Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/2013. AVÉ bírósági gyakorlat (AVÉ 2013/7.)

I. A követelés lefoglalásának intézménye egyfajta, a törvény erejénél fogva beálló, generálisan a Ptk.-ban szabályozott engedményezésnek tekinthető, melynek során a törvény erejénél fogva száll át az engedményezőt megillető követelés az engedményesre, melynek azonban feltétele az adóst megillető követelés kötelezettjének felhívása a követelés elismerésére, annak esedékességének megjelölésére, illetőleg arról, hogy terheli-e azt valamilyen igény, s ha igen, milyen jogcímen. A követelés elismerését követően más javára a követelés már nem teljesithető és a követelés összegét legkésőbb az esedékesség napján meg kell fizetni. Az elismerő nyilatkozat tehát megerősíti mind a tartozás jogcímét, mind annak összegszerűségét, így az esetleges jogvitában már a felperes köteles bizonyítani a tartozás fenn nem állását. II. Az adóhatósági végrehajtás szabályait ugyan a Vht. 110. §-a határozza meg, de az intézkedés elleni jogorvoslati lehetőségekre az Art. speciális szabályai az irányadók. Az adóhatóság általi végrehajtási eljárásban az Art. 144. §-a a Vht. szabályait csak korlátozottan rendeli alkalmazni. [az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 144. §-a, 153. §-a, 159. §-a; a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 110. §-a]

Az alperes adóhatóság pernyertességének előmozdítása végett beavatkozott beavatkozó adó- és járuléktartozása miatt az adóhatóság végrehajtási eljárást kezdeményezett. A beavatkozó a fennálló tartozás fedezetéül a 2010. június 10. napján esedékes, a felperes felé kiállított 00139/10. számú, 70 941 100 Ft összegű számlát jelölte meg. Az első fokú adóhatóság 2010. április 21-én követelés-foglalást bocsátott ki a fenti számlára az abban foglalt összeg erejéig. Felhívta a felperest, hogy jelezze a követelés fennállását. Miután erre a felperes nem reagált, ismételt felhívást bocsátott ki, a felperes azonban a 00049/10. számú, 79 370 000 Ft összegű számlára tett elismerő nyilatkozatot.

Az ismételt adóhatósági felhívásra a felperes 2010. október 11-én a foglalással érintett számlára a követelést elismerte. Nyilatkozott, hogy arra más személy igényt nem tart, azonban a követelés összegének megfizetését 2011. március 31. napjáig vállalta. A fizetési határidő eltérése miatt az adóhatóság tájékoztatta a felperest, hogy amennyiben a szerződő felek között létrejött korábbi megállapodásban foglalt határidőig a fizetést nem teljesíti, úgy a behajtás iránt fog intézkedni. A felperes 2010. december 8-ai beadványában követelés-foglalás megszüntetése iránti kérelmet terjesztett elő, és korábbi nyilatkozatát semmisnek kérte tekinteni arra hivatkozással, hogy a záró dokumentáció beavatkozói teljesítésének elmaradása, és hibás teljesítése miatt vele szemben a megrendelő kötbérigényt jelentett be. Az adóhatóság tájékoztatta a felperest, hogy a számla vonatkozásában végrehajtási eljárás nem indult, valamint hogy a számla szerinti követelését polgári úton érvényesítheti.

Beavatkozói jelzést követően az adóhatóság ismételten felhívta a felperest nyilatkozattételre, majd a 2011. április 4. napján kelt határozatával kötelezte az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.) 153. §-a alapján a 70 941 100 Ft megfizetésére.

A felperes az első fokú határozat ellen fellebbezést nyújtott be, amelynek folytán eljárt alperes az első fokú határozatot helybenhagyta. Kiemelte, hogy a 2010. október 11-ei tartozást elismerő nyilatkozat megtételének következtében annak joghatása beállt, így jogszerűen járt el az első fokú hatóság, amikor a számlában szereplő tartozás megfizetésére kötelezte a felperest.

