Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1058/1996. (V. 30.) Korm. határozat

az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1076/1995. (VIII. 8.) Korm. határozat módosításáról

1. A Kormány az állam tulajdonában lévő vállalkozói vagyon értékesítéséről szóló 1995. évi XXXIX. törvény 20. §-a alapján az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1076/1995. (VIII. 8.) Korm. határozat mellékletét (a továbbiakban: SZMSZ) e határozat melléklete szerint módosítja.

2. Ez a határozat közzétételének napján lép hatályba, egyidejűleg az SZMSZ Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság szervezeti felépítésére vonatkozó melléklete hatályát veszti.

Melléklet az 1058/1996. (V. 30.) Korm. határozathoz

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság Szervezeti és Működési Szabályzatának 1. számú módosítása

A Magyar Köztársaság Kormánya az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság Szervezeti és Működési Szabályzatát az alábbiak szerint módosítja:

1. Az SZMSZ II. rész, 1. fejezet, 2. cím 6.1., 6.3., 6.8., 6.9. és 6.13. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Az Igazgatóság hatásköre:)

"6.1. Dönt az ÁPV Rt.-hez rendelt vagyon részét képező állami tulajdonban lévő részvények, üzletrészek, ingatlanok vagy más eszközvagyon értékesítésére vonatkozó pályázati felhívás feltételeinek meghatározásáról és a pályázat végeredményének elfogadásáról, ha a vagyon könyv szerinti értéke, a könyvszakértői feladatot ellátó szervezeti egység által elfogadott vagyonérték, illetve az ajánlati vagy a szerződéses értékek közül a legnagyobb 500 M Ft-ot eléri, vagy azt meghaladja, illetve részvények, üzletrészek esetén minden esetben, amennyiben az adott társaság saját tőkéjén belül az ÁPV Rt. tulajdoni részesedése az 1000 M Ft-ot eléri, vagy meghaladja, továbbá értékhatártól függetlenül a zártkörű pályázat elrendeléséről, zártkörű elhelyezésről, a részvények Épt. szerinti nyilvános forgalomba hozataláról és a tőzsdei értékesítésről."

"6.3. Dönt a Priv. tv. 62. §-ában meghatározott vagyonkezelési ügyekben a pályázati felhívásról, illetve a pályázat eredményének elfogadásáról, valamint a vagyonkezelői szerződés megkötéséről, ha a vagyon könyv szerinti értéke, a könyvszakértő által elfogadott vagyonérték, illetve az ajánlati vagy a szerződéses értékek közül a legnagyobb 500 M Ft-ot eléri vagy azt meghaladja, illetve minden esetben, amennyiben az adott társaság saját tőkéjén belül az ÁPV Rt. tulajdoni részesedése az 1000 M Ft-ot eléri, vagy meghaladja."

"6.8. Dönt az ÁPV Rt. hozzárendelt vagyon körébe tartozó (Priv. tv. 23. §) társaságok tulajdonában lévő részvényeknek, üzletrészeknek, ingatlanoknak, illetve más vagyontárgyaknak gazdasági társaságba történő apportálásáról, ha a vagyon könyv szerinti értéke az 500 M Ft-ot eléri, vagy azt meghaladja, továbbá minden esetben, amennyiben az adott társaság saját tőkéjén felül az ÁPV Rt. tulajdoni részesedése az 1000 M Ft-ot eléri, vagy meghaladja.

6.9. Dönt az ÁPV Rt.-hez rendelt társasági részesedésekből portfóliócsomagok összeállításáról, annak módosításáról, ha a portfólióban részt vevő részvények, üzletrészek névértékének összege az 500 M Ft-ot eléri, vagy azt meghaladja, illetve minden esetben, amennyiben az adott társaság saját tőkéjén belül az ÁPV Rt. tulajdoni részesedése az 1000 M Ft-ot eléri, vagy meghaladja."

"6.13. Dönt a Priv. tv. 4. §-ának (l) bekezdése alapján - az érintett miniszter véleményének figyelembe vételével - az ÁPV Rt.-hez rendelt társaságok közgyűlésein, illetve taggyűlésein képviselendő álláspontról, ha a társaság saját tőkéjén belül az ÁPV Rt. tulajdoni részesedése az 500 M Ft-ot eléri, vagy meghaladja."

2. Az SZMSZ II. rész, 1. fejezet, 2. cím kiegészül a következő új 6.14., 6.15. és 6.17. pontokkal, egyben a jelenlegi 6.14., 6.15., 6.16., 6.17., 6.18., 6.19., 6.20., 6.21., 6.22., 6.23. és 6.24. pontok számozása sorrendben 6.16., 6.18., 6.19., 6.20., 6.21., 6.22., 6.23., 6.24., 6.25., 6.26. és 6.27. pontra változik, illetőleg a jelenlegi 6.18. pont kiegészül a "számviteli politikáját" szövegrésszel:

(Az Igazgatóság hatásköre:)

"6.14. Dönt értékhatárra való tekintet nélkül a pénzintézetek, az ÁPV Rt.-nek, illetve elődszervezeteinek saját alapítású cégei, a tartós állami tulajdonhányaddal rendelkező cégek, valamint azon társaságok esetében, ahol a részvények valamilyen többletjogot [Gt. 242. § (3) bekezdés] biztosítanak az ÁPV Rt. részére a 6.1., 6.3., 6.9., 6.10. és 6.13. pontokban előírt döntési kérdésekben.

