Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32012R0788[1]

A Bizottság 788/2012/EU végrehajtási rendelete ( 2012. augusztus 31. ) a 2013., 2014. és 2015. évre vonatkozó, a növényi és állati eredetű élelmiszerekben, illetve azok felületén található növényvédőszer-maradékok határértékeinek való megfelelés biztosítására, valamint a fogyasztók ilyen növényvédőszer-maradékokból eredő expozíciójának értékelésére irányuló, többéves összehangolt uniós ellenőrzési programról

A BIZOTTSÁG 788/2012/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2012. augusztus 31.)

a 2013., 2014. és 2015. évre vonatkozó, a növényi és állati eredetű élelmiszerekben, illetve azok felületén található növényvédőszer-maradékok határértékeinek való megfelelés biztosítására, valamint a fogyasztók ilyen növényvédőszer-maradékokból eredő expozíciójának értékelésére irányuló, többéves összehangolt uniós ellenőrzési programról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről, valamint a 91/414/EGK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2005. február 23-i 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 28. és 29. cikkére,

(1)

Az 1213/2008/EK bizottsági rendelettel ( 2 ) létrejött az első többéves összehangolt közösségi program, amely 2009-re, 2010-re és 2011-re vonatkozott. A program egymást követő bizottsági rendeletek keretében folytatódott. Ezek közül a legutóbbi az Unió 2012., 2013. és 2014. évre vonatkozó, a növényi és állati eredetű élelmiszerekben, illetve azok felületén található növényvédőszer-maradékok határértékének való megfelelés biztosítására, valamint a fogyasztók ilyen növényvédőszer-maradékoknak való expozíciójának értékelésére irányuló, többéves összehangolt ellenőrzési programjáról szóló, 2011. december 7-i 1274/2011/EU bizottsági rendelet ( 3 ).

(2)

Az Unióban a táplálkozás fő összetevőit harminc-negyven élelmiszer alkotja. A növényvédő szerek használata három év alatt jelentős változásokat mutathat, ezért a fogyasztók expozíciójának és az uniós jog alkalmazásának értékelése céljából jelenlétüket ezekben az élelmiszerekben hároméves ciklusokban kell ellenőrizni.

(3)

Binomiális valószínűségi eloszlás alapján kiszámítható, hogy 642 minta vizsgálata 99 % feletti valószínűséggel lehetővé teszi az olyan minták azonosítását, amelyek a kimutatási határt (LOD) meghaladó mértékben tartalmaznak növényvédőszer-maradékokat, ha a termékek legalább 1 %-a tartalmaz szermaradékokat az említett koncentrációt meghaladó mértékben. A minták begyűjtését a tagállamok között a népesség számával arányosan kell elosztani, termékenként és évente legalább 12 mintával számolva.

(4)

A 2010-es uniós hatósági ellenőrzési programból származó analitikai eredmények ( 4 ) szerint egyes növényvédő szerek a korábbinál nagyobb gyakorisággal fordulnak elő a mezőgazdasági termékeknél, ami azt jelzi, hogy e szereknél változtak a használati szokások. Az 1274/2011/EU rendelet hatálya alá eső növényvédő szerek mellé fel kell venni ezeket is az ellenőrző programba, hogy az ott szereplő növényvédő szerek biztosan reprezentatívak legyenek a használt szerekre.

(5)

Egyes növényvédő szerekre az elemzésnek 2013-ban önkéntesnek kell lennie - különösen azokra, amelyeket ez a rendelet vesz fel az ellenőrzési programba, vagy azokra, ahol a szermaradékot nagyon nehéz körülhatárolni -, hogy a hatósági laboratóriumoknak legyen elég idejük az ilyen növényvédő szerek esetében az elemzéshez szükséges módszerek hitelesítésére, ha ez még nem történt meg.

(6)

Ha a szermaradék-körülhatárolás más hatóanyagokat, metabolitokat vagy bomlástermékeket is tartalmaz, akkor ezeket a metabolitokat külön meg kell adni.

(7)

Az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló növényvédőszer-maradékok vizsgálatára vonatkozó módszer-hitelesítési és minőség-ellenőrzési eljárásokról útmutató (Method Validation and Quality Control Procedures for Pesticide Residue Analysis in food and feed) található a Bizottság weboldalán ( 5 ). A tagállamok számára bizonyos feltételek mellett lehetőséget kell biztosítani kvalitatív szűrőmódszerek alkalmazására is.

(8)

A tagállamok által történő információszolgáltatásra vonatkozó végrehajtási intézkedéseket, mint például az elemzés eredményeinek megadásához használandó standard mintaleírást (SSD) ( 6 ), a tagállamok, a Bizottság és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság közösen egyeztették.

(9)

A mintavételi eljárásokra a növényi és állati eredetű termékekben és azok felszínén található peszticid-szermaradványok hatósági ellenőrzésére szolgáló közösségi mintavételi módszerek megállapításáról és a 79/700/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2002. július 11-i 2002/63/EK bizottsági irányelvet ( 7 ) kell alkalmazni, amely a Codex Alimentarius Bizottság által ajánlott mintavételi módszereket és eljárásokat is tartalmazza.

(10)

Értékelni kell továbbá, hogy a bébiételekre az anyatej-helyettesítő és anyatej-kiegészítő tápszerekről szóló, 2006. december 22-i 2006/141/EK bizottsági irányelv ( 8 ) 10. cikkének, illetve a csecsemők és a kisgyermekek számára készült, feldolgozott gabonaalapú élelmiszerekről és bébiételekről szóló, 2006. december 5-i 2006/125/EK bizottsági irányelv ( 9 ) 7. cikkének a szermaradék-határértékekre vonatkozó előírásai teljesülnek-e, kizárólag a 396/2005/EK rendeletben szereplő szermaradék-körülhatárolásokat figyelembe véve.

