Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.9.251 Forgalomban való részvételnek minősül a mezőgazdasági vontató gépi meghajtóerővel történő helyváltoztató mozgása az érintett útszakasz jogi jellegétől függetlenül, ha erre szállítási eszközként betöltött szokásos funkciójában kerül sor [2009. évi LXII. tv. (Kgfb tv.) 12. §, 15. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes édesapja, R. G. 2011. szeptember 26-án T. község külterületén, forgalomtól elzárt területen az álló helyzetben lévő, járó motorú mezőgazdasági vontató bal hátsó kereke mögött állva szállítási helyzetben rögzítette a vontatóhoz kapcsolt tárcsát, amikor a jármű vezetőjének lába a kuplungpedálról lecsúszott, és a hátramenetbe kapcsolt jármű hátrafelé megindulva áthajtott a felperes édesapján, aki 8 napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett.

[2] Az ügyészség a jármű vezetőjével, K. O. gyanúsítottal szemben folytatott eljárást 6 hónapra felfüggesztette, és az ügyet közvetítői eljárásra utalta, ennek során a terhelt elismerte felelősségét, bocsánatkérését fejezte ki, és 1 500 000 forint megtérítését vállalta. K. O. az összeget megfizette, vele szemben az ügyészség a vádemelést 1 évi időtartamra elhalasztotta.

[3] A jármű üzemeltetője az alperessel kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást.

[4] A felperes édesapja a per során elhunyt. A perben érvényesített jogait és követeléseit osztályos egyezség alapján az illetékes közjegyző a felperesnek adta át.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes módosított keresetében 5 000 000 forint nem vagyoni és 9 304 006 forint vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Kgfb tv.) 15. § f) pontjára hivatkozással.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Döntését a Kgfb tv. 15. § f) pontjára alapította, amely szerint a biztosítás nem terjed ki arra a kárra, amely a gépjármű - forgalomban való részvétele nélkül - munkagépként való használata során keletkezett. Szakértői vélemény alapján megállapította, hogy a közlekedést addig nem lehet megkezdeni a lassú járművel, amíg a munkagép függesztett tárcsájának rögzítése meg nem történt, erre pedig forgalomtól elzárt füves területen került sor, amikor a jármű nem vett részt a forgalomban. A vetési munkálat kezdetének a hidraulika felszerelését, befejezésének a hidraulika lecsatlakoztatását tekintette. Következtetése szerint a baleset a mezőgazdasági vontató munkagépként való használata során, forgalomban való részvétele nélkül következett be. A gépjármű elmozdulását nem minősítette forgalomban való részvételnek, utalva arra, hogy a traktor a szántás-vetés során is helyváltoztató mozgást végez, ami nem forgalmi helyzetben történik.

[8] Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a jogutód felperes - a jogelőd vagyoni kárigényeinek előterjesztése hiányában - nem támaszthat érvényesen vagyoni kárigényeket.

[9] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Megállapította, hogy a mezőgazdasági vontató alapvetően munkagép, de alkalmas a közúti közlekedésben való részvételre is. Kifejtette, hogy a Kgfb tv. 3. § 10. pontja és 15. § f) pontja értelmében a biztosítási viszony nem terjed ki azokra a károkra, amelyek a traktor fő funkciójában, azaz mezőgazdasági munkagépként való használata során keletkeznek. Értelmezésében a Kgfb tv.-n alapuló felelősség a járművek forgalomban való részvétele során okozott károkra terjed ki, a közúti forgalom pedig közutakon zajlik, nem magánutakon. A másodfokú bíróság megállapítása szerint a káresemény nem a mezőgazdasági vontató forgalomban való részvétele során következett be, ezért arra az alperes felelőssége nem terjed ki.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[10] A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amely elsődlegesen a Pp. 275. § (4) bekezdése alkalmazásával az első- és másodfokú ítéletek megváltoztatására, az alperes helytállási kötelezettségét megállapító közbenső ítélet meghozatalára, valamint az elsőfokú bíróságnak a követelés összegszerűsége körében az eljárás folytatására való utasítására irányult. Másodlagosan az első- és másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte.

[11] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult, annak helyes indokai alapján.

A Kúria döntése és jogi indokai

[12] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

[13] Helytállóan állapították meg az eljárt bíróságok, hogy a kereset tárgyává tett káreseményt olyan, közúti közlekedésre is alkalmas jármű üzemeltetése okozta, amelynek rendeltetése elsősorban mezőgazdasági munkavégzés. Helyesen foglalt állást a másodfokú bíróság abban a kérdésben is, hogy a Kgfb tv. 3. § 10. pontjának értelmező rendelkezése alapján a törvény tárgyi hatálya kiterjed erre a járműre. Tévedtek azonban az eljárt bíróságok akkor, amikor az alperes kockázatviselési kötelezettségének hiányára következtettek a törvény 15. § f) pontjában foglalt feltételek fennállása miatt.

