeres megállapítását követően a szolgáltató egyszer felhasználható, az előregisztrációs adatok megjelenítésére szolgáló adattároló kódot (a továbbiakban: adattároló kód) és az ahhoz tartozó biztonsági kódot ad át a polgár részére.
Digitális állampolgárság felhasználói profil
145/L. § (1) A digitális állampolgárság felhasználói profil (a továbbiakban: felhasználói profil) használatát a digitális állampolgárság szolgáltató a 64. § szerint készített általános szerződési feltételek szerint biztosítja a felhasználó részére.
(2) A felhasználói profil aktiválása során a felhasználó a digitális szolgáltatásokkal összefüggő kapcsolattartás érdekében megadja elektronikus levelezési címét és telefonszámát.
(3) A sikeres aktiválásról a digitális állampolgárság szolgáltató a digitális állampolgárság keretalkalmazás útján értesíti a felhasználót.
145/M. § (1) A Dáptv. 64. § (1) bekezdése szerinti felhasználói profil inaktiválását a 14. életévét betöltött felhasználó a Dáptv. 63. § (12) bekezdése szerinti szervnél személyesen kérelmezheti.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt szerv a felhasználói profil inaktiválása során a felhasználó személyazonosságának ellenőrzését a digitális állampolgárság előregisztráció vonatkozó szabályai szerint végzi. A személyazonosság megállapítását követően a digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv a felhasználói profil inaktiválásáról igazolást állít ki.
(3) A felhasználói profil inaktiválásáról kiállított igazolás tartalmazza a felhasználó
a) természetes személyazonosító adatait,
b) digitális állampolgár azonosítóját,
c) a felhasználói profilja inaktiválásának tényét, idejét és
d) az elektronikus kapcsolattartás kizárására vonatkozó rendelkezése rendelkezési nyilvántartásba történő bejegyzését.
(4) A Dáptv. 64. § (2) bekezdése szerinti esetben a digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv a digitális állampolgárság szolgáltatón keresztül értesíti a felhasználót a felhasználói profil inaktiválásáról. Az értesítés közvetett módon, a felhasználó által kezdeményezett kérdésre adott válaszként is megvalósítható.
(5) A felhasználó a felhasználói profil inaktiválását követően annak ismételt aktiválásig a Dáptv. 52. §-ban foglalt digitális keretszolgáltatásokat nem veheti igénybe, valamint a 145/Q. § szerinti tárhely szolgáltatást a tárhely szolgáltatója az inaktiválás időszakára felfüggeszti.
(6) A felhasználói profil ismételt aktiválására abban az esetben kerülhet sor, ha a felhasználó a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szerepel, és számára új személyi azonosító képzésére nem került sor.
Digitális állampolgárság keretalkalmazás
145/N. § (1) A digitális állampolgárság keretalkalmazás (a továbbiakban: keretalkalmazás) igénybevételével és a digitális állampolgárság szolgáltató által a 64. § szerint készített általános szerződési feltételek elfogadásával a felhasználó az eAzonosítás és az eAláírás igénybevételét is kezdeményezi.
(2) A keretalkalmazás az (1) bekezdésben foglaltakon túl a következő szolgáltatások (a továbbiakban: alkalmazásszolgáltatás) igénybevételét biztosítja:
a) hatósági erkölcsi bizonyítvány igénylése az igénylés szerinti kérelem adatok bűnügyi nyilvántartó szerv felé történő továbbításával, valamint a kérelem tárgyában hozott döntés letöltése,
b) nemzeti digitális irattárca szolgáltatás,
c) időpontfoglalás egyes kormányablak ügyek tekintetében.
(3) A keretalkalmazás használata érdekében a mobiltelefon regisztrációját újra el kell végezni, ha
a) a felhasználó az első regisztrációtól eltérő további mobiltelefonon is használni kívánja a keretalkalmazást,
b) a felhasználó a szolgáltató felé jelzi, hogy a regisztrációval érintett mobiltelefonját elvesztette, eltulajdonították vagy használhatatlanná válik,
c) a felhasználó törli, majd újra letölti a keretalkalmazást,
d) a felhasználó felhasználói profilját inaktiválja,
e) a felhasználó felhasználói profilját a digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv inaktiválja, valamint
f) az általános szerződési feltételekben meghatározott további esetben.