(11)

Fel kell mérni továbbá a növényvédő szerek esetleges összeadódó, halmozódó és szinergikus hatásait is, ha lesznek erre megfelelő módszerek. Ezt a felmérést néhány szerves foszfáttal, karbamáttal, triazollal és piretroiddal kell kezdeni, az I. mellékletben leírtak szerint.

(12)

Az egyetlen szermaradék vizsgálatára irányuló módszereket illetően a tagállamok elemzési kötelezettségüket úgy is teljesíthetik, hogy olyan hatósági laboratóriumokat vesznek igénybe, amelyek már rendelkeznek a szükséges hitelesített módszerekkel.

(13)

Az előző naptári évre vonatkozó információkat a tagállamoknak minden év augusztus 31-ig kell beadniuk.

(14)

Az egymást követő, többéves programok közötti esetleges átfedés okozta zavarok elkerülése végett és a jogbiztonság érdekében az 1274/2011/EU rendeletet hatályon kívül kell helyezni. A 2012-ben vizsgált mintákra azonban a rendelet továbbra is alkalmazandó.

(15)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A tagállamok a 2013., 2014. és 2015. évben a növényvédő szereknek és a termékeknek az I. mellékletben felsorolt kombinációiból mintákat vesznek, és elemzik azokat.

Az egyes termékekből veendő minták számát a II. melléklet határozza meg.

2. cikk

1. A mintavételhez a tételeket véletlenszerűen kell kiválasztani.

A mintavételi eljárásnak meg kell felelnie a 2002/63/EK irányelvnek, az egységek száma tekintetében is.

2. A minták elemzését a 396/2005/EK rendeletben szereplő szermaradék-körülhatárolások szerint kell végezni. Ha egy adott szermaradék nincs kifejezetten körülhatárolva az említett rendeletben, akkor az e rendelet I. mellékletében leírt szermaradék-körülhatárolás alkalmazandó.

3. cikk

1. A tagállamok a 2013., 2014. és 2015. évben vizsgált minták elemzésének eredményeit 2014., 2015., illetve 2016. augusztus 31-ig adják be. Az eredményeket a III. mellékletben meghatározott standard mintaleírás (SSD) szerint kell beadni.

2. Ha a szermaradék-körülhatárolás hatóanyagokat, metabolitokat és/vagy bomlás- vagy reakciótermékeket is tartalmaz, a tagállamok az elemzési eredményeket a szermaradék jogszabályi körülhatárolásának megfelelően adják meg. A szermaradék-körülhatárolásban szereplő főbb izomerekre vagy metabolitokra vonatkozó minden egyes eredményt külön-külön kell megadni, ha ezeket külön-külön mérik.

4. cikk

Az 1274/2011/EU rendelet hatályát veszti.

A 2012-ben vizsgált mintákra az említett rendelet azonban továbbra is alkalmazandó.

5. cikk

Ez a rendelet 2013. január 1-jén lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

A. RÉSZ

A növényi eredetű árukban vagy azok felületén ellenőrizendő növényvédő szerek és termékek kombinációi

