Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32017R0040[1]

A Bizottság (EU) 2017/40 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. november 3.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcsök és zöldségek, a banán és a tej oktatási intézményekben való biztosításához nyújtott uniós támogatás tekintetében történő kiegészítéséről és a 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet módosításáról

A BIZOTTSÁG (EU) 2017/40 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. november 3.)

az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcsök és zöldségek, a banán és a tej oktatási intézményekben való biztosításához nyújtott uniós támogatás tekintetében történő kiegészítéséről és a 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 24. cikkére, valamint 223. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 64. cikke (6) bekezdésének a) pontjára, valamint 106. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1) Az 1308/2013/EU rendelet II. része I. címe II. fejezetének 1. szakasza két támogatási programról rendelkezik, amelyek célja a mezőgazdasági termékek oktatási intézményekben tanuló gyermekek részére történő elosztásának javítása. Az első program a gyermekek gyümölcs-, zöldség-, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-, valamint banántermékekkel való ellátását érinti (iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program), a második pedig a gyermekek tejjel és tejtermékekkel való ellátását (iskolatej-program). E két programot az (EU) 2016/791 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) által bevezetett egységes program váltja fel, amely a 2017/2018-as tanévtől kezdődően lép hatályba. A szóban forgó egységes program új, közös keretet biztosít ("iskolaprogram") az oktatási intézményekben tanuló gyermekek gyümölcsökkel, zöldségekkel, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-termékekkel, valamint a banánágazat friss termékeivel ("iskolagyümölcs- és zöldség") való ellátásához, továbbá tejjel és tejtermékekkel ("iskolatej") való ellátásához nyújtott uniós támogatás tekintetében. Az (EU) 2016/791 rendelettel módosított 1308/2013/EU rendelet emellett felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat és végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el. Annak érdekében, hogy az iskolaprogram az új keretnek megfelelően zökkenőmentesen működjön, bizonyos szabályokat ilyen jogi aktusok útján kell meghatározni. A szóban forgó jogi aktusoknak fel kell váltaniuk az 1047/2014/EU (4) és az (EU) 2016/247 (5) felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet, az (EU) 2016/248 bizottsági végrehajtási rendeletet (6) és a 657/2008/EK bizottsági rendeletet (7). Az említett jogi aktusokat ezért hatályon kívül kell helyezni, de továbbra is alkalmazni kell a jelenlegi iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program, valamint iskolatej-program lejártáig.

(2) Az 1308/2013/EU rendelet 23. cikke (8) bekezdésének megfelelően a tagállamoknak az iskolaprogramban való részvételük feltételeként az iskolaprogramban való részvételüket megelőzően nemzeti vagy regionális szintű stratégiát kell kidolgozniuk a program végrehajtására. Hatévente új stratégiát kell kidolgozni. Amennyiben a tagállamok úgy döntenek, hogy regionális szinten hajtják végre az iskolaprogramot, minden egyes régió tekintetében ki kell dolgozniuk a stratégiát és a vonatkozó rendelkezésekkel és eljárásokkal összhangban meg kell határozniuk a koordinációs keretet. Az említett tagállamoknak a Bizottsággal való információcsere céljából létre kell hozniuk egy központi kapcsolattartó pontot annak érdekében, hogy megkönnyítsék a Bizottság számára a stratégiák értékelését, valamint a végrehajtás nyomon követését és értékelését az érintett tagállamban. Indokolt továbbá rendelkezéseket hozni azon határidők meghatározására, ameddig a stratégiát és annak bármely későbbi módosítását el kell juttatni a Bizottságnak.

(3) Egyedi feltételeket kell megállapítani a kísérő oktatási intézkedések kidolgozására és alkalmazására, különös tekintettel annak szükségességére, hogy a termékek elosztása támogatás tárgyát képezze. A szóban forgó intézkedések hatékonyságának és az iskolaprogram átfogó eredményességének fokozása érdekében lehetővé kell tenni a tanárok és a szülők bevonását az intézkedésekbe.

(4) A jogbiztonság érdekében meg kell határozni az iskolaprogram végrehajtása során felmerülő azon költségeket, amelyek fedezésére uniós támogatás nyújtható.

(5) A hatékony igazgatás, költségvetési gazdálkodás és ellenőrzés érdekében meg kell határozni a támogatásnyújtásra, valamint a támogatást kérelmezők kiválasztására és jóváhagyására vonatkozó feltételeket.

