Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2014.02.M5 Amennyiben a felperes a közalkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetésének megállapítását és a jogellenesség jogkövetkezményeit arra alapítva terjeszti elő, hogy a kinevezése határozott időre vonatkozó része semmis és ezért a jogviszonya a határozott idő elteltével jogellenesen szűnt meg, nem mellőzhető a keresetindítási határidő betartásának vizsgálata. Amennyiben ugyanis a jogviszony határozott időre jogszerűen nem jöhetett létre, a jogviszony felszámolása a határozott idő elteltére hivatkozva a munkáltató intézkedésének minősül [1992. évi XXII. törvény 202. § (1) bekezdés b) pont].

A felperes 2005. szeptember 1-jétől 2007. december 31-ig állt az alperessel határozott idejű közalkalmazotti jog­viszonyban, éjjeli őr munkakörben. A közalkalmazotti jogviszonya a határozott idő leteltével szűnt meg.

2010. március 12-én előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy a kinevező okiratában a határozott időtartamra szóló kikötés semmis, ezért elsődlegesen annak megállapítását is kérte, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát a határozott időtartam lejártára hivatkozva, valamint a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.) 34. §-a alapján a jogellenesség jogkövetkezményeiben kérte az alperes marasztalását. Másodlagosan a semmisség megállapítása mellett a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (továbbiakban: Mt.) 10. §-ában foglaltak alkalmazásával felmentési időre járó átlagilletmény megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság a felperes másodlagos keresetét megalapozottnak fogadta el és ítéletével megállapította, hogy a felperes közalkalmazotti kinevező okiratában a határozott időre történő foglalkoztatás kikötése jogszabályba ütközik, ezért semmis. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek felmentési időre járó átlagilletményt. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

A megállapított tényállás szerint a felperes korábban hivatásos szolgálati viszonyban állt az alperes jogelődjével, jogviszonya 2004. június 30-án nyugállományba helyezéssel szűnt meg. A felperes a közalkalmazotti jogviszonyára vonatkozó kinevező okiratát 2005. szeptember 1-jén írta alá, amely szerint az alperesi munkáltató 2005. szep­tember 1-jétől 2005. december 31-ig, 30 napos próbaidővel, éjjeli őr munkakörben alkalmazta. A peres felek a kinevező okiratot közös megegyezéssel módosították akként, hogy először 2006. január 1-jétől 2006. december 31-ig, majd ezt követően 2007. január 1-jétől 2007. december 31-ig a határozott időt meghosszabbították, a kinevező okirat egyéb feltételei változatlan formában fennmaradtak. Az alperesi munkáltató jogelődje 2008. január 8-án kelt okiratában, melynek címe Közalkalmazotti jogviszony megszűnése, tájékoztatta a felperest arról, hogy a 2005. szeptember 1. napján létesített és többször módosított határozott idejű közalkalmazotti jogviszonya a Kjt. 25. § (1) bekezdés a) pontja alapján a határozott idő lejárta miatt 2007. december 31-i időponttal megszűnt. Az intézkedés tartalmazta azt is, hogy az ellen a kézbesítéstől számított 30 napon belül a felperes keresettel fordulhat a munkaügyi bírósághoz. Peradat, hogy a felperes ezen munkáltatói iratot 2008. január hónapban átvette.

A munkaügyi bíróság a bizonyítási eljárás alapján megállapította, hogy a felperes a perbeli időszakban éjjeli őr, illetve objektumőri feladatokat látott el, amely nem tekinthető egy meghatározott munkának, illetve feladatnak, így a kinevező okirat határozott időre vonatkozó rendelkezése nem felelt meg a Kjt. 21. § (2) bekezdésében előírtaknak. Kifejtett jogi álláspontja szerint a részleges érvénytelenségre vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatóak, mivel az alperes az érvénytelen rész nélkül nem állapodott volna meg a felperessel, az alperes kizárólag határozott időre kívánta a felperest közalkalmazottként foglalkoztatni. Minthogy az érvénytelenség a munkáltató hibájából eredt, a munkaügyi bíróság a felperes másodlagos keresetének helyt adva az Mt. 10. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a munkáltatói rendes felmondás jogkövetkezményeit megfelelően alkalmazva a felmentési időre járó átlagilletményben marasztalta az alperest.

