Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2011.2321 Nincsen lehetőség a Vht. IV. és V. Fejezetébe foglalt rendelkezések együttes alkalmazására. Ha pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adóst megillető pénzösszeget vonnak végrehajtás alá, az V. Fejezet rendelkezései az irányadók, így a pénzforgalmi szolgáltatót nem terheli annak vizsgálata, hogy a pénzösszeg a Vht. IV. Fejezet szabályainak megfelelően mentes-e a végrehajtás alól [1994. évi LIII. tv. 79/A. §].

Az I. rendű alperes adóhatóság 2007. május 30-án - 15 540 417 forint adótartozás behajtása érdekében - azonnali beszedési megbízást (inkasszót) intézett a felperes lakossági folyószámláját vezető II. rendű alperes bankhoz. A II. rendű alperes a folyószámláról 2007. június 4-án 402 530 forintot, 2007. június 25-én 129 forintot, míg 2007. július 3-án 25 400 forintot utalt át az I. rendű felperesnek.

A felperes - miután végrehajtási kifogása nem vezetett eredményre - keresetében 402 530 forint kárnak és 2007. június 4. napjától járó kamatának a megfizetésére kérte az I-II. rendű alperesek egyetemleges kötelezését. Előadta, hogy folyószámláján kizárólag családi pótlékot tartott, amely a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 69. §-ának (2) bekezdése értelmében, a jelen esetben nem teljesülő kivételtől eltekintve mentes a végrehajtás alól. Az I. rendű alperessel szemben keresetének jogalapját a Vht. 69. § (2) bekezdésének megsértése miatt elsődlegesen a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 349. §-ának (1) bekezdésére, másodlagosan a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésére, míg a II. rendű alperessel szemben - a Ptk. 318. § (1) bekezdésének felhívásával, a Ptk. 529. § (1) bekezdésének és a Ptk. 474. § (2) bekezdésének megsértése miatt - a Ptk. 339. §-ára alapította. Az I. rendű alperessel szemben megemlítette a Ptk. 361. § (1) bekezdését is.

Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására és költségeik megtérítésére irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. Indokolása szerint a kártérítés iránti kereset alaptalan, mert egyik alperes terhére sem állapítható meg a kártérítő felelősség lényegi eleme: a jogellenes magatartás. Az I. rendű alperes az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 144. §-a értelmében alkalmazott Vht. 82/A. §-a alapján jogosult volt az azonnali beszedési megbízás kibocsátására, a II. rendű alperesnek pedig nem volt "jogosultsága vizsgálni és felülmérlegelni" az azonnali beszedési megbízást, ha az megfelelt az Art. 152. § (1) bekezdésének, a 144. §-a folytán alkalmazott Vht. 82/A. §-ának, a pénzforgalom lebonyolításáról szóló 21/2006. (XI. 24.) MNB rendelet előírásainak, valamint a pénzforgalmi szolgáltatásokról és elektronikus fizetési eszközökről szóló 227/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet III. fejezetében foglaltaknak. Mivel a II. rendű alperes a rá irányadó rendelkezéseknek megfelelően járt el, nem állapítható meg az sem, hogy a felperessel kötött bankszámla-szerződést megszegte volna. A felperes tévesen hivatkozott az I. rendű alperes vonatkozásában a Ptk. 361. §-ára is, mert a felperes sem állította, hogy a levonásnak ne lett volna jogcíme, másrészt alaptalan levonás esetén sem a - szubszidiárius jellegű - Ptk. 361. § (1) bekezdése kerülne alkalmazásra, hanem az Art. 152. § (2) bekezdésébe foglalt szankció. Végül kihangsúlyozta az elsőfokú bíróság: a II. rendű alperes a levonáskor betartotta a Vht. 97/A. § (2)-(3) bekezdéseibe foglalt mentességi szabályokat, s mivel az adott esetben a Vht. V. fejezetének - nem pedig a IV. fejezetének - szabályait kell alkalmazni, nem kellett érvényesítenie a Vht. 69. § (2) bekezdésébe foglalt mentességi szabály, és nem vizsgálhatta azt sem, hogy a számlán kezelt pénzösszeg mikor és milyen címen érkezett.

A másodfokú bíróság az ítéletet helybenhagyta; indokait annyiban egészítette ki, hogy jogellenes magatartás hiányában szükségtelen annak bizonyítása, hogy a felperes lakossági folyószámláján lévő összeg valóban családi pótlék volt-e. Kihangsúlyozta a másodfokú bíróság, hogy a keresetváltoztatás Pp. 247. § (1) bekezdésébe foglalt tilalma miatt nem vizsgálhatta a felperes fellebbezési állítását arról, hogy az I. rendű alperes megsértette a már említett 21/2006. (XI. 24.) MNB rendeletet, így csak utalt arra, hogy az I. rendű alperes által kibocsátott inkasszó mindenben megfelelt a rendelet előírásainak. Végül kihangsúlyozta a másodfokú bíróság is: a jelen esetben a Vht. V. fejezetébe foglalt 79/A. §-a szerinti mentességi szabály érvényesült, így a II. rendű alperesnek nem kellett a IV. fejezet 69. §-ába foglalt mentességi rendelkezést alkalmaznia.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben fenntartotta álláspontját és kihangsúlyozta: a Vht. 2. §-ának megfelelően adóvégrehajtás esetén is alkalmazni kell a Vht. IV. fejezetének 69. § (2) bekezdését, hiszen a családi pótlék attól függetlenül mentes a végrehajtás alól, hogy azt bankszámlán tartják-e vagy nem, és sem a Vht., sem az Art. nem tartalmaz külön rendelkezést arra, hogy a bankszámlán kezelt családi pótlék végrehajthatóvá válna. A perben eljárt bíróságoknak a Vht. IV. és V. fejezetei alkalmazásával kapcsolatos jogértelmezése téves és ellentétes a jogalkotó azon szándékával, hogy a megélhetést, létfenntartást szolgáló juttatást kiemelje a pénzkövetelések végrehajtásának köréből.