(6) Egyedi feltételeket kell megállapítani a jóváhagyás felfüggesztésére és visszavonására, valamint azon közigazgatási szankciók tekintetében, amelyeket az iskolaprogram vonatkozásában meghatározott kötelezettségeket nem teljesítő kérelmezőkre kell kiszabni.

(7) Az iskolaprogram hatékonyságának értékelése, továbbá a szakértői értékelés és a bevált gyakorlatok cseréjének biztosítása céljából a tagállamoknak nyomon kell követniük és értékelniük kell az iskolaprogram végrehajtását, eredményeiket pedig meg kell küldeniük a Bizottság részére. E célból meg kell határozni a nyomonkövetési jelentésekben megadandó információk jellegét és típusát. Amennyiben a tagállamok nem felelnek meg a nyomonkövetési és értékelési követelményeknek, az veszélyeztetheti az iskolaprogram hatékonyságának értékelését és az uniós támogatással kapcsolatos megfelelő gazdálkodás biztosítását. Ezért rendelkezéseket kell hozni a támogatás Bizottság által alkalmazandó, visszatartó erejű csökkentésére vonatkozóan, amennyiben valamely tagállam késedelmesen nyújtja be az értékelési jelentést.

(8) Az iskolaprogram hatékony nyomon követése és értékelése érdekében meg kell határozni azon információk jellegét és típusát, amelyeket a tagállamok megküldenek a Bizottság részére.

(9) Annak biztosítása érdekében, hogy az iskolaprogram keretében kiosztott termékek megfeleljenek az egészséges táplálkozási szokások előmozdítására és a gyermekeknek a szóban forgó termékek természetes ízéhez való hozzászoktatására irányuló célkitűzéseknek, helyénvaló úgy rendelkezni, hogy az 1308/2013/EU rendelet 23. cikkének (4) bekezdésében említett termékek tekintetében - amelyek elkészítéséhez vagy előállításához cukor hozzáadása technikai értelemben nem szükséges - a hozzáadott cukor maximális szintjét nullában kell megállapítani.

(10) Annak biztosítása érdekében, hogy az iskolaprogram keretében kiosztott termékek megfeleljenek az egészséges táplálkozási szokások előmozdítására irányuló célkitűzésnek, az 1308/2013/EU rendelet V. mellékletében felsorolt termékek tekintetében helyénvaló meghatározni a tagállamok által engedélyezhető hozzáadott cukor és/vagy méz maximális szintjét. A tagállamok alacsonyabb határértékeket is megállapíthatnak.

(11) Egyedi feltételeket kell megállapítani annak biztosítása érdekében, hogy az uniós iskolaprogram hozzáadott értéket képviseljen és ezt látható módon tegye azokban az esetekben, amikor az iskolaprogram keretében uniós támogatásban részesülő termékek az iskolai gyermekétkeztetésben adott ételekkel együtt kerülnek kiosztásra az oktatási intézményekben.

(12) Az 1308/2013/EU rendelet 23a. cikke (8) bekezdésének megfelelően a tagállamoknak láthatóvá kell tenniük az iskolaprogramban való részvételüket és azt, hogy a programot az Unió támogatja. E célból minden tagállamban biztosítani kell egy erre szolgáló plakát használatát, amely a programban részt vevő oktatási intézményekben kerülne kihelyezésre. A plakát elkészítése során meg kell felelni bizonyos minimumkövetelményeknek.

(13) A 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (8) V. fejezete megállapítja az uniós támogatási összegekre és kifizetésekre alkalmazandó árfolyam meghatározó ügyleti tényére vonatkozó szabályokat. Ezért az iskolaprogram végrehajtásával kapcsolatos támogatásra vonatkozó szabályokat is meg kell állapítani. Ezért a 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendeletet ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

AZ ISKOLAPROGRAMRA VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK

1. cikk

Hatály és fogalommeghatározások

(1) Ez a rendelet az 1308/2013/EU rendeletet kiegészítő szabályokat állapít meg az oktatási intézményekben tanuló gyermekek gyümölcsökkel, zöldségekkel, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-termékekkel, a banánágazat friss termékeivel ("iskolagyümölcs- és zöldség"), valamint tejjel és tejtermékekkel ("iskolatej") való ellátásához és e termékek elosztásához, a kísérő oktatási intézkedésekhez, továbbá egyes járulékos költségekhez az ugyanazon rendelet 23. cikkében említett program (a továbbiakban: iskolaprogram) keretében nyújtott uniós támogatás tekintetében.