A munkaügyi bíróság jogi álláspontja a felperes elsődleges keresetével összefüggésben az volt, hogy a perbeli esetben nem született egyoldalú olyan munkáltatói intézkedés, amely a felperes jogviszonyát megszüntette, ezért nem kellett vizsgálni, hogy a felperes a keresetindítási határidőt betartotta-e.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen mindkét fél fellebbezéssel élt.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását és az alperes elsődleges keresete szerinti marasztalását kérte.

Az alperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását kérte.

A másodfokú bíróság rész-közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a jogalap tekintetében helybenhagyta, míg az összegszerűség vonatkozásában hatályon kívül helyezte és ebben a körben az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára utasította.

A másodfokú bíróság osztotta a munkaügyi bíróság jogi álláspontját a felperesi határozott idejű kinevezés semmissége tárgyában, minthogy határozott idő kikötésének bizonyított oka nem volt és a kinevezésben a munkáltató maga sem jelölte meg a határozott időre vonatkozó kikötés indokát, ezért az ez okból is jogellenes.

A másodfokú bíróság ugyanakkor nem értett egyet a munkaügyi bíróságnak a jogkövetkezményekre vonatkozó döntésével. Kifejtett jogi álláspontja szerint ha a kinevezés határozott időre vonatkozó rendelkezése - a törvényi feltételek hiányában - érvénytelen, helyette a közalkalmazotti jogviszonyra vonatkozó azon szabályt kell alkalmazni, miszerint a jogviszony a kinevezéssel határozatlan időre jött létre. Ennélfogva a határozott idő lejártára hivatkozva a jogviszony megszüntetése jogellenes, a munkáltató jogviszonyt jogellenesen megszüntető intézkedése jogkövetkezményeiről a Kjt. 34. §-ában előírtak alkalmazásával kell dönteni, a perbeli esetben az Mt. 10. §-ában foglaltak nem alkalmazhatók.

A másodfokú bíróság szerint az alperes 2008. január 8-án csupán tájékoztatta a felperest arról, hogy a határozott idő lejártával a jogviszonya megszűnik, ezért az igényérvényesítés tekintetében az Mt. 202. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott határidőnek a jelen per szempontjából jelentősége nincs.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte.

Érdemben arra hivatkozott, hogy a felperes kinevezése jogszerű volt.

Az alperes jogszabálysértésként hivatkozott az Mt. 202. §-ában foglaltak alkalmazásának hiányára, valamint az elévülés Mt. 11. § (1) és (2) bekezdésében előírt szabályainak figyelmen kívül hagyására, rámutatva arra, hogy a felperes azon igénye, amelyben vitatja a határozott idejű foglalkoztatását, 2005. szeptember 1-jén nyílt meg, innen számítva a 3 éves elévülési időt, 2008. szeptember 1-jéig állt volna módjában jogszerűen keresetet indítani a kinevezés részleges semmissége tárgyában. Ezt a határidőt a felperes elmulasztotta, így igénye elévült. Minthogy az alperes a felperes kinevezését két alkalommal, egyoldalú intézkedéssel módosította és a módosításokat a felperes dokumentáltan elfogadta, azok ellen keresetindítási jogával nem élt, ezáltal a határozott idejű foglalkoztatását az Mt. 202. § (1) bekezdés a) pontja alapján vitatni nem lehet. Tekintettel arra, hogy a felperes sem a kinevezése, sem a kinevezés módosításai ellen határidőben keresetet nem nyújtott be, ehhez kapcsolódóan a jogviszony jogellenes megszüntetésével kapcsolatos kereseti igény is "okafogyottá vált". Mindemellett az alperes szerint amennyiben meg is lehetne állapítani a felperesi kinevezés semmisségét, akkor is alkalmazni kellene a jogviszony-megszüntetés esetére az Mt. 202. § (1) bekezdés b) pontjában előírt 30 napos keresetindítási határidőt.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a következők szerint alapos.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezését, amely az alperes elsődleges keresete szerinti marasztalására irányult, alaposnak találta, jogerős rész-közbenső ítéletében azonban a jogalap tekintetében helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, amely a jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítására és a jogellenesség jogkövetkezményei alkalmazására irányuló felperesi keresetet elutasította. Ezért csupán a jogerős rész-közbenső ítélet indokolásából tűnik ki, hogy a helybenhagyó rendelkezés csupán a határozott idejű közalkalmazotti kinevezés semmisségének megállapítására vonatkozik és a másodfokú bíróság szerint az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes közalkalmazotti jogviszonyát, amely a másodfokú határozat kihirdetése napján szűnik meg.

