Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32001L0107[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/107/EK irányelve (2002. január 21.) az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokra (ÁÉKBV) vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról szóló 85/611/EGK tanácsi irányelvnek az alapkezelő társaságok és az egyszerűsített tájékoztató szabályozása tekintetében történő módosításáról

Az Európai Parlament És A Tanács 2001/107/EK irányelve

(2002. január 21.)

az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokra (ÁÉKBV) vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról szóló 85/611/EGK tanácsi irányelvnek az alapkezelő társaságok és az egyszerűsített tájékoztató szabályozása tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 47. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára [1],

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [2],

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően [3],

mivel:

(1) Az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokról (ÁÉKBV) szóló, 1985. december 20-i 85/611/EGK tanácsi irányelv [4] már eddig is jelentős mértékben hozzájárult az egységes piac létrejöttéhez ezen a területen azáltal, hogy - a pénzügyi szolgáltató ágazatban első alkalommal - megfogalmazta az engedélyezés kölcsönös elismerésének elvét és más, ezen irányelv hatálya alá tartozó kollektív befektetési vállalkozások (befektetési alapok/közös alapok vagy mint befektetési társaságok) befektetési jegyeinek az Európai Unión belüli szabad forgalmát elősegítő rendelkezéseket.

(2) A 85/611/EGK irányelv azonban sok tekintetben nem szabályozza a kollektív befektetési vállalkozásokat kezelő társaságokat (az úgynevezett "alapkezelő társaságokat"). A 85/611/EGK irányelv különösen nem állapít meg olyan rendelkezéseket, amelyek biztosítanák, hogy az ilyen társaságok az összes tagállamban egységes piaci hozzáférési szabályok alapján és működési feltételekkel végezhessék tevékenységüket. A 85/611/EGK irányelv nem tartalmaz olyan rendelkezéseket, amelyek szabályoznák az ilyen társaságok fióktelepjeinek létrehozását és a szolgáltatásnyújtás szabadságát a többi tagállamban.

(3) Az alapkezelő társaság székhely szerinti tagállama által kiállított engedélyének biztosítania kell a befektetők védelmét és az alapkezelő társaságok fizetőképességét, a pénzügyi rendszer stabilitásához való hozzájárulás céljából. A bevezetett módszer lényege az engedélyezés és a prudenciális felügyeleti rendszerek kölcsönös elfogadásához szükséges és elégséges jogharmonizáció, amely lehetővé teszi az Európai Unió egész területén érvényes engedély kiállítását és a tagállamok hazai felügyeletének alkalmazását.

(4) A befektetők védelmében szükség van minden alapkezelő társaság belső vizsgálatára, különösen egy két főből álló ügyvezetés és megfelelő belső ellenőrzési mechanizmusok alkalmazása által.

(5) Annak biztosítására, hogy az alapkezelő társaság képes legyen eleget tenni tevékenységéből eredő kötelezettségeinek, és ily módon fenntartani saját stabilitását, indulótőkére és a szavatoló tőke pótlólagos összegére van szükség. Tekintettel a fejleményekre, különösen az Európai Unióban és a nemzetközi környezetben a működési kockázatra vonatkozó tőkeköltségek alakulására, feltétlenül szükség van ezeknek a követelményeknek, többek között a biztosítékok alkalmazásának háromévenkénti felülvizsgálatára.

(6) A kölcsönös elismerés értelmében a székhelye szerinti tagállamban engedélyezett alapkezelő társaságoknak engedélyezni kell, hogy fióktelepek alapításával és a szolgáltatásnyújtás szabadsága elvének érvényesítésével az Európai Unió egész területén értékesíthessék az engedély tárgyát képező szolgáltatásaikat. A közös alapok/befektetési alapok szabályainak engedélyezése az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékességébe tartozik.

(7) A kollektív portfóliókezelést (befektetési alapok/közös alapok és befektetési társaságok kezelését) illetően a székhely szerinti tagállamban engedélyezett alapkezelő társaság részére kiállított engedélynek lehetővé kell tennie a következő tevékenységek végzését a fogadó tagállamban: a társaság székhelye szerinti tagállamban a társaság kezelésében levő egységesített befektetési alapok/közös alapok befektetési jegyeinek értékesítése; egy ilyen társaság kezelésében levő egységesített befektetési társaság részvényeinek értékesítése; a kollektív portfóliókezelés tevékenységéhez tartozó összes egyéb funkció és feladat ellátása; a székhely szerinti tagállamtól eltérő tagállamokban bejegyzett befektetési társaságok vagyonának kezelése; megbízás alapján a székhely szerinti tagállamtól eltérő tagállamokban bejegyzett alapkezelők nevében a kollektív portfóliókezeléshez tartozó tevékenységek ellátása.

(8) A kölcsönös elismerés és a székhely szerinti tagállam felügyeletének elvei megkövetelik, hogy a tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságai ne adják ki, illetve vonják vissza az engedélyt, amennyiben bizonyos tényezők, többek között az üzleti terv tartalma, a földrajzi eloszlás vagy a tényleges tevékenységek egyértelműen jelzik, hogy egy alapkezelő társaság azért választotta egy bizonyos tagállam jogrendszerét, hogy megkerülje a szigorúbb előírásokat annak a másik tagállamnak a területén, ahol tevékenységeinek nagyobb hányadát végezni szándékozik vagy végzi. Ezen irányelv alkalmazásában egy alapkezelő társaságnak abban a tagállamban kell engedéllyel rendelkeznie, ahol létesítő okirat szerinti székhellyel rendelkezik. A székhely szerinti tagállam ellenőrzésének elvével összhangban csak az a tagállam tekinthető illetékesnek a befektetési alapok/közös alapok működési szabályainak és a letétkezelő kiválasztásának jóváhagyására, ahol az alapkezelő társaság létesítő okirat szerinti székhelye található. Az arbitrázs-felügyelet elkerülése és a székhely szerinti tagállam hatóságai által ellátott felügyelet hatékonyságába vetett bizalom megszilárdítása érdekében egy ÁÉKBV engedélyezése során követelménnyé kell tenni, hogy semmilyen jogi eszközzel nem lehet megakadályozni az ÁÉKBV termékeinek forgalmazását saját tagállamában. Ez nem befolyásolja annak szabad eldöntését, mely tagállam(ok) ban forgalmazandók ezen irányelvvel összhangban az engedéllyel már rendelkező ÁÉKBV befektetési jegyei.

(9) A 85/611/EGK irányelv az alapkezelő társaságok tevékenységét a befektetési alapok/közös alapok és befektetési társaságok kezelésére (kollektív portfóliókezelésre) korlátozza. Ahhoz, hogy figyelembe vegyék a tagállamok jogszabályainak legutóbbi fejleményeit, és lehetővé tegyék az ilyen társaságok számottevő méretgazdaságossági előnyeinek realizálását, célszerű felülvizsgálni ezt a korlátozó rendelkezést. Célszerű engedélyezni az ilyen társaságoknak a befektetési portfóliók ügyfelenkénti kezelését (egyéni portfóliókezelés), beleértve a nyugdíjalapok kezelését, valamint bizonyos, nem alaptevékenységnek minősülő, de ahhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek végzését. Az alapkezelő társaságok tevékenységének ilyen jellegű kiterjesztése nem befolyásolhatja az ilyen társaságok stabilitását. Szükség van azonban olyan különleges szabályok bevezetésére, amelyek megakadályozzák az érdekellentétet mindenütt, ahol egy alapkezelő társaságnak kollektív és egyéni portfóliókezelésre is van engedélye.

(10) A befektetési portfóliók kezelésével összefüggő tevékenység egy befektetési szolgáltatás, amelyet már szabályoz az értékpapír-befektetési szolgáltatásokról szóló, 1993. május 10-i 93/22/EGK tanácsi irányelv [5]. Az erre a területre vonatkozó homogén keretszabályozás megteremtése érdekében célszerű az azon irányelvben megállapított működési feltételeket azokra az alapkezelő társaságokra is alkalmazni, amelyeknek az engedélye erre a szolgáltatásra is kiterjed.

(11) Általános szabályként egy székhely szerinti tagállam az ezen irányelvben megállapított szabályoknál szigorúbb szabályokat is bevezethet, különösen az engedélyezési feltételek, a prudenciális követelmények, valamint a jelentésre és a teljes tájékoztatóra vonatkozó szabályok tekintetében.

(12) Célszerű szabályokat megállapítani azoknak az előfeltételeknek a meghatározására, amelyek mellett egy alapkezelő társaság - megbízás alapján - bizonyos konkrét feladatokat és funkciókat harmadik személyekre ruházhat át annak érdekében, hogy fokozza az üzleti tevékenység hatékonyságát. Az engedélyezés és a székhely szerinti tagállam által gyakorolt felügyelet kölcsönös elfogadására vonatkozó elvek megfelelő működésének biztosítása érdekében az ilyen átruházást engedélyező tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy az engedélyükkel működő alapkezelő társaságok ne ruházhassák át globálisan saját funkcióik ellátását egy vagy több harmadik személyre, ne alakulhassanak át postafiókcéggé, és a megbízások léte ne akadályozza az alapkezelő társaság felett gyakorolt hatékony felügyeletet. Önmagában azonban az a tény, hogy az alapkezelő társaság átruházta saját funkcióinak ellátását, semmilyen körülmények között sem érintheti ennek a társaságnak és a letétkezelőnek a befektetésijegy-tulajdonosokkal és a hatáskörrel rendelkező hatóságokkal szemben fennálló kötelezettségeit.