6.15. Dönt értékhatárra való tekintet nélkül az ÁPV Rt. saját vagyona terhére történő részvény, üzletrész, illetve ingatlan vásárlásáról."

"6.17. Dönt az ÁPV Rt. által nyílt pályáztatással kiválasztott, szűkített szakértői lista elfogadásáról és módosításáról, amely listán szereplő szakértő megbízása nem igényel további pályáztatást."

3. Az SZMSZ II. rész, 1. fejezet, 2. cím 7. pontjának második mondata helyébe a következő szövegrész lép:

"Az Igazgatóság a 6.4-6.7., a 6.12. és a 6.18-6.27. pontokban megjelölt döntési hatáskörét nem ruházhatja át."

4. Az SZMSZ II. rész, 1. fejezet, 2. cím 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"15. Az Igazgatóság üléseiről emlékeztető készül, amelyben az eltérő véleményt külön meg kell jeleníteni. Az emlékeztetőt az Igazgatóság ülésén résztvevők részére meg kell küldeni. Amennyiben az Igazgatóság döntése eltér valamennyi döntés-előkészítő testület azonos tartalmú döntésétől, az emlékeztetőben az eltérő tartalmú döntést indokolni kell."

5. Az SZMSZ II. rész, 1. fejezet, 4. cím 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. Az ÁPV Rt. könyvvizsgálója jogosult - külön meghívás esetén köteles - részt venni az Igazgatóság ülésein, illetve jogosult részt venni az ÁPV Rt. Felügyelő Bizottságának ülésein."

6. Az SZMSZ II. rész, 1. fejezet, 6. cím 3. pontjának harmadik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- a PÁB ülésein a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter, valamint művelődési és közoktatási miniszter a Priv. tv. 6. §-ának (1) bekezdésében, továbbá a földművelésügyi miniszter a Priv. tv. 6. §-ának (2) bekezdésében, a tartós állami tulajdonban maradó társaságok esetében a Priv. tv. mellékletében megjelölt miniszter a Priv. tv. 7. §-ának (4) bekezdésében, az állami tulajdonú pénzintézetek részvényeinek vagyonkezelésével és értékesítésével kapcsolatban a Priv. tv. 70. §-ának (9) bekezdésében meghatározott egyetértési, illetve a Priv. tv. 4. §-ában biztosított véleményezési, illetőleg a Priv. tv. 8. §-ának (1) bekezdése szerinti javaslattételi jogát közvetlenül vagy képviselője útján gyakorolja.

Az ÁPV Rt. kezességvállalását vagy szavatossági felelősségét megelőzően a pénzügyminiszter a Priv. tv. 23. §-ának (3) bekezdésében meghatározott egyetértését az SZMSZ II. rész 1. fejezet, 2. cím 6.6. pontjában foglaltak szerint gyakorolja."

7. Az SZMSZ II. rész, 1. fejezet, 6. cím 5., 8., 11., 13., 14. és 15. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A Privatizációs Ágazati Bizottságok)

"5. Tagjai:

- a szaktárcák, főhatóságok jogszabályban meghatározott nyilatkozattételre jogosult képviselői (Belügyminisztérium, Pénzügyminisztérium, Munkaügyi Minisztérium, Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, Ipari és Kereskedelmi Minisztérium, Földművelésügyi Minisztérium, Művelődési és Közoktatási Minisztérium, Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Népjóléti Minisztérium stb.), akik az adott ügyben érintettek;

- az Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának képviselője állandó meghívottként, valamint ágazatpolitikai ügyekben a munkáltatói oldal képviselője;

- az előterjesztést készítő ügyintéző;

- a Jogi Ügyvezető Igazgatóság képviselője;

- a feladatköre szerint illetékes szervezeti egység képviselője;

- az ÁPV Rt. egyéb érintett szervezeti egységeinek képviselője;

- eseti meghívottként az érintett cég vezetője;

- egyéb eseti meghívottak (pl. az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság)."

"8. A PÁB-nak tárgyalni kell minden, az Igazgatóság és az ÜVÉ elé kerülő, az ÁPV Rt. portfóliójába tartozó cégekkel kapcsolatos ügyet. Különösen indokolt esetben az ÜVÉ hatáskörébe tartozó ügyben a vezérigazgató, az Igazgatóság hatáskörébe tartozó ügyben az Igazgatóság elnöke ez alól felmentést adhat. Ha a PÁB tagjainak az adott ügyben egyetértési vagy véleményezési joga van, egyetértésre vagy véleményezésre vonatkozó nyilatkozatot írásban előzetesen be kell szerezni."

"11. A PÁB üléseire a PÁB tagjai önálló előterjesztést tehetnek. A PÁB üléseinek napirendjére kerülő előterjesztéseket (a személyi ügyeket kivéve) az ülés előtt legalább 7 nappal, a társaságoktól (vállalatoktól) beérkezett anyagokat az érkezés után a legrövidebb időn belül, másolatban meg kell küldeni az állandó külső meghívottak részére. Kivételesen indokolt esetben a PÁB elnökének írásbeli engedélyével a PÁB ülésének napirendjére az ülést megelőző 72 órával is felvehető előterjesztés."

