ÍH 2023.116 MENTESSÉG KORONAVÍRUS ELLENI VÉDŐOLTÁS FELVÉTELÉNEK KÖTELEZETTSÉGE ALÓL, KÁRENYHÍTÉSI KÖTELEZETTSÉG
I. Ha az egészségügyben foglalkoztatott mentességet szerzett a SARS-CoV-2 koronavírus elleni védőoltás felvételének kötelezettsége alól, ezt mind az áthelyezés előtti, mind az áthelyezés utáni munkáltató felhívására igazolhatja a kiállításkor illetékes foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakorvosa által kiadott orvosi szakvéleménnyel, nem köteles az új munkáltató szerint illetékes szolgálat szakorvosa által kiadott új orvosi szakvéleményt bemutatni.
II. A felperes kárenyhítési kötelezettségének megszegése nem állapítható meg, ha álláskeresőként regisztrálta magát, folyamatosan együttműködött a járási hivatal foglalkoztatási osztályával, mérlegelte a felajánlott foglalkoztatási lehetőségeket, átképzésen vett részt, önállóan is törekedett üres álláshely felkutatására, álláshirdetésre jelentkezett, az alperes pedig nem bizonyította, hogy akár az eredeti szakmájában, akár a felmondáskor betöltött munkakörben, vagy a tőle elvárható átképzést követően más munkaterületen szerezhetett volna olyan új állást, ahol munkaerejét a tőle elvárható módon hasznosíthatta volna. [Alaptörvény XX. cikk (1) bekezdés, 53. cikk (1) bekezdés, 54. cikk (1) bekezdés, 2003. évi LXXXIV. törvény 4. § b) pont, 449/2021. (VII. 29.) Korm. rendelet 1. § (4), (5), (8), (9) bekezdés, Mt. 167. § (2) bekezdés, 2012. évi I. törvény (Mt.) 172. § (1) bekezdés, 6/2016. (IX. 28.) KMK vélemény 7. pont]
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2004. augusztus 1. napjától az A. Kft. munkavállalójaként végezte a H. és Sz. A. Reumakórház informatikai feladatait, majd 2006. április 1. napjától kezdve a H. és Sz. A. Reumakórház munkavállalójaként folytatta a munkavégzést változatlan munkakörben, az informatikai osztály vezetőjévé 2009-ben nevezték ki.
A koronavírus elleni védőoltás kötelező igénybevételéről szóló 449/2021.(VII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) által bevezetett, 2021. augusztus 15. napjától fennálló oltási kötelezettség a felperest is érintette, mivel a H. és Sz. A. Reumakórház egészségügyi szolgáltatást nyújt, melynél fogva dolgozói a rendelet hatálya alá tartoztak.
A felperes szisztémás lupus erythematosus (SLE) autoimmun betegségben, véralvadási zavarban szenved, melyeket 2011-ben diagnosztizáltak nála. A későbbi években a meglévő betegségeihez pajzsmirigy működési zavarok társultak, állapotát csak szoros megfigyelés és hosszadalmas kezelés mellett sikerült normalizálni. Mivel a felperes tartott tőle, hogy inaktív állapotban lévő autoimmun betegségét a védőoltás aktiválhatja, a háziorvosához fordult, aki úgy ítélte meg, hogy a fennálló krónikus betegség és a kórtörténet alapján nem zárható ki, hogy az oltás kedvezőtlenül befolyásolja a felperes egyensúlyban lévő immunrendszerét, így 2021. augusztus 18-án szakorvosi vélemény alapján kiállította javaslatát az oltás kontraindikációjáról.
A felperes a jogszabályban meghatározott eljárásrend betartása mellett benyújtotta a háziorvos javaslatát dr. B. Gy-höz, a munkáltatója szerint illetékes foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakorvosához. Az üzemorvos a háziorvos javaslatára 2021. szeptember 2-án kiállította a felperes oltási mentességéről az orvosi szakvéleményét.
A H. és Sz. A. Reumakórház bizonyos részlegeinek - köztük az informatikai osztálynak - a munkavállalói 2021. december 1-jével az országos kórházközpontosítás keretén belül átkerültek az alperes kötelékébe áthelyezés címén az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény (a továbbiakban: Eszjtv.) 12.§-a alapján.
