Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32011L0085[1]

A Tanács 2011/85/EU irányelve ( 2011. november 8. ) a tagállamok költségvetési keretrendszerére vonatkozó követelményekről

A TANÁCS 2011/85/EU IRÁNYELVE

(2011. november 8.)

a tagállamok költségvetési keretrendszerére vonatkozó követelményekről

I. FEJEZET

TÁRGY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

Ez az irányelv meghatározza a tagállamok költségvetési keretrendszerének jellemzőire vonatkozó részletes szabályokat. Ezek a szabályok a tagállamok túlzott költségvetési hiány elkerülésére vonatkozó, az EUMSZ szerinti kötelezettségei betartásának biztosításához szükségesek.

2. cikk

Ezen irányelv alkalmazásában a "kormányzat", "hiány" és "beruházás" fogalmaknak az EUSZ-hez és az EUMSZ-hez csatolt, a túlzott hiány esetén követendő eljárásról szóló 12. jegyzőkönyv 2. cikkében rögzített meghatározása alkalmazandó. Az államháztartási alszektoroknak az 549/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 1 ) A. mellékletében foglalt meghatározása alkalmazandó.

Ezen túlmenően az alábbi meghatározást kell alkalmazni:

"költségvetési keretrendszer" :

azon intézkedések, eljárások, szabályok és intézmények összessége, amelyek az államháztartás költségvetési politikái végrehajtásának alapját alkotják, különös tekintettel a következőkre:

a) az államháztartás állami számviteli rendszerei és statisztikai adatszolgáltatási rendszerei;

b) a költségvetési tervezéshez felhasznált előrejelzések elkészítésére irányadó szabályok és eljárások;

c) országspecifikus számszerű költségvetési szabályok, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a költségvetési politika tagállamok általi folytatása összhangban legyen az EUMSZ szerinti kötelezettségeikkel, és amelyek a költségvetési teljesítmény valamely mutatószámában - így például az államháztartási hiány, a hitelfelvétel, az adósságállomány vagy ezek főbb komponensei - vannak kifejezve;

d) költségvetési eljárások, azaz a költségvetési folyamat egyes szakaszait alátámasztó eljárási szabályok;

e) nemzeti költségvetési eljárások meghatározott sorából álló, olyan középtávú költségvetési keretrendszerek, amelyek az éves költségvetési cikluson túlra terjesztik ki a költségvetési politika időhorizontját, ideértve a középtávra szóló szakpolitikai prioritások és nemzeti költségvetési célkitűzések meghatározását;

f) a független ellenőrzésre és elemzésre vonatkozó, a költségvetési folyamat elemei átláthatóságának fokozását célzó szabályok;

g) a kormányzati szektor különböző alszektorai tekintetében a hatóságok közötti költségvetési kapcsolatokat szabályozó mechanizmusok és szabályok;

h) strukturálisan független szervként vagy a tagállamok költségvetési hatóságai tekintetében működési autonómiával rendelkező szervként működő, a 8a. cikkel összhangban nemzeti jogszabályi rendelkezésekkel létrehozott független költségvetési intézmények.

II. FEJEZET

SZÁMVITEL ÉS STATISZTIKA

3. cikk

(1) Az állami számvitel nemzeti rendszereit illetően a tagállamok olyan állami számviteli rendszert működtetnek, amely átfogóan és következetes módon lefedi az államháztartás valamennyi alszektorát, és amely tartalmazza a nemzeti és regionális számlák európai rendszerén alapuló adatok összeállítását célzó, eredményszemléletű adatok létrehozásához szükséges információkat. Az államháztartás említett állami számviteli rendszereit belső kontrollnak és független ellenőrzéseknek kell alávetni.

(2) A tagállamok biztosítják az 549/2013/EU rendelettel meghatározott államháztartási alszektorokra vonatkozó költségvetési adatok kellő idejű és rendszeres nyilvános hozzáférhetőségét. Így különösen, a tagállamok - a következő negyedév vége előtt vagy a releváns adatoknak a Bizottság (Eurostat) általi közzétételét követően - közzéteszik a központi kormányzatra, a tartományi kormányzatra, a helyi önkormányzatra és a társadalombiztosítási alapokra vonatkozó negyedéves adósságadatokat és elkülönítve - kivéve, ha integrált, átfogó és nemzeti szinten harmonizált eredményszemléletű pénzügyi számviteli rendszerekkel rendelkeznek - a hiányadatokat.