"13. A PÁB üléseiről emlékeztető készül, amelyet az elnök állít össze és juttat el az állandó meghívottak részére. Az ülésekről készült emlékeztető tartalmazza az ülés helyét és idejét, a jelenlévők felsorolását, az adott ügyről kialakított közös álláspontot, a tevékenység szerinti miniszter képviselőjének véleményét, az egyetértési jog gyakorlását, valamint a véleményezési vagy egyetértési joggal nem rendelkezők kisebbségi álláspontját, továbbá a meghozott határozatot. Az írásos véleményt az emlékeztetőhöz csatolni kell. Az emlékeztető minden oldalát a PÁB elnöke az ülést követő 48 órán belül aláírásával hitelesíti. Az emlékeztetőt a PÁB minden tagjának tájékoztatásul meg kell küldeni. Ha a PÁB tagja az emlékeztetőben szereplő állásfoglalásának pontosítását kéri, akkor az erről szóló íráros megkeresést a következő ülés emlékeztetőjéhez kell csatolni.

Amennyiben az ÜVÉ ülése a PÁB állásfoglalásától eltérő határozatot hoz és ez a végső döntési szint, akkor az ÜVÉ üléséről készült emlékeztetőt a PÁB tagjainak is meg kell küldeni.

14. Abban az esetben, ha a Priv. tv. előírásainak megfelelően egyetértési vagy véleményezési jog gyakorlása szükséges, akkor az egyetértésre, illetve a véleménynyilvánításra jogosult minisztert vagy meghatalmazottját tájékoztatni kell, hogy e jogának gyakorlásáról szóló nyilatkozatát legkésőbb a PÁB ülésen nyújtsa be, vagy szóban terjessze elő. Döntésre csak ezen nyilatkozat vagy vélemény birtokában kerülhet sor, amelyet az emlékeztetőhöz csatolni kell. A szóban előterjesztett nyilatkozatot 48 órán belül írásban is meg kell küldeni.

15. Amennyiben a PÁB ülésen az egyetértési, illetőleg a PÁB ülés napirendjére az ülést megelőző 72 órával felvett előterjesztés esetében (II. rész, 6. cím, 11. pont) a véleményezési jog gyakorlásának bármilyen akadálya van, a PÁB elnöke köteles az ügyet magasabb döntési fórum elé terjeszteni."

8. Az SZMSZ III. rész, 2. fejezet 4. cím 9. pontjában a "kompetens" kifejezés helyébe a "bilaterális és multilaterális" szövegrész lép, egyben a 9. és 12. pontban hatályát veszti az "USAID" rövidítés.

9. Az SZMSZ III. rész, 3. fejezet helyébe a következő új fejezet rendelkezései lépnek:

"3. fejezet

A tranzakciós vezérigazgató-helyettes feladatköre

1. ellátja a hatáskörébe tartozó vagyonkezelési, értékesítési, illetőleg vagyonvédelmi jellegű és más, az adott portfólióba tartozó tulajdonosi ügyeket;

2. érvényesíti az ágazati privatizációs stratégiák szakmai követelményeit;

3. előkészíti az ÁPV Rt. döntéshozói számára készült előterjesztéseket, továbbá végrehajtja az ÁPV Rt. döntéshozói által meghatározott feladatokat;

4. figyelemmel kíséri a társaságok privatizációs kezdeményezéseit, állásfoglalásokat alakít ki, a privatizációra javaslatot tesz;

5. az önkormányzatok tulajdonjogának rendezése céljából kapcsolatot tart és megállapodást dolgoz ki az illetékes önkormányzatokkal;

6. közreműködik a kárpótlási törvényben meghatározott és az ÁPV Rt.-t érintő egyes feladatok ellátásában;

7. előkészíti vezetői döntés alapján a hatáskörébe tartozó társaságokkal összefüggő tulajdonosi jogok gyakorlását, és ellátja az ÁPV Rt.-t a közgyűléseken megillető tulajdonosi jogokat, érvényesíti a társaságok vezetőinek ellenőrzésével összefüggő elvárásokat;

8. közreműködik a portfóliócsomagok kialakításában;

9. javaslatot tesz a társaságok megszüntetésére, átalakulására, összeolvadására, szétválására, eszközeinek értékesítésére;

10. megtesz minden szükséges intézkedést az állami vagyon védelme érdekében;

11. a Priv. tv. 8. § (2) bekezdésében szereplő, a nemzetgazdaság működőképessége szempontjából jelentős társaságok privatizációs koncepciójának kérdésében a (3) bekezdésben meghatározott munkavállalói és érdekképviseleti véleményt, valamint a Priv. tv. 31. § (2) bekezdésében meghatározott munkavállalói érdekképviseleti egyetértést a tranzakcióért felelős vezető a döntést megelőzően írásban, 15 napos véleményezési határidő biztosításával köteles beszerezni;

12. biztosítja a munkavállalói érdekképviseletek részvételi jogosítványainak érvényesülését. Gondoskodik a Priv. tv. 31. §-ában a munkavállalók érdekképviseletével összefüggő egyéb kötelezettségek teljesítéséről;

13. naprakészen teljesíti a Privatizációs Információs Rendszer (PIR) feltöltésével kapcsolatos információadási kötelezettségét;

