Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2010.30 JOGELLENESSÉGET KIZÁRÓ OK MIATTI KÁRIGÉNY ALAPTALANSÁGA - KÖZÖSSÉGI JOG ÉS NEMZETI JOGREND VISZONYA

A közösségi jog rendelkezései a nemzeti jogrend szerves részét képezik, amelyet a nemzeti bíróságoknak is kötelezettségük figyelembe venni. A tagállamok számára az irányadó EK határozat kötelezően írta elő, hogy meg kell hozni a megfelelő intézkedéseket az ún. madárinfluenzának vadonélő madarakról a baromfira történő átvitele veszélyének csökkentése érdekében. A magyar hatóságok által a bizottsági határozat végrehajtásaként hozott megfelelő, szükséges és arányos intézkedések anyagi következményeit az érintett termelők - jogellenességet kizáró ok miatt - kártérítésként a közigazgatási hatóságtól nem követelhetik [Ptk. 349. § (1) bekezdés].

Az Európai Bizottság 2005. október 19. napján kelt, majd utóbb többször módosított 2005/734/EK számú határozatával az A típusú influenzavírus H5N1 altípusa által okozott erősen patogén madárinfluenza vadon élő madarak által a baromfiállomá­nyokra, illetve az egyéb fogságban tartott madarakra történő terjesztése kockázatának csökkentése érdekében a tagállamokra nézve kötelező intézkedési kötelezettséget írt elő. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrzési Főosztálya a Baromfi Termék Tanáccsal, valamint a baromfitartók képviselőivel és a Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomások igazgatóival történt egyeztetés során megállapodott azon tartástechnológiai minimumkövetelményekről, melyek betartása a jövőben fokozza a teljesen, vagy részben szabad tartású vízi szárnyas telepek járványügyi biztonságát. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrzési Főosztálya 2006. július 24. napján kibocsátotta az 53/153/2005. számú közleményt a madárinfluenza járvánnyal kapcsolatos indokolt intézkedések szükségességéről és módjáról. A közlemény 4. pontjában előírta, hogy a járvány kitörése kockázatának csökkentése érdekében a Magyarország területén található vízi baromfit tartó telepekre állományok betelepítése kizárólag az 5. pontban rögzített feltételek maradéktalan teljesítése mellett engedélyezhető. Ennek b) pontjában többek között rögzítésre került, hogy a gazdaságot legalább 50 cm magas folytonos kerítéssel körbe kell venni. Az f) pont szerint a kifutó teljes területét megfelelő erősségű madárhálóval kell védeni. Etetést, itatást csak teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell biztosítani.

Az évek óta libatartással-neveléssel foglalkozó felperesi gazdasági társaság az interneten, lakossági fórumokon, illetőleg hatósági állatorvoson keresztül szerzett tudomást a közlemény tartalmáról.

Az FVM Főosztályának közleménye alapján az alperes a 12.1./524-0/BÁCSK/2007. számú körlevelében előírta, hogy a hatósági főállatorvosok esetenként, a hatósági állatorvosok és a jogosult állatorvosok folyamatosan ellenőrizzék, hogy a felügyeletük alá tartozó területen az állattartók az állományok zárt tartására vonatkozó előírásokat betartják-e. Szabálytalanságok esetén a hatósági főállatorvosok az észlelt hiányosságok súlyosságától függő mértékű állat-egészségügyi bírságot szabjanak ki az állattartóval, vagy az állat tulajdonosával szemben. A felperes telepén is folyamatos ellenőrzések történtek, 2007. január 24-én az ellenőrzésről készült jegyzőkönyv rögzítette a madárháló kiépítésének hiányát. Erre tekintettel az alperes hatósági főállatorvosának 2007. február 5. napján kelt, felperes felé intézett levelében felhívta a felperes figyelmét az alperesi körlevélre és az FVM Főosztályának közleményére, miszerint házi vízi szárnyas állományok betelepítése és tartása csak a hivatkozott közleményben előírt tartási feltételek esetén engedélyezhető. A kedvezőtlen baromfi egészségügyi helyzet miatt figyelmeztette a felperest az érvényben lévő állat-egészségügyi szabályok szigorú betartására.