201320142015Megjegyzések
2,4-D()()()() megjegyzés
A 2,4-D tekintetében 2013-ban elemzést kell végezni a bornál, 2014-ben a narancsnál/mandarinnál, 2015-ben pedig a padlizsánnál, a karfiolnál és a csemegeszőlőnél. A többi árunál az elemzés önkéntes.
2-fenil-fenol()()()
Abamektin()()()() megjegyzés
Acefát()()()
Acetamiprid()()()
Akrinatrin()()()
Aldikarb()()()
Amitráz()()()2013-ban az almánál és a paradicsomnál, 2014-ben a körténél, 2015-ben pedig az édes paprikánál kell elemezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Elfogadható, ha az amitrázt (eredeti vegyület) és annak egyidejűleg kimutatható metabolitjait (2,4-dimetil-formanilid (DMF) és N-(2,4-dimetil-fenil)-N’-metil-formamid (DMPF)) külön-külön elemzik és adják meg.
Amitrol()()()() megjegyzés
Azinfosz-metil()()()
Azoxistrobin()()()
Benfurakarb()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Bifentrin()()()
Bifenil()()()
Bitertanol()()()
Boszkalid()()()
Bromidion()()()2013-ban a fejes salátánál és a paradicsomnál, 2014-ben a rizsnél, 2015-ben pedig az édes paprikánál kell elemezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Brómpropilát()()()
Bromukonazol()()()() megjegyzés
Bupirimát()()()
Buprofezin()()()
Kaptán()()()Az egyedi „kaptán és folpet összesen” szermaradék-körülhatárolás az almatermésűeknél, a málnánál, a paradicsomnál és a babnál alkalmazandó, a többi árunál csak a kaptán tekintendő szermaradéknak.
A kaptánt és a folpetet külön-külön és összesen is meg kell adni.
Karbaril()()()
Karbendazim()()()
Karbofurán()()()
Karboszulfán()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Klórantraniliprol()()()() megjegyzés
Klórfenapir()()()
Klórfenvinfosz()()()() megjegyzés
Klórmekvat()()()2013-ban elemzést kell végezni a rozsnál/zabnál, a paradicsomnál és a bornál; 2014-ben a sárgarépánál, a körténél, a rizsnél és a búzalisztnél, 2015-ben pedig a padlizsánnál, a csemegeszőlőnél és a búzánál. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Klórtalonil()()()
Klórprofam()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: klórprofam és 3-klór-anilin, klórprofamban kifejezve.
A burgonya esetében (jegyzékbe felvéve 2014-re) csak az eredeti vegyület tekintendő szermaradéknak.
Klórpirifosz()()()
Klórpirifosz-metil()()()
Klofentezin()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Klotianidin()()()Lásd a tiametoxamra vonatkozó megjegyzést is.
Ciflutrin()()()
Cimoxanil()()()() megjegyzés
Cipermetrin()()()
Ciprokonazol()()()
Ciprodinil()()()
Ciromazin()()()() megjegyzés
Deltametrin (cisz-deltametrin)()()()
Diazinon()()()
Diklofluanid()()()() megjegyzés
A DMSA (N,N-dimetil-N-fenil-szulfamid) metabolitot, amelyre nem vonatkozik a szermaradék-körülhatárolás, figyelemmel kell kísérni és jelenteni kell, amennyiben a módszert hitelesítették.
Diklórfosz()()()
Diklorán()()()() megjegyzés
Dikofol()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Dikrotofosz()()()Csak az eredeti vegyület tekintendő szermaradéknak.
2014-ben elemzést kell végezni a babnál, 2015-ben pedig a padlizsánnál és a karfiolnál. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Dietofenkarb()()()() megjegyzés
Difenokonazol()()()
Diflubenzuron()()()() megjegyzés
Dimetoát()()()Szermaradék-körülhatárolás: dimetoát és ometoát összesen, dimetoátban kifejezve.
Dimetomorf()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Dinikonazol()()()() megjegyzés
Difenilamin()()()
Ditianon()()()() megjegyzés
Ditiokarbamátok()()()A narancslé és az olívaolaj kivételével elemzést kell végezni az összes felsorolt árunál.
Dodin()()()() megjegyzés
Endoszulfán()()()
EPN()()()
Epoxikonazol()()()
Etefon()()()2013-ban az almánál, a rozsnál/zabnál, a paradicsomnál és a bornál kell elemzést végezni; 2014-ben a narancsnál/mandarinnál, a rizsnél és a búzalisztnél, 2015-ben pedig a narancslénél, az édes paprikánál, a búzánál és a csemegeszőlőnél. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Etion()()()
Etirimol()()()() megjegyzés
Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Megjegyzendő, hogy etirimol bupirimát bomlástermékeként is képződik.
Etoprofosz()()()
Etofenprox()()()
Famoxadon()()()() megjegyzés
Fenamifosz()()()
Fenamidon()()()
Fenarimol()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Fenazakin()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Fenbukonazol()()()
Fenbutatin-oxid()()()() megjegyzés
2013-ban az almánál és a paradicsomnál; 2014-ben a narancsnál/mandarinnál és a körténél, 2015-ben pedig a padlizsánnál, az édes paprikánál és a csemegeszőlőnél kell elemzést végezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Fenhexamid()()()
Fenitrotion()()()
Fenoxikarb()()()
Fenpropatrin()()()
Fenpropimorf()()()
Fenpiroximát()()()() megjegyzés
Fention()()()
Fenvalerát/eszfenvalerát (összesen)()()()() megjegyzés
Fipronil()()()() megjegyzés
Flonikamid()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Fluazifop()()()() megjegyzés
A fluazofipra elemzést kell végezni 2013-ban a fejes káposztánál és a földiepernél; 2014-ben a babnál, a sárgarépánál, a burgonyánál és a parajnál, 2015-ben pedig a karfiolnál, a borsónál és az édes paprikánál. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Flubendiamid()()()() megjegyzés