A felperes felülvizsgálati kérelme, illetve csatlakozó felülvizsgálati kérelme hiányában a Pp. 275. § (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárás tárgyát a felperes másodlagos keresete nem képezte. Az alperes felülvizsgálati kérelme folytán mindenekelőtt abban a kérdésben kellett határozni, hogy a felperes az elsődleges kereseti kérelme tárgyában határidőben, illetve elévülési időn belül élt-e keresettel.

A felperes a kinevezése határozott időre vonatkozó rendelkezése érvénytelenségére (semmisségére) hivatkozással kívánt igényt érvényesíteni. Keresete jogalapjaként tehát azt állította, hogy a kinevezése a Kjt. 21. § (2) bekezdésébe ütközik, ezért semmis, így az alperessel fennálló közalkalmazotti jogviszonya határozatlan időre jött létre, melyet az alperes a határozott idő lejártára hivatkozva jogellenesen szüntetett meg. Következésképp az elsődleges - a jogerős, felülvizsgálni kért határozat szerint megalapozott - keresete tartalma érdemben a közalkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetésének megállapítására és ennek jogkövetkezményei alkalmazására irányult. Ezért tévedtek az eljárt bíróságok, amikor - a kinevezés semmisségének megállapítása mellett - az alperesnek a jogviszony megszűnéséről szóló 2008. január 8-án kelt okiratát nem a jogviszony megszüntetéseként értékelték. Amennyiben ugyanis a jogviszony érvényesen határozott időre nem jöhetett létre, a határozatlan idejű jogviszonyt az alperes valójában intézkedésével megszüntette, melyet az eljárt bíróságok tévesen értékeltek a kifejtett jogi álláspontjuk mellett tájékoztatásnak, így a keresetlevelet a közalkalmazotti jogviszonyokban is alkalmazandó Mt. 202. § (1) bekezdés b) pontjában előírtak szerint a sérelmezett intézkedés közlésétől számított 30 napon belül kellett előterjeszteni. Különös tekintettel arra, hogy az alperes a 2008. január 8-án kelt iratában tájékoztatást adott arról, miszerint "jelen intézkedés ellen annak kézbesítésétől számított 30 napon belül keresettel fordulhat a munkaügyi bírósághoz". Ezért a felperes 2010. március 12-én előterjesztett keresete a jogviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei tárgyában elkésett, ezért e körben a Kúria a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján - a Pp. 130. § (1) bekezdés h) pontjára is figyelemmel - megszüntette.

A jogerős rész-közbenső ítélet helybenhagyta a munkaügyi bíróság ítéletét a felperesi kinevező okirat semmissége megállapítása körében, ugyanakkor jogi álláspontja szerint a perbeli esetben a semmisség Mt. 10. § (2) bekezdése szerinti jogkövetkezményei nem alkalmazhatók.