(13) A részvényesek érdekeinek és az egységesített kollektív befektetési vállalkozások piaci lehetőségeinek védelmében a befektetési alapot kezelő társaságoknak szükségük van indulótőkére. Azok a befektetési társaságok azonban, amelyek egy alapkezelő társaságot bíztak meg, az alapkezelő társaság szavatoló tőkéjének pótlólagos összegével fedezik saját kötelezettségeiket.

(14) Az engedéllyel rendelkező alapkezelő társaságoknak minden körülmények között eleget kell tenniük az 5g. és 5h. cikknek - vagy közvetlenül, a 13b. cikk rendelkezéseivel összhangban, vagy közvetve - utóbbi esetben úgy, hogy amennyiben egy befektetési társaság alapkezelő társaságot választ magának, ez utóbbi társaságnak ezen irányelvnek megfelelően meg kell kérnie az engedélyt, és eleget kell tennie az 5g. és 5h. cikk rendelkezéseinek.

(15) Az információs technikák fejlődésének figyelembevételéhez célszerű felülvizsgálni a 85/611/EGK irányelvben meghatározott információs keretrendszert. Célszerű a meglévő teljes tájékoztató mellett bevezetni egy, az ÁÉKBV-ra vonatkozó új tájékoztatót (egyszerűsített tájékoztató). Egy ilyen új tájékoztatónak befektetőbarátnak kell lennie, és értékes információkat kell nyújtania egy átlagos befektető számára. A tájékoztatónak világos, tömör és közérthető módon kell lényeges információkat megfogalmaznia az ÁÉKBV-ről. A befektetőt azonban az egyszerűsített tájékoztatóban megfogalmazott nyilatkozattal minden esetben tájékoztatni kell arról, hogy a teljes tájékoztató és az ÁÉKBV éves és féléves, térítésmentesen igényelhető jelentése ennél részletesebb információkat tartalmaz. A tájékoztatót a szerződéskötést megelőzően térítésmentesen fel kell ajánlani a jegyzőknek. Ez a jegyzők ebben az irányelvben megállapított szerződéskötés előtti megfelelő tájékoztatásának elégséges előfeltétele.

(16) Gondoskodni kell arról, hogy a pénzügyi szolgáltatások területén tevékenykedő, azonos szolgáltatásokat kínáló közvetítőknek elégséges mozgástere legyen, továbbá biztosítani kell a befektetők védelmének egységes minimumszintjét. Az üzleti tevékenység megkezdésére és folytatására vonatkozó feltételek elfogadott minimális mértékű harmonizációja lényeges előfeltétele annak, hogy az ilyen piaci szereplők számára egységes piac jöjjön létre. Ezért csak erre vonatkozó kötelező minimum előírásokat megállapító, kötelező hatállyal bíró közösségi irányelv lehet alkalmas a kívánt célkitűzések megvalósítására. Ez az irányelv csak a harmonizáció szükséges minimumát érinti, és nem megy túl a Szerződés 5. cikke harmadik bekezdésének megfelelően megfogalmazott célkitűzések megvalósításához feltétlenül szükséges rendelkezések bevezetésén.

(17) A Bizottság a javaslatok elfogadását követően kellő időben mérlegelheti kodifikáció előterjesztését,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 85/611/EGK irányelv a következőképpen módosul:

1. az irányelv a következő 1a. cikkel egészül ki:

"1a. cikk

Ezen irányelv alkalmazásában:

1. "letétkezelő" a 7. és 14. cikkben említett kötelezettségek ellátásával megbízott és a IIIa. és IVa. szakaszban megállapított egyéb rendelkezések hatálya alá tartozó intézmény;

2. "alapkezelő társaság" olyan társaság, amelynek alaptevékenysége a befektetési alap/közös alap és/vagy befektetési társaság formájában tevékenykedő ÁÉKBV kezelése (az ÁÉKBV kollektív portfóliókezelése); ebbe beletartozik a II. mellékletben említett összes tevékenység;

3. "alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam" az a tagállam, ahol az alapkezelő társaság létesítő okirat szerinti székhelye található;

4. "alapkezelő társaság fogadó tagállama" a székhely szerinti tagállammal nem azonos tagállam, ahol az alapkezelő kezelő társaság fiókteleppel rendelkezik vagy szolgáltatást nyújt;

5. "ÁÉKBV székhelye szerinti tagállama":

a) a befektetési alapként/közös alapként létrehozott ÁÉKBV esetében az a tagállam, ahol az alapkezelő társaság létesítő okirat szerinti székhelye található;

b) egy befektetési társaságként létrehozott ÁÉKBV esetében az a tagállam, ahol a befektetési társaság létesítő okirat szerinti székhelye található;

6. "ÁÉKBV fogadó tagállama" a székhely szerinti tagállammal nem azonos tagállam, ahol a közös alap/befektetési alap vagy a befektetési társaság befektetési jegyeit forgalmazzák;

7. "fióktelep" az alapkezelő társaság része, amely nem önálló jogi személy, és amely a alapkezelő társaság engedélyében felsorolt szolgáltatásokat nyújtja; egy másik tagállamban létesítő okirat szerinti székhellyel és központi irodával rendelkező alapkezelő társaság által egyazon tagállamban létesített összes tevékenységi hely egy fióktelepnek minősül;

8. "hatáskörrel rendelkező hatóságok" az egyes tagállamok által az irányelv 49. cikkével összhangban kijelölt hatóságok;

9. "szoros kapcsolatok" a 95/26/EK irányelv 2. cikkének (1) bekezdésében meghatározott helyzet [6];

10. "befolyásoló részesedés" olyan közvetlen vagy közvetett tulajdoni hányad egy alapkezelő társaságban, amely a tőke vagy a szavazati jogok legalább 10 %-ának felel meg, illetve lehetővé teszi jelentős befolyás gyakorlását az alapkezelő társaság ügyvezetésére.

Ennek a meghatározásnak az alkalmazásában a szavazati jogoknak a 88/627/EGK irányelv [7] 7. cikkében említett meghatározását kell figyelembe venni;

11. "ISD" az értékpapír-befektetési szolgáltatásokról szóló, 1993. május 10-i 93/22/EGK tanácsi irányelv [8];

12. "anyavállalat" a 83/349/EGK irányelv [9] 1. és 2. cikkében meghatározott anyavállalat;

13. "leányvállalat" a 83/349/EGK irányelv 1. és 2. cikkében meghatározott leányvállalat; minden leányvállalat leányvállalata azon anyavállalat leányvállalatának minősül, amely e vállalkozások végső anyavállalata;

14. "indulótőke" a 2000/12/EK irányelv [10] 34. cikke (2) bekezdésének 1. és 2. tételében meghatározott tőke;

15. "szavatoló tőke" a 2000/12/EK irányelv V. címe 2. fejezetének 1. szakaszában meghatározott szavatoló tőke; ez a meghatározás azonban a 93/6/EGK irányelv [11] V. mellékletében meghatározott körülmények között módosítható."

2. a 4. cikk (3) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

"(3) A hatáskörrel rendelkező hatóságok elutasíthatják egy ÁÉKBV engedélykérelmét, amennyiben az alapkezelő társaság vagy befektetési társaság nem felel meg az ezen irányelv III., illetve IV. szakaszában megállapított előfeltételeknek.

A hatáskörrel rendelkező hatóságok továbbá megtagadhatják az ÁÉKBV engedélyezését, ha a letétkezelő igazgatóinak jó hírneve nem elfogadható, vagy nem rendelkeznek megfelelő tapasztalatokkal a kezelendő ÁÉKBV típusok terén. Ebből a célból a letétkezelő igazgatóinak nevét, illetve az igazgatók tisztségére kerülő személyek nevét haladéktalanul közölni kell a hatáskörrel rendelkező hatóságokkal.

Az igazgatók azok a személyek, akik a törvény vagy létesítő okiratok alapján a letétkezelőt képviselik, vagy a gyakorlatban meghatározzák a letétkezelő üzletpolitikáját.

(3a) A hatáskörrel rendelkező hatóságok nem adják meg az engedélyt, ha az ÁÉKBV (pl. a belső szabályok vagy létesítő okiratok értelmében) saját tagállamában nem jogosult befektetési jegyeinek vagy részvényeinek forgalmazására."

3. a III. szakasz címe és az 5. és 6. cikk a következőképpen módosul:

"III. SZAKASZ

Alapkezelő társaságokra vonatkozó kötelezettségek

A. cím

A tevékenység megkezdésének feltételei

5. cikk

(1) A alapkezelő társaságok tevékenysége előzetes hatósági engedélyhez kötött; ezt a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai állítják ki. Az ezen irányelv alapján egy alapkezelő társaságnak kiállított engedély minden tagállamban érvényes.

(2) Egy alapkezelő társaság csak az ezen irányelv alapján engedélyezett ÁÉKBV kezelésével foglalkozhat, kivéve az ezen irányelv hatálya alá nem tartozó olyan egyéb kollektív befektetési vállalkozások külön kezelését, amelyek vonatkozásában az alapkezelő társaság prudenciális felügyelet hatálya alá tartozik, de amelyeknek a termékei az irányelv értelmében más tagállamokban nem forgalmazhatók.