Fludioxonil()()()
Flufenoxuron()()()
Fluopiram()()() megjegyzés
Flukinkonazol()()()
Fluzilazol()()()
Flutriafol()()()
Folpet()()()Az egyedi „kaptán és folpet összesen” szermaradék-körülhatárolás a babnál, az almatermésűeknél, a földiepernél, és a paradicsomnál alkalmazandó, a többi árunál csak a kaptán tekintendő szermaradéknak.
Formetanát()()()() megjegyzés
Formotion()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Fosztiazát()()()
Glifoszát()()()2013-ban a rozsnál/zabnál; 2014-ben a búzalisztnél, 2015-ben pedig a búzánál kell elemzést végezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Haloxifop, haloxifop-R-rel együtt()()()() megjegyzés
A haloxifopra elemzést kell végezni 2013-ban a fejes káposztánál és a földiepernél; 2014-ben a (hüvelyes) babnál, a sárgarépánál, a burgonyánál és a parajnál, 2015-ben pedig a karfiolnál és a borsónál. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Hexakonazol()()()
Hexitiazox()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Imazalil()()()
Imidakloprid()()()
Indoxakarb()()()
Iprodion()()()
Iprovalikarb()()()
Izokarbofosz()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Csak az eredeti vegyület tekintendő szermaradéknak.
Izofenfosz-metil()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Izoprokarb()()()() megjegyzés
Krezoxim-metil()()()
Lambda-cihalotrin()()()
Linuron()()()
Lufenuron()()()
Malation()()()
Mandipropamid()()()() megjegyzés
Mepanipirim()()()
Mepikvat()()()2013-ban a rozsnál/zabnál és a paradicsomnál; 2014-ben a körténél, a rizsnél és a búzalisztnél, 2015-ben pedig a búzánál kell elemzést végezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Meptildinokap()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: 2,4-DNOPC és 2,4-DNOP összesen, meptildinokapban kifejezve.
Metalaxil()()()
Metkonazol()()()() megjegyzés
Metamidofosz()()()
Metidation()()()
Metiokarb()()()
Metomil()()()Szermaradék-körülhatárolás: metomil és tiodikarb (metomil és tiodikarb összege) metomilban kifejezve.
Metoxiklór()()()
Metoxifenozid()()()
Metobromuron()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Csak az eredeti vegyület tekintendő szermaradéknak.
Monokrotofosz()()()
Miklobutanil()()()
Nitenpiram()()()() megjegyzés
2013-ban az őszibaracknál; 2014-ben a (hüvelyes) babnál és az uborkánál, 2015-ben pedig az édes paprikánál kell elemzést végezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Csak az eredeti vegyület tekintendő szermaradéknak.
Oxadixil()()()() megjegyzés
Oxamil()()()
Oxidemeton-metil()()()
Paklobutrazol()()()
Paration()()()() megjegyzés
Paration-metil()()()
Penkonazol()()()
Pencikuron()()()
Pendimetalin()()()
Fentoát()()()() megjegyzés
Foszalon()()()() megjegyzés
Foszmet()()()
Foxim()()()() megjegyzés
Pirimikarb()()()
Pirimifosz-metil()()()
Prokloraz()()()() megjegyzés
Procimidon()()()
Profenofosz()()()
Propamokarb()()()2013-ban az almánál, a fejes káposztánál, a fejes salátánál, a paradicsomnál és a bornál; 2014-ben a babnál, a sárgarépánál, az uborkánál, a narancsnál/klementinnél, a burgonyánál és a földiepernél, 2015-ben pedig a padlizsánnál, a karfiolnál és az édes paprikánál kell elemzést végezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Propargit()()()
Propikonazol()()()
Propoxur()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Propizamid()()()
Protiokonazol()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: protiokonazol (protiokonazol-destio)
Protiofosz()()()() megjegyzés
Csak az eredeti vegyület tekintendő szermaradéknak.
Pimetrozin()()()() megjegyzés
2013-ban elemzést kell végezni a fejes káposztánál, a fejes salátánál, a földiepernél és a paradicsomnál; 2014-ben a primetrozinra uborkánál, 2015-ben pedig a padlizsánnál és az édes paprikánál kell elemzést végezni. A többi árunál az elemzés önkéntes.
Piraklosztrobin()()()
Piretrin()()()() megjegyzés
Piridaben()()()
Pirimetanil()()()
Piriproxifen()()()
Kinoxifen()()()
Rotenon()()()() megjegyzés
Spinozad()()()
Spirodiklofen()()()() megjegyzés
Spiromezifen()()()() megjegyzés
Spiroxamin()()()
Tau-fluvalinát()()()
Tebukonazol()()()
Tebufenozid()()()
Tebufenpirad()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Teflobenzuron()()()
Teflutrin()()()() megjegyzés
Terbutilazin()()()
Tetrakonazol()()()
Tetradifon()()()Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Tetrametrin()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Csak az eredeti vegyület tekintendő szermaradéknak.
Tiabendazol()()()
Tiakloprid()()()
Tiametoxam()()()Szermaradék-körülhatárolás: tiametoxam és klotianidin összesen, tiametoxamban kifejezve.
Tiofanát-metil()()()
Tolklofosz-metil()()()
Tolilfluanid()()()() megjegyzés
Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Triadimefon és triadimenol()()()Szermaradék-körülhatárolás: triadimefon és triadimenol összesen.
Triazofosz()()()
Triklórfon()()()() megjegyzés
Trifloxistrobin()()()
Triflumuron()()()
Trifluralin()()()
Tritikonazol()()()() megjegyzés
Vinklozolin()()()() megjegyzés
Nem kell elemzést végezni gabonáknál.
Zoxamid()()()