14. elvégzi az egyszerűsített privatizációs eljárással kapcsolatos feladatokat, valamint ellátja az ÁPV Rt.-hez rendelt társaságok és állami vállalatok végelszámolásával és felszámolásával kapcsolatos feladatokat;

15. ellátja az ágazati tranzakciós feladatokon túlmenően - az ÁPV Rt.-hez rendelt állami vállalatok és társaságok használatában (haszonbérletében) lévő termőföldekkel kapcsolatos ügyeket is;

16. ellátja - a Priv. tv. 6. § (1) bekezdésében megállapított körben a környezetvédelmi és területfejlesztési, illetve a művelődési és közoktatási miniszterrel egyetértésben - az ÁPV Rt.-hez tartozó vagyonban szereplő ingatlanok hasznosításával és értékesítésével kapcsolatos feladatokat, ideértve azokat a vagyontárgyakat is, amelyek a Kincstári Vagyonkezelő Szervezettől kerülnek az ÁPV Rt.-hez tartozó vagyonba;

17. ellát minden egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok hatáskörébe utalnak."

10. Az SZMSZ III. rész, 4. fejezet helyébe a következő új fejezet rendelkezései lépnek:

"4. fejezet

A funkcionális vezérigazgató-helyettes feladatköre

1. cím

A kormányzati munkához kapcsolódó szakmai előkészítő feladatok:

1. az országgyűlési munkával kapcsolatosan:

1.1. javaslatok kidolgozásával, összefoglaló munkával részt vesz az Országgyűlés elé kerülő törvények, törvénymódosítások előkészítésében;

1.2. segítséget nyújt - a feladatkör szerint illetékes szervezeti egység bevonásával - az interpellációkra, kérdésekre adandó válaszok előkészítéséhez;

1.3. szakmailag előkészíti a benyújtandó parlamenti beszámolókat;

1.4. részt vesz az országgyűlési bizottságok munkájában, szervezi a képviselőcsoportokkal való kapcsolatokat;

2. a kormányzati munkához kapcsolódóan:

2.1. az államigazgatás, illetve a szakmai és érdekképviseleti szervek által véleményezésre megküldött előterjesztésekkel, tervezetekkel és más dokumentumokkal kapcsolatos egységes álláspont kialakítását az illetékes szervezeti egységek bevonásával köteles koordinálni;

2.2. közreműködik az ÁPV Rt. által a Kormánynak, a Gazdasági Kabinetnek készített előterjesztések elkészítésében, egyeztetésében;

3. közreműködik az állami vagyonkezelő szervezetek és a tulajdonosi jogot gyakorló szervek kapcsolattartásában, az összehangolt szabályozás megteremtésében és érvényesítésében;

4. kapcsolatot tart önkormányzati és társadalmi szervezetekkel;

5. elkészíti a Kormány, a Gazdasági Kabinet és a közigazgatási államtitkári értekezlet napirendjeihez kapcsolódó szakmai háttéranyagokat;

6. ellátja az Érdekegyeztető Tanács Privatizációs Bizottságának titkársági feladatait, közreműködik a privatizációt érintő érdekegyeztetési folyamatok lebonyolításában;

7. ellátja a kárpótlási földkijelölésekkel kapcsolatosan a Részvényesi Jogok Gyakorlójára háruló feladatokat;

8. nyilvántartja az Alapító és a Részvényesi Jogok Gyakorlójának az ÁPV Rt.-re vonatkozó határozatait;

9. ellátja a privatizációs tevékenység fejlesztésének és kutatásának koordinációjával összefüggő feladatokat;

10. ellát minden egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok hatáskörébe utalnak.

2. cím

Az etikai, tranzakciós és szerződés menedzselési tevékenységhez kapcsolódó feladatok:

1. ellátja - a vezérigazgató által jóváhagyott éves ellenőrzési terv alapján - az ellenőrzéssel összefüggő feladatokat;

2. a Részvényesi Jogok Gyakorlójának és a Felügyelő Bizottságnak a vezérigazgató útján közölt felkérésére, valamint az Igazgatóság és a vezérigazgató utasítására komplex eseti, téma- és célvizsgálatokat végeztet;

Köteles a vezérigazgatónál vizsgálati utasítást kezdeményezni, ha bejelentés vagy más információ olyan jogszabálysértésre vagy egyéb szabálytalanságra utal, amelynek alapján szükséges a vizsgálat elrendelése;

3. szükség esetén utóvizsgálatot tart a befejezett ügyek végrehajtásának ellenőrzésével kapcsolatban;

4. a vezérigazgató felkérése alapján előzetes vizsgálatot folytat abban a kérdésben, hogy az ÁPV Rt. alkalmazottai vonatkozásában felmerülő etikai vétség esetén az Etikai Bizottságnál kezdeményezzen-e etikai vizsgálatot;

5. a vizsgálatokról jelentést, vagy előterjesztést készít az Ügyvezetőségi Értekezlet részére, ezzel kapcsolatban javaslatokat dolgoz ki a feltárt hiányosságok megszüntetésére, továbbá a szükséges eljárások kezdeményezésére;

6. a vezérigazgató döntése alapján vizsgálja a beérkezett panaszokat, közérdekű bejelentéseket, és javaslatot tesz a foganatosítandó intézkedésekre;