(3) A Bizottság (Eurostat) az 549/2013/EU rendelet B. mellékletének 25., 27. és 28. táblázatával összhangban háromhavonta közzéteszi a negyedéves államháztartási pénzügyi statisztikai adatokat.

III. FEJEZET

ELŐREJELZÉSEK

4. cikk

(1) A tagállamok biztosítják, hogy az éves és többéves költségvetési tervezés a legfrissebb információkat felhasználó, reális makrogazdasági és költségvetési előrejelzéseken alapuljon. A költségvetési tervezésnek a legvalószínűbb makroszintű költségvetési forgatókönyvön vagy egy óvatosabb forgatókönyvön kell alapulnia. A makrogazdasági és költségvetési előrejelzéseket össze kell hasonlítani a legfrissebb bizottsági előrejelzésekkel és, adott esetben, egyéb független szervek által készített előrejelzésekkel. Meg kell indokolni a tagállam makrogazdasági és költségvetési előrejelzései és a Bizottság előrejelzései közötti jelentős különbségeket, ideértve azt az esetet is, amikor a külső feltételezésekben szereplő változók szintje vagy növekedése jelentősen eltér a Bizottság előrejelzéseiben szereplő értékektől.

(2) A Bizottság közzéteszi a makrogazdasági és költségvetési előrejelzéseinek alapjául szolgáló módszereket, feltevéseket és vonatkozó paramétereket.

(3) A tagállamok költségvetési előrejelzéseik elkészítésében való támogatása érdekében a Bizottság rendelkezésre bocsátja az uniós költségvetési kiadások előrejelzését a többéves pénzügyi kereten belül programozott kiadások részletezettségében.

(5) A tagállamok meghatározzák, hogy mely intézmény felelős a makrogazdasági és költségvetési előrejelzések elkészítéséért, és közzéteszik a költségvetési tervezéshez készített hivatalos makrogazdasági és költségvetési előrejelzéseket. A tagállamok és a Bizottság legalább évente technikai párbeszédet folytatnak a makrogazdasági és költségvetési előrejelzések elkészítéséhez alapul szolgáló feltételezésekről.

(6) Az éves és többéves költségvetési tervezésre vonatkozó makrogazdasági és költségvetési előrejelzéseket egy független szerv által vagy az előrejelzést készítő szervtől eltérő, a tagállamok költségvetési hatóságai tekintetében működési autonómiával rendelkező egyéb szervek által végzett rendszeres, objektív és átfogó utólagos értékelésnek kell alávetni. Az említett értékelés eredményét közzé kell tenni, és a későbbi makrogazdasági és költségvetési előrejelzések készítése során megfelelően figyelembe kell venni. Ha az értékelés legalább négy egymást követő év vonatkozásában jelentős torzítást észlel a makrogazdasági előrejelzések tekintetében, az érintett tagállam meghozza a megfelelő intézkedéseket, és közzéteszi azokat.

IV. FEJEZET

SZÁMSZERŰ KÖLTSÉGVETÉSI SZABÁLYOK

5. cikk

Minden tagállam egyedi számszerű költségvetési szabályokat állapít meg annak érdekében, hogy eredményesen előmozdítsa a többéves időszakra irányuló költségvetési politikára vonatkozó, az EUMSZ-ből fakadó kötelezettségeinek való megfelelést az államháztartás egésze tekintetében. Az említett szabályoknak különösen a következőket kell elősegíteniük:

a) a hiányra és az adósságra vonatkozóan a túlzott hiány esetén követendő eljárásról szóló, az EUSZ-hez és EUMSZ csatolt (12.) jegyzőkönyvben megállapított referenciaértékeknek és rendelkezéseknek való megfelelés;

b) az (EU) 2024/1263 európai parlamenti és tanácsi rendelettel ( 2 ) összhangban lévő középtávú költségvetési tervezési időhorizont elfogadása.