(4) A keretalkalmazás életesemény-alapú szolgáltatás keretében nyújtja a (2) bekezdés a) és c) pont szerinti alkalmazás-szolgáltatást.
Nemzeti digitális irattárca
145/O. § A nemzeti irattárca szolgáltatás keretében az alábbi szolgáltatások érhetők el:
a) a felhasználóra saját magára vonatkozó adatok közhiteles nyilvántartásból való lekérdezése és megjelenítése,
b) az a) pont szerinti adatok - közhiteles nyilvántartásból történt lekérdezésük tényét a digitális állampolgárság szolgáltató általi hitelesítését követő - megosztása,
c) nemzeti digitális irattárca szolgáltatás keretében rendőri igazoltatás során a személyazonosság, illetve vezetési jogosultság igazolását támogató szolgáltatás.
Az eAzonosítás keretszolgáltatás
145/P. § (1) Az eAzonosítás keretszolgáltatás útján biztosított elektronikus azonosítási szolgáltatás a Dáptv. 63. §-a szerinti sikeres regisztrációt követően aktív felhasználói profillal, a keretalkalmazás használatával vehető igénybe.
(2) Az eAzonosítás keretszolgáltatás használata során a felhasználó biometrikus azonosító adat vagy az általa választott azonosító kód alkalmazásával azonosítja magát.
(3) A (2) bekezdés szerinti biometrikus azonosító adat a felhasználó arcképe vagy ujjnyomata. Az eAzonosítás útján biztosított elektronikus azonosítás biometrikus azonosító adat alkalmazásával akkor sikeres, ha az azonosítás során rögzített biometrikus adat megegyezik a keretalkalmazáshoz regisztrált mobiltelefonban tárolt biometrikus adattal.
(4) A felhasználó felhasználói profiljának inaktiválása, valamint a 145/N. § (3) bekezdése szerinti esetben a szolgáltató felfüggeszti az eAzonosítás keretszolgáltatás használatát.
(5) A természetes személyek összerendelési nyilvántartásából az eAzonosítás szolgáltatás nyújtásához a digitális állampolgárság szolgáltató részére az általa kezelt digitális állampolgár azonosító alapján a kérelemben megjelölt nyilvántartásban szereplő természetes személy titkosított kapcsolati kódja szolgáltatható.
145/Q. § (1) Az eAzonosítás keretszolgáltatás szolgáltatója (e § alkalmazásában a továbbiakban: szolgáltató) a Dáptv. 46. § (5) bekezdése szerinti, biztonságos kézbesítési szolgáltatáshoz kapcsolódó tárhelyet biztosít a felhasználó részére.
(2) Vélelmezni kell, hogy az (1) bekezdés szerinti tárhelyről érkező küldemény feladója a digitális állampolgárság nyilvántartásban szereplő, a tárhely használatára jogosult természetes személy.
(3) Az (1) bekezdés szerinti tárhelyre a KÜNY-regisztrációhoz kapcsolódó tárhelyre vonatkozó rendelkezések az e §-ban foglalt eltérésekkel alkalmazandók.
(4) Ha a felhasználó nem rendelkezett a Kormány által kötelezően biztosítandó azonosítási szolgáltatáshoz kapcsolódóan tárhellyel, a tárhelyhez kapcsolódó értesítésekhez címezhető elektronikus levelezési cím megegyezik a 145/L. § szerint megadott elektronikus levelezési címmel. Az e bekezdés szerinti elektronikus levelezési címet a felhasználó megváltoztathatja.
(5) Amennyiben a felhasználó a Dáptv. 46. § (1) bekezdés a) és b) pontja alapján is jogosult a Dáptv. 46. § (5) bekezdése szerinti tárhely használatára, számára a tárhelyet e § szerint kell biztosítani.
(6) Ha a felhasználó a digitális állampolgár felhasználói profilját inaktiválja, a szolgáltató felfüggeszti a szolgáltatás nyújtását mindaddig, amíg a felhasználó újra aktiválja a felhasználói profilját.