Minthogy a felperes semmisségre alapított, a jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítására irányuló keresete elkésett, a semmisség megállapításának a Pp. 123. §-a szerinti feltételei nem állnak fenn, mert a közalkalmazotti jogviszony megszűnését követően évekkel később ennek megállapítása a felperes jogainak az alperessel szemben való megóvása végett nem szükséges. Ettől függetlenül jóllehet semmisségre határidő nélkül lehet hivatkozni, igényt azonban csupán az Mt. 11. § (1) bekezdés szerinti három éves elévülési időn belül lehet előterjeszteni. A perbeli esetben pedig megállapítható, hogy a felperes a kinevezése utolsó határozott idejű meghosszabbításához (2007. január 1.) képest is három éven túl terjesztette elő az igényét.

Mindezekre tekintettel a Kúria a jogerős rész-közbenső ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét a semmisség megállapítása körében elutasította, míg a jogviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei tárgyában a pert megszüntette.

(Kúria Mfv. II. 10.816/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a dr. Nyitrai Károly ügyvéd által képviselt G. H. felperesnek - a dr. Kónya-Kiss Andrea jogtanácsos által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatal alperes ellen közalkalmazotti jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 22.M.1226/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.639.711/2011/2. számú rész-közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - a 2013. november 20. napján megtartott nyilvános tárgyalás alapján - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.639.711/2011/2. számú rész-közbenső ítéletét hatályon kívül helyezi, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 22.M.1226/2010/18. számú ítéletét megváltoztatja és a felperes keresetét a határozott időre történő foglalkoztatása semmisségének megállapítása körében elutasítja, míg a jogviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei tárgyában a pert megszünteti.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 55 000,- Ft (Ötvenötezer forint) együttes első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Az első-, másodfokú és a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes 2005. szeptember 1-től 2007. december 31-ig állt az alperessel határozott idejű közalkalmazotti jogviszonyban, éjjeli őr munkakörben. A közalkalmazotti jogviszonya a határozott idő leteltével szűnt meg.

2010. március 12-én előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy a kinevező okiratában a határozott időtartamra szóló kikötés semmis, ezért elsődlegesen annak megállapítását is kérte, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát a határozott időtartam lejártára hivatkozva, valamint a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.) 34. §-a alapján a jogellenesség jogkövetkezményeiben kérte az alperes marasztalását. Másodlagosan a semmisség megállapítása mellett a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 10. §-ában foglaltak alkalmazásával felmentési időre járó átlagilletmény megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság a felperes másodlagos keresetét megalapozottnak fogadta el és ítéletével megállapította, hogy a felperes közalkalmazotti kinevező okiratában a határozott időre történő foglalkoztatás kikötése jogszabályba ütközik, ezért semmis. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek felmentési időre járó átlagilletményként 1 063 531,- Ft-ot, valamint ezen összeg után 2008. január 1-jétől a kifizetésig terjedő időre járó törvényes késedelmi kamatát. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

A megállapított tényállás szerint a felperes korábban hivatásos szolgálati viszonyban állt az alperes jogelődjével, jogviszonya 2004. június 30-án nyugállományba helyezéssel szűnt meg. A felperes a közalkalmazotti jogviszonyára vonatkozó kinevező okiratát 2005. szeptember 1-jén írta alá, amely szerint az alperesi munkáltató 2005. szeptember 1-jétől 2005. december 31-ig, 30 napos próbaidővel, éjjeli őr munkakörben alkalmazta. A peres felek a kinevező okiratot közös megegyezéssel módosították akként, hogy először 2006. január 1-jétől 2006. december 31-ig, majd ezt követően 2007. január 1-jétől 2007. december 31-ig a határozott időt meghosszabbították, a kinevező okirat egyéb feltételei változatlan formában fennmaradtak. Az alperesi munkáltató jogelődje 2008. január 8-án kelt okiratában, melynek címe Közalkalmazotti jogviszony megszűnése, tájékoztatta a felperest arról, hogy a 2005. szeptember 1. napján létesített és többször módosított határozott idejű közalkalmazotti jogviszonya a Kjt. 25. § (1) bekezdés a) pontja alapján a határozott idő lejárta miatt 2007. december 31-i időponttal megszűnt. Az intézkedés tartalmazta azt is, hogy az ellen a kézbesítéstől számított 30 napon belül a felperes keresettel fordulhat a munkaügyi bírósághoz. Peradat, hogy a felperes ezen munkáltatói iratot 2008. január hónapban átvette.