Mindkét alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nyújtott be, a jogerős ítélet hatályban tartása és felülvizsgálati költségük megtérítése végett.

Előre bocsátja a Legfelsőbb Bíróság, hogy az adott eset a Pp. 271. § (2) bekezdésének második mondatában említett kivétel [mégpedig a Pp. 23. § (1) bekezdésének b) pontja] körébe tartozik, így annak ellenére lehetőség van a jogerős ítélet felülvizsgálatára, hogy a felülvizsgálati kérelemben vitatott érték nem éri el a felülvizsgálat feltételeként előírt egymillió forintot.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Helytálló a perben eljárt bíróságok álláspontja abban, hogy mindkét alperes a reá irányadó rendelkezéseknek megfelelően járt el, felróható magatartás hiányában egyikük sem kötelezhető kártérítésre, s az I. rendű alperes vonatkozásában a jogalap nélküli gazdagodás feltételei sem teljesülnek.

A perben eljárt bíróságok helytálló álláspontjával egyezően kihangsúlyozza a Legfelsőbb Bíróság: a végrehajtás foganatosításának szabályai attól függően is eltérőek, hogy az adós mely vagyontárgyának (pénzeszközének, ingóságának vagy ingatlanának) végrehajtása történik, s a különféle vagyontárgyak végrehajtásának foganatosítására vonatkozó eltérő rendelkezések nem keveredhetnek. Nincsen lehetőség a Vht. IV. és V. Fejezeteibe foglalt szabályok együttes alkalmazására: azt, hogy az adott esetben az említettek közül melyik fejezet rendelkezései az irányadók a végrehajtás alá vont pénzösszeg jellege dönti el. Ha a felperes (azaz a végrehajtási eljárás adósa) ellen pénzkövetelés végrehajtása körében a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt összeg kerül végrehajtás alá, ennek foganatosítására a Vht. V. Fejezete irányadó, míg a munkabérre (és a Vht. 7. §-a értelmében az ezzel egy tekintet alá eső jövedelmekre) vezetett letiltás során a Vht. IV. Fejezetének rendelkezései kerülnek alkalmazásra.

A jelen esetben az I. rendű alperes adóhatóság a felperes ellen vezetett végrehajtás során a II. rendű alperesnél a felperes rendelkezése alatt álló folyószámlát talált, s az Art. 144. § utaló rendelkezésének megfelelően alkalmazott Vht. 82/A. § (1) bekezdése alapján jogszerűen nyújthatott be hatósági átutalási megbízást. A pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt összegre vezetett végrehajtás esetén a Vht. V. Fejezete, továbbá a hatályos pénzügyi előírások tartalmazzák a foganatosításra irányadó rendelkezéseket (e pénzügyi előírások a perbeli időszakra vonatkozóan az előbbiekben már említett kormányrendelet, illetve MNB rendelet voltak); a pénzforgalmi szolgáltató II. rendű alperesnek az inkasszó, mint pénzügyi szolgáltatás teljesítése során ezeknek az előírásoknak megfelelően kellett eljárnia. A II. rendű alperesre irányadó rendelkezések nem tették lehetővé a folyószámlán kezelt pénzösszeg rendeltetésének a vizsgálatát, s mivel a II. rendű alperes pénzforgalmi szolgáltató - s nem munkabért fizető munkáltató - nem alkalmazhatta a Vht. IV. Fejezetébe foglalt rendelkezéseket, így a Vht. 69. § (2) bekezdése foglalt, a családi pótlék mentességére vonatkozó rendelkezést sem. A IV. Fejezet rendelkezései akkor kerülnek alkalmazásra, ha a végrehajtó letiltást bocsát ki az adós munkabérére (vagy egyéb, a Vht. 7. § (1) bekezdésében említetteknek megfelelő járandóságára), s a letiltást az adós munkáltatója foganatosítja. A II. rendű alperes pénzintézetnek a Vht. 79/A. § (2)-(3) bekezdésének megfelelő számítás elvégzését követően (amelynek eleget tett) az átutalást teljesítenie kellett, a számlán kezelt összeg rendeltetését kizárólag a Vht. 79/D. § esetben (ügyleti biztosíték céljára elkülönítetten kezelt pénzösszeg) vizsgálhatta, azonban nem térhetett át a letiltást foganatosító munkáltató Vht. IV. fejezetébe foglalt kötelezettségeire. (Megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy abban az általánossá vált esetben, ha a munkabért kezelik folyószámlán, a Vht. 79/A. § (2)-(3) bekezdéseibe foglalt korlátozásokkal számított, azaz a folyószámlán "mentesen maradó" összeg közel azonos a munkabérből letiltás során mentesen maradó munkabér-hányaddal.)

Mivel mindenben helyes és kiegészítést sem igényel a perben eljárt bíróságoknak a jogalap nélküli gazdagodással kapcsolatos - előbbiekben ismertetett - álláspontja, a jogerős ítélet nem jogszabálysértő, ezért azt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. I. 20.368/2010.)