A befektetési alapok/közös alapok és a befektetési vállalkozások tevékenységének irányítása ezen irányelv alkalmazásában tartalmazza a II. mellékletben említett tevékenységeket, ez a jegyzék nem teljes.

(3) A (2) bekezdéstől eltérve a tagállamok engedélyezhetik az alapkezelő társaságoknak, hogy a befektetési alapok/közös alapok és befektetési vállalkozások kezelése mellett még a következő szolgáltatásokat nyújtsák:

a) a befektetők diszkrecionális, ügyfelenkénti megbízásaival összhangban befektetések, többek között nyugdíjpénztárak tulajdonában levő befektetések portfólióinak kezelése, amennyiben az ilyen portfóliók tartalmaznak az ISD mellékletének B. szakaszában felsorolt egy vagy több eszközt;

b) nem alaptevékenységhez tartozó szolgáltatásokként:

- az ISD mellékletének B. szakaszában felsorolt egy vagy több eszközre vonatkozó befektetési tanácsadói szolgáltatás,

- a kollektív befektetési vállalkozások jegyeire vonatkozó értéktári és ügyviteli szolgáltatások.

Az alapkezelő társaságok ezen irányelv alapján semmilyen körülmények között sem kaphatnak engedélyt arra, hogy csak az e bekezdésben említett szolgáltatásokat értékesítsék vagy az a) pontban említett szolgáltatásra vonatkozó engedély hiányában értékesítsenek nem alaptevékenységhez tartozó szolgáltatásokat.

(4) Az ISD 2. cikkének (4) bekezdése, 8. cikkének (2) bekezdése, 10., 11. és 13. cikke vonatkozik az e cikk (3) bekezdésében említett szolgáltatások alapkezelő társaságok által történő ellátására.

5a. cikk

(1) A nemzeti jogban megállapított egyéb általános feltételek sérelme nélkül a hatáskörrel rendelkező hatóságok csak abban az esetben adnak engedélyt egy alapkezelő társaságnak, ha:

a) Az alapkezelő társaság rendelkezik legalább 125000 euró indulótőkével:

- Amennyiben az alapkezelő társaság kezelésében levő portfóliók értéke magasabb, mint 250000000 euró, az alapkezelő társaságnak szavatoló tőkéjét ki kell egészítenie. A saját tőke pótlólagos összege annak az összegnek a 0,02 %-a, amellyel az alapkezelő társaság portfólióinak értéke meghaladja a 250000000 eurós értékhatárt. Az indulótőke és a kiegészítő összeg együttes összege azonban nem lehet magasabb, mint 10000000 EUR.

- Ezen bekezdés alkalmazásában a következő portfóliók tekinthetők az alapkezelő társaság portfólióinak:

i. befektetési alapokok/közös alapok az alapkezelő társaság kezelésében, beleértve azokat a portfóliókat, ahol a kezelési funkciókat átruházták, de kivéve azokat a portfóliókat, amelyeket az alapkezelő társaság átruházás alapján kezel;

ii. befektetési vállalkozások, ahol az alapkezelő társaság a kijelölt alapkezelő társaság;

iii. egyéb kollektív befektetési vállalkozások az alapkezelő társaság kezelésében, beleértve azokat a portfóliókat, ahol a kezelési funkciókat átruházták, de kivéve azokat a portfóliókat, amelyeket a alapkezelő társaság átruházás alapján kezel.

- Ezeknek a követelményeknek az összegétől függetlenül az alapkezelő társaság szavatoló tőkéjének összege sohasem lehet alacsonyabb a 93/6/EGK irányelv IV. mellékletében előírt összegnél.

- A tagállamok engedélyezhetik az alapkezelő társaságoknak, hogy azok ne rendelkezzenek a szavatoló tőke első francia bekezdésben említett kiegészítő összegének legfeljebb 50 %-ával, amennyiben rendelkeznek egy azonos összegre vonatkozó, hitelintézet vagy biztosítótársaság által kiállított garanciával. A hitelintézet vagy biztosítótársaság létesítő okirat szerinti székhelye legyen egy tagállamban, vagy egy nem tagállamban, utóbbi esetben azonban a hitelintézetnek vagy biztosítótársaságnak a hatáskörrel rendelkező hatóságok által a Közösség jogszabályaiban megállapítottal egyenértékű prudenciális szabályok hatálya alá kell tartoznia.

- A Bizottság legkésőbb 2005. február 13-ig jelentést terjeszt az Európai Parlament és a Tanács elé e tőkekövetelmény alkalmazásáról és az irányelv felülvizsgálatára vonatkozó javaslatokról.

b) Egy alapkezelő társaság üzleti tevékenységét végző személyek üzleti jó hírneve elfogadható, és ezek a személyek az alapkezelő társaság kezelésében levő ÁÉKBV-re vonatkozóan elégséges szakmai tapasztalattal rendelkeznek. Minden ilyen személy nevét, illetve az ezeket a személyeket felváltó személyek nevét haladéktalanul jelenteni kell a hatáskörrel rendelkező hatóságoknak. Egy alapkezelő társaság üzleti ügyeinek vitelére vonatkozóan legalább két, a fenti feltételeknek megfelelő személynek kell határoznia.

c) Az engedélykérelemhez mellékelni kell egy üzleti tervet, amely többek között meghatározza a alapkezelő társaság szervezeti felépítését.

d) Az alapkezelő társaság központi irodájának és létesítő okirat szerinti székhelyének ugyanabban a tagállamban kell lennie.

(2) Továbbá amennyiben szoros kapcsolatok állnak fenn az alapkezelő társaság és más természetes vagy jogi személyek között, a hatáskörrel rendelkező hatóságok csak abban az esetben állítják ki az engedélyt, ha ezek a kapcsolatok nem akadályozzák a hatóságok felügyeleti funkcióinak hatékony ellátását.

A hatáskörrel rendelkező hatóságok akkor is elutasítják az engedélykérelmet, ha az alapkezelő társasággal szoros kapcsolatban álló egy vagy több természetes vagy jogi személyre irányadó, egy nem tagállamban hatályos törvényi, rendeleti vagy közigazgatási rendelkezések, vagy ezek érvényesítésének nehézségei akadályozzák a felügyeleti funkciók hatékony ellátását.

A hatáskörrel rendelkező hatóságok megkövetelik, hogy az alapkezelő társaságok bocsássák rendelkezésükre az e bekezdésben említett feltételek érvényesítésének folyamatos ellenőrzéséhez szükséges adatokat.

(3) A kérelmezőt a hiánytalan kérelem benyújtását követően hat hónapon belül tájékoztatják az engedély megadásáról vagy a kérelem elutasításáról. Minden engedély elutasítását indokolni kell.

(4) Az alapkezelő társaság az engedély átvételét követően azonnal megkezdheti tevékenységét.

(5) A hatáskörrel rendelkező hatóságok csak abban az esetben vonhatják vissza az alapkezelő társaságnak az irányelv alapján kiállított engedélyt, ha a társaság:

a) 12 hónap időtartam alatt nem használja fel az engedélyt, kifejezetten eltekint az engedély felhasználásától vagy több mint hat hónappal korábban megszüntette az ezen irányelv hatálya alá tartozó tevékenységét, kivéve ha az érintett tagállam az ilyen esetekre úgy rendelkezett, hogy az engedély érvénytelenné válik;

b) hamis állításokkal vagy más jogellenes eszközökkel szerezte meg az engedélyt;

c) többé nem felel meg az engedély kiállításának alapját képező feltételeknek;

d) többé nem felel meg a 93/6/EGK irányelv rendelkezéseinek, amennyiben az engedély az ezen irányelv 5. cikke (3) bekezdésének a) pontjában említett, diszkrecionális portfóliókezelési szolgáltatásokra is vonatkozik;

e) súlyosan és/vagy rendszeresen megsértette az ezen irányelv értelmében elfogadott rendelkezéseket; vagy

f) olyan esetekben, amelyekre a nemzeti jogszabályok az engedély visszavonásáról rendelkeznek.

5b. cikk

(1) A hatáskörrel rendelkező hatóságok nem állítanak ki engedélyt alapkezelő társaságok üzleti tevékenységének megkezdésére, amíg nem kapják meg a szükséges információkat az olyan közvetlen vagy közvetett részvényesek vagy tagok, természetes vagy jogi személyek kilétéről, akik vagy amelyek befolyásoló részesedéssel rendelkeznek, illetve e részesedések összegéről.

A hatáskörrel rendelkező hatóságok elutasítják az engedélykérelmeket, amennyiben egy alapkezelő társaság körültekintő és prudens irányításának követelményét figyelembe véve nincsenek meggyőződve a fent említett részvényesek vagy tagok alkalmasságáról.

(2) Az Európai Unió területén kívül létesítő okirat szerinti székhellyel rendelkező alapkezelő társaságok üzleti tevékenységüket megkezdő vagy folytató fióktelepjeinek esetében a tagállamok nem alkalmaznak olyan rendelkezéseket, amelyek a tagállamokban létesítő okirat szerinti székhellyel rendelkező alapkezelő társaságok fióktelepjei számára biztosítottnál kedvezőbb bánásmódot eredményeznének.