A felperes keresetet nyújtott be, melyet a Miskolci Törvényszék 24.K.21.627/2011/15. számú ítéletével elutasított. Miután a felperes a követelést elismerte, ennél fogva a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (továbbiakban: Ptk.) 240. § (1) bekezdése alapján már az elismerő felperest terhelte annak bizonyítása, hogy tartozása nem áll fenn, bírósági úton nem érvényesíthető vagy, hogy a szerződés érvénytelen. Neki kellett igazolnia azt is, hogy vele szemben kötbérigényt érvényesítenek, de ezt nem tudta tényszerűen bizonyítani. Úgy vélte ellentmondás áll fenn a teljesítés elfogadása, a Közbeszerzési Értesítő 2010. júniusi számában a kivitelezési munkálatok teljesítéséről szóló közlemény és a felperesi nyilatkozat között. Hangsúlyozta, hogy az adóhatóság 2010. december 20-ai levele nem minősült határozatnak, illetve nem lehetett olyan nyilatkozatnak sem tekinteni, hogy a követelés-lefoglalás kapcsán az adóhatóság az eljárás folytatásától elállt volna.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet elsődlegesen annak hatályon kívül helyezése és a kereset teljesítése, másodlagosan az első fokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása iránt. Szerinte a jogerős ítélet ellentmondásos, a jogszabály téves alkalmazásán és értelmezésén alapul, illetve a bíróság túlterjeszkedett a Pp. XX. fejezetében meghatározott hatáskörén, mikor a szerződő felek megállapodásait vizsgálta. Miután az alperes nem fogadta el elismerő nyilatkozatát annak teljességében - hiszen vitatta a teljesítési határidőt - így a követelés-foglalás hatálya nem állt be. A felperes ezt követően nyilatkozatát megtámadta, azt semmisnek tekintette, melyet az alperes elfogadott. Ezáltal a megtámadott nyilatkozat érvénytelenné vált, az joghatás kiváltására alkalmatlan volt. Jogszabálysértő a törvényszék döntése azért, mert az alperes kijelentése másképp nem volt értelmezhető, minthogy a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (továbbiakban: Vht.) 110. §-a alapján az adóhatóság felhagyott a követelésfoglalásra irányuló intézkedéseivel. A bíróság a Pp. XX. fejezetének keretén belül kizárólag az Art. 153. §-a szerinti kötelező határozat jogszerűségét és az azt megelőző eljárást vonhatta vizsgálat alá, és nem elemezhette volna a szerződő felek között létrejött megállapodásokat a Ptk. 242. §-a szerinti szemszögből. Tévedett a bíróság, amikor a megállapodásukat elismerésként tekintette, mert a követelésfoglalás esetén a követelést a végrehajtó felé kell elismerni, nem pedig a szerződő felek közötti viszonylatban. A 2010. december 20-át követő alperesi aktus új követelés-foglalásnak minősült, melyre nézve a felperes nem tett elismerő nyilatkozatot. Kifogásolta továbbá, hogy a törvényszék terhére írta a bizonyítatlanságot, mikor a tárgyaláson többször felajánlotta a szerződéses jogviszonyra vonatkozó további érdemi bizonyítékok előterjesztését, amit a bíróság mindig visszautasított.

Az alperesi felülvizsgálati ellenkérelem a jogerős ítélet hatályában fenntartását indítványozta. Szerinte a törvényszék a feladatát helyesen értelmezte, konkrétan és kifejezetten a 00139/10. számú számlán alapuló felperesi követelés-elismerést vizsgálta, nem pedig a számla alapját képező felek közötti polgári jogi jogviszonyt. A felperes a közigazgatási eljárás során félreérthetetlen és kétséget kizáró nyilatkozatot adott a követelés fennállásáról, a követelés elfogadásáról. Ezzel a követelés-foglalás hatálya beállt. Az, hogy végrehajtási eljárás nem indult, nem értelmezhető úgy, hogy az adóhatóság felhagyott a követelés foglalására irányuló intézkedéseivel.