B. RÉSZ

Az állati eredetű árukban vagy azok felületén ellenőrizendő növényvédőszerek és termékek kombinációi

201320142015Megjegyzések
Aldrin és dieldrin()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: aldrin és dieldrin együttesen, dieldrinben kifejezve.
Azinfosz-etil()()()() megjegyzés
Bifentrin()()()() megjegyzés
Bixafen()()Szermaradék-körülhatárolás: bixafen és demetil-bixafen összege, bixafenben kifejezve.
Az elemzés önkéntes a tejnél és a sertéshúsnál (2013), valamint a vajnál és a tojásnál (2015). 2014-ben árukra nem vonatkozik.
Boszkalid()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: a boszkalid és az M 510F01 (beleértve konjugátumait is) összesen, boszkalidban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), valamint a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni. 2014-ben árukra nem vonatkozik.
Karbendazim és tiofanát-metil, karbendazimban kifejezve()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: karbendazim és tiofanát-metil, karbendazimban kifejezve.
Klórdán()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: cisz- és transz-izomerek és oxiklórdán összesen, klórdánban kifejezve.
Klórmekvat()()Az elemzés önkéntes a tehéntejnél (2013) és a májnál (2014); a sertéshúsnál (2013) és a baromfihúsnál (2014) nem kell elemzést végezni. 2015-ben árukra nem vonatkozik.
Klórbenzilát()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Klórprofam()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: klórprofam és 4’-hidroxi-klórprofam-O-szulfonsav (4-HSA), klórprofamban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a tejnél és a sertéshúsnál (2013), valamint a vajnál (2015); a tojásnál nem kell elemzést végezni (2015). 2014-ben árukra nem vonatkozik.
Klórpirifosz()()()
Klórpirifosz-metil()()()() megjegyzés
Ciflutrin()()()() megjegyzés
Cipermetrin()()()
Ciprokonazol()Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
DDT()()()
Deltametrin()()()() megjegyzés
Diazinon()()()
Diklórprop (a diklórprop-P-vel együtt)()Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Endoszulfán()()()() megjegyzés
Endrin()()()
Epoxikonazol()Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Etofenprox()()Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), valamint a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni. 2014-ben árukra nem vonatkozik.
Famoxadon()()()Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), a májnál (2014) és a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013), a baromfihúsnál (2014) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni.
Fenpropidin()Szermaradék-körülhatárolás: fenpropidin és CGA289267 összesen, fenpropidinben kifejezve.
Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Fenpropimorf()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: fenpropimorfkarbonsav (BF 421-2), fenipropimorfban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a sertéshúsnál (2013) és a májnál (2014); a tejnél (2013) és a baromfihúsnál (2014) nem kell elemzést végezni. 2015-ben árukra nem vonatkozik.
Fention()()()() megjegyzés
Fenvalerát/eszfenvalerát()()()() megjegyzés
Fluazifop()()() megjegyzés
Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), valamint a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni. 2014-ben árukra nem vonatkozik.
Flukinkonazol()()()Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), a májnál (2014) és a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013), a baromfihúsnál (2014) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni.
Fluopiram()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: fluopiram és fluopiram-benzamid összege, fluopiramban kifejezve.
Fluzilazol()()Szermaradék-körülhatárolás: fluzilazol és IN-F7321 ([bisz-(4-fluor-fenil)metil]szilanol) metabolitja összesen, fluzilazolban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a sertéshúsnál (2013) és a májnál (2014); a tejnél (2013) és a baromfihúsnál (2014) nem kell elemzést végezni. 2015-ben árukra nem vonatkozik.
Glufoszinát-ammónium()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: glufoszinát, sói, MPP és NAG összesen, glufoszinát-egyenértékben kifejezve.
Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Glifoszát()2014-ben az elemzés önkéntes. 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Haloxifop()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: haloxifop-R és a haloxifop-R konjugátumai, haloxifop-R-ben kifejezve.
Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), a májnál (2014) és a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013), a baromfihúsnál (2014) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni.
Heptaklór()()()Szermaradék-körülhatárolás: heptaklór és heptaklór-epoxid összesen, heptaklórban kifejezve.
Hexaklór-benzol()()()
Hexaklór-ciklohexán (HCH), alfa-izomer()()()
Hexaklór-ciklohexán (HCH), béta-izomer()()()
Hexaklór-ciklohexán (HCH), (gamma-izomer) (lindán)()()()
Indoxakarb()()Szermaradék-körülhatárolás: indoxakarb az S és R izomerek összegeként.
Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), valamint a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni. 2014-ben árukra nem vonatkozik.
Joxinil()()Szermaradék-körülhatárolás: joxinil, sói és észterei összesen, joxinilban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a sertéshúsnál (2013), a májnál (2014) és a baromfihúsnál (2014); a tejnél (2013) nem kell elemzést végezni. 2015-ben árukra nem vonatkozik.
Malein-hidrazid()()()() megjegyzés, () megjegyzés
Tejnél és tejtermékeknél a szermaradék-körülhatárolás: malein-hidrazid és konjugáltja, malein-hidrazidben kifejezve.
Mepikvat()Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Metaflumizon()()()Szermaradék-körülhatárolás: az E- és Z-izomerek összesen.
Az elemzés önkéntes a sertéshúsnál (2013), a baromfihúsnál (2014) és a tojásnál (2015); a tejnél (2013), a májnál (2014) és a vajnál (2015) nem kell elemzést végezni.
Metazaklór()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: metazaklór, valamint 2,6-dimetil-anilinként meghatározható bomlás- és reakciótermékei, összesen, metazaklórban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Metidation()()()() megjegyzés
Metoxiklór()()()() megjegyzés
Paration()()()() megjegyzés
Paration-metil()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: paration-metil és paraoxon-metil összesen, paration-metilben kifejezve.
Permetrin()()()Szermaradék-körülhatárolás: cisz- és transz-permetrin összesen.
Pirimifosz-metil()()()
Prokloraz()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: prokloraz (prokloraz és fele arányban 2,4,6-triklorofenolt tartalmazó metabolitjai összesen, proklorazban kifejezve).
Az elemzés önkéntes a sertéshúsnál (2013), a baromfihúsnál (2014) és a májnál (2014); a tejnél (2013) nem kell elemzést végezni. 2015-ben árukra nem vonatkozik.
Profenofosz()()()() megjegyzés
Protiokonazol()Szermaradék-körülhatárolás: protiokonazol-destio és glukuronid-konjugátumának összege protiokonazol-destióban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a májnál (2014); a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Pirazofosz()()()() megjegyzés
Rezmetrin()()()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: izomerek összesen.
Spinozad()Szermaradék-körülhatárolás: spinozad (spinozin A és spinozin D összesen, spinozadban kifejezve).
Az elemzés önkéntes a májnál (2014); a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Spiroxamin()()Szermaradék-körülhatárolás: spiroxaminkarbonsav, spiroxaminban kifejezve.
Az elemzés önkéntes a tejnél (2013) és a májnál (2014); a sertéshúsnál (2013) és a baromfihúsnál (2014) nem kell elemzést végezni. 2015-ben árukra nem vonatkozik.
Tau-fluvalinát()()Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), valamint a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni. 2014-ben árukra nem vonatkozik.
Tebukonazol()Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Tetrakonazol()()()Az elemzés önkéntes a tejnél (2013), a májnál (2014) és a vajnál (2015); a sertéshúsnál (2013), a baromfihúsnál (2014) és a tojásnál (2015) nem kell elemzést végezni.
Tiakloprid()Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Topramezon()() megjegyzés
Szermaradék-körülhatárolás: topramezon (BAS 670H)
Az elemzés önkéntes a májnál (2014), a baromfihúsnál nem kell elemzést végezni (2014). 2013–2015-ben árukra nem vonatkozik.
Triazofosz()()()() megjegyzés

(1) Hüvelyes bab (friss vagy fagyasztott), sárgarépa, uborka, narancs vagy mandarin, körte, burgonya, rizs, paraj (friss vagy fagyasztott) és búzaliszt.

(2) Padlizsán, banán, karfiol vagy brokkoli, csemegeszőlő, narancslé, borsó hüvely nélkül (friss vagy fagyasztott), paprika (édes), búza és szűz olívaolaj (olajfeldolgozási tényező = 5, a betakarított olívabogyókhoz képest 20 %-os szokásos előállítási kihozatalt figyelembe véve).

