Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2010.2130 A közösségi jog rendelkezései a magyar jogrend szerves részét képezik, amelyet a nemzeti bíróságoknak kötelező figyelembe venni. Amennyiben a megtett tagállami intézkedések megfelelőek, önmagában a nemzeti jogalkotás hiánya a cselekmény jogellenességét nem alapozza meg [Ptk. 339. §, 349. §, 1949. évi XX. tv. 2/A. §, 734/2005. EK határozat 10. §].

A felperes libatartással, -neveléssel foglalkozó gazdasági társaság.

Az Európai Bizottság 2005. október 19. napján kelt, majd utóbb többször módosított 2005/734/EK számú határozatával az A típusú influenzavírus H5N1 altípusa által okozott erősen patogén madárinfluenza vadon élő madarak által a baromfi- állományokra, illetve az egyéb fogságban tartott madarakra történő terjesztése kockázatának csökkentése érdekében a tagállamokra nézve kötelező intézkedési kötelezettséget írt elő. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrzési Főosztálya a Baromfi Termék Tanáccsal, a baromfitartók képviselőivel és a Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomások igazgatóival történt egyeztetés során megállapodott a tartástechnológiai minimumkövetelményekről. A minisztérium főosztálya 2006. július 24. napján adta ki az 53/153/2005. számú közleményt a madárinfluenza-járvánnyal kapcsolatos intézkedésekről. Ennek 4. pontjában előírta, hogy a járvány kitörése kockázatának csökkentése érdekében a Magyarország területén található vízi baromfit tartó telepekre állományok betelepítése kizárólag az 5. pontban rögzített feltételek maradéktalan teljesítése mellett engedélyezhető. Az 5/b. pont értelmében a gazdaságot legalább 50 cm magas folytonos kerítéssel körbe kell venni, az f) pont értelmében a kifutó teljes területét megfelelő erősségű madárhálóval kell védeni. Etetést, itatást csak teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell biztosítani.

Az alperes körlevélben előírta, hogy a hatósági főállatorvosok, a hatósági állatorvosok és a jogosult állatorvosok folyamatosan ellenőrizzék a felügyeletük alá tartozó területen, hogy az állattartók az állományok zárt tartására vonatkozó előírásokat betartják-e, szabálytalanság esetén állat-egészségügyi bírságot szabjanak ki.

A felperes telepén folyamatos ellenőrzések történtek, 2007. január 24-én készült jegyzőkönyv megállapította a madárháló kiépítésének hiányát. Az alperes hatósági főállatorvosa a 2007. február 5. napján kelt levelében felhívta a felperes figyelmét az alperes körlevelének és a minisztérium főosztályának közleményére és figyelmeztette az érvényben lévő állat-egészségügyi szabályok szigorú betartására.

A felperes 2007 márciusában négy ólhoz tartozó kifutót körbekerítette és lefedte madárhálóval. A 2007. augusztusban készült jegyzőkönyv már rögzíti a madárháló elkészültét.

A felperes 2008. január 21-én kelt levelében kérte az alperestől a körlevél, valamint a hatósági főorvos felperesnek intézett levele visszavonását, arra hivatkozással, hogy az FVM-közlemény jogszabálynak nem minősül, az kötelezettséget nem tartalmazhatott, jogkövetkezményeket sem vonhat maga után. Az alperes elutasította a kérelmet.

