Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.8.246 Jogszabályi előírás és szerződéses kikötés hiányában a konkrét körzetben háziorvosi tevékenységet ellátó orvos nem érvényesíthet kártérítési igényt amiatt, hogy az önkormányzat a háziorvosi tevékenység további folytatására olyan orvossal köt szerződést, aki a működtetési jogát nem a körzetet korábban ellátó orvostól vásárolta [2000. évi II. tv. 2. §; 18/2000. (II. 25.) Korm. rendelet 3. §].

[1] A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 1994-től Cs. község orvosaként dolgozott, 2004. január 20. napjától előrehozott nyugdíjassá vált, közalkalmazotti jogviszonya az alperes önkormányzattal 2007. november 28-án kötött "előszerződés" szerint közös megegyezéssel 2007. december 31. napjával megszűnt.

[2] 2008. január 1-jétől a felperes vállalta helyettesítő orvosként a háziorvosi és házi gyermekorvosi ellátást azzal, hogy működtetési jogát annak értékesíti, aki Cs.-n a háziorvosi tevékenységet el kívánja látni. Az alperes vállalta az állás meghirdetését, 2011. június 30-ig azonban pályázó nem volt.

[3] Az alperes 2009. július 1-jén dr. V. Gy.-t közalkalmazottként kinevezte háziorvosként, aki a felperes működtetési jogát nem vette meg. Dr. V. Gy. 2010. január 1-jétől más községben kapott kinevezést, ezért 2011. december 31-ig körzetek összevonása mellett a háziorvosi tevékenységet egy másik körzet háziorvosa látta el, majd az alperes dr. P. A.-val kötött szerződést, aki egészségügyi vállalkozás formájában teljesítette a háziorvosi alapellátást.

[4] A felperes a 2007. július 3-án kibocsátott hatósági bizonyítvány szerint a Cs., K. utca 83. telephelyen területi ellátási kötelezettséggel, vegyes háziorvos praxisban végzett orvosi tevékenységre kapott működtetési jogot alanyi jogon. A felperes részére az alperes 1 200 000 forintot ajánlott fel, ezt azonban a felperes azért nem fogadta el, mert az M.-i Betegszállító Zrt.-től nagyobb ajánlatot kapott a működtetési jogáért.

[5] A felperes a keresetében 7 953 360 forint és késedelmi kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Keresetét arra alapította, hogy praxisjogának figyelmen kívül hagyásával kötött az alperes szerződést dr. V. Gy.-vel, majd dr. P. A.-val, jogszerűtlenül összevonva a körzeteket, emiatt a praxis elértéktelenedett, értékesíthetetlenné vált.

[6] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

[7] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítélete indokolásában azt állapította meg, hogy az alperes körültekintő és jogszerű eljárással oldotta meg a háziorvosi körzet ellátását, jogellenes magatartása nem bizonyított, ezért a kereset alaptalan.

[8] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[9] Az egyes szerződések semmisségének megállapítása iránt a másodfokú tárgyaláson előterjesztett kereset elbírálására a Pp. 247. § (1) bekezdése alapján nem volt jogi lehetőség.

[10] A kártérítés iránti kereset tekintetében a másodfokú bíróság nem tartotta bizonyítottnak, hogy az alperes jogellenes magatartást követett el és hogy ezzel okozati összefüggésben érte kár. A jogerős ítélet indokolása szerint a felperes tévesen azonosnak tekintette a működtetési jogot és az ennek birtokában megköthető egészségügyi ellátási szerződést.

[11] A 29/2006. (VI. 21.) AB határozat alapján megállapítható, hogy az önálló orvosi tevékenységről szóló 2000. évi II. törvény (a továbbiakban: Öotv.) nem kapcsolja össze a működtetési jogot a háziorvosi tevékenységgel, a háziorvosi működtetési jog megszerzéséről és visszavonásáról, valamint a háziorvosi tevékenységhez szükséges ingó, ingatlanvagyon és működtetési jog megszerzésének hitelfeltételeiről szóló 18/2000. (II. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) pedig meghatározza, hogy milyen esetekben tartósan betöltetlen egy körzet.