A munkaügyi bíróság a bizonyítási eljárás alapján megállapította, hogy a felperes a perbeli időszakban éjjeli őr, illetve objektumőri feladatokat látott el, amely nem tekinthető egy meghatározott munkának, illetve feladatnak, így a kinevező okirat határozott időre vonatkozó rendelkezése nem felelt meg a Kjt. 21. § (2) bekezdésében előírtaknak. Kifejtett jogi álláspontja szerint a részleges érvénytelenségre vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatóak, mivel az alperes az érvénytelen rész nélkül nem állapodott volna meg a felperessel, az alperes kizárólag határozott időre kívánta a felperest közalkalmazottként foglalkoztatni. Minthogy az érvénytelenség a munkáltató hibájából eredt, a munkaügyi bíróság a felperes másodlagos keresetének helyt adva az Mt. 10. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a munkáltatói rendes felmondás jogkövetkezményeit megfelelően alkalmazva a felmentési időre járó átlagilletményben marasztalta az alperest.

A munkaügyi bíróság jogi álláspontja a felperes elsődleges keresetével összefüggésben az volt, hogy a perbeli esetben nem született egyoldalú olyan munkáltatói intézkedés, amely a felperes jogviszonyát megszüntette, ezért nem kellett vizsgálni, hogy a felperes a keresetindítási határidőt betartotta-e.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen mindkét fél fellebbezéssel élt.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását és az alperes elsődleges keresete szerinti marasztalását kérte.

Az alperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását kérte.

A törvényszék rész-közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a jogalap tekintetében helybenhagyta, míg az összegszerűség vonatkozásában hatályon kívül helyezte és ebben a körben az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára utasította.

A másodfokú bíróság osztotta a munkaügyi bíróság jogi álláspontját a felperesi határozott idejű kinevezés semmissége tárgyában, minthogy határozott idő kikötésének bizonyított oka nem volt és a kinevezésben a munkáltató maga sem jelölte meg a határozott időre vonatkozó kikötés indokát, ezért az ez okból is jogellenes.

A másodfokú bíróság ugyanakkor nem értett egyet a munkaügyi bíróságnak a jogkövetkezményekre vonatkozó döntésével. Kifejtett jogi álláspontja szerint ha a kinevezés határozott időre vonatkozó rendelkezése - a törvényi feltételek hiányában - érvénytelen, helyette a közalkalmazotti jogviszonyra vonatkozó azon szabályt kell alkalmazni, miszerint a jogviszony a kinevezéssel határozatlan időre jött létre. Ennél fogva a határozott idő lejártára hivatkozva a jogviszony megszüntetése jogellenes, a munkáltató jogviszonyt jogellenesen megszüntető intézkedése jogkövetkezményeiről a Kjt. 34. §-ában előírtak alkalmazásával kell dönteni, a perbeli esetben az Mt. 10. §-ában foglaltak nem alkalmazhatók.

A másodfokú bíróság szerint az alperes 2008. január 8-án csupán tájékoztatta a felperest arról, hogy a határozott idő lejártával a jogviszonya megszűnik, ezért az igényérvényesítés tekintetében az Mt. 202. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott határidőnek a jelen per szempontjából jelentősége nincs.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte.