A felperes keresetében 1 277 068 forint és ennek késedelmi kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Előadta, hogy a hatóság jogszabálysértő eljárása miatt merült fel a madárháló kiépítésével kapcsolatos anyag és munkabér költsége, mert az FVM-főosztály közleménye, az alperes körlevele jogszabálynak nem minősül, az Európai Bizottság határozata pedig a magyar jogrendszer részét nem képezi. Jogalkotás hiányában a hatóság jogalap nélkül, jogszerűtlenül járt el és okozott kárt. A határozat címzettjei a tagállamok voltak, az a magánszemélyekre, gazdasági társaságokra kötelezettségeket nem állapíthatott meg, konkrét előírást nem is tartalmazott a madárháló létesítéséről.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Az EK Bizottság határozata intézkedést állapított meg, az közvetlenül hatályos és végrehajtandó; a közösségi jog hazai feltételeinek teljesítése érdekében került kibocsátásra a FVM-főosztály közleménye. A rendkívüli helyzetre figyelemmel azonnali intézkedést kellett hozni, ezért nem került sor a hazai jogalkotásra. Az FVM-közlemény végrehajtása az alperes számára kötelező. Vitatta, hogy a felperesnek kára keletkezett, és nem ismerte el azt sem, hogy súlyos, téves jogértelmezés történt volna.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy az alperes magatartása jogellenesnek nem tekinthető, ennek hiányában pedig a kártérítési felelősség további feltételeinek vizsgálata is szükségtelen. Megállapította, hogy az EK Bizottság határozata kötelező a címzettekre nézve, a határozat célját pedig az FVM-főosztály közleménye és az annak alapján készült alperes körlevele szolgálta. Bár az EK-határozat nem tartalmaz madárháló-kiépítési kötelezettséget, de a baromfi szabad tartásának megtiltásából egyértelműen ennek kiépítése következik. Az EK-határozat, mint kötelező jogi norma alapján tett intézkedése az alperesnek jogszerű volt, ezért a kártérítési felelősség megállapítására nem kerülhet sor. A határozati forma hiányának - a kirívó jogsértés és a felróhatóság hiányában - jelentősége nincs.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, amelyben arra hivatkozott, hogy tévesen értelmezte a jogszabályokat a bíróság, mert az EK-határozat egyedi közigazgatási jellegű aktus, és abból csak a címzettekre, azaz a tagállamokra származnak jogok és kötelezettségek. Vitatta a határozatok közvetlen hatályát, de még annak fennállása esetén sincs megfelelő jogi alapja a felperes kötelezésének, mert a határozat nem tartalmaz előírást a madárháló létesítésére, annak alapján azt az alperes nem is írhatta volna elő kötelező jelleggel, bírság kilátásba helyezése mellett. A bizottsági határozat megjelenésétől számítva hosszabb idő telt el a hatóság intézkedéséig, nem lett volna akadálya a jogalkotásnak, ezért nem fogadható el az az állítás, hogy a leghatékonyabb végrehajtás a közlemény és a körlevél volt. A védekezés megvalósításáról a határozat nem rendelkezik, vitatta ezért, hogy csak a madárháló kiépítésével valósítható meg a cél, mert a járvány terjedésének megakadályozása más módon is elérhető lett volna azért is, mert 2007. februárban már nem volt járvány Magyarországon. Tévedett a bíróság, amikor figyelmen kívül hagyva az 1987. évi XI. törvény és az Alkotmány 2. §-ának rendelkezéseit, lényegében jogszabályi szintre emelt egy közleményt és egy körlevelet és nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy az alperes a határozati formát is mellőzte. Az alperes jogszabályi rendelkezés hiányában, jogszabálysértő módon kényszerítette a felperest beruházás végzésére, sérültek a felperes hatósági eljárásban érvényesülő jogai, mert az alperes jogellenesen és kirívóan vétkesen járt el, visszaélve hatósági pozíciójából eredő erőfölényével, az alá-fölé rendeltségi viszony sajátosságaival. A felperes kára ezzel okozati összefüggésben keletkezett.