[14] A Kgfb tv. 15. § f) pontja alapján a biztosítás nem terjed ki arra a kárra, amely a gépjármű - forgalomban való részvétele nélkül - munkagépként való használata során keletkezett. A törvény tehát két együttes feltétel fennállása esetén zárja ki a biztosítási kockázatot: a gépjármű forgalomban való részvételének hiánya és annak munkagépként való használata esetén.

[15] A Kgfb tv. 70. §-a értelmében a törvény az ott felsorolt valamennyi - gépjármű-felelősségbiztosításra vonatkozó - uniós jogi aktusnak (irányelveknek) való megfelelést szolgálja. Amennyiben az Európai Unió irányelvének a tagállami jogba való átültetése az irányelvvel konform módon, megfelelő tartalommal történik meg, a nemzeti bíróság az irányelvet nem alkalmazza közvetlenül a tagállamon belüli jogvitákban, de terheli őt a nemzeti jogszabály irányelv konform értelmezésének a kötelezettsége. Az irányelvet átültető nemzeti jogszabályokat az irányelv rendelkezéseivel és annak az Európai Bíróság általi jogértelmezésével összhangban kell alkalmazni abban az esetben is, ha a jogalany az uniós jogból származó alanyi jogát közvetlenül az irányelvre hivatkozva nem jogosult érvényesíteni [C-14/83. számú Von Colson ítélet 26. pont (EBHT 1984., 1891. skk. o.), C-106/89. számú Marleasing ítélet 8. és 13. pont (EBHT 1990., I-4135. skk. o.)]. Mindezekből következően a felülvizsgálat tárgyát képező ügyben a Kgfb tv. 15. § f) pontját - az első-, másodfokú bíróság álláspontjával szemben - kizárólag az EuB releváns döntéseire figyelemmel lehet értelmezni.

[16] Az EuB több esetben is foglalkozott a Tanács 1972. április 24-i 72/166/EGK irányelv 3. cikk (1) bekezdésében szereplő "gépjármű forgalomban való részvétele" fogalommal és a jelen ügyben - az irányelv időbeli hatálya folytán - alkalmazandó, az Európai Parlament és a Tanács 2009. szeptember 16-i 2009/103/EK irányelv 3. cikkében szereplő azonos fogalom értelmezésével. Tekintettel arra, hogy a "jogutód irányelv" 29. cikk (2) bekezdése alapján a hatályon kívül helyezett 72/166/EGK irányelvre történő hivatkozásokat a helyébe lépő irányelvre történt hivatkozásként kell értelmezni, az irányelv II. mellékletében foglalt megfelelési táblázat alapján a Kúria az EuB mindkét irányelv vonatkozó rendelkezését értelmező ítéleteit figyelembe vette. A C-162/13. számú, 2014. szeptember 4-i Vnuk ítélet 41., 42. pontjában az EuB már leszögezte, hogy a "gépjármű fogalomban való részvétele" fogalmának meghatározása nem bízható az egyes tagállamok mérlegelésére, hanem a tagállami jogokra kifejezett utalást nem tartalmazó uniós jogi rendelkezést az egész Európai Unióban önállóan és egységesen kell értelmezni, figyelembe véve nemcsak annak kifejezéseit, hanem szövegkörnyezetét, illetve annak a szabályozásnak a célját, amelynek az a részét képezi. Ítélete 52. pontjában arra is rámutatott, hogy az uniós szabályozásnak a kötelező felelősségbiztosítás területén végbement fejlődése során az uniós jogalkotó folyamatosan biztosította és erősítette a gépjárművek által okozott balesetek károsultjainak védelmére irányuló célkitűzést. Meghatározása szerint a "gépjármű forgalomban való részvétele" fogalmának hatálya alá tartozik a gépjárművek minden olyan használata, amely összeegyeztethető e gépjárművek szokásos funkcióival (56. pont). Az EuB a C-514/16. számú, 2017. november 28-i Andrade ítéletében a "gépjármű forgalomban való részvétele" fogalmának értelmezésében további támpontokat adott, így ítélete 35., 36. pontjában kifejtette: annak hatálya nem függ annak az útnak a jellemzőitől, amelyen a gépjárművet használták, nem korlátozódik a közúti forgalom helyzeteire, a kötelező felelősségbiztosításra vonatkozó irányelvek egyik rendelkezése sem korlátozza a biztosítási kötelezettségnek, és a gépjárművek által okozott balesetek károsultjai számára az e kötelezettség által biztosítani kívánt védelemnek a terjedelmét az ilyen gépjárművek bizonyos földeken vagy utakon való használatának az eseteire. A kockázat fennállásának elbírálása körében azonban meghatározó jelentőségűnek tekintette azt a kérdést, hogy a baleset bekövetkezésekor a gépjármű szállítási (közlekedési) eszközként vagy munkagépként üzemelt-e. A "gépjármű forgalomban való részvételének" fogalmába beletartozik a gépjármű szállítási eszközként való mindenfajta használata (37., 38. pont).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!