Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.9.299 A felperes pályázati írásművének az alperes számítógépén való rögzítése, tárolása és annak az elektronikus levelező rendszeren való továbbküldése többszörözéssel megvalósítja a mű felhasználását, ezért a szerzőijog-sértés a mű jogosulatlan felhasználása folytán megállapítható [1999. évi LXXVI. tv. (Szjt.) 16. §, 18. §, 94. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23045/2013/34., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21174/2015/6. (ÍH 2016.143), Kúria Pfv.21746/2016/11. (*BH 2017.9.299*), Fővárosi Törvényszék P.23196/2018/50., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21135/2019/7.

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes és az alperes 2012 márciusában a Szent B. Kórház-Rendelőintézet főigazgatói állására kiírt pályázaton indultak. A felperes 2009-től töltötte be ezt a tisztséget a pályázat kiírása idején. A 2012-es pályázat elkészítéséhez felhasználta a 2009. évi pályamunkáját. A pályázathoz csatolta a 2012-es második tanulmányt, amelyet az általa létrehozott "St B. Kh-SZAKMAI Program 120424 work" word formátumú dokumentumba mentett el a munkahelyi számítógépén.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperes keresetében kérte megállapítani: az alperes megsértette szerzői jogait azzal, hogy a pályázatának részét képező tanulmányába az engedélye nélkül szó szerint átmásolt olyan részeket, amelyeket korábban a saját főigazgatói pályázatához készített, továbbá engedélye nélkül többszörözte a főigazgatói pályázatához készített művét. Kérte az alperes eltiltását a további jogsértéstől, elégtétel adására, valamint 500 000 forint nem vagyoni kára és kamatai megfizetésére kötelezését.

[3] Az alperes a kereset elutasítását indítványozta. Vitatta, hogy a neki tulajdonított pályázat tőle származna, állította ugyanakkor, hogy a saját pályázati anyaga már nem áll rendelkezésére. Védekezése szerint a pályázat elkészítése során mindketten azonos alapokból indultak ki és azonos forrásmunkákat használtak fel. Valótlanul állította a felperes, hogy saját anyaga elkészítéséhez a pályázatát használta fel.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes azzal, hogy 2012. április 17. napján a felperes által készített "St B. Kh-SZAKMAI Program 120412.doc" fájlt internetes e-mail-formában kolléganőjének megküldte a felperes engedélye nélkül, így azt felhasználta, megsértette a felperes szerzői jogait és eltiltotta a további jogsértéstől. Kötelezte az alperest, hogy az ítélet jogerőre emelkedésének napjától számított 15 nap alatt a www.medicalonline.hu internetes újság belföldi hírek rovatában 11 betűmérettel, Times New Roman betűtípussal, az ott szokásos cikk formátumban, továbbá a Népszabadság napilapban 108 × 48 mm-es méretben fizetett hirdetésként egy alkalommal tegye közzé az ítélet rendelkező részének megállapításra vonatkozó részét, továbbá 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 500 000 forint nem vagyoni kárt. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[5] Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a perben nem volt vitatott, hogy a perbeli pályamunka a szerzői jog hatálya alá tartozik. A felperes nem tudta kétséget kizáróan igazolni, hogy az általa csatolt dokumentumot nyújtotta be pályázataként az alperes, így nem volt megállapítható, hogy a sérelmezett mű átdolgozása megtörtént-e. Ezért az átdolgozás megállapítására irányuló kereset nem alapos. A perben kirendelt informatikai szakértő ugyanakkor a törölt tartalmak alapján arra a következtetésre jutott, hogy az alperes rendelkezett a felperes pályázati tanulmányának valamely .doc kiterjesztésű verziójával. A levelezésben talált egy 2012. április 17-én 16 óra 37 perckor az alperes által B. K.-nak küldött e-mailt, amely csatolt fájlként tartalmazta a "St B. Kh-SZAKMAI Program 120412.doc" dokumentumot. Ebben "András" aláírással "küldöm a főig. pályázatát" szöveggel küldték tovább a dokumentumot. Ez a művelet az e-mail technikai tulajdonságainak megfelelően a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 18. § (2) bekezdése szerinti többszörözésnek minősül. Erre tekintettel az elsőfokú bíróság az Szjt. 94. § (1) bekezdés a) pontja alapján a jogsértést megállapította, a b) pont szerint az alperest a további jogsértéstől eltiltotta és a c) pont alapján elégtétel adására kötelezte. Az elsőfokú bíróság az alperes eljárásával összefüggésben igazoltnak találta a felperes szakmai előmenetelét hátrányosan érintő és a nem vagyoni kárpótlást megalapozó hátrány bekövetkezését, amelyre tekintettel az alperest az Szjt. 94. § (2) bekezdése szerint alkalmazandó Ptk. 339. § (1) bekezdése és 355. § (1) és (4) bekezdései alapján nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte.

[6] Az alperes fellebbezése és a felperes csatlakozó fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és a felperes teljes keresetét elutasította.

[7] A másodfokú bíróság a felperes csatlakozó fellebbezését, amelyben az elsőfokú ítéletnek az átdolgozással megvalósult jogsértés megállapítására irányuló keresetet elutasító rendelkezését támadta, nem találta alaposnak. A másodfokú bíróság - az alperes fellebbezésében kifejtett érveléssel egyetértve - megállapította ugyanakkor, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok az alperes következetes tagadása ellenében nem alkottak olyan zárt, okszerű láncolatot, amely alapján a jogsértés kétséget kizáró módon megállapítható lett volna. A szakértő által az alperes számítógépén talált fájl nem azonos terjedelmű azzal a dokumentummal, amelyet az alperes számítógépéről küldtek 2012. április 17-én B. K.-nak, a szakértő a fájlt visszaállítani nem tudta és nem tudta azt sem megállapítani, hogy ennek a fájlnak mi volt a tartalma. Annyi volt bizonyosan megállapítható, hogy az átküldött anyag terjedelme nem azonos azzal az anyaggal, amely az alperes számítógépén kétségkívül megtalálható volt és "az alperes nevét és aláírását viselte". A szakértő csupán az elnevezésből következtetett arra, hogy az alperes számítógépéről küldött e-mail melléklete azonos a felperes "szellemi termékével". Mivel a felperes nem bizonyította, hogy a gépéről az alperes mentette volna át valamilyen formában a művet az általa használt számítógépre, tévesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a többszörözés megvalósult.

[8] A másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint a perbeli esetben releváns többszörözési mód az Szjt. 18. § (2) bekezdése értelmében a "mű tárolása digitális formában elektronikus eszközön", amely megvalósulhat egy írásmű számítógépbe történő beszkennelésével vagy akár egy elektronikus szöveg digitális kimásolásával CD-re, pendrive-ra, memóriakártyára. A többszörözés lényege a mű testi dologban való rögzítése olyan formában, amely lehetővé teszi, hogy az az ember számára közvetlenül vagy közvetve, ismételten érzékelhetővé váljon (dologi műpéldány), illetve a testi dologban rögzített műről további másolatok készítése. A felperes által sérelmezett magatartás, a "továbbküldés" szerzői jogilag nem releváns magatartás, az az Szjt. 18. §-a szerinti többszörözésnek nem tekinthető. Erre tekintettel a másodfokú bíróság a jogsértést nem találta megállapíthatónak, ezért az elsőfokú ítélet megváltoztatása mellett a többszörözéssel megvalósult jogsértés megállapítására irányuló keresetet elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!