A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú ítéletet. Megállapította, hogy az Alkotmány 2/A. §-ában foglalt Európa klauzulája a magyar jogrendszerben is megteremtette a jogalkotás területén is megnyilvánuló szuverenitás korlátozását, ezért téves az a hivatkozás, hogy a közösségi jogrend további magyar jogalkotási lépések megtétele nélkül ne érvényesülne, az normatív erővel ne rendelkezne. Utalt arra, hogy az Európai Bíróság esetjogából is következtetéseket lehet levonni a közösségi jog normatív jellegére. A közösségi jog rendelkezései a nemzeti jogrend szerves részét képezik, amelyeket a nemzeti bíróságoknak is kötelező figyelembe venni. Ha a határozat címzettje a tagállam, az egyének vonatkozásában csak közvetve, az állam eljárása útján teremtenek hatásokat, mert a tagállamok kötelesek a határozatban előírt magatartást követni az úgynevezett lojalitási klauzula (EK szerződés 10. cikke) alapján. A közösségi jog hatálya alá tartozó nemzeti intézkedéseknek összhangban kell állniuk a közösségi jogi alapelvekkel, így az arányosság elvével is, amely alapján a tagállami intézkedéseknek a célok elérése érdekében megfelelőnek és szükségesnek kell lenni és ha több megfelelő intézkedés közül lehet választani, a legkevésbé súlyosat kell választani, az okozott hátrányok nem lehetnek aránytalanok az elérendő célhoz képest. Az EK- határozat előírta a tagállamok részére, hogy meg kell hozni a megfelelő és megvalósítható intézkedéseket a madárinfluenza átvitele veszélyének csökkentése érdekében. Így a vadon élő madarak és a baromfik (kacsák, libák) közötti közvetlen, vagy közvetett kapcsolat megakadályozása érdekében kell intézkedni, a baromfi szabad tartásának megtiltása is szükségessé válhat a különösen veszélyeztetett térségekben, szabad tartás pedig csak olyan esetben engedélyezhető, ha a baromfit zár térben, vagy olyan védelmet biztosító helyen etetik és itatják, ahol kellőképpen megakadályozható a vadon élő madarak berepülése.

Az alperes által hozott egyedi közigazgatási intézkedés alapja az FVM főosztályának közleménye és az ennek alapján az alperes részéről kibocsátott körlevél, amely ily módon a tagállami kötelezettségek megfelelő teljesítéseként elfogadható, mert a tagállamok a közösségi határozatban előírt cselekvési kötelezettségüknek nem kizárólag a felperes által hivatkozott nemzeti jogalkotással tehetnek eleget. A haladéktalan tagállami intézkedési kötelezettségre és a járvány terjedésének megakadályozására tett intézkedések hatékonyságának biztosítása érdekében nem is lett volna célszerű a nemzeti jogalkotással való célmegvalósítás. Amennyiben a megtett tagállami intézkedések megfelelőek, önmagában a nemzeti jogalkotás hiánya a cselekvés jogellenességét nem alapozza meg. Helyesen állapította meg ezért az elsőfokú bíróság, hogy az alperes felpereshez intézett egyedi közigazgatási intézkedése jogszerű volt, a hatóság szervező-intézkedő tevékenysége keretében meghozott intézkedését jogellenesnek tekinteni nem lehet. A határozati forma hiánya azért sem jelenti a felperes jogainak sérelmét, mert a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése szerinti különös jogszabályi előfeltételek hiánya a felperes terhére nem esik, azaz a felperest nem éri hátrány amiatt, hogy az egyedi intézkedéssel szemben jogorvoslati lehetőséggel élni nem tudott. A közösségi jog sérelme esetén is csak akkor van helye kárfelelősség megállapításának, ha jogellenes eljárás eredményeként és azzal okozati összefüggésben merült fel a kár, amelyet a felperesnek kell bizonyítania. Ezért az alperes tevékenységét pusztán azért, mert nem nemzeti jogalkotáson alapuló egyedi közigazgatási intézkedést tett, jogellenesnek tekinteni nem lehet, a magyar hatóságok a bizottsági határozat végrehajtásaként megfelelő, szükséges és arányos intézkedéseket tettek. A meghozott nemzeti intézkedés megfelelt a határozat céljának, a közlemény egy olyan szakmai egyeztetésen alapult, amelynek során a szakmai szempontokat megvitatva és mérlegelve állapodtak meg az érdekeltek a tartástechnológiai minimumkövetelményekről. A közösségi jog nem követeli meg a tagállamoktól az uniformitást, ezért nincs jelentősége annak, hogy más tagállamokban más módon valósult meg a járvány elleni védekezés. Kétségesnek tekintette, hogy a felperes esetében kár bekövetkeztéről lehet-e egyáltalán beszélni, mert a madárháló kiépítésének költsége csak részben hozható összefüggésbe a közérdekkel, az igen nagy részben igazolható az egyedi állattartó saját érdekeivel. A jogellenességi előfeltétel mellett hiányzik a kártérítési felelősséghez szükséges további elem is, annak hiányában pedig okozati összefüggés nyilvánvalóan nem állhat fenn.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen annak megváltoztatását és a keresetének megfelelő határozat meghozatalát kérte, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a bíróságok új járásra és új határozat hozatalára utasítását. Hivatkozott arra, hogy a másodfokú bíróság nem tett eleget a Pp. 3. §-ának (3) bekezdésében előírt tájékoztatási kötelezettségének, mert csak az ítéletben hivatkozott arra, hogy mit kellett volna bizonyítania a felperesnek. A felperes okfejtése az volt, hogy a közösségi jogrend általánosságban nem érvényesül további magyar jogalkotási lépések megtétele nélkül, így a határozat a tagállamokra ró kötelezettséget és nem közvetlenül a természetes, illetve jogi személyekre. A járvány elleni védekezés költségei korábban merültek fel, és ezek nem képezik a per tárgyát. A madárháló 2007. év nyarán készült el, amikor nem volt járvány, ezért nem volt mitől megóvni az állatállományt.