Az új munkáltató - F. K. informatikai ügyintéző - 2021. december 8-án e-mailben felhívta a felperest, hogy töltsön ki egy táblázatot az osztályán dolgozók átoltottságáról, és az oltással kapcsolatos ellenjavallatokról szóló igazolásokat mellékelje a táblázathoz. A felperes másnap megküldte a kért táblázatot, ezzel együtt a saját oltási mentességét igazoló üzemorvosi szakvéleményt is.
2021. december 11-én újabb e-mail érkezett az informatikai ügyintézőtől, melyben közölte a felperessel, hogy mindazon kollégák, akik az intézményi összevonás alapján 2021. december 1. napjától tartoznak az alperes állományába, a Z. M. Sz. R. Kórház Foglalkozás-Egészségügyi Osztályán kell, hogy kérjék az emlékeztető oltás ideiglenes mentesítéséről szóló igazolást. Ennek indokát abban jelölte meg, hogy "a helyi üzemorvos által kiállított igazolás nem elfogadható."
F. K. 2021. december 17-én újabb e-mailt küldött a felperesnek, melyben kérte, hogy küldje meg a tényleges orvosi igazolást (ami szakorvosi véleményt tartalmaz a konkrét betegségéről), ami miatt nem javasolt a SARS-CoV-2 koronavírus elleni oltás. A felperes 2021. december 21-én elektronikusan továbbította a Z. M. Sz. R. Kórház foglalkozás-egészségügyi orvosának a már rendelkezésre álló háziorvosi javaslatot és üzemorvosi szakvéleményt, aki 2021. december 22-én arra hívta fel a felperest, hogy a SARS-CoV-2 koronavírus elleni oltás beadhatóságával kapcsolatban friss immunológiai lelettel, előzetes időpont egyeztetés után jelentkezzen az üzemorvosi rendelőjében. A felperes még aznap, 2021. december 22-én felhívta az immunológiai szakrendelést, azonban csak 2022. január 26-ára kapott időpontot vizsgálatra.
Az alperes 2022. január 13-án elektronikus úton arra szólította fel a felperest, hogy 2022. február 15. napjáig vegye fel a védőoltást, vagy mutassa be a mentesítésről szóló orvosi szakvéleményt.
Mivel a dátumok egybevetésével már ekkor megállapítható volt, hogy a vizsgálat jellegére is tekintettel a megadott határidőben nem tud friss immunológiai leletet beszerezni, a felperes ismét a háziorvosához fordult, aki 2022. január 18. napján újabb háziorvosi javaslatot bocsátott a felperes rendelkezésére, mely rögzítette a felperes diagnosztizált betegségeit, és ellenjavallatát a COVID-19 elleni vakcina felvétele kapcsán. A felperes még aznap továbbította a munkáltató részére a háziorvos által kiállított friss javaslatot.
A felperes 2022. január 26-án megjelent az immunológiai szakrendelésen, ahol vért vettek tőle és tájékoztatták, hogy a leletet postán fogja megkapni. Az immunológussal nem tudott konzultálni, mivel az orvos nem tartózkodott a szakrendelésen.
A felperes 2022. január 27-én vette kézhez a munkáltató postai úton továbbított második felhívását, melyben ismét felszólította, hogy 2022. február 15. napjáig vegye fel a védőoltást, vagy mutassa be a mentesítésről szóló orvosi szakvéleményt, ellenkező esetben egészségügyi szolgálati jogviszonya azonnali hatállyal megszüntetésre kerül. A felperes 2022. február 3-án személyesen felkereste az üzemorvost, aki arról tájékoztatta, hogy immunológiai szakvélemény híján nem áll módjában mentesíteni őt. Ezt követően többször próbálta telefonon és személyesen is elérni az immunológus szakorvost, azonban dr. K. M. nem volt elérhető.
A felperes 2022. február 10-én levélben fordult az alpereshez, melyben kérte, hogy a munkáltató a korábban leadott szakvélemény elfogadásáról vagy el nem fogadásáról írásban nyilatkozzon; majd 2022. február 17-én kézhez vette az alperes részére postai úton megküldött azonnali hatályú felmondását.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!