7. a megkötött privatizációs szerződéseket esetenként ellenőrzi abból a szempontból, hogy azok a döntéseknek megfelelnek-e;

8. az ÁPV Rt. Igazgatósága és Ügyvezetése által hozott határozatok végrehajtását ellenőrzi;

9. előkészíti az ÁPV Rt. Etikai Kódexének elfogadását, szükség esetén annak módosítására javaslatot terjeszt elő;

10. a megkötött szerződéseket tárolja és nyilvántartja;

11. nyilvántartja a szerződésekből és a döntéshozók határozataiból származó kötelezettségeket és követeléseket, és elvégzi ezek aktív, előremutató kezelését, menedzseli a követelések behajtására irányuló tevékenységet;

12. ellátja szükséges információkkal a hozzárendelt vagyon nyilvántartási rendszerét kezelő szervezeti egységet;

13. ellát minden egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok hatáskörébe utalnak.

3. cím

A biztonsági és adminisztratív munkaterülethez kapcsolódó feladatok:

1. az ÁPV Rt.-hez beérkező és onnan kimenő minden iratot nyilvántart és iktat, gondoskodik a központilag beérkezett iratok számítógépes feldolgozásáról, a vezetők és ügyintézők rendelkezése alapján az ügyiratot irattárba helyezi, nyilvántartja és arról az iratkezelési szabályzatban meghatározott módon információt ad, az irattári tervben meghatározott selejtezési feladatokat ellátja, a központilag iktatott iratok kézbesítését végzi;

2. a titkos ügykezelési szabályzatban meghatározott módon kezeli az ÁPV Rt.-hez beérkező, illetve ott készített titkos ügyiratokat;

3. ellátja a gondnoksági teendőket, gondoskodik az ÁPV Rt. működésének technikai feltételeiről, biztosítja az ÁPV Rt. székházának zavartalan és rendeltetésszerű használatát;

4. folyamatosan figyelemmel kíséri, felméri és összehangolja a szervezeti egységek anyagigényléseit, gondoskodik az ÁPV Rt. által használt nyomtatványok beszerzéséről és elkészíttetéséről, beszerzi és nyilvántartja a bélyegzőket, továbbá mindazon anyagokat és eszközöket, amelyek az ÁPV Rt. rendeltetésszerű működéséhez szükségesek, az anyag és eszközbeszerzésekkel kapcsolatos kiadásokról rendszeres időközökben tájékoztatást ad a vezérigazgató és a pénzügyi-gazdasági vezérigazgató-helyettes részére;

5. megszervezi és vezeti az ÁPV Rt. tulajdonában és használatában lévő gépek és eszközök leltári nyilvántartását, selejtezését;

6. összehangolja és felügyeli az ÁPV Rt.-hez rendelt társaságok biztonsági, őrzési, védelmi, titok-, adat- és tűzvédelmi, valamint katasztrófavédelmi feladatait, részt vesz az erre vonatkozó belső szabályozások kidolgozásában, szakmai véleményezésében, a pályázatok szempontjainak kialakításában, a bíráló bizottság munkájában;

7. elkészíti és napra készen tartja az ÁPV Rt. hatáskörébe tartozó cégeknél a szükséges helyzetfelmérést és helyzetelemzést, valamint intézkedési tervjavaslatot készít a további feladatok végrehajtására vonatkozóan, folyamatos kapcsolatot tart az érintett hatóságokkal és tárcákkal az ÁPV Rt. kötelezettségeinek és a feladatok végrehajtásának koordinálása érdekében;

8. működteti a könyvtárat;

9. ellát minden egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok hatáskörébe utalnak.

4. cím

A humánpolitikai tevékenységhez kapcsolódó feladatok:

1. kidolgozza és fejleszti az ÁPV Rt. humánpolitikai koncepcióját;

2. részt vesz az ÁPV Rt. humánpolitikai vonatkozású belső szabályzatainak kidolgozásában;

3. részt vesz az ÁPV Rt. humánpolitikai döntéseinek, intézkedéseinek és határozatainak szakmai szempontból történő előkészítésében és végrehajtásában, előkészítő tevékenységet végez az ÁPV Rt.-hez tartozó társaságok vezetőit érintő munkaszerződések és a munkáltatói jogkörbe tartozó döntések vonatkozásában;

4. részt vesz az ÁPV Rt.-hez tartozó cégek bérpolitikai irányelveinek, ajánlásainak kidolgozásában;

5. javaslatot tesz a társaságok vezetőinek és vezető tisztségviselőinek kiválasztási, továbbképzési, érdekeltségi, minősítési rendjére, szerződéses viszonyainak kialakítására és egyéb feltételekre;

6. kidolgozza a munkavállalók felvételi, kiválasztási rendjét, teljesítményértékelésének általános elveit és módszereit;

7. szakmai segítséget nyújt az ÁPV Rt. és a hozzá rendelt társaságok személyi összetételének kialakításához, a társaságok vezető tisztségviselőinek kiválasztásához, összehangolja és egyezteti a személyi összetételre vonatkozó elképzeléseket;