(3) Más érintett tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságaival is konzultálnak, mielőtt kiállítják az engedélyt egy olyan alapkezelő társaságnak, amely:

a) egy másik alapkezelő társaság leányvállalata, egy másik tagállamban engedéllyel rendelkező befektetési vállalkozás, hitelintézet vagy biztosítótársaság;

b) egy másik alapkezelő társaság, egy befektetési vállalkozás, egy hitelintézet vagy egy biztosítótársaság másik tagállamban engedéllyel rendelkező anyavállalatának leányvállalata; vagy

c) egy másik alapkezelő társaságot, egy befektetési vállalkozást, egy hitelintézetet, egy biztosítótársaságot ellenőrző természetes vagy jogi személyek ellenőrzése alatt áll.

B. cím

Kapcsolatok harmadik országokkal

5c. cikk

(1) A harmadik országokkal fenntartott kapcsolatokat az ISD 7. cikkében megállapított szabályokkal összhangban szabályozzák.

Ezen irányelv alkalmazásában az ISD 7. cikkében alkalmazott "vállalkozás/befektetési vállalkozás" és "befektetési vállalkozások" kifejezést "alapkezelő társaság" és "alapkezelő társaságok" kifejezésként kell érteni; az ISD 7. cikkének (2) bekezdésében a "befektetési szolgáltatásokat nyújtó" szavak "szolgáltatásokat nyújtó"-ként értelmezendők.

(2) A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot a harmadik országokban az ÁÉKBV által a befektetési jegyeik forgalmazása során tapasztalt nehézségekről.

C. cím

Működési feltételek

5d. cikk

(1) A alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállamának hatáskörrel rendelkező hatóságai megkövetelik, hogy az általuk kiállított engedély alapján tevékenykedő alapkezelő társaság mindenkor feleljen meg az ezen irányelv 5. cikkében és az 5a. cikkének (1) és (2) bekezdésében megfogalmazott feltételeknek. Egy alapkezelő társaság saját tőkéjének összege sohasem lehet kevesebb az 5a. cikk (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott mértéknél. Amennyiben ez mégis bekövetkezne, a hatáskörrel rendelkező hatóságok - azokban az esetekben, ahol a körülmények ezt indokolttá teszik - kitűzhetnek egy határidőt, ameddig az érintett társaság köteles orvosolni a kialakult helyzetet vagy megszüntetni tevékenységét.

(2) Egy alapkezelő társaság prudenciális felügyelete a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak feladata, függetlenül attól, rendelkezik-e az alapkezelő társaság fiókteleppel, illetve nyújt-e szolgáltatásokat egy másik tagállamban vagy sem, ezen irányelvnek a fogadó ország hatóságainak felelősségét megállapító rendelkezéseinek sérelme nélkül.

5e. cikk

(1) Az alapkezelő társaságokban szerzett minősített tulajdoni hányadokra az ISD 9. cikkében megállapítottakkal azonos szabályok vonatkoznak.

(2) Ezen irányelv alkalmazásában az ISD 9. cikkében alkalmazott "vállalkozás/befektetési vállalkozás" és "befektetési vállalkozások" kifejezést "alapkezelő társaság" és "alapkezelő társaságok" kifejezésként kell értelmezni.

5f. cikk

(1) Valamennyi székhely szerinti tagállam megállapítja azokat a prudenciális szabályokat, amelyeknek az alapkezelő társaságok az ÁÉKBV kezelésére vonatkozó, ezen irányelvvel összhangban engedélyezett tevékenységek vonatkozásában mindenkor kötelesek eleget tenni.

A székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai egy alapkezelő társaság kezelésében levő ÁÉKBV jellegére tekintettel különösen megkövetelik, hogy minden ilyen társaság:

a) rendelkezzen szilárd és megalapozott igazgatási és számviteli eljárásokkal, az elektronikus adatfeldolgozásra vonatkozó ellenőrzési és biztonsági eljárásokkal és megfelelő belső ellenőrzési mechanizmusokkal, többek között az alkalmazottaik által lebonyolított egyéni tranzakciókra és a saját tőkéjének befektetése céljából vásárolt pénzügyi eszközökbe eszközölt befektetések birtokban tartására és kezelésére vonatkozó szabályokkal, amelyek többek között biztosítják az alap részvételével vagy közreműködésével lebonyolított tranzakciók eredetének, az azokban részt vevő feleknek, az ügylet jellegének, időpontjának és helyének az utólagos visszakeresését és ellenőrzését, valamint azt, hogy az alapkezelő társaságok kezelésében levő befektetési alapok/közös alapok vagy befektetési vállalkozások eszközeit a mindenkori működési szabályokkal vagy létesítő okiratokkal és hatályos jogi rendelkezésekkel összhangban fektessék be;

b) oly módon szerveződjön, hogy a minimumra mérsékeljék a társaság és ügyfelei, a társaság két ügyfele, a társaság egyik ügyfele és egy ÁÉKBV vagy két ÁÉKBV között létrejött érdekellentét nyomán az ÁÉKBV vagy az ügyfelek érdekei sérelmének kockázatát. Ennek ellenére egy fióktelep létrehozása esetében a szervezeti megoldások nem sérthetik a fogadó tagállam által meghatározott, az érdekellentétek kezelésére vonatkozó szabályokat.

(2) Bármely olyan alapkezelő társaság, amelynek az engedélye kiterjed az 5. cikk (3) bekezdésének a) pontjában említett diszkrecionális portfóliókezelési szolgáltatásra:

- nem kaphat engedélyt arra, hogy a befektető portfólióját vagy annak egy részét a kezelésében levő befektetési alapok/közös alapok vagy befektetési társaságok befektetési jegyeibe fektesse be, hacsak nem kapja meg ehhez az ügyfél előzetes beleegyezését,

- az 5. cikk (3) bekezdésében említett szolgáltatások tekintetében a befektetőkártalanítási rendszerekről szóló, 1997. március 3-i 97/9/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben megállapított rendelkezések hatálya alá tartozik [12].

5g. cikk

(1) Amennyiben a tagállamok engedélyezik az alapkezelő társaságoknak, hogy utóbbiak tevékenységük hatékonyabb ellátása érdekében harmadik személyekre ruházzák egy vagy több funkciójuk ellátását, a következő előfeltételeknek kell teljesülniük:

a) a hatáskörrel rendelkező hatóságot megfelelő módon tájékoztatni kell;

b) a megbízás nem akadályozhatja az alapkezelő társaság felett gyakorolt felügyelet hatékonyságát, és különösen nem akadályozhatja az alapkezelő társaságot abban, hogy a befektetők érdekeiben járjon el és a befektetők érdekeinek megfelelően lássa el az ÁÉKBV kezelését;

c) amennyiben az átruházás a befektetési alapok kezelését érinti, megbízás csak olyan vállalkozásoknak adható, amelyek rendelkeznek vagyonkezelői engedéllyel, vagy erre a célra jegyezték be őket, és prudenciális felügyelet hatálya alá tartoznak; az átruházásnak meg kell felelnie az alapkezelő társaságok által időszakonként megállapított befektetés-allokációs feltételeknek;

d) amennyiben a megbízás befektetési alapok kezelését érinti, és egy harmadik országban székhellyel rendelkező vállalkozásnak szól, gondoskodni kell az érintett felügyeleti hatóságok közötti együttműködésről;

e) befektetési alapok kezelésére, mint alapfunkcióra vonatkozó megbízás nem adható letétkezelőnek vagy más olyan vállalkozásnak, amelynek érdekei ütközhetnek az alapkezelő társaság vagy a befektetésijegy-tulajdonosok érdekeivel;

f) szükség van olyan intézkedésekre, amelyek lehetővé teszik az alapkezelő társaság üzleti tevékenységét irányító személyek számára a megbízás alapján tevékenykedő vállalkozás tevékenységének mindenkori hatékony ellenőrzését;

g) a megbízás nem akadályozhatja az alapkezelő társaság üzleti tevékenységét irányító személyeket abban, hogy a befektetők érdekében bármikor további, azonnali hatállyal teljesítendő utasításokat adjon a tevékenységeket átruházás alapján ellátó vállalkozásoknak;

h) tekintettel az átruházandó tevékenységek jellegére, a tevékenységeket átruházás alapján ellátó vállalkozásnak rendelkeznie kell az ehhez szükséges ismeretekkel és képességekkel; valamint

i) az ÁÉKBV tájékoztatóinak fel kell sorolniuk az alapkezelő társaság által átruházható tevékenységeket.

(2) Az a tény, hogy az alapkezelő társaság harmadik személyekre ruházza át saját tevékenységeinek bármelyikét, semmiképpen sem befolyásolja az alapkezelő társaság és a letétkezelő felelősségét; az alapkezelő társaság nem ruházhatja át tevékenységeit olyan mértékben, hogy postafiókcéggé váljon.

5h. cikk

Mindegyik tagállam működési szabályokat határoz meg, amelyeknek az adott tagállamban engedélyezett alapkezelő társaság mindenkor köteles eleget tenni. Ezekben a szabályokban legalább a következőkben megállapított elveket meg kell valósítani. Ezek az elvek biztosítják, hogy egy alapkezelő társaság:

a) tisztességesen, a kezelésében levő ÁÉKBV és a piac integritása érdekében eljárva végezze üzleti tevékenységét;

b) a kellő képességek, körültekintés és gondosság jegyében, a kezelésében levő ÁÉKBV és a piac integritása érdekében járjon el;

c) rendelkezzen az üzleti tevékenységek megfelelő végzéséhez szükséges erőforrásokkal és eljárásokkal, és képes legyen azok hatékony felhasználására;

d) igyekezzen kerülni az érdekellentéteket, illetve amenynyiben ez nem lehetséges, gondoskodni az ÁÉKBV szempontjából tisztességes megoldások alkalmazásáról; valamint

e) megfeleljen az üzleti tevékenységének irányítására vonatkozó összes hatósági követelménynek, amelyek elősegítik, hogy a befektetők és a piac integritásának érdekében járjon el.