(2) E rendelet alkalmazásában a tanév tekintetében az (EU) 2017/39 bizottsági végrehajtási rendelet (9) 1. cikke (2) bekezdésében foglalt fogalommeghatározást kell alkalmazni.

2. cikk

Tagállami stratégiák

(1) Az 1308/2013/EU rendelet 23. cikkének (8) bekezdésében említett stratégia kidolgozása során a tagállamok kiválaszthatják azt a közigazgatási szintet, amelyen végre kívánják hajtani az iskolaprogramot. Amennyiben valamely tagállam úgy dönt, hogy regionális szinten hajtja végre az iskolaprogramot, minden egyes régió tekintetében kidolgozza a vonatkozó stratégiát és az azt kísérő, tagállami szintű koordinációs keretet. Az érintett tagállam a Bizottsággal való információcsere céljából létrehoz egy központi kapcsolattartó pontot.

(2) Ha egy tagállam az iskolaprogram keretében elérhető termékeit nem ingyenesen bocsátja rendelkezésre, stratégiájában ismertetnie kell azokat az intézkedéseket, amelyeket annak biztosítása érdekében hozott, hogy a termékek ára tükrözze az iskolaprogramhoz nyújtott uniós támogatást.

(3) Az iskolaprogramban részt venni kívánó tagállamoknak a stratégia által érintett első tanévet megelőző április 30-ig el kell juttatniuk a Bizottság részére a stratégiájukat. A 2017/2018-as tanévtől kezdődő hatéves időszakra vonatkozó stratégiájukat azonban 2017. augusztus 1-jéig kell ismertetniük a Bizottsággal.

(4) A tagállamok módosíthatják stratégiájukat. A tagállamok a módosítástól számított két hónapon belül ismertetik a Bizottsággal módosított stratégiájukat.

3. cikk

Kísérő oktatási intézkedések

(1) Az 1308/2013/EU rendelet 23. cikkének (10) bekezdésében említett kísérő oktatási intézkedéseknek közvetlenül kapcsolódniuk kell az iskolaprogram célkitűzéseihez.

(2) A kísérő oktatási intézkedések az iskolagyümölcs és -zöldség, valamint az iskolatej elosztásának támogatására kell irányulniuk, abban az esetben pedig, ha az 1308/2013/EU rendelet 23. cikkének (3), (4) és (5) bekezdésében említettektől eltérő mezőgazdasági termékekre is kiterjednek, az intézkedések keretében lehetőséget kell biztosítani az érintett termékek kóstolására.

(3) A kísérő oktatási intézkedésekbe a szülők és a tanárok is bevonhatók.

4. cikk

Elszámolható költségek

(1) Uniós támogatás a következő költségek fedezéséhez nyújtható:

a) az iskolaprogram keretében biztosított és az 1308/2013/EU rendelet 22. cikkében említett oktatási intézményekben tanuló gyermekek részére kiosztott termékek költségei, amelyek magukban foglalhatják a termékek biztosításához és elosztásához használt eszközök beszerzési, bérlési, kölcsönzési és lízingdíját, amennyiben arról a tagállam stratégiája rendelkezik;

b) a kísérő oktatási intézkedések költségei, ideértve a következőket:

i. kóstoltatások szervezéséhez, iskolai kiskertek kialakításához és fenntartásához, gazdaságlátogatásokhoz és hasonló, a gyermekek mezőgazdasággal való kapcsolatát újrateremtő tevékenységekhez kapcsolódó költségek;

ii. a gyermekek mezőgazdasággal, egészséges táplálkozási szokásokkal, helyi élelmiszer-láncokkal, biogazdálkodással, fenntartható termeléssel és az élelmiszerpazarlás elleni küzdelemmel kapcsolatos ismereteinek bővítésére irányuló intézkedések költségei;

c) az iskolaprogram népszerűsítésének költségei, melyek közvetlen célja a nyilvánosság szélesebb körének tájékoztatása az iskolaprogramról, ideértve a következőket:

i. az e rendelet 12. cikkében említett plakáthoz kapcsolódó költségek;

ii. a műsorsugárzás, elektronikus közlemények, újságok és hasonló kommunikációs eszközök révén folytatott tájékoztató kampányok költségei;

iii. az iskolaprogramnak a szélesebb nyilvánossággal való megismertetésére hivatott tájékoztató találkozók, konferenciák, szemináriumok, műhelyek és hasonló események szervezési költségei;

iv. tájékoztató és promóciós anyagok - például levelek, szórólapok, brosúrák, apró ajándéktárgyak és hasonló anyagok - előállításának költségei;

d) az iskolaprogram végrehajtásával kapcsolatos tapasztalatok és legjobb gyakorlatok cseréjére irányuló hálózatépítési intézkedések költségei;

e) az iskolaprogram eredményességének nyomon követésére és értékelésére vonatkozó tagállami kötelezettséghez kapcsolódó költségek;

f) az iskolaprogram keretében biztosított termékek szállításával és elosztásával kapcsolatos költségek, amennyiben azokat ezen albekezdés a) pontja nem fedezi.