6. cikk

(1) Az Unió költségvetési felügyeleti keretére vonatkozó, az EUMSZ-ben foglalt rendelkezések sérelme nélkül az országspecifikus, számszerű költségvetési szabályoknak pontosan meg kell határozniuk a következőket:

a) a szabályok célja és hatálya;

b) a szabályoknak való megfelelés hatékony és kellő idejű nyomon követése a 8. cikkel összhangban létrehozott független költségvetési intézmények vagy a tagállamok költségvetési hatóságai tekintetében működési autonómiával rendelkező egyéb szervek által végzett megbízható és független elemzés alapján;

c) a szabályok be nem tartásának következményei.

(2) Ha a számszerű költségvetési szabályok mentesítési rendelkezéseket tartalmaznak, az ilyen rendelkezésekben meg kell határozni egy korlátozott számú egyedi körülményt, összhangban a tagállamoknak az EUMSZ és az (EU) 2024/1263 rendelet szerinti kötelezettségeivel.

7. cikk

A tagállamok éves költségvetéssel kapcsolatos jogszabályainak összhangban kell lenniük a hatályos országspecifikus számszerű költségvetési szabályokkal.

V. FEJEZET

FÜGGETLEN KÖLTSÉGVETÉSI INTÉZMÉNYEK

8a. cikk

(1) A tagállamok biztosítják, hogy a független költségvetési intézményeket nemzeti törvényekkel, rendeletekkel vagy kötelező erejű közigazgatási rendelkezésekkel létrehozzák.

(2) A tagállamok több független költségvetési intézményt is létrehozhatnak.

(3) A független költségvetési intézmények olyan tagokból állnak, akiket a közpénzügyek, a makroökonómia vagy a költségvetési gazdálkodás terén szerzett tapasztalataik és szakértelmük alapján, átlátható eljárások keretében jelöltek és neveztek ki.

(4) A független költségvetési intézmények:

a) nem fogadhatnak el utasításokat az érintett tagállam költségvetési hatóságaitól vagy bármely más közjogi vagy magánjogi szervtől;

b) képesek arra, hogy kellő időben nyilvánosságra hozzák értékeléseiket és véleményeiket;

c) megfelelő és stabil forrásokkal rendelkeznek a feladataik eredményes elvégzéséhez, ideértve a feladataikon belül bármilyen típusú elemzést is;

d) megfelelő és kellő idejű hozzáféréssel rendelkeznek a feladataik teljesítéséhez szükséges információkhoz;

e) független értékelők által végzett rendszeres külső értékelések tárgyát képezik.

(5) A 473/2013/EU rendelettel összhangban azon tagállamokra ruházott feladatok és funkciók sérelme nélkül, amelyek pénzneme az euro, valamennyi tagállam biztosítja, hogy a következő feladatokat a független költségvetési intézmények egyike elvégezze:

a) éves és többéves makrogazdasági előrejelzések készítése, értékelése vagy jóváhagyása;

b) az országspecifikus számszerű költségvetési szabályoknak való megfelelés nyomon követése, kivéve, ha azt a 6. cikkel összhangban egyéb szervek végzik;

c) feladatok végzése az (EU) 2024/1263 rendelet 11. cikkével, 15. cikkének (3) bekezdésével és 23. cikkével, valamint az 1467/97/EK tanácsi rendelet ( 3 ) 3. cikkének (5) bekezdésével összhangban;

d) a nemzeti költségvetési keretrendszer következetességének, koherenciájának és hatékonyságának értékelése;

e) meghívásra részvétel a nemzeti parlament rendszeres meghallgatásain és vitáin.

(6) A független költségvetési intézmények - a 473/2013/EU rendelettel összhangban átruházott feladatok és funkciók sérelme nélkül - az e cikk (5) bekezdésének a), b), c) vagy d) pontjában említett feladatokkal összefüggésben értékeléseket adnak ki. A tagállamoknak meg kell felelniük az említett értékeléseknek, vagy meg kell indokolniuk, hogy miért nem követik azokat. Az említett indokolást nyilvánosságra kell hozni, és azt az ilyen értékelések kiadásának időpontjától számított két hónapon belül be kell nyújtani.