D. cím

A letelepedés joga és a szolgáltatásnyújtás szabadsága

6. cikk

(1) A tagállamok gondoskodnak arról, hogy az irányelv alapján egy másik tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai által engedélyezett alapkezelő társaság egy fióktelep alapításával vagy a szolgáltatásnyújtás szabadsága alapján valóban végezhesse területükön azt a tevékenységet, amelyre engedélye szól.

(2) A tagállamok nem köthetik egy fióktelep alapítását vagy a szolgáltatásnyújtás szabadságának érvényesítését semmilyen engedélyezési követelményhez, dotációs tőke biztosításának követelményéhez vagy más, hasonló hatással bíró intézkedéshez.

6a. cikk

(1) Az 5. és 5a. cikkben megállapított feltételek teljesítésén túl, egy másik tagállam területén egy fióktelep létrehozását elhatározó alapkezelő társaság értesíti ezen elhatározásáról saját tagállamának hatáskörrel rendelkező hatóságait.

(2) A tagállamok megkövetelik, hogy egy másik tagállam területén fióktelepet létesíteni szándékozó alapkezelő társaság az (1) bekezdésben előírt bejelentés során az alábbi adatokat és okiratokat szolgáltassa:

a) a tagállam, amelynek területén az alapkezelő társaság fióktelep létesítését tervezi;

b) az 5. cikk (2) és (3) bekezdése értelmében tervezett tevékenységeket és szolgáltatásokat meghatározó üzleti terv és a fióktelep szervezeti felépítése;

c) az a cím a fogadó államban, ahonnan be lehet szerezni az okiratokat;

d) a fióktelep vezetéséért felelős személyek neve.

(3) Hacsak a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak nincs alapja - a tervezett tevékenységek figyelembevételével - kétségbe vonni egy alapkezelő társaság igazgatási struktúrájának vagy pénzügyi helyzetének megfelelő voltát, ezek a hatóságok a (2) bekezdésben említett összes információ átvételét követő három hónapon belül megküldik ezt a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak, és erről tájékoztatják az alapkezelő társaságot. Ugyancsak meg kell küldeniük a befektetők védelmében létrehozott kártalanítási rendszer részleteit.

Amennyiben a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai megtagadják a (2) bekezdésben említett információk továbbítását a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak, ezek a hatóságok a (2) bekezdésben említett összes információ átvételét követő két hónapon belül tájékoztatják az érintett alapkezelő társaságot az elutasítás okairól. Az elutasítás vagy a válasz elmulasztása esetén a társaság a székhely szerinti tagállam bíróságaihoz fordulhat.

(4) Mielőtt egy alapkezelő társaság fióktelepje megkezdené működését, a fogadó állam hatáskörrel rendelkező hatóságai a (2) bekezdésben említett információk átvételét követő két hónapon belül felkészülnek az alapkezelő társaság felügyeletére, és szükség esetén jelzik azokat a feltételeket, beleértve a fogadó államban hatályos, a 44. és 45. cikkben említett szabályokat és az 5. cikk (3) bekezdésében említett portfóliókezelési szolgáltatás, befektetési tanácsadói szolgáltatások és letéti szolgáltatások ellátása esetén érvényesítendő szabályokat, amelyekkel a szóban forgó üzleti tevékenységet a közjó érdekében a fogadó tagállam területén végezni kell.

(5) A fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai által megküldött értesítés átvételekor, vagy a hatóságoktól származó bármilyen értesítés hiányában a (4) bekezdésben előírt időszak lejártával a fióktelepet létre lehet hozni, és megkezdheti tevékenységét. Ettől az időponttól az alapkezelő társaság ugyancsak megkezdheti az irányelv rendelkezéseinek hatálya alá tartozó és a társaság kezelésében levő befektetési alapok/közös alapok és befektetési vállalkozások befektetési jegyeinek forgalmazását, hacsak a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai a fent említett két hónapos időszak lejárta előtt nem hoznak olyan indokolt határozatot - amelyet meg kell küldeni a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak -, miszerint a befektetési jegyek forgalmazása céljából hozott intézkedések nem felelnek meg a 44. cikk (1) bekezdésében és a 45. cikkben említett rendelkezéseknek.

(6) A (2) bekezdés b), c) vagy d) pontjával összhangban megküldött adatokban bekövetkezett változás esetén egy alapkezelő társaság írásban tájékoztatja a székhely szerinti és a fogadó tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságait. A tájékoztatást a változások bevezetése előtt legalább egy hónappal kell megtenni annak érdekében, hogy a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai dönthessenek a változásról a (3) bekezdés keretében, illetve a fogadó állam hatáskörrel rendelkező hatóságai a (4) bekezdés keretében.

(7) A (3) bekezdés első albekezdésének megfelelően megküldött adatokban bekövetkezett változás esetén a székhely szerinti tagállam hatóságai megfelelő módon tájékoztatják erről a fogadó tagállam hatóságait.

6b. cikk

(1) Bármely alapkezelő társaság, amely a szolgáltatásnyújtás szabadságának elve alapján első alkalommal szeretne üzleti tevékenységet végezni egy másik tagállam területén, megküldi székhelye szerinti tagállama hatáskörrel rendelkező hatóságainak a következő adatokat:

a) a tagállam, melynek területén az alapkezelő társaság működni kíván;

b) az 5. cikk (2) és (3) bekezdése értelmében tervezett tevékenységeket és szolgáltatásokat meghatározó üzleti terv.

(2) A székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai az (1) bekezdésben említett információk átvételét követő egy hónapon belül továbbítják azokat a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak.

Ugyancsak meg kell küldeni a befektetők védelmében létrehozott kártalanítási rendszer részleteit.

(3) Az alapkezelő társaság a 46. cikk rendelkezéseitől függetlenül megkezdheti működését a fogadó tagállamban.

Adott esetben a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai az (1) bekezdésben említett információk átvételét követően jelzik az alapkezelő társaságnak azokat a feltételeket - a működési szabályokat is beleértve -, amelyeket az 5. cikk (3) bekezdésében említett portfóliókezelési szolgáltatások, valamint a befektetési tanácsadó és letéti szolgáltatások ellátása esetén tiszteletben kell tartani, és amelyeknek az alapkezelő társaságnak a fogadó tagállamban a közjó érdekében eleget kell tennie.

(4) Amennyiben az (1) bekezdés b) pontjával összhangban megküldött információ tartalma módosulna, az alapkezelő társaság legalább egy hónappal a változtatások végrehajtása előtt írásban tájékoztatja a változtatásokról a székhely szerinti és a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságait, hogy a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai szükség esetén tájékoztathassák a társaságot a (3) bekezdés alapján megküldött információk szükséges módosításáról vagy kiegészítéséről.

(5) Abban az esetben, ha egy alapkezelő társaság egy harmadik személyt bíz meg a befektetési jegyek értékesítésével egy fogadó tagállamban, az alapkezelő társaságra is alkalmazni kell az e cikkben meghatározott tájékoztatási eljárást.

6c. cikk

(1) A fogadó tagállamok statisztikai célokból megkövetelhetik, hogy a területükön fióktelepeket működtető valamenynyi alapkezelő társaság bizonyos időszakonként jelentésben számoljon be a fogadó tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságainak az illető fogadó tagállamokban végzett tevékenységeiről.

(2) A fogadó tagállamok az ezen irányelvben meghatározott kötelezettségeik ellátása során az alapkezelő társaságok fióktelepjeitől ugyanazokat az adatokat követelhetik meg, mint a nemzeti alapkezelő társaságoktól.

A fogadó tagállamok megkövetelhetik, hogy a területükön a szolgáltatásnyújtás szabadságának elve alapján tevékenykedő alapkezelő társaságok olyan adatokat szolgáltassanak, amelyek szükségesek a fogadó tagállam által előírt, rájuk vonatkozó előírásoknak való megfelelés ellenőrzéséhez, de ezek a követelmények nem lehetnek szigorúbbak a hasonló előírások tiszteletben tartásának ellenőrzéséhez szükséges, a letelepedett alapkezelő társaságokra vonatkozó adatszolgáltatási követelményeknél.

(3) Amennyiben egy fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai megbizonyosodnak arról, hogy egy, a területén fióktelepet működtető vagy szolgáltatást nyújtó alapkezelő társaság megsérti az ezen irányelvben a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak hatásköreit meghatározó rendelkezések értelmében az illető államban elfogadott törvényi vagy rendeleti rendelkezéseket, az említett hatáskörrel rendelkező hatóságok felszólítják az érintett alapkezelő társaságot a jogellenes helyzet megszüntetésére.

(4) Amennyiben az érintett alapkezelő társaság elmulasztja a szükséges intézkedések megtételét, a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai ennek megfelelően tájékoztatják a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságait. Utóbbi a lehető leghamarabb megteszi a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy az érintett alapkezelő társaság megszüntesse a jogellenes helyzetet. Az intézkedések jellegéről tájékoztatják a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságait.

