Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2024.6.138 I. A korlátolt felelősségű társaság tagjának halálával az örökös tulajdonosává válik az elhunyt tag hagyatékába tartozó üzletrésznek.

II. A korlátolt felelősségű társaságnak nincs jogszabályi kötelezettsége az örökös tulajdonába került üzletrész megváltására, megvételére. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:164. § (1) bek., 3:170. § (1)-(2) bek., 7:1. §, 7:87. § (1)-(2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes korábbi tagja 2019. december 29-én elhunyt. A felperes az elhunyt tag törvényes örököse, részére a néhai hagyatékába tartozó 200 000 forint névértékű alperesi üzletrészt a közjegyző a 2020. november 30-án jogerős hagyatékátadó végzéssel átadta.

[2] A felperes 2021. április 13-án bejelentette az alperes ügyvezetőjének, hogy az üzletrész örököseként nem kíván tagjává válni a társaságnak, a társasági szerződés rendelkezéseit nem fogadja el magára nézve kötelezőnek, és kérte az üzletrész értékével való elszámolást.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[3] A felperes keresetében kérte 3 000 001 forint és kamatai megfizetésében az alperes marasztalását elsődlegesen az üzletrésszel való elszámolás alapján a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:170. § (1) bekezdése értelmében, a Ptk. 3:150. § (1) bekezdés, a 3:170. § (2) bekezdésének megfelelő alkalmazásával, másodlagosan a Ptk. 6:579. § (1) bekezdése alapján a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint.

[4] Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az első- és a másodfokú határozat

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[6] A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[7] A másodfokú bíróság rögzítette, a felperes által indítványozott bizonyítást az elsőfokú bíróság - annak szükségtelensége miatt - a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 263. § (1) bekezdése és a 265. § (1) bekezdésének megsértése nélkül mellőzte. Nem sérült az ügyben a Pp. 346. § (5) bekezdése, az elsőfokú bíróság ítéletéből ugyanis kitűnik a másodlagos kereset elutasításának indoka.

[8] A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság érdemi döntésével, azonban részben eltérő indokokkal. Leszögezte, jogszabályi rendelkezés nem biztosítja a korlátolt felelősségű társaság meghalt tagja örökösének azt a jogot, hogy kérje a társaságtól az üzletrész értékének megfizetését. A felperes tévesen hivatkozott a Ptk. 3:150. §-ában foglalt, álláspontja szerint analóg alkalmazandó elszámolási módra. Az Alaptörvény 28. cikkében a bíróságok jogértelmezésére adott szabály alkalmazásával sem azonosítható a Ptk. szabályozásában a felperes által állított joghézag.

[9] A másodfokú bíróság vizsgálta a Ptk. 3:89. §-át a gazdasági társaságok formakényszeréről, az üzletrésznek a Ptk. 3:164. §-ában írt fogalmát. Kiemelte, hogy a meghalt tag örökségére, az üzletrészre vonatkozó szabályoknak lényegében az 1930. évi V. törvénycikktől azonos tartalmú szabályozását a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvényben (a továbbiakban: 1988. évi Gt.), az 1997. évi CXLIV. törvényben (a továbbiakban: 1997. évi Gt.) és a 2006. évi IV. törvényben (a továbbiakban: 2006. évi Gt.) tartalmazza. A 2006. évi Gt. külön rendelkezésével szemben a Ptk. a 3:170. § (1) bekezdésében az ipso iure öröklési rend (Ptk. 7:1. §, 7:87. §) elvének elismerése miatt nem ismétli meg külön az üzletrész átszállását a tag halálával. A közkereseti társaságra vonatkozó szabályozás az adott társaság személyegyesítő jellege miatt tér el alapvetően a korlátolt felelősségű társaság szabályozásától. A Ptk. 3:150. §-ában előírt kötelező elszámolás mögött az áll, hogy ebben az esetben a tag halálával az örökös nem válik a törvény erejénél fogva a társaság tagjává. Ezzel szemben a korlátolt felelősségű társaság tagjának örököse az üzletrészt ipso iure megszerzi, ezzel - a BH 2020.19. szám alatt közzétett döntéssel szemben - a tagsági jogok jogosultjává, vagyis a társaság tagjává válik. Megjegyezte, hogy annak a kérdésnek, hogy a tagjegyzékbe bejegyzés nélkül az örökös gyakorolhatja-e a tagsági jogait a társasággal szemben, a per eldöntése szempontjából nincs jelentősége.

[10] Ezért a másodfokú bíróság megítélése szerint az örökös akkor sem követelheti az üzletrész értékének megtérítését a társaságtól, ha nem jelenti be az öröklést, ha nem kéri a bejegyzését a tagjegyzékbe, és nem kíván élni a tagsági jogokkal. Az üzletrész megváltására egyedül a Ptk. 3:170. § (2) bekezdésében szabályozott, de az ügyben nem irányadó esetben kerülhet sor. Az örökösnek jogszabályi rendelkezés hiányában nincs megváltás iránti igénye.

[11] A másodfokú bíróság osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját a jogalap nélküli gazdagodásra alapított másodlagos kereset megalapozatlanságát illetően. Az ügyben ugyanis nem azonosítható gazdagodás: a vizsgált üzletrész a felperesé, felette az alperes semmilyen jogot nem gyakorolhat.

Felülvizsgálati kérelem, ellenkérelem

[12] A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, egyben a felülvizsgálat engedélyezése iránti kérelmet. Felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen - tartalma szerint - az elsőfokú ítélet megváltoztatását, a keresetének való helyt adást, másodlagosan a másodfokú bíróság, harmadlagosan az elsőfokú bíróság utasítását kérte új eljárásra és új határozat hozatalára.

[13] Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet a Ptk. 3:150. § (1) bekezdésébe, a 3:170. § (1) és (2) bekezdésébe, a 6:579. § (1) bekezdésébe, a Pp. 263. § (1) bekezdésébe és a 265. § (1) bekezdésébe ütközően jogszabálysértő, valamint jogkérdésben eltér a BH 2020.19. számú döntéstől.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!