A felperes az alperesi felülvizsgálati ellenkérelemre csatolta azokat az okirati bizonyítékokat, melyek már a hatósági határozat, illetve a bírósági ítélet meghozatalát követően a szerződő felek közötti kötbérigény rendezését tartalmazták.

A Kúria a felülvizsgálati eljárás során megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alaptalan.

A Kúria elsődlegesen rámutatott arra, hogy az ítélet jogszerűségének elbírálásához a Kúriának azt a jogszabályi környezetet kellett megvizsgálnia, amely a követelés-foglalást, mint jogintézményt és az ahhoz kapcsolódó jogorvoslati fórumrendszert szabályozza. Figyelembe kellett venni, hogy nem bírósági, hanem adóhatósági végrehajtás keretében került sor a követelés lefoglalásra, melynek szabályait ugyan a Vht. 110. §-a határozza meg, de az intézkedés elleni jogorvoslati lehetőségekre az Art. speciális szabályai az irányadók. Az adóhatóság általi végrehajtási eljárásban az Art. 144. §-a a Vht. szabályait csak korlátozottan rendeli alkalmazni. A követelés-lefoglalás intézménye egyfajta, a törvény erejénél fogva beálló, generálisan a Ptk. 328. §-ában szabályozott engedményezésnek tekinthető. Ilyenkor a törvény erejénél fogva száll át az engedményezőt megillető követelés az engedményesre, perbeli esetben a végrehajtást kérőre. Ennek azonban feltétele az adóst megillető követelés kötelezettjének felhívása a követelés elismerésére, annak esedékességének megjelölésére, illetőleg arról, hogy terheli-e azt valamilyen igény, s ha igen, milyen jogcímen. A követelés elismerését követően más javára a követelés már nem teljesíthető és a követelés összegét legkésőbb az esedékesség napján meg kell fizetni. Az elismerő nyilatkozat tehát megerősíti mind a tartozás jogcímét, mind annak összegszerűségét, így az esetleges jogvitában már a felperes köteles bizonyítani a tartozás fenn nem állását.

A Kúria osztotta azt az első fokú bírósági álláspontot, hogy a felperes a követelést elismerte, önmagában a teljesítési határidő más időpontban történő megjelölése nem eredményezte ennek visszautasítását.

Az adóhatóság követelés-lefoglalás intézkedése elleni jogorvoslat lehetőségét az Art. 159. § (1) bekezdése tartalmazza. Az intézkedéstől számított 8 napon belül kifogás a felperes részéről nem érkezett. Vizsgálni kellett, hogy a kifogás előterjesztésének hiányában a felperes el volt-e zárva a további jogorvoslati lehetőségektől vagy később is érvényesíthette azt és milyen formában. A követelés-lefoglalásra válaszul érkezett felperesi nyilatkozat az Art., és a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény alapján bármikor visszavonható volt, miután azonban az elismerő nyilatkozat megerősítette a tartozás jogcímét és annak összegszerűségét, így már a felperes volt köteles bizonyítani a tartozás fenn nem állását. Helyesen követelte meg első fokú bíróság a felperestől olyan bizonyítékok szolgáltatását, amely a tartozás fenn nem állását jogszerűen igazolták. E nyilatkozat visszavonásának korlátait az eljárási alapelvek határozzák meg. A jóhiszemű eljárás és az együttműködési kötelezettség követelményéből fakadóan a felperest terhelte az indokolási és igazolási kötelezettség, vagyis, hogy miért kívánja a korábbi elismerő nyilatkozatát visszavonni. A közigazgatási és a bírósági eljárás során az alá nem támasztott igényt figyelembe venni nem lehetett. Helytálló az első fokú bíróság ezzel kapcsolatos megállapítása, vagyis hogy a felperes sem az adóhatósági, sem pedig a bírósági eljárás során a beavatkozó felé fennálló kötbérigényét okiratokkal nem igazolta, illetőleg nem került sor annak bizonyítására sem, hogy vele szemben a megrendelő milyen nagyságú igényt támasztott a beavatkozó szerződésszegő magatartás miatt. Egyértelműen rögzíthető a felülvizsgálati eljárásban benyújtott dokumentumok alapján, hogy már csak a bírósági eljárás lezárását követően került sor a felperes és a szerződő partner közötti megállapodás megkötésére, melyből kifolyólag igényérvényesítési lehetősége támadt a beavatkozóval szemben. A követelés-elismerést tehát a felperes olyan időpontban vonta vissza, amikor az azt alátámasztó megfelelő dokumentációval nem rendelkezett, így jogszerűen ez a végrehajtási eljárás megszüntetéséhez vagy korlátozásához sem vezethetett.