9. cikk

(1) A tagállamok hiteles, hatékony középtávú nemzeti költségvetési keretrendszert hoznak létre, amely legalább hároméves költségvetési tervezési időhorizont elfogadásáról rendelkezik annak biztosítására, hogy a nemzeti költségvetési tervezés többéves költségvetési tervezési megközelítést kövessen.

(2) A nemzeti középtávú költségvetési keretrendszereknek a következők megállapítására irányuló eljárásokat kell magukban foglalniuk:

a) az ezen irányelv 2. cikke második bekezdésének e) pontjában említettek szerinti átfogó és átlátható nemzeti középtávú költségvetési célkitűzések az államháztartási hiány, az államadósság és bármely más, például a kiadásokra vonatkozó költségvetési mutató vonatkozásában, biztosítva, hogy azok összhangban legyenek az ezen irányelv IV. fejezetében előírt országspecifikus számszerű költségvetési szabályokkal és az (EU) 2024/1263 rendelet releváns rendelkezéseivel;

b) a kormányzat minden egyes főbb kiadási és bevételi tételére vonatkozó előrejelzés - a központi kormányzat és a társadalombiztosítási alapok szintjén részletesebb adatokkal - az adott költségvetési évre és azon túlra, változatlan politikát alapul véve;

c) az államháztartásra, valamint a fenntartható és inkluzív növekedésre hatást gyakorló középtávú szakpolitikai intézkedések, többek között reformok és beruházások ismertetése, főbb bevételi és kiadási tételek szerinti bontásban, bemutatva, hogy a 2. cikk második bekezdésének e) pontjában említett, a nemzeti költségvetési célkitűzések irányába történő középtávú kiigazítás hogyan valósul meg a változatlan politikát feltételező előrejelzésekhez képest;

d) arra vonatkozó értékelés, hogy a tervezett szakpolitikák - az államháztartásra gyakorolt közvetlen közép- és hosszú távú hatásuk fényében - várhatóan miként befolyásolják az államháztartás közép- és hosszú távú fenntarthatóságát, valamint a fenntartható és inkluzív növekedést. Az értékelés során a lehető legnagyobb mértékben figyelembe kell venni az éghajlatváltozásból fakadó makroszintű költségvetési kockázatokat, valamint annak környezeti és elosztási hatásait.

10. cikk

Az éves költségvetéssel kapcsolatos jogszabályoknak összhangban kell lenniük a 2. cikk második bekezdésének e) pontjában említett nemzeti középtávú költségvetési célkitűzésekkel. Bármely eltérést megfelelően indokolni kell.

11. cikk

Ezen irányelv semmilyen módon nem akadályozhatja egy tagállam újonnan kinevezett kormányát abban, hogy középtávú költségvetési tervét az új szakpolitikai prioritások megjelenítése érdekében napra késszé tegye. Ilyen esetben a tagállamnak jeleznie kell az előző és az új középtávú költségvetési terv közötti különbségeket.

VI. FEJEZET

AZ ÁLLAMHÁZTARTÁS ÁTLÁTHATÓSÁGA

12. cikk

A tagállamok biztosítják, hogy a II., III. és IV. fejezetnek megfelelően hozott intézkedések következetesek legyenek az államháztartás valamennyi alszektora tekintetében, és átfogóan lefedjék az említett alszektorokat. E célból a tagállamoknak különösen az államháztartásra vonatkozóan következetes számviteli szabályokkal és eljárásokkal kell rendelkezniük, valamint biztosítaniuk kell az alapul szolgáló adatgyűjtési és -kezelési rendszereik integritását.

13. cikk

(1) A tagállamok megfelelő mechanizmusokat hoznak létre a kormányzat alszektoraira kiterjedő koordináció céljából annak érdekében, hogy a költségvetési tervezés, az országspecifikus számszerű költségvetési szabályok, a költségvetési előrejelzések készítése és különösen a többéves költségvetési keretrendszerben rögzítettek szerinti többéves tervezés a kormányzat minden alszektorára átfogóan és következetesen kiterjedjen.