(7) A felhasználó digitális állampolgárság azonosítójának törlése esetén a digitális állampolgárság nyilvántartást vezető szerv haladéktalanul értesíti a szolgáltatót a tárhely megszüntetése érdekében.
Az eAláírás keretszolgáltatás
145/R. § (1) Az eAláírás keretszolgáltatás a Dáptv. 63. §-a szerinti sikeres regisztrációt követően aktív felhasználói profillal vehető igénybe.
(2) A felhasználó digitális állampolgárság felhasználói profiljának inaktiválása, valamint a 145/N. § (3) bekezdése szerinti esetben a digitális állampolgárság szolgáltató kezdeményezi az eAláíráshoz kapcsolódó tanúsítvány érvényességének felfüggesztését.
A digitális állampolgárság szolgáltató feladatai
145/S. § (1) A digitális állampolgárság szolgáltató az általános szerződési feltételek módosításáról annak hatálybalépését legalább 10 munkanappal megelőzően a keretalkalmazáson keresztül és a 37. § (1) bekezdése szerinti honlapon tájékoztatja a felhasználót. E rendelet eltérő rendelkezése hiányában az általános szerződési feltételek módosításának elfogadása ráutaló magatartással történik.
(2) A digitális állampolgárság szolgáltató az e Fejezet szerinti feladatai megvalósítása érdekében jogosult a szükséges és elégséges mértékben adatokat az adatot elsődleges adatként nyilvántartó szervtől átvenni és továbbítani."
7. § (1) A 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 150. § (1) bekezdése a következő 45. ponttal egészül ki:
(Az alábbi nyilvántartások és adatbázisok adatai tekintetében - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a nyilvántartást vagy adatbázist vezető együttműködő szerv, ennek hiányában a nyilvántartást vagy adatbázist működtető együttműködő szerv, továbbá ezen nyilvántartások vagy adatbázisok vezetésére, illetve működtetésére jogszabályban kötelezett valamennyi szervezet a KKSZB KEÜSZ útján jogszabályban rögzítettek szerint automatikus információátadási szolgáltatást nyújt, vagy azt központi szolgáltatásként a KKSZB KEÜSZ szolgáltatójától igénybe veszi, amelynek keretében biztosítja az alábbi nyilvántartásokban vagy adatbázisokban szereplő egyes adatok átadásának lehetőségét automatikus információátadás útján:)
"45. a digitális állampolgárság nyilvántartás."
(2) A 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 38. alcíme a következő 155/E. §-sal és 155/F. §-sal egészül ki:
"155/E. § 2024. július 1-jétől a digitális állampolgárság nyilvántartás támogatja a korábban a KÜNY által támogatott szolgáltatásokat.
155/F. § (1) A digitális állampolgárság szolgáltató a 138. § szerinti bejelentést 2024. július 31-ig köteles megtenni.
(2) A digitális állampolgárság szolgáltató az (1) bekezdés szerinti bejelentéshez
a) a szolgáltatás műszaki leírását,
b) a szolgáltatás pontos meghatározásához szükséges eljárási, adminisztrációs szabályokat, szabályzatokat, folyamatleírásokat és
c) a szolgáltatásra vonatkozó általános szerződési feltételeket
köteles csatolni.
(3) Az (1) bekezdés szerinti bejelentésre a 138. § (11) bekezdését és a 138/A. §-t nem kell alkalmazni."