(3) Alma, fejes káposzta, póréhagyma, fejes saláta, őszibarack, beleértve a nektarint és a hasonló hibrideket is, rozs vagy zab, földieper, paradicsom és borszőlőből készített (vörös vagy fehér) bor. (Amennyiben nem állnak rendelkezésre a bor esetében különleges feldolgozási tényezők, az 1-es alapértelmezett tényező alkalmazható. A tagállamokat felkérik, hogy tegyenek jelentést a "Nemzeti összefoglaló jelentésükben" szereplő borfeldolgozási tényezőkről.)

(4) Vaj és tyúktojás.

(5) Tehéntej és sertéshús.

(6) Baromfihús, máj (szarvasmarhaféle és egyéb kérődzők, disznó és baromfi).

(7) 2013-ban és 2014-ben az elemzés önkéntes.

(8) Olyan anyagok, amelyek szermaradékai nehezen azonosíthatók. A hatósági laboratóriumoknak felkészültségüktől és kapacitásuktól függően el kell végezniük az elemzéseket ezekre az anyagokra, hogy teljes körűen azonosítsák a szermaradékokat, és az eredményeket az egyeztetett SSD szerint kell megadniuk.

(9) A 2010-es hatósági ellenőrzési program szerint nem nagy koncentrációkban előforduló anyagok. Ezekre azoknak a hatósági laboratóriumoknak kell elvégezniük az elemzést, amelyek a szükséges módszert már hitelesítették. Hitelesített módszerrel nem rendelkező laboratóriumoknak 2013-ban és 2014-ben nem kötelező ilyen módszert hitelesíteni.

II. MELLÉKLET

Az 1. cikkben szereplő minták száma

1. Az egyes tagállamok által az egyes áruknál elvégzendő mintavételek és elemzések számát az 5. pontban található táblázat tartalmazza.

2. A táblázatban előírt mintákon túl 2013-ban minden tagállamnak csecsemők és kisgyermekek számára készült élelmiszerekből összesen tíz-tíz mintát kell vennie és elemeznie.

A táblázatban előírt mintákon túl 2014-ben minden tagállamnak anyatej-helyettesítő és anyatej-kiegészítő tápszerekből összesen tíz-tíz mintát kell vennie és elemeznie.

Az 5. pontban található táblázatban előírt mintákon túl 2015-ben minden tagállamnak feldolgozottgabona-alapú bébiételekből tíz-tíz mintát kell vennie és elemeznie.

3. Az 5. pontban található táblázat szerint vett és elemzett minták közül árunként egyet lehetőleg biogazdálkodásból származó termékből kell venni.

4. A több szermaradék egyidejű kimutatására használható módszereket alkalmazó tagállamok az 5. pontban található táblázatnak megfelelően vett és elemzett minták legfeljebb 15 %-ánál kvalitatív szűrőmódszereket alkalmazhatnak. A kvalitatív szűrőmódszereket alkalmazó tagállam a fennmaradó mintákat a több szermaradék egyidejű kimutatására használható módszerekkel elemzi.

Ha a kvalitatív szűrőmódszerek pozitív eredményt adnak, akkor a tagállamok az adott anyagra a szokásos egyedi módszerrel elvégzik a mennyiségi meghatározást.

5. A minták száma tagállamonként

TagállamMinták száma
BE12 (1)
15 (2)
BG12 (1)
15 (2)
CZ12 (1)
15 (2)
DK12 (1)
15 (2)
DE93
EE12 (1)
15 (2)
EL12 (1)
15 (2)
ES45
FR66
IE12 (1)
15 (2)
IT65
CY12 (1)
15 (2)
LV12 (1)
15 (2)
LT12 (1)
15 (2)
LU12 (1)
15 (2)
HU12 (1)
15 (2)
HR12 (1)
15 (2)
MT12 (1)
15 (2)
NL17
AT12 (1)
15 (2)
PL45
PT12 (1)
15 (2)
RO17
SI12 (1)
15 (2)
SK12 (1)
15 (2)
FI12 (1)
15 (2)
SE12 (1)
15 (2)
UK66
(1) Az egyetlen szermaradék kimutatására használható módszerek esetében vett minták minimális száma.
(2) A több szermaradék egyidejű kimutatására használható módszerek esetében vett minták minimális száma.
MINTÁK MINIMÁLIS SZÁMA ÖSSZESEN: 642

III. MELLÉKLET

1. Az élelmiszerekhez és takarmányokhoz használt standard mintaleírás (SSD) meghatározza azt a formátumot, ahogyan a növényvédőszer-maradékokra végzett elemzések eredményeit meg kell adni.

2. Az SSD felsorolja a standard adatelemeket (a minták vagy az analitikai eredmények jellemzőit leíró tételek, mint például származási hely, termék, analitikai módszer, kimutatási határérték, eredmény), az ellenőrzött terminológiát és az adatminőség javítását szolgáló hitelesítési szabályokat.

Táblázat

A növényvédőszer-maradékokra vonatkozó adatgyűjtéshez szükséges standard mintaleírás adatelemeinek felsorolása