(5) Amennyiben a székhely szerinti tagállam által hozott intézkedések ellenére, vagy a szóban forgó tagállamban az ilyen intézkedések nem megfelelő volta vagy hiánya miatt a alapkezelő társaság továbbra is megsérti a (2) bekezdésben említett, a fogadó országban hatályos törvényi vagy rendeleti rendelkezéseket, utóbbi a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak tájékoztatását követően megteszi a megfelelő intézkedéseket a további jogellenes cselekmények megelőzésére vagy szankcionálására, illetve szükség esetén annak megakadályozására, hogy az alapkezelő társaság további ügyletet kezdeményezzen az illető tagállam területén. A tagállamok gondoskodnak arról, hogy területükön hozzáférhetőek legyenek az alapkezelő társaságokkal szembeni intézkedésekhez szükséges jogi okmányok.

(6) A fenti rendelkezések nem érintik a fogadó tagállamok hatásköreit a területükön előforduló olyan jogellenes cselekmények megelőzésére és szankcionálására, amelyek ellentétesek a közérdek védelmében bevezetett törvényi és rendeleti rendelkezésekkel. Ebbe beletartozik annak lehetősége, hogy a törvénysértő alapkezelő társaságokat megakadályozzák az említett tagállamok területén további ügyletek kezdeményezésében.

(7) A (4), (5) és (6) bekezdés szerint hozott, egy alapkezelő társaság tevékenységeire vonatkozó szankciókat vagy korlátozásokat minden esetben indokolni kell, és ezekről tájékoztatni kell az érintett alapkezelő társaságokat. Minden ilyen intézkedést meg lehet támadni az azokat elfogadó tagállam bírósága előtt.

(8) A (3), (4) vagy (5) bekezdésben megállapított eljárás alkalmazását megelőzően a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai szükséghelyzetben kezdeményezhetik a befektetők és mások érdekeinek védelmében szükséges óvintézkedéseket. Az ilyen intézkedésekről az első adandó alkalommal tájékoztatni kell a Bizottságot és a többi tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságait.

A Bizottság az érintett tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságaival folytatott konzultációt követően hozhat olyan határozatot, amely szerint a szóban forgó tagállam köteles eltörölni vagy módosítani ezeket az intézkedéseket.

(9) Az engedély visszavonásának esetében a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak tájékoztatást kell kapniuk és meg kell tenniük a megfelelő intézkedéseket annak érdekében, hogy megakadályozzák az alapkezelő társaságot további ügyletek kezdeményezésében az illető tagállam területén és megvédjék a befektetők érdekeit. A Bizottság kétévente jelentést készít az 53. cikk alapján létrehozott kapcsolattartó bizottságnak.

(10) A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot a 6a. cikk értelmében hozott elutasító határozatok eseteinek számáról és jellegéről, valamint az (5) bekezdéssel összhangban hozott intézkedésekről. A Bizottság kétévente jelentést készít az 53. cikk alapján létrehozott kapcsolattartó bizottságnak."

;

4. az irányelv a 7. cikk előtt a következő címmel egészül ki:

"IIIa. SZAKASZ

A letétkezelőre vonatkozó kötelezettségek";

5. a IV. szakasz címe és a 12. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"IV. SZAKASZ

Befektetési társaságra vonatkozó kötelezettségek

A. cím

A tevékenység megkezdésének feltételei

12. cikk

A befektetési társaságok tevékenységének végzéséhez a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai által megadott előzetes hivatalos engedélyre van szükség.

A tagállamok határozzák meg azt a jogi formát, melyet a befektetési társaságnak fel kell vennie."

;

6. az irányelv a 13. cikk után a következő cikkekkel egészül ki:

"13a. cikk

(1) A nemzeti jogban megállapított egyéb általános érvényű feltételek sérelme nélkül a hatáskörrel rendelkező hatóságok nem adnak engedélyt olyan befektetési társaságnak, amely nem jelölt ki alapkezelő társaságot, hacsak a befektetési társaság nem rendelkezik legalább 300000 euró indulótőkével.

Ezenkívül amennyiben egy befektetési társaság nem bízott meg egy, az irányelv alapján engedélyezett alapkezelő társaságot:

- az engedélyt nem állítják ki, hacsak az engedélykérelmekhez nem mellékelnek egy működési tervet, amely tartalmazza többek között a befektetési társaság szervezeti felépítését,

- a befektetési társaság igazgatóinak jó hírnévvel rendelkező személyeknek kell lenniük, és megfelelő szakmai tapasztalattal kell rendelkezniük a befektetési társaság által végzett üzleti tevékenység területén. Ennek érdekében a hatáskörrel rendelkező hatóságoknak haladéktalanul meg kell küldeni az igazgatók és az ő tisztségeikre kerülő személyek nevét. Egy befektetési társaság üzleti ügyeiben legalább két, a fenti követelményeknek megfelelő személynek kell dönteni. Az igazgató olyan személyt jelent, aki a törvény vagy a létesítő okiratok értelmében jogosult a befektetési társaság képviseletére, illetve aki ténylegesen meghatározza a társaság üzletpolitikáját,

- továbbá ahol szoros kapcsolatok léteznek a befektetési társaság és más természetes vagy jogi személyek között, a hatáskörrel rendelkező hatóságok csak abban az esetben állítják ki az engedélyt, ha ez a felügyeleti funkcióik hatékony ellátását nem akadályozza.

A hatáskörrel rendelkező hatóságok abban az esetben is elutasítják az engedélykérelmet, ha egy nem tagállamban a befektetési társasággal szoros kapcsolatban álló egy vagy több természetes vagy jogi személyre irányadó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések, illetve ezek végrehajtásának nehézségei akadályozzák a felügyeleti funkciók hatékony érvényesítését.

A hatáskörrel rendelkező hatóságok megkövetelik, hogy a befektetési vállalkozások megküldjék az általuk igényelt információkat.

(2) A kérelmezőt a hiánytalan kérelem benyújtását követően hat hónapon belül tájékoztatják az engedély megadásáról vagy a kérelem elutasításáról. Az engedélykérelem elutasítását indokolni kell.

(3) A befektetési társaság az engedély átvételét követően azonnal megkezdheti tevékenységét.

(4) A hatáskörrel rendelkező hatóságok csak abban az esetben vonhatják vissza a befektetési társaságnak az ezen irányelv alapján kiállított engedélyt, ha a társaság:

a) 12 hónapon belül nem használja fel az engedélyt, kifejezetten eltekint az engedély felhasználásától, vagy több mint hat hónappal korábban megszüntette az ezen irányelv hatálya alá tartozó tevékenységét, kivéve ha az érintett tagállam az ilyen esetekre úgy rendelkezett, hogy az engedély érvénytelenné válik;

b) hamis állításokkal vagy más jogellenes eszközökkel szerezte meg az engedélyt;

c) többé nem felel meg az engedély kiállításának alapját képező feltételeknek;

d) súlyosan és/vagy rendszeresen megsértette az ezen irányelv értelmében elfogadott és bevezetett rendelkezéseket; vagy

e) olyan esetekben, amelyekre a nemzeti jogszabályok az engedély visszavonásáról rendelkeznek.

B. cím

Működési feltételek

13b. cikk

Az 5g. és 5h. cikk azokra a befektetési társaságokra vonatkozik, amelyek nem jelöltek ki az irányelv alapján engedéllyel rendelkező alapkezelő társaságot. E cikk alkalmazásában az "alapkezelő társaság"; "befektetési társaságként"; értelmezendő.

A befektetési társaságok csak saját befektetési portfóliójuk eszközeit kezelhetik, és semmilyen körülmények között sem vállalhatnak megbízást egy harmadik személy eszközeinek kezelésére.

13c. cikk

Minden tagállam prudenciális szabályokat állapít meg, amelyeknek az ezen irányelv alapján engedélyezett alapkezelő társaság kijelölését és megbízását elmulasztó befektetési társaságok mindenkor kötelesek eleget tenni.

A székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai - a befektetési társaság jellegére is tekintettel - különösen azt követelik meg, hogy a társaság hatékony és eredményes adminisztratív és számviteli eljárásokkal, az elektronikus feldolgozásra vonatkozó ellenőrzési és biztonsági eljárásokkal és megfelelő belső ellenőrzési mechanizmusokkal, többek között az alkalmazottaik által lebonyolított egyéni tranzakciókra és a tőkéjének befektetése céljából vásárolt pénzügyi eszközökbe eszközölt befektetések birtokban tartására és kezelésére vonatkozó szabályokkal rendelkezzen, amelyek többek között biztosítják az alap részvételével vagy közreműködésével lebonyolított ügyletek eredetének, az azokban részt vevő feleknek, az ügylet jellegének, időpontjának és helyének az utólagos visszakeresését és ellenőrzését, valamint azt, hogy az alapkezelő társaságok kezelésében levő befektetési alapok/közös alapok vagy befektetési társaságok eszközeit a mindenkori működési szabályokkal vagy létesítő okiratokkal és hatályos jogi rendelkezésekkel összhangban fektessék be.";

7. az irányelv a 14. cikk előtt a következő szöveggel egészül ki:

"IVa. SZAKASZ

A letétkezelőre vonatkozó kötelezettségek";

8. a 27. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

"(1) Egy befektetési társaság, valamint a kezelésében lévő minden egyes befektetési alap és közös alap vonatkozásában az alapkezelő társaság köteles közzétenni:

- egy egyszerűsített tájékoztatót,

- egy teljes tájékoztatót,

- egy éves jelentést minden egyes pénzügyi évre, valamint

- egy féléves jelentést a pénzügyi év első hat hónapjára."

9. a 28. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"28. cikk

(1) Az egyszerűsített és a teljes tájékoztatónak is tartalmaznia kell minden olyan információt, amelynek alapján a befektetők kellő tájékozottsággal tudnak határozni a felkínált befektetési lehetőségekről és a befektetések kockázatairól. Utóbbinak a befektetett eszközöktől függetlenül tartalmaznia kell egy világos és közérthető magyarázatot az alap kockázati profiljáról.

(2) A teljes tájékoztatónak tartalmaznia kell legalább az irányelv I. mellékletének A. listájában található információkat, amennyiben ez az információ nem szerepel a 29. cikk (1) bekezdése értelmében a teljes tájékoztatóhoz mellékelt belső szabályokban vagy létesítő okiratokban.

(3) Az egyszerűsített tájékoztató összefoglaló formában tartalmazza az irányelv I. mellékletének C. listájában közölt információkat. A tájékoztatót oly módon kell megszerkeszteni és összeállítani, hogy könnyen érthető legyen egy átlagos befektető számára. A tagállamok engedélyezhetik, hogy a teljes tájékoztatóhoz - annak különválasztható részeként - mellékeljenek egy egyszerűsített tájékoztatót. Az egyszerűsített tájékoztató módosítások nélkül - a fordítástól eltekintve - marketingeszközként felhasználható az összes tagállamban. Ezért a tagállamok határozhatnak úgy, hogy nem igényelnek további dokumentumokat vagy pótlólagos információkat.

(4) Az egyszerűsített és a teljes tájékoztató összevonható egyetlen dokumentumba vagy megőrizhető egy, a hatáskörrel rendelkező hatóságok által jóváhagyott, jogi szempontból egyenértékű tartós adathordozón.

(5) Az éves jelentésnek tartalmaznia kell egy zárómérleget vagy vagyonmérleget, egy részletes eredménykimutatást, egy jelentést a tárgyévben végzett tevékenységekről és az irányelv I. mellékletének B. listájában közölt egyéb adatokat, valamint az összes egyéb olyan lényeges információt, amelynek alapján a befektetők véleményt tudnak alkotni az ÁÉKBV tevékenységeinek fejlesztéséről és eredményeiről.

(6) A féléves jelentésnek legalább az irányelv I. melléklete B. listájának I-IV. fejezetében meghatározott adatokat kell tartalmaznia; amennyiben egy ÁÉKBV közbenső osztalékot fizet, vagy erre tesz ajánlatot, a számoknak jelezniük kell az adózott féléves számokat és a kifizetett vagy felkínált közbenső osztalékot.";

10. a 29. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"29. cikk

(1) Az alap szabályai vagy egy befektetési társaság létesítő okirata a teljes tájékoztató elválaszthatatlan részét képezik, ezért ezeket csatolni kell a tájékoztatóhoz.

(2) Az (1) bekezdésben említett okiratokat azonban nem kell mellékelni a teljes tájékoztatóhoz, feltéve hogy a befektetési jegy tulajdonosát tájékoztatják arról, hogy kérésre megküldik számára ezeket az okiratokat, illetve a befektetési jegyek forgalmazásának egyes tagállamaiban azokról a helyekről, ahol megismerheti ezen okiratok tartalmát.";

11. a 30. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"30. cikk

Az egyszerűsített és a teljes tájékoztatókat naprakészen kell tartani.";

12. a 32. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"32. cikk

Az ÁÉKBV köteles megküldeni a hatáskörrel rendelkező hatóságoknak az egyszerűsített és teljes tájékoztatókat és azok minden módosítását, valamint az éves és féléves jelentéseket.";

13. a 33. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"33. cikk

(1) Az egyszerűsített tájékoztatót szerződéskötés előtt térítésmentesen fel kell kínálni a jegyzőknek.

A jegyzőkhöz kérésre ugyancsak térítésmentesen el kell juttatni a teljes tájékoztatót és a legutóbb közzétett éves és féléves jelentést.

(2) Az éves és féléves jelentéseket kérésre térítésmentesen megküldik a befektetési jegyek tulajdonosainak.

(3) Az érdeklődők számára az éves és féléves jelentéseket a hatáskörrel rendelkező hatóságok által jóváhagyott, a teljes és egyszerűsített tájékoztatóban közölt helyeken vagy egyéb eszközökön keresztül hozzáférhetővé kell tenni.";

14. a 35. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"35. cikk

Minden nyilvános közleményben, amely az ÁÉKBV befektetési jegyeinek megvásárlására szólít fel, jelezni kell, hogy a tájékoztatók rendelkezésre állnak, illetve fel kell tüntetni azokat a helyeket, ahol a nagyközönség hozzáférhet a tájékoztatókhoz, valamint tájékoztatni kell azok beszerzésének módjáról.";

15. a 46. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"46. cikk

Amennyiben egy ÁÉKBV javaslatot tesz befektetési jegyeinek forgalmazására egy olyan tagállamban, amely nem azonos az ÁÉKBV saját tagállamával, előbb tájékoztatnia kell erről az említett másik tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságait. Ezzel egyidejűleg meg kell küldenie ez utóbbi hatóságoknak a következőket:

- a hatáskörrel rendelkező hatóságok által kiállított igazolást, miszerint megfelel az ezen irányelvben megfogalmazott feltételeknek,

- az alap szabályait vagy létesítő okiratait,

- teljes és egyszerűsített tájékoztatóit,

- adott esetben a legutóbbi éves jelentést és a további féléves jelentéseket, valamint

- a befektetési jegyek másik tagállamokban történő forgalmazására alkalmazott megoldások részleteit.

Egy alapkezelő társaság vagy egy befektetési társaság két hónappal az ilyen közlemény megküldését követően megkezdheti a befektetési jegyek forgalmazását, kivéve ha az érintett tagállamok hatóságai a kéthónapos időszak lejárta előtt egy kellően megindokolt határozatban megállapítják, hogy a befektetési jegyek forgalmazására tett előkészületek nem felelnek meg a 44. cikk (1) bekezdésében és a 45. cikkben említett rendelkezéseknek.";

16. a 47. cikk helyébe a következő szöveg lép:

"47. cikk

Amennyiben egy ÁÉKBV egy másik tagállamban forgalmazza befektetési jegyeit, mint ahol található, köteles a székhely szerinti tagállamban előírt eljárásokkal megegyező eljárásoknak megfelelően gondoskodni a teljes és egyszerűsített tájékoztatók, az éves és féléves jelentések és a 29. és 30. cikkben említett egyéb adatok terjesztéséről.

Ezeket az okiratokat a fogadó tagállam egyik hivatalos nyelvén vagy a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai által engedélyezett nyelven kell biztosítani.";

17. az irányelv az 52. cikk után a következő szöveggel egészül ki:

"52a. cikk

(1) Abban az esetben, ha egy alapkezelő társaság szolgáltatásnyújtás alapján vagy fióktelepek alapításán keresztül egy vagy több fogadó tagállamban is működik, az összes tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak szoros együttműködésére van szükség.

A hatáskörrel rendelkező hatóságok kérelmére kölcsönösen megküldik egymásnak az ilyen alapkezelő társaságok vezetésére és tulajdonosaira vonatkozó összes olyan adatot, amely megítélésük szerint megkönnyítheti az ilyen cégek folyamatos ellenőrzését. A székhely szerinti tagállamok hatóságai együttműködnek annak érdekében, hogy a fogadó tagállamok hatóságai összegyűjthessék a 6c. cikk (2) bekezdésében említett információkat.

(2) Amennyiben ez a felügyeleti hatáskörök gyakorlásához szükséges, a székhely szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságai tájékoztatást kapnak a fogadó tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságaitól a fogadó tagállamok által a 6c. cikk (6) bekezdése értelmében hozott intézkedésekről, amelyek között lehetnek egy alapkezelő társaságokkal szembeni szankciók vagy egy alapkezelő társaság tevékenységeire vonatkozó korlátozások.

52b. cikk

(1) Valamennyi fogadó tagállam gondoskodik arról, hogy amennyiben egy másik tagállamban engedéllyel rendelkező alapkezelő társaság egy fióktelepen keresztül folytat üzleti tevékenységet az adott tagállam területén, az alapkezelő társaság székhely szerinti tagállamának hatáskörrel rendelkező hatóságai a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak tájékoztatását követően önállóan vagy az erre felkészített személyek közvetítésével helyszíni ellenőrzés keretében ellenőrizhessék az 52a. cikkben említett adatokat.

(2) Az alapkezelő társaság székhely szerinti tagállamának hatáskörrel rendelkező hatóságai felkérhetik a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságait ezen ellenőrzés lefolytatására. Az ilyen felkérést kapott hatóságok a hatáskörük szabta kereteken belül önállóan elvégezhetik az ellenőrzést, engedélyezhetik az azt igénylő hatóságoknak az ellenőrzések elvégzését vagy lehetővé tehetik a könyvvizsgálóknak vagy szakértőknek a feladat elvégzését.

(3) Ez a cikk nem érinti a fogadó tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak azon jogát, hogy az ezen irányelvben meghatározott feladatok ellátása során helyszíni ellenőrzéseket végezzenek a területükön létesített fióktelepekkel kapcsolatban.";

18. a 85/611/EGK irányelv mellékletének száma I. mellékletre változik;

19. az I. melléklet A. listája a következőképpen módosul:

1. A

"befektetési társaságra vonatkozó információk"

oszlopban az 1.2. pont után a lista a következő szöveggel egészül ki:

"1.3. A különböző befektetési kategóriákkal rendelkező befektetési vállalkozások esetében a kategóriák megnevezése."

2. A

"befektetési társaságra vonatkozó információk"

oszlopban az 1.13. pont a következő mondattal egészül ki:

"A különböző befektetési kategóriákkal rendelkező befektetési vállalkozások esetében a megfelelő információk arról, hogyan léphet egy befektetésijegy-tulajdonos az egyik kategóriából a másikba, és az ilyen esetekre alkalmazható költségekről."

3. A lista a 4. pont után a következő pontokkal egészül ki:

"5. Egyéb befektetési információk

5.1. Befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság (az esetnek megfelelően) múltbeli teljesítménye - az ilyen információ szerepelhet a tájékoztatóban vagy ahhoz csatolható;

5.2. Annak a jellemző befektetőnek a profilja, akinek a befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság befektetési jegyeit szánják.

6. Gazdasági információk

6.1. Lehetséges kiadások vagy díjak, kivéve az 1.17. pontban említett költségeket, különbséget téve a befektetési jegy tulajdonosa által fizetett költségek és a befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság eszközeiből fizetendő költségek között.";

20. a 85/611/EGK irányelv I. mellékletének szövege ezen irányelv I. mellékletének szövegével egészül ki;

21. a 85/611/EGK irányelv II. mellékletként ezen irányelv a II. mellékletével egészül ki.

Átmeneti és záró rendelkezések

2. cikk

(1) A 93/22/EGK irányelv 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott, és az irányelv melléklete A. szakaszának 3. pontjában és C. szakaszának 1. és 6. pontjában említett szolgáltatások nyújtására engedély alapján jogosult befektetési vállalkozások ezen irányelv alapján engedélyt szerezhetnek arra, hogy befektetési alapokat/közös alapokat és befektetési vállalkozásokat kezeljenek és "alapkezelő társaságokká" váljanak. Ilyen esetben ezeknek a befektetési vállalkozásoknak vissza kell adniuk a 93/22/EGK irányelv alapján szerzett engedélyt.

(2) Azok a alapkezelő társaságok, amelyek a 85/611/EGK rendelet értelmében saját hazájukban 2004. február 13. előtt már rendelkeztek engedéllyel a befektetési alapokként/közös alapokként vagy befektetési vállalkozásokként működő ÁÉKBV kezelésére, az irányelv alkalmazásában továbbra is engedéllyel rendelkező társaságnak minősülnek, amennyiben az illető tagállamok jogszabályai rendelkeznek arról, hogy az ilyen tevékenységek megkezdéséhez ezeknek a társaságoknak meg kell felelniük az 5a. és 5b. cikkben meghatározottakkal egyenértékű feltételeknek.

(3) Azok a 2004. február 13. előtt engedélyezett alapkezelő társaságok, amelyek nem szerepelnek a (2) bekezdésben említettek között, folytathatják ezt a tevékenységet, feltéve hogy legkésőbb 2007. február 13-ig székhely szerinti tagállamuk rendelkezéseivel összhangban megszerzik az ilyen tevékenységnek az irányelv végrehajtása során elfogadott rendelkezéseknek megfelelő további végzésére feljogosító engedélyt.

Csak az ilyen engedély megadása teheti lehetővé az ilyen alapkezelő társaságok számára, hogy a letelepedési jog és a szolgáltatásnyújtás szabadsága alapján jogosulttá váljanak az ezen irányelvben szabályozott tevékenységek végzésére.

3. cikk

A tagállamok legkésőbb 2003. augusztus 13-ig elfogadják azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

Ezeket az intézkedéseket legkésőbb 2004. február 13-tól alkalmazzák.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

4. cikk

Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

5. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2002. január 21-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

P. Cox

a Tanács részéről

az elnök

M. Arias Cañete

[1] HL C 272., 1998.9.1., 7. o. és HL C 311. E, 2000.10.31., 273. o.

[2] HL C 116., 1999.4.28., 1. o.

[3] Az Európai Parlament 2000. február 17-i véleménye (HL C 339., 2000.11.29., 228. o.), a Tanács 2001. június 5-i közös álláspontja (HL C 297., 2001.10.23., 10. o.) és az Európai Parlament 2001. október 23-i határozata. A Tanács 2001. december 4-i határozata.

[4] HL L 375., 1985.12.31., 3. o. A legutóbb az Európai Parlament és a Tanács 2000/64/EK irányelvével (HL L 290., 2000.11.17., 27. o.) módosított irányelv.

[5] HL L 141., 1993.6.11., 27. o. A legutóbb a 2000/64/EK irányelvvel módosított irányelv.

[6] HL L 168., 1995.7.18., 7. o.

[7] HL L 348., 1988.12.17., 62. o.

[8] HL L 141., 1993.6.11., 27. o. A legutóbb a 2000/64/EK irányelvvel (HL L 290., 2000.11.17., 27. o.) módosított irányelv.

[9] HL L 193., 1983.7.18., 1. o. A legutóbb az 1994. évi csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.

[10] HL L 126., 2000.5.26., 1. o. A legutóbb a 2000/28/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (HL L 275., 2000.10.27., 37. o.) módosított irányelv.

[11] HL L 141., 1993.6.11., 1. o. A legutóbb a 98/33/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (HL L 204., 1998.7.21., 29. o.) módosított irányelv.

[12] HL L 84., 1997.3.26., 22. o.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

"C. LISTA

Az egyszerűsített tájékoztató tartalma

Az ÁÉKBV rövid bemutatása

- a befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság alapításának ideje és a tagállam megjelölése, ahol a befektetési alapot/közös alapot vagy a befektetési társaságot bejegyezték/alapították,

- amennyiben az ÁÉKBV különböző befektetési kategóriákkal rendelkezik, erre való utalás,

- alapkezelő társaság (ha alkalmazható),

- a működés várható időtartama (ha alkalmazható),

- letétkezelő,

- könyvvizsgálók,

- az ÁÉKBV-t támogató pénzügyi csoport (pl. egy bank).

Befektetési információk

- az ÁÉKBV céljainak rövid meghatározása,

- a befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság befektetési politikája és az alap kockázati profiljának rövid értékelése (beleértve, ha alkalmazható, a 24a. cikknek megfelelő és a befektetési kategóriánkénti információkat),

- a befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság múltbeli teljesítménye (ahol alkalmazható), továbbá egy figyelmeztetés arról, hogy ez nem a jövőben várható teljesítményre utaló mutató - az ilyen adatokat lehet szerepeltetni a tájékoztatóban, vagy csatolni ahhoz,

- annak a befektetőnek a jellemzői, akinek a befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság befektetési jegyeit szánják.

Gazdasági információk

- adórendszer,

- vásárlási és eladási jutalékok,

- egyéb lehetséges kiadások vagy díjak, különbséget téve a befektetési jegy tulajdonosa által fizetett költségek és a befektetési alap/közös alap vagy a befektetési társaság eszközeiből fizetendő költségek között.

Kereskedelmi információk

- a befektetési jegyek megvásárlásának módja,

- a befektetési jegyek eladásának módja,

- a különböző befektetési kategóriákkal rendelkező befektetési vállalkozások esetében a megfelelő információk arról, hogyan léphet egy befektetési jegy tulajdonosa az egyik kategóriából a másikba, és az ilyen esetekre alkalmazható költségekről,

- az ÁÉKBV befektetési jegyek vagy részvények után fizetett osztalék (ahol alkalmazható) kifizetésének ideje és módja;

- árfolyamok közzétételének vagy megküldésének gyakorisága és helye/módja.

Pótlólagos információk

- egy nyilatkozat, miszerint kérésre a szerződéskötés előtt vagy után térítésmentesen megküldik a teljes tájékoztatót, az éves és féléves jelentéseket,

- hatáskörrel rendelkező hatóság,

- kapcsolattartó megjelölése (személy/osztály, időbeosztás stb.), aki szükség esetén további magyarázatokkal szolgál,

- a tájékoztató megjelenésének dátuma."

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

II. MELLÉKLET

A kollektív portfóliókezelési tevékenységhez tartozó funkciók:

- befektetés-kezelés,

- igazgatás:

a) jogi- és a pénzeszközök kezelésével kapcsolatos számviteli szolgáltatások;

b) ügyfélszolgálat;

c) értékelés és árképzés (beleértve az adóbevallásokat);

d) jogszerű magatartás ellenőrzése;

e) befektetésijegy-tulajdonosok nyilvántartásának vezetése;

f) bevétel felosztása;

g) befektetési jegyek kibocsátása és visszaváltása;

h) szerződések elszámolása (beleértve a bizonylatok megküldését);

i) nyilvántartás,

- marketing.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32001L0107 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32001L0107&locale=hu

Tartalomjegyzék