Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.6.158 A bíróság felróhatóan téves döntése és a felperes perben érvényesített kára közötti okozati összefüggés hiányában a bíróság kárfelelősségének a megállapítására nem kerülhet sor [1959. évi IV. tv. 349. §].

[1] A felperes kérelmére - 30 200 000 forint követelésének behajtása iránt - indult végrehajtási eljárásban a végrehajtó lefoglalta az adósnak a T. P. Kft.-ben (a továbbiakban: Kft.) lévő 1 500 000 forint névértékű üzletrészét. A lefoglalt üzletrészt a 2004. október 26-i árverésen a felperes - más személy mellett - 30% arányban 25 000 000 forintért megvásárolta.

[2] Az árverés szabálytalansága miatt az adós végrehajtási kifogást nyújtott be, amelynek a városi bíróság végzésével helyt adott és az árverést megsemmisítette. A Kft. mint egyéb érdekelt fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság a 2005. március 2-án kelt végzésével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, mellőzte az árverés megsemmisítésére vonatkozó rendelkezést és az üzletrész tulajdonosában bekövetkezett változás bejegyeztetése céljából kötelezte a végrehajtót az árverési jegyzőkönyv Kft. részére való megküldésére. A végrehajtó a jegyzőkönyvet 2005. március 30-án küldte meg a Kft.-nek, amely a 2005. április 29-én kelt beadványában bejelentette, hogy az elővásárlási jogával élni kíván. A bejelentésre a végrehajtó nem reagált.

[3] A megyei bíróság mint cégbíróság a 2005. február 30-án kelt végzésével - törvényességi felügyeleti eljárás megindításának jogkövetkezménye terhével - felhívta a Kft.-t, hogy az árverési vevők társasági taggá válása miatt a szükséges változásbejegyzési kérelmet nyújtsa be. A Kft. a felhívásnak nem tett eleget, a 2005. június 22-én kelt beadványában bejelentette, hogy élni kíván az elővásárlási jogával, ezért a változásbejegyzési kérelem benyújtására haladékot kért.

[4] A felperes a 2005. április 28-i keltű beadványában kérte a cégbíróság intézkedését az árverésen megszerzett üzletrész-tulajdonjoga cégjegyzékbe való bejegyzése érdekében. A megyei bíróság mint cégbíróság a 2005. július 25-én kelt végzésével felhívta a Kft.-t, hogy a törvényes működését 30 nap alatt állítsa helyre. A végzés indokolása szerint a Kft. az árverési kifogás jogerős elbírálásáról 2005. március 24-én tudomást szerzett, így ettől az időponttól számított 30 nap alatt kellett volna előterjesztenie a változásbejegyzés iránti kérelmét.

[5] A Kft. végzés ellen benyújtott fellebbezése folytán eljárt alperes mint másodfokú bíróság a 2006. február 20-án hozott végzésével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta és mellőzte a cég felhívását a törvényes működés helyreállítására. A végzés indokolása szerint a Kft.-t, illetve ügyvezetőjét változásbejelentési kötelezettség a - perbeli időszakban hatályos - cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. tv. (a továbbiakban: Ctv.) 29. § (1) bekezdése alapján nem terhelte. Ennek megállapítása során vizsgálni kellett, hogy a végrehajtási eljárásban az üzletrész árverésénél milyen jogi tényt kell érteni az üzletrész végrehajtási árverésére is irányadó, a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. tv. (a továbbiakban: régi Gt.) 134. § (3) bekezdésében meghatározott "átruházási szándék bejelentésén".