(2) Az (1) bekezdésben említett költségek nem részesülhetnek finanszírozásban más uniós támogatási program, intézkedés vagy művelet keretében.

(3) A hozzáadottérték-adóra (héa) nem nyújtható uniós támogatás.

(4) A személyzeti költségekhez kapcsolódó kiadások fedezésére nem nyújtható uniós támogatás, amennyiben a személyzeti költségeket a tagállam állami forrásokból finanszírozza.

5. cikk

A támogatás nyújtásának és a kérelmezők kiválasztásának általános feltételei

(1) Az iskolaprogram keretében a tagállamoknak nyújtott támogatást az illetékes tagállami hatóság által a 6. cikknek megfelelően jóváhagyott kérelmezők között kell szétosztani; feltétel továbbá, hogy a kérelmek a következők közül egy vagy több intézkedésre/tevékenységre irányuljanak:

a) az oktatási intézményekben tanuló gyermekeknek a termékekkel való ellátása vagy a termékek elosztása az iskolaprogram keretében;

b) kísérő oktatási intézkedések;

c) nyomonkövetési vagy értékelési intézkedések;

d) népszerűsítés.

(2) A tagállamok az alábbi szervezetek közül választhatják ki a sikeres kérelmezőket:

a) oktatási intézmények;

b) oktatási hatóságok;

c) a termékek beszállítói vagy forgalmazói;

d) kifejezetten az (1) bekezdésben említett tevékenységek valamelyike irányításának vagy végzésének céljából létesített, egy vagy több oktatási intézmény vagy oktatási hatóság nevében eljáró szervezetek;

e) bármely más, az (1) bekezdésben említett tevékenységek valamelyikének irányításában vagy végzésében szerepet vállaló állami vagy magánszervezet.

6. cikk

A támogatást kérelmezők jóváhagyásának feltételei

(1) A támogatás kérelmezőit azon tagállam illetékes hatóságának kell jóváhagynia, amelyben az az oktatási intézmény található, amelynek részére a termékeket szállítják és/vagy elosztják. A jóváhagyás feltétele, hogy a kérelmező írásban vállalja a következő kötelezettségek teljesítését:

a) az iskolaprogram keretében az Unió által finanszírozott termékeket azon oktatási intézmények tanulói számára kínálja fel fogyasztásra, amely intézmények kapcsán a támogatást igényeli;

b) a kísérő oktatási intézkedésekre, a program nyomon követésére, értékelésére és népszerűsítésére megítélt támogatást a program céljainak megfelelően használja fel;

c) visszafizeti az érintett mennyiségekre jogosulatlanul kapott támogatást, amennyiben megállapítást nyer, hogy a termékeket nem osztották ki a gyermekeknek, vagy ha azok uniós finanszírozásból nem támogathatók;

d) visszafizeti a kísérő oktatási intézkedésekre, valamint a nyomonkövetési, értékelési és népszerűsítési intézkedésekre kapott jogosulatlan támogatást, amennyiben megállapítást nyer, hogy az adott intézkedések vagy tevékenységek nem kerültek megfelelő módon végrehajtásra;

e) az igazoló dokumentumokat kérésre az illetékes hatóság rendelkezésére bocsátja;

f) aláveti magát bármely, az illetékes hatóság által szükségesnek tartott ellenőrzésnek, különös tekintettel a nyilvántartások részletes vizsgálatára és a fizikai ellenőrzésre.

Amennyiben a támogatás iránti kérelmek a közbeszerzési eljárások hatálya alá tartozó tevékenységekre vonatkoznak, a tagállamok azokat jóváhagyottnak tekinthetik, amennyiben az első albekezdésben meghatározott kötelezettségvállalások szerepelnek a közbeszerzési eljárásokban való részvétel feltételei között.