Érdemben arra hivatkozott, hogy a felperes kinevezése jogszerű volt. E körben előadott érvelése szerint a felperes közalkalmazotti foglalkoztatására azért került sor, mert a hivatásos állományú pénzügyőrök tekintetében átmeneti létszámhiány alakult ki, amelynek eredményeként az alperes a perbeli időszakban hatályos Vám- és Pénzügyőrségről szóló 2004. évi XIX. törvényben (Vptv.) meghatározott őrzés-védelmi feladatait teljes egészében ellátni nem tudta. Hivatkozása szerint az őrzés-védelmi feladatokra határozatlan idejű közalkalmazotti kinevezés jogilag lehetetlen, tekintettel arra, hogy a Vptv. alapján az őrzés-védelmi tevékenységet kizárólag hivatásos állományú pénzügyőr végezhetett, az alperes állománytáblájában határozatlan idejű éjjeli őr közalkalmazotti munkakör nem volt és a felperes meghatározott feladat elvégzése érdekében került alkalmazásra.

Az alperes jogszabálysértésként hivatkozott az Mt. 202. §-ában foglaltak alkalmazásának hiányára, valamint az elévülés Mt. 11. § (1) és (2) bekezdésében előírt szabályainak figyelmen kívül hagyására, rámutatva arra, hogy a felperes azon igénye, amelyben vitatja a határozott idejű foglalkoztatását, 2005. szeptember 1-jén nyílt meg, innen számítva a 3 éves elévülési időt, 2008. szeptember 1-ig állt volna módjában jogszerűen keresetet indítani a kinevezés részleges semmissége tárgyában. Ezt a határidőt a felperes elmulasztotta, így igénye elévült. Minthogy az alperes a felperes kinevezését két alkalommal, egyoldalú intézkedéssel módosította és a módosításokat a felperes dokumentáltan elfogadta, azok ellen keresetindítási jogával nem élt, ezáltal a határozott idejű foglalkoztatását az Mt. 202. § (1) bekezdés a) pontja alapján vitatni nem lehet. Tekintettel arra, hogy a felperes sem a kinevezése, sem a kinevezés módosításai ellen határidőben keresetet nem nyújtott be, ehhez kapcsolódóan a jogviszony jogellenes megszüntetésével kapcsolatos kereseti igény is "okafogyottá vált". Mindemellett az alperes szerint amennyiben meg is lehetne állapítani a felperesi kinevezés semmisségét, akkor is alkalmazni kellene a jogviszony-megszüntetés esetére az Mt. 202. § (1) bekezdés b) pontjában előírt 30 napos keresetindítási határidőt.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a következők szerint alapos.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezését, amely az alperes elsődleges keresete szerinti marasztalására irányult, alaposnak találta, jogerős rész-közbenső ítéletében azonban a jogalap tekintetében helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, amely a jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítására és a jogellenesség jogkövetkezményei alkalmazására irányuló felperesi keresetet elutasította. Ezért csupán a jogerős rész-közbenső ítélet indokolásából tűnik ki, hogy a helybenhagyó rendelkezés csupán a határozott idejű közalkalmazotti kinevezés semmisségének megállapítására vonatkozik és a másodfokú bíróság szerint az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes közalkalmazotti jogviszonyát, amely a másodfokú határozat kihirdetése napján szűnik meg.

A felperes felülvizsgálati kérelme, illetve csatlakozó felülvizsgálati kérelme hiányában a Pp. 275. § (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárás tárgyát a felperes másodlagos keresete nem képezte. Az alperes felülvizsgálati kérelme folytán mindenekelőtt abban a kérdésben kellett határozni, hogy a felperes az elsődleges kereseti kérelme tárgyában határidőben, illetve elévülési időn belül élt-e keresettel.