[12] A másodfokú bíróság szerint ez az adott esetben fennállott, ezért köthetett szerződést az alperes az ideiglenes működési joggal rendelkező dr. V. Gy.-vel. Sem a jogszabály, sem a felperessel kötött szerződés alapján nem volt az alperesnek olyan kötelezettsége, hogy csak olyan személlyel köthet újabb szerződést, aki működtetési jogát a felperestől szerezte. Nem bizonyított, hogy az alperes nem a hatályos jogszabályok alapján döntött a körzetek összevonásáról és az sem, hogy a dr. P. A.-val kötött szerződés jogellenes. A praxisjog elértéktelenedésének kockázatát a másodfokú bíróság szerint a Ptk. 99. §-a alapján a tulajdonosnak kell viselnie.

[13] A felperes felülvizsgálati kérelme a keresetének helytadó döntés meghozatalára irányult.

[14] A felülvizsgálati kérelmet a Kúria nem találta alaposnak.

[15] A jogerős ítélet indokolásában a bíróság helyesen állapította meg, hogy a működtetési jog előfeltétele annak, hogy az önkormányzat valamely orvost háziorvosként foglalkoztasson.

[16] Nem vitatott, hogy az önkormányzat a jogszabályi előírásoknak megfelelően köteles gondoskodni az egészségügyi alapellátásról. Az Öotv. 1. § (2) bekezdésének c) pontján alapuló működtetési jog és az önkormányzat ellátási kötelezettsége akként kapcsolódik össze, hogy az alperes csak olyan orvossal köthet ellátási szerződést, akinek van működtetési joga. Az R.-nek az ezt tartalmazó 3. § (1) bekezdése az utolsó mondatot hatályon kívül helyező 71/2002. (IV. 12.) Korm. rendelet hatálybalépése után is fennmaradt.

[17] Az Öotv. szabályai szerint a működtetési jog önálló orvosi tevékenység nyújtására jogosító engedélyben foglalt jog, amely bár személyhez kapcsolódó jog, meghatározott feltételek esetén átruházható, vagyoni értéke van.

[18] A vagyoni érték csökkenéséből eredő kár megtérítésére csak az kötelezhető, akinek jogellenes magatartásával a károsodás bekövetkezése okozati összefüggésben áll. A kereset elbírálása szempontjából ezért döntő jelentőségű, hogy az alperes jogellenesen járt-e el akkor, amikor ellátási szerződést nem azzal a személlyel kötött, aki a működtetési jogot megvásárolta a felperestől. E tekintetben azt kellett vizsgálni, hogy erre jogszabályi rendelkezés vagy a felperessel kötött szerződés alapján az alperes köteles volt-e.

[19] A felperes nem vitásan működtetési joga és az alperessel kötött szerződés alapján az alperes által meghatározott területhez kötötten végezte a háziorvosi tevékenységet. Az Öotv. azonban nem kapcsolja össze a működtetési jogot a konkrét háziorvosi körzettel. A felperes működtetési joga nem az adott körzetre vonatkozó jog volt csupán, hanem ennél általánosabb feltételt jelentett arra, hogy bárhol végezhessen ilyen jellegű orvosi tevékenységet. Nincs olyan jogszabályi előírás, hogy aki a meglévő működtetési joga alapján kötött ellátási szerződést, amelyet értelemszerűen egy adott körzetben (földrajzi területen) végez, az működtetési joga alapján az "adott helyre" vonatkozó praxist szerzi meg és azt értékesítheti.

[20] Olyan jogszabály sincs, amely szerint az ellátásra kötelezett csak azzal az orvossal köthet ellátási szerződést, akinek az "adott körzetre" lenne praxisa annak folytán, hogy azt megszerezte, adott esetben a felperestől.

[21] Ebből következően jogszabályi előírás hiányában az alperes nem sért jogszabályt azáltal, ha olyan személlyel köt ellátási szerződést, aki nem rendelkezik a felperestől megvásárolt működtetési joggal.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!