Állította, hogy a bíróságok jogszabálysértően alkalmazták a Bizottság 2005/734/EK számú határozatának több pontját, mert a 2.b. cikk (l) bekezdése a baromfi szabad tartásának feltételeiről rendelkezik. Nem fogadta el "haladéktalan" intézkedésnek a 2007. február 5-én kelt felhívást a madárháló létesítésére, mert ekkor már hónapok óta nem volt járvány. Jogszabálysértően alkalmazta a bíróság az EK-szerződés 10. cikkét, miután 2007. évben már nem volt járvány és nem minősült ez a közigazgatási terület különösen veszélyeztetettnek, ezért az alperes intézkedése nem tekinthető sem megfelelőnek, sem arányosnak.

A jogerős ítélet jogszabálysértően alkalmazta a Ptk. 349 § és 339. § rendelkezéseit, mert az alperes egy olyan beruházás megvalósítására hívta fel a felperest, amely ekkor már indokolatlan és szükségtelen volt, ez pedig jogellenesnek minősül.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálta, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból jogszabálysértő-e.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felperes kártérítési követelését arra alapította, hogy a madárháló kiépítésével kapcsolatban felmerült költsége az alperes hatósági jogkörében alkalmazott jogellenes tevékenységével összefüggésben keletkezett. A jogellenes magatartás abban valósult meg, hogy az alperes jogszabályi rendelkezés hiányában kötelezte a felperest a madárháló elkészítésére.

A felperes keresetének elbírálására a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése az irányadó, mert az alperes a hatósági jogkörében eljárva olyan feladatokat lát el, amely közhatalmi tevékenység. A bíróságnak e szabály figyelembevételével kellett azt vizsgálnia, hogy az alperes állított jogellenes magatartásával okozati összefüggésben keletkezett-e a felperesnek a keresetben megjelölt kára. A jogerős ítélet helyesen utal arra, hogy a felperesnek az alperes jogellenes magatartását és az ezzel okozati összefüggésben álló károsodását is bizonyítania kellett.

Az alperes kártérítési felelősségének elbírálásához szükséges bizonyítást a bíróságok lefolytatták és az irányadó anyagi és eljárási jogszabályokat a jogerős ítélet helyesen értelmezte és alkalmazta.

A jogerős ítélet helytállóan állapította meg, hogy a 2005/734/EK számú határozat a tagállamok számára írta elő a megfelelő intézkedések megtételét a madárinfluenza elleni védekezés érdekében. Helyesen fejtette ki az indokolásban, hogy mind a magyar jogi megközelítésből, mind pedig közösségi jogi szempontból az a következtetés vonható le arra (Alkotmány 2/A. §-ában megjelölt Európa-klauzulája és az Európai Bíróság esetjoga), hogy a közösségi jog rendelkezései a nemzeti jogrend szerves részét képezik.