(2) A költségvetési elszámoltathatóság fokozása érdekében világosan meg kell határozni a hatóságok költségvetési felelősségi körét a kormányzati szektor különböző alszektoraiban.

14. cikk

(1) Az éves és többéves költségvetési folyamatok keretében a tagállamok közzéteszik az azon szervekre és alapokra vonatkozó információkat, amelyek nem képezik a rendes költségvetés részét, de az államháztartás részét képezik, ideértve az államháztartás alszektorait is. A tagállamok közzéteszik az említett szervek és alapok által az államháztartási egyenlegre és az adósságra gyakorolt együttes hatásnak megfelelő összegeket is.

(2) A tagállamok részletes információkat tesznek közzé az adókiadásoknak a bevételekre gyakorolt hatásáról.

(3) A tagállamok az államháztartás valamennyi alszektora tekintetében közzéteszik az állami költségvetésre potenciálisan nagy hatást gyakorló feltételes kötelezettségekre vonatkozó releváns információkat, ideértve az állami garanciákat, a nemteljesítő hiteleket és az állami vállalatok működéséből eredő kötelezettségeket, beleértve azok mértékét is. A tagállamok a lehető legnagyobb mértékben közzéteszik a katasztrófákkal és az éghajlattal kapcsolatos feltételes kötelezettségekre vonatkozó információkat is. A közzétett információkban a lehető legnagyobb mértékben figyelembe kell venni a katasztrófák és az éghajlattal kapcsolatos sokkok miatt felmerült költségvetési terhekre vonatkozó információkat. A tagállamok közzéteszik az államháztartási szektornak a magán- és állami vállalatokban való, gazdaságilag jelentős összegű tőkerészesedésére vonatkozó információkat.

VII. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

15. cikk

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 2013. december 31-ig megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul közlik a Bizottsággal. A Tanács ösztönzi a tagállamokat, hogy a maguk számára, illetve az Unió érdekében készítsék el saját megfelelési táblázataikat, amelyekben a lehető legpontosabban bemutatják ezen irányelv és az azt átültető intézkedések közötti megfelelést, és e táblázatokat tegyék közzé.

(2) Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(3) A Bizottság a tagállamoktól kapott információk alapján időközi jelentést készít az ezen irányelv végrehajtásának vonatkozásában elért eredményekről, amelyet 2012. december 14-ig kell benyújtani az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

(4) A tagállamok közlik a Bizottsággal azon főbb rendelkezések szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

16. cikk

(1) A Bizottság 2025. december 31-ig, majd azt követően ötévente jelentést tesz a következők aktuális helyzetéről:

a) az államháztartás állami számvitele az Unióban, figyelembe véve a nemzetközi költségvetési számviteli standardok tagállamok számára való alkalmasságának 2013. évi értékelése óta elért eredményeket;

b) az uniós független költségvetési intézmények kapacitása és feladatai, figyelembe véve az ezen irányelv hatálybalépése óta elért eredményeket, a Bizottság költségvetési irányítási adatbázisának megállapításaira és a releváns érdekelt felekkel folytatott konzultációkra építve, a minimumszabályok feltárása céljából.

(2) A Bizottság 2030. december 31-ig, majd azt követően ötévente közzéteszi ezen irányelv hatékonyságának áttekintését.

17. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

18. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

( 1 ) Az Európai Parlament és a Tanács 549/2013/EU rendelete (2013. május 21.) az Európai Unió-beli nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről (HL L 174., 2013.6.26., 1. o.).

( 2 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1263 rendelete (2024. április 29.) a gazdaságpolitikák hatékony összehangolásáról és a többoldalú költségvetési felügyeletről, valamint az 1466/97/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L, 2024/1263, 2024.4.30,, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1263/oj).

( 3 ) A Tanács 1467/97/EK rendelete (1997. július 7.) a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásának felgyorsításáról és pontosításáról (HL L 209., 1997.8.2., 6. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32011L0085 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32011L0085&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02011L0085-20240430 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02011L0085-20240430&locale=hu

Tartalomjegyzék