8. az ÁPV Rt. célkitűzésének megvalósítása érdekében szervezi, előkészíti és intézi az oktatási és továbbképzési ügyeket; elősegíti és ellenőrzi a továbbképzésen részt vevő munkavállalók szakmai fejlődését, figyelemmel kíséri az oktatásban résztvevők tanulmányi eredményét, nyilvántartást vezet a munkavállalók szakmai képesítéséről, nyelvismeretéről, oktatáson, továbbképzésen való részvételéről, a tanulmányi szerződésekről, szervezi a külföldi tanulmányutakon való részvételt, szervezi és irányítja azoknak a gazdasági társaságoknak a vezető tisztségviselőivel összefüggő képzési feladatokat, amelyekben az ÁPV Rt. a tulajdonos;

9. intézi a munkaüggyel kapcsolatos feladatokat, teljes munkaügyi nyilvántartást vezet, munkaügyi statisztikai jelentéseket készít, nyilvántartja az ÁPV Rt. által megkötött munkaszerződéseket és munkaviszonynak minősülő egyéb megbízásokat, folyamatosan figyelemmel kíséri a szervezeti egységek engedélyezett létszám- és bérkeret-gazdálkodását, kidolgozza és működteti a belső érdekeltségi rendszert;

10. ellátja az ÁPV Rt. bér- és társadalombiztosítási adminisztrációs munkáját;

11. ellát minden egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok hatáskörébe utalnak."

11. Az SZMSZ III. rész, 5. fejezet helyébe a következő új fejezet rendelkezései lépnek:

"5. fejezet

A pénzügyi-gazdasági vezérigazgató-helyettes feladatköre

1. cím

A könyvszakértő és környezetvédelmi tevékenységhez kapcsolódó feladatok:

1. Környezetvédelmi tevékenységhez kapcsolódó feladatok, melyeket önálló szervezeti egységként működő környzetvédelmi igazgatóság útján lát el:

1.1. felelős az ÁPV Rt. hatáskörébe tartozó ügyekben a környezetvédelmi szempontok érvényesítéséért;

1.2. a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériummal egyeztetett társaságok tekintetében gondoskodik a környezetvédelmi auditálás elvégeztetéséről, valamint a pályázati felhívásokkal kapcsolatos környezetvédelmi követelmények kidolgozásáról, értékeléséről, továbbá megszervezi a környezet- (természet-, és műemlék-)védelmi adatok gyűjtését;

1.3. a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériummal együttműködve javaslatot tesz az ÁPV Rt. által vállalandó környezetvédelmi garanciák tartalmára, közreműködik azok szerződéses kidolgozásában és figyelemmel kíséri a célirányos felhasználást;

1.4. összehangolja a tulajdonosi és a környezetvédelmi érdekeket.

2. Könyvszakértői tevékenységhez kapcsolódó feladatok:

2.1. felelős az ÁPV Rt. hatáskörébe tartozó ügyekben a vállalat- és vagyonértékelési szempontok érvényesítéséért;

2.2. részt vesz az auditori vonatkozású döntések, intézkedések és határozatok pénzügyi-számviteli és ellenőrzési szempontból történő előkészítésében és végrehajtásában;

2.3. véleményezi az átalakuló és privatizált vállalatok, valamint társaságok vagyonmérlegét és vagyonértékelését;

2.4. kialakítja az ÁPV Rt.-hez tartozó cégek vonatkozásában az egységes vagyonértékelési és vagyonmérleg elkészítésének elveit;

2.5. részt vesz az átalakult gazdálkodó szervezetek vagyonkezelésében és a kiemelt controlling feladatokban;

2.6. konzultációt tart az átalakuló és privatizálandó cégek pénzügyi szakembereinek;

2.7. felülvizsgálja a vagyonvédelem körébe eső szerződések vagyonértékelését és összegszerűségét;

2.8. részt vesz az ÁPV Rt. számviteli, gazdálkodási rendjének kialakításában, a felmerülő számviteli problémák megoldásában.

3. Ellát minden olyan egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy a belső szabályzatok hatáskörébe utalnak.

2. cím

A tőkepiaci és vagyonátadási tevékenységhez kapcsolódó feladatok:

1. Ellátja a portfólióelemzést és tőzsdei előminősítést, ezen belül

- az ÁPV Rt. portfóliójába tartozó társaságok befektetői szempontú komplex értékelését;

- a kisebbségi részesedések minősítését a lehetséges privatizációs technikák szerint;

- a portfóliók kiválasztását befektetési társaságokba és más állami kötelezettségvállalások céljából;

- a részvénycserék előkészítését és lebonyolítását;

- a tőzsdei előminősítéseket.

2. Ellátja a nyilvános forgalomba hozatal és tőzsdei bevezetések körében

- a tőzsdei előminősítések alapján vagy az ÁPV Rt. társigazgatóságainak javaslatára nyilvános forgalomba hozatali (ajánlattételi) és tőzsdei bevezetési koncepció elkészítését;

- az értékpapír-forgalmazói pályázatok kiírását és elbírálását, a forgalmazási szerződések megkötését;

- a forgalmazóval való szoros együttműködésben a nyilvános forgalmazás és a tőzsdei bevezetés menedzselését;

- szükség esetén tőzsdei tranzakciókkal az árfolyam karbantartását.