A felperes e felhívás alapján 2007 márciusában hozzákezdett a madárháló kiépítéséhez. A négy ólhoz tartozó kifutóját körbekerítette, illetőleg lefedte madárhálóval. A madárháló meglétét a 2007 augusztusában felvett ellenőrzési jegyzőkönyv már rögzíti.

A felperes a 2008. január 21. napján kelt, alperesi főigazgatónak címzett levelében kérte a 12.1./524-0/BÁCSK/2007. számú körlevél, valamint az alperes kiskunfélegyházi hatósági főorvos 2007. február 5. napján kelt, felperes felé intézett, rendelkezést tartalmazó levele visszavonását. Álláspontja az volt, hogy a körlevél kiadásának alapjául szolgáló FVM közlemény jogszabálynak nem minősült, ezért az kötelezettséget nem tartalmazhatott, jogkövetkezményeket nem vonhat maga után. A felperes - az alperes főigazgatójának válaszlevelében foglaltak ellenére - álláspontját fenntartva 2008. április 21. napján a hatóság "jogszabálysértő eljárásán" alapuló beruházásai - 585 306 Ft anyagköltség és 691 762 Ft munkabérkiadás - megfizetésére szólította fel az alperest, majd a felszólítást 2008. június 10. napján megismételte. Az alperes a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központtól beszerzett állásfoglalásra is hivatkozással a felperesi kárigényt elutasította azzal, hogy a sérelmezett intézkedésre az Európai Közösség Bizottságának határozata alapján került sor, így az alperes a védekezés elrendelése során jogszerűen járt el.

A felperes kereseti kérelmében a Ptk. 349. §-a alapján kérte kötelezni az alperest 1 277 068 Ft és járulékai megfizetésére arra hivatkozással, hogy a felperes a madárhálót 2007 márciusában az alperes hatósági intézkedésével összefüggésben kifejtett szervező-intézkedő tevékenység eredményeként valósította meg. Az alperes, mint hatóság járt el, és alakszerű határozat hiányában a felperesnek lehetősége sem volt jogorvoslat igénybevételére. Amennyiben a madárhálót nem valósította volna meg, vele szemben az alperes bírságot szabott volna ki. Álláspontja az volt, hogy az FVM Főosztály közleménye, illetőleg az alperes körlevele jogszabálynak nem minősül, a jogalkotásról szóló törvény és az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI. 17.) határozata szerint. Az Európai Bizottság 2005/734/EK. számú határozata a magyar jogrendszer részét nem képezi, a bizottsági határozat alapján a magyar törvényhozásnak az uniós határozattal összhangban kellett volna jogalkotást tennie. Erre azonban nem került sor, így a hatóság jogalap nélkül, jogszerűtlenül járt el és okozott kárt a felperesnek. Hivatkozott arra is, hogy a határozat címzettjei a tagállamok voltak, így az a magánszemélyekre, gazdasági társaságokra kötelezettségeket nem állapíthat meg, egyebekben pedig a hivatkozott határozat konkrét előírást nem tartalmaz a madárháló létesítéséről.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja az volt, hogy a felperes felé 2007. február 5-én kelt felhívás alapjául szolgáló EK határozat a magyar jog részét képezi. A közösségi jog hazai feltételeinek teljesítése érdekében került kibocsátásra az FVM Főosztályának közleménye. Ebben történt meg a hazai körülményekre vonatkozóan a védekezés feltételeinek pontosítása. Az EK Bizottság határozata Magyarországra intézkedést állapított meg, az közvetlenül hatályos és végrehajtandó. A járvány rendkívüli helyzet volt, ami azonnali intézkedéseket igényelt, ez pedig nem tette volna lehetővé a törvényi vagy rendeleti úton való magyar jogalkotást. Az FVM közlemény végrehajtása pedig a 274/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdés alapján az alperes számára kötelező. Hivatkozott arra is, hogy az alperesi intézkedés jogellenességének hiányán túl a kirívóan súlyos, téves jogértelmezésen alapuló vétkes alperesi magatartás is hiányzik, és vitatta azt is, hogy az alperesnek kára származott volna. A madárháló kiépítése ugyanis védelmet jelenthet a felperes számára, egy későbbi madárinfluenza járvány veszélye esetén. Abban az esetben pedig, ha a beruházás jelenleg is megvan, az anyagköltség kártérítési igényként történő érvényesítése mindenképpen alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!