[6] Az alperes a vonatkozó jogszabályi rendelkezések alapján azt állapította meg, hogy az árverési jegyzőkönyv megküldésének tényét kell az átruházási szándék bejelentésének tekinteni és ettől az időponttól nyílik meg az elővásárlási jog jogosultjának a közölt vételárra fennálló nyilatkozattételi jogosultsága. Miután a végrehajtási kifogás alapján hozott jogerős bírósági határozathoz anyagi jogerő nem kötődik, a cégtörvényességi eljárásban juthatott a bíróság más jogi következtetésre. A végzés további indokolása szerint annak megállapítása, hogy a Kft. az elővásárlási jogra vonatkozó nyilatkozata alapján megszerezte-e az adós tag üzletrészének tulajdonjogát, csak külön polgári perben lehetséges. Mindaddig azonban nem állapítható meg, hogy a Kft. nem tett eleget a változásbejelentési kötelezettségének. Amennyiben a Kft. a peres eljárást megindítja, a törvényességi eljárás felfüggesztésének lehet helye, míg ha a megfelelő határidő alatt ilyen per nem indul, ismételten vizsgálható, hogy eleget tett-e a Kft. a változásbejelentési kötelezettségének.

[7] A Kft. 2006. június 14-én keresetet terjesztett elő a megyei bíróság előtt az üzletrész tulajdonjogának megállapítása iránt. A megyei bíróság mint cégbíróság a végzésével a törvényességi felügyeleti eljárást a megyei bíróság előtt indított per jogerős befejezéséig felfüggesztette. A megyei bíróság a keresetlevelet a 2006. szeptember 4-én kelt és szeptember 24-én jogerős végzésével idézés kibocsátása nélkül elutasította. A Kft. a keresetlevelet 2006. október 9-én ismételten előterjesztette. A megyei bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A Kft. fellebbezése folytán eljárt alperes mint másodfokú bíróság a 2008. no­vember 27-én kelt végzésével a pert megszüntette és az első fokú ítéletet hatályon kívül helyezte, mert megállapította, hogy a perindítás a kereset előterjesztése a régi Gt. 136. § (2) bekezdésében megállapított jogvesztő határidő eltelte után történt, ezért az elsőfokú bíróságnak a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítania.

[8] A Kft. a 2007. június 11-én kelt adásvételi szerződéssel 49 keszthelyi üzlethelyiségét és raktárát eladta a P. Kft.-nek. A felperes 2007. november 22-én keresetet terjesztett elő P. Kft., a Kft. és további hét alperessel szemben annak megállapítása iránt, hogy a P. Kft. mint vevő és a Kft. mint eladó között a K. város, R. utca 20. szám alatti ingatlanra létrejött adásvételi szerződés semmis. A peres eljárás során a Kft. felszámolás alá került és jogutód nélkül megszűnt. Erre tekintettel, valamint a felperes keresettől való elállása folytán a bíróság végzésével a pert megszüntette.

[9] A felperes keresetében a Ptk. 349. § (1) és (2) bekezdései, valamint tartalmilag a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján kérte az alperes kötelezését 200 550 000 forint kára és annak 2004. október 26-tól járó kamatai megfizetésére. Kereseti álláspontja szerint az alperes végzése jogszabálysértő volt, mert az alperesnek nem lett volna jogi lehetősége arra, hogy a megyei bíróságnak az eljárási kifogás tárgyában hozott jogerős végzésében kifejtett állásponttól eltérjen, a megyei bíróság mint cégbíróság törvényes működés helyreállítására felhívó végzését helyben kellett volna hagynia. A törvényességi felhívás mellőzése miatt a felperes üzletrésztulajdonának bejegyzése nem történt meg, nem gyakorolhatta az üzletrésze feletti rendelkezési jogát, így nem tudta befolyásolni a Kft. ingatlanvagyonának eladását, illetve a társaság felszámolását. Ennek következtében a K. város, R. u. 20. szám alatti ingatlan eladása után üzletrészének értéke csökkent.

[10] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint jogellenes, felróható magatartást nem tanúsított, végzése nem tekinthető jogellenesnek. A végrehajtási kifogást elbíráló jogerős végzéshez anyagi jogerő nem fűződik, így az abban elfoglalt állásponttól eltérő következtetésre juthatott. A felperes üzletrész-tulajdonjogának bejegyzése pedig akkor időszerű, ha külön perben tisztázódik a felperes tulajdonszerzésének érvényessége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!