A felperes a kinevezése határozott időre vonatkozó rendelkezése érvénytelenségére (semmisségére) hivatkozással kívánt igényt érvényesíteni. Keresete jogalapjaként tehát azt állította, hogy a kinevezése a Kjt. 21. § (2) bekezdésébe ütközik, ezért semmis, így az alperessel fennálló közalkalmazotti jogviszonya határozatlan időre jött létre, melyet az alperes a határozott idő lejártára hivatkozva jogellenesen szüntetett meg. Következésképp az elsődleges - a jogerős, felülvizsgálni kért határozat szerint megalapozott - keresete tartalma érdemben a közalkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetésének megállapítására és ennek jogkövetkezményei alkalmazására irányult. Ezért tévedtek az eljárt bíróságok, amikor - a kinevezés semmisségének megállapítása mellett - az alperesnek a jogviszony megszűnéséről szóló 2008. január 8-án kelt okiratát nem a jogviszony megszüntetéseként értékelték. Amennyiben ugyanis a jogviszony érvényesen határozott időre nem jöhetett létre, a határozatlan idejű jogviszonyt az alperes valójában intézkedésével megszüntette, melyet az eljárt bíróságok tévesen értékeltek a kifejtett jogi álláspontjuk mellett tájékoztatásnak, így a keresetlevelet a közalkalmazotti jogviszonyokban is alkalmazandó Mt. 202. § (1) bekezdés b) pontjában előírtak szerint a sérelmezett intézkedés közlésétől számított 30 napon belül kellett előterjeszteni. Különös tekintettel arra, hogy az alperes a 2008. január 8-án kelt iratában tájékoztatást adott arról, miszerint "jelen intézkedés ellen annak kézbesítésétől számított 30 napon belül keresettel fordulhat a munkaügyi bírósághoz". Ezért a felperes 2010. március 12-én előterjesztett keresete a jogviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei tárgyában elkésett, ezért e körben a Kúria a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján - a Pp. 130. § (1) bekezdés h) pontjára is figyelemmel - megszüntette.

A jogerős rész-közbenső ítélet helybenhagyta a munkaügyi bíróság ítéletét a felperesi kinevező okirat semmissége megállapítása körében, ugyanakkor jogi álláspontja szerint a perbeli esetben a semmisség Mt. 10. § (2) bekezdése szerinti jogkövetkezményei nem alkalmazhatók.

Minthogy a felperes semmisségre alapított, a jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítására irányuló keresete elkésett, a semmisség megállapításának a Pp. 123. §-a szerinti feltételei nem állnak fenn, mert a közalkalmazotti jogviszony megszűnését követően évekkel később ennek megállapítása a felperes jogainak az alperessel szemben való megóvása végett nem szükséges. Ettől függetlenül jóllehet semmisségre határidő nélkül lehet hivatkozni, igényt azonban csupán az Mt. 11. § (1) bekezdés szerinti három éves elévülési időn belül lehet előterjeszteni. A perbeli esetben pedig megállapítható, hogy a felperes a kinevezése utolsó határozott idejű meghosszabbításához (2007. január 1.) képest is három éven túl terjesztette elő az igényét.

Mindezekre tekintettel a Kúria a jogerős rész-közbenső ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét a semmisség megállapítása körében elutasította, míg a jogviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei tárgyában a pert megszüntette.

A pervesztes felperest a Pp. 78. § (1) bekezdése alkalmazásával együttes első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költség megfizetésére kötelezte az alperes részére, míg az első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárás illetékét - a felperes munkavállalói költségkedvezményre való jogosultságára tekintettel - a 6/1986.(VI.26.) IM rendelet 14. §-a értelmében az állam viseli.

Budapest 2013. november 20.

Dr. Stark Marianna s.k. a tanács elnöke, előadó bíró, Szolnokiné Dr. Csernay Krisztina s.k. bíró, Dr. Bicskei Ildikó s.k. bíró

(Kúria Mfv. II. 10.816/2012.)