3. A befektetési társaságokkal és alapokkal kapcsolatos ügyekben

- az ÁPV Rt. kisebbségi portfóliójából kárpótlási, illetve vagyonjuttatási célból befektetési társaságok és alapok alapítását előkészíti;

- a kisebbségi részesedések hatékony kezelésének céljából részvényalapok létrehozását előkészíti;

- kiválasztja és pályáztatja a vagyonkezelő cégeket, illetve szükség esetén a menedzsmentet;

- gyakorolja a tulajdonosi jogokat az így létrehozott vagyonkezelő társaságok felett;

- szükség esetén előkészíti a vagyonkezelő társaságok privatizációját.

4. Az ÁPV Rt. saját befektetései vonatkozásában

- kidolgozza az ÁPV Rt. saját befektetési politikáját, gondoskodik végrehajtásáról;

- éves jelentésben beszámol az előző üzleti év befektetési politikájának eredményéről;

- nyilvántartja az ÁPV Rt. saját befektetéseit, javaslatot tesz a befektetésekkel kapcsolatos értékvesztések elszámolására;

5. végrehajtja a jogszabályokban meghatározott kárpótlási, társadalombiztosításnak történő vagyonátadási és egyéb vagyonátadási feladatokat;

6. ellátja az önkormányzati vagyonrészek kiadásával kapcsolatos feladatokat;

7. ellátja az ÁPV Rt. kárpótlási jegyekkel kapcsolatos nyilvántartási feladatait, gondoskodik azok őrzéséről, kezeléséről és a jogszabálynak megfelelő megsemmisítéséről;

8. ellát minden olyan egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok a hatáskörébe utalnak.

3. cím

A pénzügyi és számviteli tevékenységhez kapcsolódó feladatok:

1. nyilvántartja az ÁPV Rt.-hez tartozó állami vagyont és az abban bekövetkező változásokat, ezen belül a vagyonkezelésbe adott állami vagyont, a privatizációs bevételeket és kiadásokat, elkészíti az állami vagyonra vonatkozó beszámolókat, jelentéseket, kielégíti a belső és külső információs igényeket;

2. gondoskodik az ÁPV Rt. portfóliójába tartozó részvények és értékpapírok megőrzéséről, nyilvántartásáról és kezeléséről;

3. részt vesz a ÁPV Rt. pénzügyi döntéseinek, intézkedéseinek, a privatizációval és vagyonkezeléssel kapcsolatos döntéseknek üzleti alapon történő előkészítésében és végrehajtásában;

4. végzi az ÁPV Rt. hitelfelvétellel, hitelgaranciákkal, illetve egyéb pénzügyi tevékenységgel kapcsolatos feladatait, nyomon követi az ÁPV Rt. finanszírozási cashflow és likviditási helyzetét;

5. gondoskodik a költségvetési befizetési kötelezettségek teljesítéséről;

6. kialakítja a számviteli törvény követelményeinek megfelelően az ÁPV Rt. számviteli politikáját és összehangolja a hozzá rendelt társaságok ilyen irányú tevékenységét, kialakítja az ÁPV Rt. számviteli rendjét, kidolgozza a számlarendet és a számlatükröt és a számviteli tevékenység szabályzatait;

7. végzi a ÁPV Rt. számviteli tevékenységét a törvényi és a belső előírások szerint, ennek keretében az ÁPV Rt. központi szervezeteinél jelentkező üzleti események analitikus és főkönyvi nyilvántartását, a szállítói számlát és házipénztári kifizetések számláinak költséghelyi, költségnemenkénti nyilvántartását, a tárgyi eszközök és az immateriális javak nyilvántartását, a munkavállalóknak adott támogatások nyilvántartását és figyelemmel kísérését, a kapcsolódó külső és belső adatszolgáltatási kötelezettségeket;

8. gondoskodik a privatizációs bevételeknek az ÁPV Rt. megfelelő számlájára kerüléséről, a bevételek behajtásáról, bonyolítja a privatizációval összefüggő kiadások teljesítését, a világbanki hitelből finanszírozott tanácsadói díjak kifizetését, a törvényi előírások és a vezetés utasításainak megfelelően teljesíti a privatizációs bevételek felhasználását;

9. részt vesz az ÁPV Rt. éves beszámolóinak elkészítésében, auditálásra előkészíti az ÁPV Rt. mérleg- és eredménykimutatást, valamint kiegészítő mellékletét;

10. ellátja a pénztári (forint és deviza) feladatokat, valamint az ÁPV Rt. elszámolási betétszámla forgalmához, továbbá az ehhez kapcsolódó egyéb elszámolási feladatokat, elkészíti az ÁPV Rt. adózási rendje szerint az adóbevallásokat;

11. irányítja és felügyeli az eszköznyilvántartást és a leltározási tevékenységet;

12. gondoskodik a társszervezetekkel együttműködve a pénzügyi és számviteli információs rendszer megszervezéséről és fenntartásáról;

13. végzi az utaztatás szervezési, elszámolási feladatait;

14. ellátja a phare iroda pénzügyi folyamatainak lebonyolítását;

15. ellát minden egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok hatáskörébe utalnak.