Egyetértett a Kúria azzal az állásponttal is, hogy az adóhatóság 2010. december 11-ei tájékoztatásának nem lehetett olyan tartalmat tulajdonítani, mint amit a felperes állított, vagyis nem jelentette a felperesi elismerő nyilatkozat visszavonásának elismerését. Miután a felperessel szemben az eljárás abban a szakaszában a követelés-megfizetés elmaradása miatt végrehajtási eljárás nem indult, így erről a tényről értesítette alperes a felperest. Nincs relevanciája annak, hogy az alperes újabb követelés elismerésre való felhívást küldött a felperesnek, mivel a korábbi elismerés hatálya változatlanul fennállt. A fizetési határidő eredménytelen eltelte következtében jogszerűen került sor az Art. 153. §-a szerinti kötelezés kibocsátására.

Az első fokú bíróság a csatolt dokumentációk, a felek közötti megállapodások, szerződések tartalmának elemzése során nem lépte át a Pp. XX. fejezetének kereteit, mert a határozat törvényességének ellenőrzéséhez vált szükségessé a felek közötti polgári jogviszony vizsgálata. Ezekből jogszerűen vonta le azt a következtetést, hogy a felperes az eljárásnak abban a szakaszában nem rendelkezett olyan bizonyítékkal, amely a beavatkozóval szembeni igény érvényesítését alátámasztotta volna. Sőt - mint ahogy erre ítéletében utalt is -, a teljesítésigazolás kiállítása, a Közbeszerzési Értesítőben közzétett hirdetmény azt támasztotta alá, hogy a teljesítés a beavatkozó részéről szerződésszerűen megtörtént. Nem állapítható meg a peres iratokból az a felperesi állítás sem, hogy a bírósági eljárásban a beavatkozóval szembeni igényérvényesítéssel kapcsolatos bizonyítékok előterjesztésére bizonyítási indítványt vagy határidő engedélyezését kérte, ezzel szemben a bíróság kifejezett felhívására további bizonyítási indítványt nem terjesztett elő.

A Kúria rámutatott arra, hogy a Pp. 339/A. §-a értelmében a határozat jogszerűségét a bíróság mindig a határozat meghozatalakor fennálló tényállás és jogszabályok alapján vizsgálja felül, így az Art. 153. §-a szerinti határozat jogerőre emelkedésekor fennálló tényállás alapján a felperes a beavatkozó tartozását igazolni nem tudta, részéről erre már csak a felülvizsgálati eljárásban került sor. A csatolt szerződéses iratokból megállapítható, hogy a beavatkozóval szemben kötbér kikötésére nem került sor, így ebből kifolyólag ilyen igény előterjesztésére jogszerűen a felperes részéről sem került sor, és - mint ahogy arra a felülvizsgálati eljárásban utalt is - nem kötbérigény, hanem kártérítés jogcímén terjesztette elő a követelését. A fentiek szerinti jogerős ítélet tehát jogszabályt nem sértett, ezért a Kúria Pp. 275. § (3) bekezdése alapján eljárva a helyes és okszerű jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

[Kúria Kfv. I.35.237/2012/10. szám; Miskolci Törvényszék 24.K.21.627/2011/15. szám]