Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.3.78 Minta szerinti vételnek minősül, ha a munkavégzéshez szükséges anyagok megrendelésére oly módon került sor, hogy azok kiválasztása minta alapján történt. Minta szerinti vétel esetén fajtaazonosság mellett is lehet hibás a teljesítés [Ptk. 372. § (1) bek.].

Az I. Kft. mint vállalkozó a C. Zrt. megrendelővel kötött vállalkozási szerződésben egy áruház felújítási, átalakítási munkáit vállalta el. Az alperes az I. Kft.-vel kötött alvállalkozási szerződés szerint az áruház padlóburkolatának kialakítását vállalta 4 978 941 forint + áfa vállalkozói díj ellenében. Az alperes munkavégzéséhez szükséges anyagok megrendelésére oly módon került sor, hogy a megrendelő képviselője a felperest képviselő B. M. által bemutatott több U. típusú padlóburkolat-minta közül választotta ki a számára megfelelőt.

Az alperes 2008. július 24-én a kiválasztott U. padlót az áruház eladóterébe kiöntötte, majd július 30-án megkezdte az eladótér polírozását. Miután a megrendelő 2008. július 31. napjától kezdődően több ízben jelezte a padlóval kapcsolatos kifogásait, 2008. szeptember 2-án a megrendelő, a fővállalkozó, az alperes és a felperes képviselői helyszíni szemlét tartottak. A jelenlévők közösen megállapították, hogy a ténylegesen elkészült padlóburkolat sem esztétikailag, sem színében, sem szemcsézettségében nem egyezik meg a mintával.

A felperes képviselőjének javaslatára az alperes még felületkezelést és javítást végzett. A megrendelő által kért színárnyalatot és szemcsézettséget azonban nem sikerült elérni, ezért miután a padló átvételét a megrendelő 2008. szeptember 10-én megtagadta, az alperes kijelentette, hogy a vállalt munkát nem tudja teljesíteni, mert a felperes által leszállított anyaggal a minta szerinti felületet nem tudja előállítani.

A megrendelő, a fővállalkozó és a felperes megállapodtak abban, hogy az U. padló helyett egy műgyanta padló kerül kialakításra. Ezt a munkát nem az alperes végezte el.

A fővállalkozó az alperes részére csupán 1 000 000 forint vállalkozói díjat fizetett meg.

Az alperes a felperes által szállított áruk ellenértékét 2 874 813 forint összegben a kiállított számlák esedékességekor nem fizette meg a felperesnek.

A felperes módosított keresetében összesen 2 874 813 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Álláspontja az volt, hogy az U. padló hibái az alperes hibás, szakszerűtlen kivitelezésének következményei.

Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. A felperes hibás teljesítésére figyelemmel kifogást terjesztette elő arra hivatkozással, hogy a felperes által szolgáltatott U. anyag alkalmatlan volt a minta szerinti felület előállítására, a kivitelezés szakszerűsége mellett is. Védekezése szerint a felperes hibás teljesítésével okozati összefüggésben 5 823 386 forint összegű kára keletkezett, amelyet beszámítási kifogásként érvényesített a felperesi követeléssel szemben.

A bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a felperesi termék kivitelezés során történő felhasználása eredményeképpen létrehozandó padlófelület olyan lényeges tulajdonságokkal bírt az alperes, illetve megrendelője számára, hogy arra a minta utáni vételre vonatkozó Ptk. szabályokat indokolt alkalmazni. A tanúvallomások és a szakértői vélemények mérlegelésével arra a következtetésre jutott, hogy az alperesi kivitelezéssel készült padlóban túlvizezésre utaló jelek nem találhatók, ugyanakkor az alperesnek szállított anyagból az ajánlati minta szerinti megjelenésű padlóburkolat nem volt kiképezhető. A jogerős ítélet értelmében további bizonyítás lefolytatása szükségtelen, mivel a szakértők vizsgálták, hogy a használati utasításhoz képest 10-15%-kal több víz adagolása esetén milyen felület alakul ki. A bíróság kifejtette, hogy az aljzatbeton hiányossága érdemben nem befolyásolja a felperesi hibás teljesítés megállapítását, mivel a felperes által szolgáltatott anyagból nem lehetett elkészíteni azt a felületet, amely a szerződéses tartalom szerint az általa bemutatott mintának megfelelt volna.

A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és elsődlegesen a keresetének megfelelő határozat hozatalát, másodlagosan az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására, és a mellőzött bizonyítási indítvány lefolytatásának elrendelésére utasítását kérte. A Ptk. 372. §-ának és a Pp. 206. §-ának megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint, miután nem kész padlóburkolat, hanem olyan termék értékesítését vállalta, amelyből szakszerű kivitelezéssel és felületkezelő anyagok felhasználásával a bemutató tablón látható felülethez hasonló padlóburkolat készíthető, nem alkalmazhatók az ügyben a minta szerinti vétel szabályai. Kifogásolta a szakértői vizsgálatok alapjául szolgáló mintavétel körülményeit, és e körben a bizonyítási kérelmének elutasítását is. Érvelése értelmében nem teljesített hibásan, a keletkezett minőségi hiba a rossz fogadószerkezet és a hibás alperesi kivitelezés eredményeként állt elő.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében elsődlegesen a felülvizsgálati kérelem Pp. 271. § (2) bekezdése szerinti hivatalbóli elutasítását, másodlagosan a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A 2012. évi CXVII. törvény 17. §-a szerint - többek között - a Pp. 271. § (2) bekezdésének a 2012. évi CXVII. törvény 7. §-ával módosított rendelkezéseit a hatályba lépését követő 60 nap után jogerőre emelkedett határozatok tekintetében kell alkalmazni. A 2012. évi CXVII. törvény idézett, Pp. rendelkezést módosító szabálya 2012. szeptember 1. napján lépett hatályba [2012. évi CXVII. törvény 130. § (3) bekezdés]. A jogerős ítélet meghozatalára 2012. október 16-án került sor. A felülvizsgálati kérelem pertárgyértéktől függő felülvizsgálati ellenkérelemben hivatkozott korlátozó szabálya így jelen ügyben nem érvényesül, ezért a Kúriának a felülvizsgálati kérelmet érdemben kellett vizsgálnia.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Kúria a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból nem jogszabálysértő.

A Ptk. 372. § (1) bekezdése értelmében minta szerinti a vétel, ha a megállapodás értelmében az eladó a mintának megfelelő dolgot köteles szolgáltatni. A minta a szolgáltatás tulajdonságainak, minőségének a megjelenítésére és ellenőrzésére is alkalmas egyed. A minta az adásvétel tárgyának minőségét is meghatározza, a felek a megállapodásukban azt kötik ki, hogy a szolgáltatandó dolog feleljen meg a mintának. A bírói gyakorlat minta szerinti vételnek tekinti a katalógus alapján történő értékesítést (BH 1994/207.), és a munkával elérhető eredmény minőségének referenciamunkával történő meghatározását is (BH 1991/445.). A bíróság a Pp. 206. § (1) bekezdésének megfelelően, a felmerült bizonyítékok logikus, okszerű és helyes mérlegelésével állapította meg, hogy a peres felek között minta szerinti vételre vonatkozó jogviszony jött létre, e megállapítása a Ptk. 372. §-ának és az e körben kialakult bírói gyakorlatnak is megfelel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!