4. cím

A közgazdasági és controlling tevékenységhez kapcsolódó feladatok:

1. kidolgozza és nyomon követi a ÁPV Rt. üzleti és pénzügyi tervét, éves jelentésben értékeli az előző évi üzleti, pénzügyi terv végrehajtását, továbbá elkészíti az időszakosan jelentkező tájékoztató, beszámoló, értékelő üzleti jelentéseket;

2. részt vesz az ÁPV Rt.-hez rendelt társaságok üzleti tervének, beszámolóinak jóváhagyásában, különös tekintettel a társaságok pénzügyi, befektetési, stratégiai, tervezési tevékenységében;

3. elemzi és értékeli az állami vagyon működtetésének tapasztalatait, a privatizáció közgazdasági összefüggéseit, nemzetközi és hazai környezetét, a magántulajdon kiteljesedésének folyamatát;

4. elvégzi a privatizációs törvény által meghatározott technikák hatásmechanizmusainak elemzését, a tapasztalatok átültetését a gyakorlatba. Segítséget nyújt a tranzakciós részlegeknek a privatizációs módszerek alkalmazásának elméleti megalapozásához;

5. kapcsolatot tart a hazai és külföldi tudományos műhelyekkel, és elősegíti a magyarországi privatizáció szakmai-tudományos hírnevének népszerűségét;

6. véleményezi az ÁPV Rt. társaságainak finanszírozási konstrukcióit (elsősorban a kisebbségi pozícióknál), konkrét finanszírozási konstrukciókat dolgoz ki (kötvénykibocsátás, kereskedelmi papír, hitel-tőke konverzió, tőkeemelés, részvényekhez fűződő jogok megváltoztatása stb.);

7. elkészíti a privatizációs pályázatok előkészítéséhez és kiírásához szükséges finanszírozási konstrukciókat (tőkeleszállítás, tőkeemelés, kötelezettségek restrukturálása, privatizációval elérendő új finanszírozási szerkezet kidolgozása és a pályázatba való beépítése);

8. részt vesz a vagyonkezelési szerződések közgazdasági előkészítésében és a szerződések végrehajtásának ellenőrzésében;

9. elvégzi a portfólióba tartozó cégekre vonatkozó közgazdasági-üzleti elemzéseket;

10. kidolgozza az ÁPV Rt. "corporate finance" koncepcióját, beleértve az ÁPV Rt. működéséhez szükséges finanszírozási elgondolásokat;

11. előkészíti a vállalatfinanszírozási ügyeket, kidolgozza az ÁPV Rt. társigazgatóságai által kijelölt társaságok finanszírozási helyzetének javítására vonatkozó koncepciókat, lefolytatja a hitelezői, banki, illetve értékpapír-forgalmazói előtárgyalásokat;

12. kiépíti és működteti a belső, illetve külső controlling rendszert, és ellátja a controlling funciókat;

13. kidolgozza a vezetői információs rendszert, közvetlenül szolgáltatja az alap, illetve a szintetizált információkat az operatív és a vezetői helyekre;

14. részt vesz a pénzügyi-számviteli és tervezési rendszer ügyviteli és rendszerszervezési munkájában;

15. folyamatosan terv-tény összehasonlítást és elemzést végez az ÁPV Rt. által kitűzött célokat, illetve azok megvalósítását illetően;

16. ellátja az ÁPV Rt. informatikai, számítástechnikai szakfelügyeletét, beleértve a számítástechnikai berendezéseken tárolt adatok titokvédelmével és működésbiztonságával összefüggő feladatokat is, koordinálja az adatvédelmi tevékenységet;

17. üzemelteti, karbantartja az ÁPV Rt. helyi számítógépes hálózatát, és megszervezi szervizelésüket, intézi és koordinálja a számítástechnikai fejlesztéseket, beszerzéseket, kidolgozza a számítástechnikai, védelmi és működési szabályzatot;

18. működteti a számítógépes privatizációs információs rendszert és a marketing adatbázist;

19. kialakítja az együttműködés rendszerét az állam tulajdonosi jogait gyakorló társminisztériumokkal és szervezetekkel, egymást kölcsönösen tájékoztatják az információs rendszereikben nyilvántartott adatokról, valamint az érintett ágazatba sorolt gazdálkodó szervezetekre vonatkozóan;

20. szervezi és előkészíti az ÁPV Rt. alkalmazottai számára a számítógépes oktatásokat;

21. ellát minden egyéb feladatot, amelyet a jogszabályok vagy belső szabályzatok hatáskörébe utalnak."

12. Az SZMSZ IV. rész, 1. fejezet, 1. cím 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Az ÁPV Rt. Etikai Kódexét, számviteli politikáját, továbbá iratkezelési szabályzatát az Igazgatóság fogadja el."

13. Az SZMSZ IV. rész, 1. fejezet, 3. cím 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Az ÁPV Rt. nevében vezető beosztású munkavállalói - vezérigazgatói utasításban szabályozott mértékben - pénzügyi, illetve anyagi kötelezettséget vállalhatnak. A pénzügyi, illetve anyagi kötelezettségvállalás részletes szabályairól vezérigazgatói utasítás rendelkezik."

14. Az SZMSZ IV. rész, 4. fejezet 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyben a jelenlegi 2., 3. és 4. pont számozása 3., 4., illetőleg 5. pontra változik:

"2. A vezérigazgató-helyettesek irányítása alá tartozó szervezeti egységeket a vezérigazgató előterjesztése alapján az Igazgatóság állapítja meg.

Tartalomjegyzék