Elem kódjaElem neveElem megnevezéseAdattípus (1)Ellenőrzött terminológiaLeírás
S.01labSampCodeLaboratóriumi minta kódjaxs:karakterfüzér (20)Az elemzett minta alfanumerikus kódja.
S.03langNyelvxs:karakterfüzér (2)LANGA szabadon kitölthető szövegmezőkben használt nyelv (ISO-639-1).
S.04sampCountryA mintavétel helye szerinti országxs:karakterfüzér (2)COUNTRYAz ország, ahol a mintát gyűjtötték. (ISO 3166-1-alfa-2).
S.06origCountryA termék származási országaxs:karakterfüzér (2)COUNTRYA termék származási országa (ISO 3166-1-alfa-2 országkód).
S.13prodCodeA termék kódjaxs:karakterfüzér (20)MATRIXElemzett élelmiszertermék MATRIX katalógus szerinti leírása.
S.14prodTextA termék teljes körű leírásaxs:karakterfüzér (250)A mintát adó termék részletes leírására szolgáló, szabadon kitölthető szövegmező. Ez az elem kötelező, ha a termék kódja „XXXXXXA” (nincs a jegyzéken).
S.15prodProdMethAz előállítás módjaxs:karakterfüzér (5)PRODMDAz elemzett élelmiszer előállítási módjáról kiegészítő információkat adó kód.
S.17prodTreatA termék kezelésexs:karakterfüzér (5)PRODTRAz élelmiszertermék kezelésének vagy feldolgozásának leírására használható.
S.21prodComMegjegyzés a termékhezxs:karakterfüzér (250)Kiegészítő információk a termékről, különösen az otthoni elkészítésről szóló részletes információk, ha vannak.
S.28sampYA mintavétel évexs:tizedes (4,0)A mintavétel éve.
S.29sampMA mintavétel hónapjaxs:tizedes (2,0)A mintavétel hónapja. Ha a mérés hosszabb időn keresztül történő mintavétel eredménye, akkor ennek a mezőnek azt a hónapot kell tartalmaznia, amikor az első mintát vették.
S.30sampDA mintavétel napjaxs:tizedes (2,0)A mintavétel napja. Ha a mérés hosszabb időn keresztül történő mintavétel eredménye, akkor ennek a mezőnek azt a napot kell tartalmaznia, amikor az első mintát vették.
S.31progCodeA program számaxs:karakterfüzér (20)Az adatszolgáltató egyedi azonosító kódja abban a programban vagy projektben, amely keretében az elemzett mintát vették.
S.32progLegalRefA program jogszabályi hivatkozásaxs:karakterfüzér (100)Hivatkozás a programszámmal azonosított programra vonatkozó jogszabályra.
S.33progSampStrategyMintavételi stratégiaxs:karakterfüzér (5)SAMPSTRA program kódjával azonosított program vagy projekt keretében alkalmazott mintavételi stratégia (lásd Eurostat: Typology of sampling strategy (A mintavételi stratégia tipológiája), 2009. júliusi változat).
S.34progTypeA mintavételi program típusaxs:karakterfüzér (5)SRCTYPAnnak a programnak a típusa, amelyhez a mintákat vették.
S.35sampMethodMintavételi módszerxs:karakterfüzér (5)SAMPMDA mintavételi módszert leíró kód.
S.39sampPointMintavételi pontxs:karakterfüzér (10)SAMPNTAz élelmiszerláncnak az a pontja, ahonnan a mintát vették. (ESTAT/F5/ES/155 dokumentum: „Data dictionary of activities of the establishments” (Adatszótár a létesítmények tevékenységeihez)).
L.01labCodeLaboratóriumxs:karakterfüzér (100)A laboratórium kódja (nemzeti laboratórium kódja, ha van). Ennek a kódnak egyedinek kell lennie és konzisztensen kell használni a teljes folyamatban.
L.02labAccredA laboratórium akkreditációjaxs:karakterfüzér (5)LABACCA laboratórium ISO/IEC 17025 szerinti akkreditációja.
R.01resultCodeAz eredmény kódjaxs:karakterfüzér (40)Az analitikai eredmény egyedi azonosító száma (az adattáblázat egy sora) a továbbított fájlban. Az eredmény kódját meg kell őrizni a szervezet szintjén, és később ezt kell használni az adatszolgáltató által kezdeményezett frissítési/törlési műveletekhez.
R.02analysisYAz elemzés évexs:tizedes (4,0)Az az év, amelyben az elemzést elvégezték.
R.06paramCodeA paraméter kódjaxs:karakterfüzér (20)PARAMA PARAM katalógus anyagkódja szerint leírt elemzési paraméter/analit.
R.07paramTextA paraméter leírásaxs:karakterfüzér (250)A paramétert leíró, szabadon kitölthető szövegmező. Ez az elem kötelező, ha a paraméter kódja „RF-XXXX-XXX-XXX” (nincs a jegyzéken).
R.08paramTypeA paraméter típusaxs:karakterfüzér (5)PARTYPMeg kell határozni, hogy a megadott paraméter: egyedi szermaradék/analit, összesítve körülhatárolt szermaradék, vagy pedig egy ilyen összesítés része.
R.12accredProcAz analitikai módszer akkreditálási eljárásaxs:karakterfüzér (5)MDSTATAz alkalmazott analitikai módszer akkreditálási eljárása.
R.13resUnitAz eredmény mértékegységexs:karakterfüzér (5)UNITMinden eredményt mg/kg-ban kell megadni.
R.14resLODAz eredményhez kapcsolódó kimutatási határértékxs:kettősA kimutatási határérték „Az eredmény mértékegysége” változónál meghatározott mértékegységben megadva.
R.15resLOQAz eredményhez kapcsolódó mennyiségi meghatározási határértékxs:kettősA mennyiségi meghatározás határértéke „Az eredmény mértékegysége” változónál meghatározott mértékegységben megadva.
R.18resValAz eredmény számértékexs:kettősAz analitikai mérés eredménye mg/kg-ban megadva, ha a resType = „VAL”.
R.19resValRecAz eredményhez kapcsolódó kihozatal számértékexs:kettősA koncentrációméréshez kapcsolódó kihozatal értéke százalékban (%), azaz 100 % esetében 100.
R.20resValRecCorrAz eredmény korrigálása a kihozatallalxs:karakterfüzér (1)YESNOAzt mutatja meg, hogy az eredményt korrigálták-e a kihozatallal.
R.21resValUncertSDAz eredmény bizonytalansága szórással kifejezvexs:kettősA mérés bizonytalanságát kifejező szórás.
R.22resValUncertAz eredmény értékének bizonytalanságaxs:kettősA méréshez kapcsolódó kiterjesztett bizonytalanság (általában 95 %-os megbízhatósági intervallum) értékét adja meg „Az eredmény mértékegysége” mezőben megadott mértékegységben.
R.23moistPercSzázalékos nedvességtartalom az eredeti mintábanxs:kettősSzázalékos nedvességtartalom az eredeti mintában.
R.24fatPercSzázalékos zsírtartalom az eredeti mintábanxs:kettősSzázalékos zsírtartalom az eredeti mintában.
R.25exprResAz eredmény megadásának módjaxs:karakterfüzér (5)EXRESAz eredmények megadási módját leíró kód: teljes tömegre, zsírtartalomra, száraz tömegre stb.
R.27resTypeAz eredmény típusaxs:karakterfüzér (3)VALTYPAz eredmény típusát mutatja (mennyiségi meghatározás vagy nem).
R.28resLegalLimitAz eredményhez kapcsolódó jogszabályi határértékxs:kettősA termékmintában lévő analitra jogszabály által előírt határérték.
R.29resLegalLimitTypeA jogszabályi határérték típusaxs:karakterfüzér (5)LMTTYPAz eredmény értékelésére alkalmazott jogszabályi határérték típusa: ML, MRPL, MRL, beavatkozási határérték stb.
R.30resEvaluationAz eredmény értékelésexs:karakterfüzér (5)RESEVALAnnak jelzése, hogy az eredmény túllépi-e a jogszabályi határértéket.
R.31actTakenCodeMeghozott intézkedésxs:karakterfüzér (5)ACTIONA jogszabályi határérték túllépése nyomán foganatosított intézkedések leírása.
R.32resCommMegjegyzés az eredményhezxs:karakterfüzér (250)További megjegyzések az analitikai eredményhez.
(1) A „kettős” adattípus megfelel az IEEE kettős pontosságú 64 bites lebegőpontos típusnak, a tizedes tetszőleges pontosságú tizedes számokat, a karakterfüzér pedig XML-es karakterfüzért jelent. Az xs: adattípus esetében a kettős pontosságú lebegőpontos adattípusnál és a többi olyan numerikus adattípusnál, ahol tizedesjel használható, a tizedesjel kötelezően a „.”; a „,” nem megengedett.