8. § A 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet
1. 1. § (1) bekezdésében a "(2) és (3) bekezdésben" szövegrész helyébe a "(2), (3) és (5) bekezdésben" szöveg,
2. 39. § (1) bekezdés e) pontjában a "szakminiszter" szövegrész helyébe a "szakminiszter, a digitális állampolgársághoz kapcsolódó tájékoztatók tekintetében a digitális állampolgárság szolgáltató" szöveg,
3. 40. § 5. pontjában a "szolgáltatók" szövegrész helyébe a "szolgáltatók, valamint a digitális állampolgárság szolgáltató" szöveg,
4. 53. § (1) bekezdésében az "a szabályozott" szövegrész helyébe az "a digitális állampolgárság szolgáltató, a szabályozott" szöveg,
5. 54. § (2) bekezdésében az "igénybe vett" szövegrész helyébe az "igénybe vett digitális állampolgárság keretalkalmazás, nemzeti digitális irattárca, keretszolgáltatás," szöveg,
6. 59. § (1a) bekezdésében a "szolgáltató" szövegrész helyébe a "SZEÜSZ, illetve KEÜSZ szolgáltatója" szöveg,
7. 60. §-ában a "SZEÜSZ vagy KEÜSZ" szövegrész helyébe a "szolgáltatás" szöveg,
8. 61. § (1) bekezdésében, a 61. § (2) bekezdés a) pontjában és a 63. § (2) bekezdésében a "SZEÜSZ, illetve KEÜSZ" szövegrész helyébe a "szolgáltatás" szöveg,
9. 61. § (5) bekezdésében a "SZEÜSZ, illetve a KEÜSZ" szövegrész helyébe a "szolgáltatás" szöveg,
10. 62. §-ában a "SZEÜSZ-t, valamint KEÜSZ-t" szövegrész helyébe "szolgáltatást" szöveg,
11. 63. § (1) bekezdésében a "SZEÜSZ-öket, KEÜSZ-öket" szövegrész helyébe a "szolgáltatásokat" szöveg,
12. 64. § (1) bekezdésében a "SZEÜSZ, illetve KEÜSZ" szövegrész helyébe a "Szolgáltatás" szöveg,
13. 64. § (2) bekezdésében a "SZEÜSZ-t, illetve KEÜSZ-t" szövegrész helyébe a "szolgáltatást" szöveg,
14. 64. § (5) bekezdésében a "KEÜSZ, SZEÜSZ" szövegrész helyébe a "szolgáltatás" szöveg,
15. 67. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "SZEÜSZ, KEÜSZ" szövegrész helyébe a "szolgáltatás" szöveg,
16. 135. § a) pontjában a "SZEÜSZ-ökre és KEÜSZ-ökre" szövegrész helyébe a "szolgáltatásokra" szöveg,
17. 135. § c) pontjában a "SZEÜSZ-ök, a KEÜSZ-ök" szövegrész helyébe a "szolgáltatások" szöveg,
18. 135. § d) pontjában a "SZEÜSZ-ök és KEÜSZ-ök" szövegrész helyébe a "szolgáltatások" szöveg,
19. 138. § (1) bekezdésében a "KEÜSZ vagy SZEÜSZ szolgáltató" szövegrész helyébe a "szolgáltató" szöveg,
20. 142. §-ában a "SZEÜSZ és KEÜSZ" szövegrész helyébe a "szolgáltatás" szöveg
lép.
9. § Hatályát veszti a 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet 34. § (2) bekezdés c) pontja.
4. A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszerekről szóló 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet módosítása
10. § (1) A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszerekről szóló 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet] 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. § A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszer
a) az elektronikus hírközlő eszköz útján történő távoli azonosítás (a továbbiakban: távoli azonosítás),
b) a tárolóelemmel rendelkező személyazonosító igazolvány használatával történő azonosítás (a továbbiakban: eID azonosítás), valamint
c) a Dáptv. szerinti keretszolgáltatások igénybevétele esetén a Dáptv. szerinti eAzonosítás."
(2) Az 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az eID azonosítás esetében a bizalmi szolgáltató által biztosított informatikai rendszer lehetővé teszi, hogy az ügyfél a bizalmi szolgáltató előtt önmagát a tárolóelemet tartalmazó személyazonosító igazolvány útján biztosított elektronikus azonosítási szolgáltatással azonosítsa."
5. A digitális állam megvalósításához kapcsolódó egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 113/2024. (V. 14.) Korm. rendelet módosítása
11. § Nem lép hatályba a digitális állam megvalósításához kapcsolódó egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 113/2024. (V. 14.) Korm. rendelet 1. alcíme.
6. Záró rendelkezések
12. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2024. július 1-jén lép hatályba.
(2) A 4. alcím 2024. szeptember 1-jén lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök