Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.1.31 A hitelkártya jogviszony mint háromoldalú jogviszony jogi jellege. A kártya kibocsátójának felelőssége az elfogadó által tévesen továbbított terhelésért [Ptk. 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., 529. § (1) bek., 3/1992. (MK 34.) MNB rendelkezés 15. § (3) bek., IV/39. pont].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét - amely 218 896 Ft és ennek kamatai megfizetésére irányult - elutasította. Tényként állapította meg, hogy a peres felek a közőttűk létrejött bankszámlaszerződéshez kapcsolódóan bankkártya-szerződést is kötöttek. A felperes 1996. május 18-án gépkocsit bérelt 2 napra és fizetésként a bérbeadó a felperes hitelkártyáját elfogadta. A felperes úgy rendelkezett, hogy a bérbeadó számlavezető bankja, a D. Bank Rt. 4969 Ft bérleti díjjal megterhelheti a bankszámláját. A D. Bank Rt. a felperes számláját vezető alperes banknak 4969 USD összeggel küldte meg a terhelést, s az alperes ennek a forintellenértékével terhelte meg a felperes bankszámláját.

A felperes 1996. július 10-én gépkocsit vásárolt 720 000 Ft-ért, s a szerződés szerint 200 000 Ft foglalót adott, a fennmaradó 520 000 Ft-ot 1996. augusztus 10-ig volt köteles kifizetni. A felperesnek ezen a napon - miután fizetésként a bankkártyáját nem fogadták el, és megkapta az alperes 1996. július 2-án kelt folyószámla-tartozást közlő levelét is - jutott tudomására, hogy a bankszámláján nincs fedezet. Személyes és írásbeli reklamációja után közölte vele az alperes, hogy az autó bérleti díja címén 745 278 Ft-ot emelt le a felperes számlájáról, miután a bérbeadó számlavezető bankja forint helyett USD-re kiállított terhelést küldött. A felperes jogi álláspontját - amely szerint az alperes a helytelen terheléssel megszegte a felperessel kötött bankkártya-szerződést, de megszegte a saját üzletszabályzata 12. és 17. pontjait is, mert a készpénzfelvételi limit 50 000 Ft-ban volt kikötve, ennek négyszeresénél többet az alperes nem emelhette volna le - az elsőfokú bíróság nem fogadta el.

Az ítélet indokolásában az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy az alperes nem tanúsított jogellenes magatartást, a bankkártya-szerződést nem szegte meg. Azon a bizonylaton (terhelési értesítésen), amelynek alapján a felperes bankszámláját az alperes megterhelte, a bankkártyát elfogadó hely bankja hibásan, forint helyett USD-ben tüntette fel a pénznemet. Az alperes pedig a másik bank hibájáért nem felel, mivel a perbeli kereskedelmi elfogadóhely számláját vezető bank és az alperes pénzintézet között nincs megbízási jogviszony. Az elfogadóhely bankját a felperes hatalmazta fel arra, hogy a bankszámláját - amelyet az alperes vezetett - ez a másik bank megterhelje. A kereskedelmi elfogadóhelyi limit pedig nem jelenti a számla megterhelhetőségének a korlátját, ez a limit a felperest kötötte a bankkártya felhasználása során. Az alperesnek pedig az a magatartása, hogy 270 Ft-ot jóváírt a felperes számláján, nem jelenti részéről a kártérítési felelőssége jogalapjának elismerését.

Az ítéletet a másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán felülbírálta, s azt annak indokai alapján helybenhagyta. A fellebbezésében foglaltakra figyelemmel a másodfokú bíróság az ítélete indokolásában kiemelte, az a tény, hogy a D. Bank Rt. által továbbított téves adatot tartalmazó bizonylat alapján a felperes bankszámláját az alperes megterhelte, nem róható az alperes terhére, mivel az alperes a terhelés előtt nem volt köteles a bizonylato t ellenőrizni. Utalt arra is, hogy az elfogadóhelyi limit nem jelent egyben terhelési limitet is, mert az csak a folyószámla-tulajdonos részére állít korlátot a bankkártya felhasználása során. Ezért a felperes kártérítési igénnyel a D. Bank Rt. jogutódjával szemben léphet fel.

A jogerős másodfokú ítélettel szemben a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, és annak hatályon kívül helyezését és az alperes kereset szerinti marasztalását kérte. A jogszabálysértést abban jelölte meg, hogy a perbeli terhelési értesítő - amelyet az eljárt bíróságok "bizonylat"-ként értékeltek - egyáltalán nem felelt meg a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. tv 84. §-ának (1) bekezdésében és 85. §-ának (1) bekezdésében, továbbá az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. tv-ben foglaltaknak. A Legfelsőbb Bíróság több eseti döntésére hivatkozott (BH 1996/436., BH 1994/552., BH 1994/44.). A felperes álláspontja szerint az alperesnek mint megbízottnak a felperes érdekében eljárva észlelnie kellett volna, hogy a perbeli terhelési értesítő nem tekinthető a 3/1992. (MK. 34.) MNB rendelkezés I. sz. melléklete 39. pontjában írt bizonylatnak, mivel az nem felelt meg a számviteli és az áfa-törvényben meghatározott követelményeknek. Ez az alperes részéről olyan szerződésszegés (Ptk. 529. §, 474. §), amely a kártérítési felelősségét megalapozza. A kártérítési felelősség alól nem mentesülhet arra hivatkozva, hogy a pénzforgalom számítógépes rendszerben folyik, mert neki mint pénzintézetnek úgy kell az ügymenetet megszerveznie, hogy a szerződéses kötelezettségét biztonsággal teljesíthesse. Az alperesnek a fentieken túlmenően a kereskedelmi elfogadóhelyi limitre (amely a perbeli esetben maximum 200 000 Ft volt) tekintettel fokozottan kellett volna vizsgálni a terhelés jogszerűségét, mivel nem is volt annyi fedezet a felperes számláján. Ezen túlmenően a bizonylaton a banki engedélyszám sem volt feltüntetve, de ilyen banki engedély nem is lehetett.

A felülvizsgálati kérelem a jogalap tekintetében alapos, az összegszerűség tekintetében viszont a tényállás feltáratlan, ezért érdemi elbírálásra nem alkalmas.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!