Ennek alapján a nemzeti hatóságoknak, bíróságoknak is kötelező alkalmazni a közösségi jog rendelkezéseit. A perben hivatkozott EK-határozat alapján a tagállamok intézkedési, cselekvési kötelezettségének alapja az EK Szerződés 10. cikkében megfogalmazott úgynevezett lojalitási klauzula, amely előírja a tagállamok szerződésből, illetve a Közösség intézményeinek intézkedéseiből eredő kötelezettségek teljesítését általános vagy különös intézkedések formájában. Ez az adott esetben azt jelentette, hogy a madárinfluenza elleni védekezés érdekében a szükséges intézkedéseket kell a tagállamoknak meghoznia. Az alperes által hozott egyedi közigazgatási intézkedés alapja pedig az EK-határozat alapján kiadott FVM-közlemény és az alperes által kibocsátott körlevél. Ezért helyesen állapította meg a jogerős ítélet, hogy a határozatban foglalt tagállami kötelezettségek megfelelő teljesítéseként kell elfogadni e három intézkedést, és nem feltétlenül nemzeti jogalkotással lehetett teljesíteni a tagállamot terhelő intézkedési kötelezettséget. Ezért a nemzeti jogalkotás hiánya nem jelenti az alperesi cselekvés jogellenességét.

A bírói gyakorlat értelmében a jogalkotáshoz kapcsolódó felelősségre kizárólag a közjog, az alkotmányjog szabályai vonatkoznak, ezért ezen az alapon nem érvényesíthető polgári jogi kártérítési igény. A jogszabály megalkotásának elmulasztásával kapcsolatos esetleges mulasztás nem keletkeztet polgári jogi jogviszonyt sem a jogalkotó, sem a jogalkalmazó és a károsult között, ezért a polgári jogi kárfelelősség szabályai sem alkalmazhatóak. Polgári jogi jogviszony hiányában és ilyen értelmű jogszabályi rendelkezés hiányában a sérelmek jóvátételére a polgári jogi kárfelelősség szabályai nem alkalmazhatóak, az elmaradt jogalkotással okozott kárért a Ptk. 349. §-a alapján az alperes egyébként sem tehető felelőssé. Idevonatkozóan annak van jelentősége, hogy az adott körben elmaradt hazai jogalkotás ellenére volt olyan közösségi szabály, amely alapját adta - hazai előzmények után - az alperes intézkedésének.

A hatósági jogkörében eljáró alperes ugyan nem határozat formájában hozta meg a felperes kötelezését tartalmazó intézkedését, ami mulasztás ugyan, de ahogy a jogerős ítélet helyesen megállapította, a meghozott intézkedés formája a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése szerinti különös jogszabályi előfeltételek hiánya nem esik a felperes terhére, a jogvédelem terén hátrány nem éri.

Az FVM szakmai egyeztetésen alapuló közleménye a járvánnyal kapcsolatos indokolt intézkedések szükségességéről és módjáról rendelkezett, a járvány kitörése kockázatának csökkentése érdekében az 5. pontban rögzített feltételekről döntött, ezért nincs jelentősége annak a körülménynek, hogy az alperes egyedi közigazgatási intézkedése meghozatalának idején a járvány fennállt-e, illetőleg különösen veszélyeztetett területnek számított-e a felperes telephelye. Ezért nem lehet megállapítani, hogy az alperes 2007. február 5-én kelt levele, mint a felperesnek szóló egyedi intézkedés ne lett volna időszerű, megfelelő vagy arányos, mert az a járvány kitörése kockázatának csökkentése érdekében született meg, egyébként nem kötelező, hanem figyelemfelhívó intézkedés formájában.

Tévesen hivatkozik a felperes a Pp. 3. §-ának (2) bekezdésében előírt tájékoztatási kötelezettség megsértésére, mert a felperes a keresetében maga hivatkozott arra, hogy az alperes jogellenes magatartása abban áll, hogy jogszabály hiányában történt az a kötelezése, ami a károsodását okozta. Ehhez az állásponthoz képest - amire a felelősséget alapította - nem volt miről tájékoztatni a felperest, a döntés pedig megfelelő indokát adta a bíróság helytálló álláspontjának.

A kifejtettekre tekintettel a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okok miatt nem jogszabálysértő, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül eljárva azt a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. III. 22.173/2009.)