( 1 ) HL L 70., 2005.3.16., 1. o.

( 2 ) HL L 328., 2008.12.6., 9. o.

( 3 ) HL L 325., 2011.12.8., 24. o.

( 4 ) The 2010 European Union Report on Pesticide Residues in Food (Az Európai Unió 2010. évi jelentése az élelmiszerekben előforduló növényvédőszer-maradékokról). http://ec.europa.eu/food/plant/protection/pesticides/docs/2010_eu_report_ppesticide_residues_food_en.pdf

( 5 ) Dokumentum száma: SANCO/12495/2011, végrehajtási hatálya: 2012.1.1., http://ec.europa.eu/food/plant/protection/pesticides/docs/qualcontrol_en.pdf

( 6 ) Az EFSA által adatgyűjtésre használt SSD-ről szóló általános útmutatás megtalálható: EFSA Journal 2010; 8(1):1457 [54 oldal], az alábbi weboldalon: http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1457.htm

( 7 ) HL L 187., 2002.7.16., 30. o.

( 8 ) HL L 401., 2006.12.30., 1. o.

( 9 ) HL L 339., 2006.12.6., 16. o.

( 10 ) Hüvelyes bab (friss vagy fagyasztott), sárgarépa, uborka, narancs vagy mandarin, körte, burgonya, rizs, paraj (friss vagy fagyasztott) és búzaliszt.

( 11 ) Padlizsán, banán, karfiol vagy brokkoli, csemegeszőlő, narancslé, borsó hüvely nélkül (friss vagy fagyasztott), paprika (édes), búza és szűz olívaolaj (olajfeldolgozási tényező = 5, a betakarított olívabogyókhoz képest 20 %-os szokásos előállítási kihozatalt figyelembe véve).

( 12 ) Alma, fejes káposzta, póréhagyma, fejes saláta, őszibarack, beleértve a nektarint és a hasonló hibrideket is, rozs vagy zab, földieper, paradicsom és borszőlőből készített (vörös vagy fehér) bor. (Amennyiben nem állnak rendelkezésre a bor esetében különleges feldolgozási tényezők, az 1-es alapértelmezett tényező alkalmazható. A tagállamokat felkérik, hogy tegyenek jelentést a "Nemzeti összefoglaló jelentésükben" szereplő borfeldolgozási tényezőkről.)

( 13 ) Vaj és tyúktojás.

( 14 ) Tehéntej és sertéshús.

( 15 ) Baromfihús, máj (szarvasmarhaféle és egyéb kérődzők, disznó és baromfi).

( 16 ) 2013-ban és 2014-ben az elemzés önkéntes.

( 17 ) Olyan anyagok, amelyek szermaradékai nehezen azonosíthatók. A hatósági laboratóriumoknak felkészültségüktől és kapacitásuktól függően el kell végezniük az elemzéseket ezekre az anyagokra, hogy teljes körűen azonosítsák a szermaradékokat, és az eredményeket az egyeztetett SSD szerint kell megadniuk.

( 18 ) A 2010-es hatósági ellenőrzési program szerint nem nagy koncentrációkban előforduló anyagok. Ezekre azoknak a hatósági laboratóriumoknak kell elvégezniük az elemzést, amelyek a szükséges módszert már hitelesítették. Hitelesített módszerrel nem rendelkező laboratóriumoknak 2013-ban és 2014-ben nem kötelező ilyen módszert hitelesíteni.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32012R0788 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32012R0788&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02012R0788-20140101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02012R0788-20140101&locale=hu

Tartalomjegyzék