(2) A termékek biztosítására és/vagy elosztására korlátozódó támogatási kérelmek esetében az (1) bekezdés b) és d) pontját nem kell alkalmazni. A kérelmezők emellett írásban kötelezettséget vállalnak arra, hogy nyilvántartást vezetnek azon oktatási intézmények vagy oktatási hatóságok nevéről és címéről, amelyeknek eljuttatják termékeiket, valamint az általuk értékesített vagy biztosított konkrét termékek mennyiségéről.

(3) A kísérő oktatási intézkedésekre korlátozódó támogatási kérelmek esetében az (1) bekezdés a) és c) pontját nem kell alkalmazni. Az illetékes hatóság megkövetelhet további írásos kötelezettségvállalást a kérelmezőktől, különös tekintettel a következőkre:

a) az iskolákban végrehajtott kísérő oktatási intézkedések, amennyiben az iskolák nem tartoznak a támogatás kérelmezői közé;

b) a termékek elosztását is magukban foglaló kísérő oktatási intézkedések.

(4) A nyomon követésre, értékelésre és népszerűsítésre korlátozódó támogatási kérelmek esetében az (1) bekezdés a) és c) pontját nem kell alkalmazni.

(5) Az (EU) 2016/247 felhatalmazáson alapuló rendelet szerinti iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program és/vagy a 657/2008/EK rendelet szerinti iskolatej-program keretében megadott jóváhagyásokat változatlan kritériumok és feltételek esetében a tagállamok érvényesnek tekinthetik.

7. cikk

A jóváhagyás felfüggesztése és visszavonása

(1) Amennyiben egy jóváhagyott kérelmező elmulasztja az iskolaprogramban meghatározott kötelezettségeinek teljesítését, az illetékes hatóság a szabálytalanság súlyosságától függően és az arányosság elvének megfelelően egytől tizenkét hónapig terjedő időszakra felfüggeszti vagy visszavonja a kérelmező jóváhagyását.

(2) A felfüggesztésre és visszavonásra nem kerül sor az 1306/2013/EU rendelet 64. cikke (2) bekezdésének a)-d) pontjában említett esetekben, illetve amennyiben a mulasztás kisebb súlyú.

(3) A kérelmező kérésére, illetve amennyiben a visszavonás indokát orvosolták, az illetékes hatóság legkorábban a visszavonást előidéző okok megszüntetésétől számított tizenkét hónap elteltével újra kiadhatja a jóváhagyást.

8. cikk

Közigazgatási szankciók

Abban az esetben, ha a kérelmező nem tartja be az iskolaprogram keretében megállapított kötelezettségeket - kivéve az 1306/2013/EU rendelet 64. cikke (2) bekezdésének a)-d) pontjában foglaltakat -, a jogosulatlanul kifizetett összegek visszafizetése mellett köteles közigazgatási szankciót fizetni, melynek összege megegyezik az eredetileg igényelt összeg és azon összeg közötti különbséggel, amelyre a kérelmező jogosult.

9. cikk

Nyomon követés és értékelés

(1) A tagállam rendelkezik az iskolaprogram végrehajtásának éves nyomon követését biztosító, megfelelő struktúrákról és módozatokról.

(2) A tagállam értékeli az iskolaprogram végrehajtását és a célkitűzésekhez viszonyítva felméri annak hatékonyságát.

(3) A tagállamok által készített éves nyomonkövetési jelentéseknek ismertetniük kell az 1308/2013/EU rendelet 23. cikkének (3), (4) és (5) bekezdésében említett egyes termékcsoportok biztosítására és elosztására, valamint a kísérő oktatási intézkedésekre felhasznált összegeket, az iskolaprogramban részt vevő oktatási intézmények és gyermekek számát, az adagok átlagos méretét és átlagos árát, a termékek kiszállításának gyakoriságát, a kiszállított termékek mennyiségét termékcsoport szerinti bontásban, továbbá adott esetben az 1308/2013/EU rendelet 23. cikkének (3), (4) és (5) bekezdésében felsoroltaktól eltérő, az említett rendelet 23. cikkének (7) bekezdésében foglalt kísérő oktatási intézkedések részét képző termékek mennyiségét, a végrehajtott kommunikációs és kísérő intézkedések típusát, valamint az iskolaprogram kidolgozásába és végrehajtásába bevont hatóságokat és érdekelteket.

(4) Az elvégzett helyszíni ellenőrzésekről a tagállamok által készített éves ellenőrzési jelentéseknek és az azokhoz kapcsolódó megállapításoknak ismertetniük kell az igényelt, a kifizetett és a helyszíni ellenőrzés tárgyát képző támogatási összeget, a támogatás adminisztratív ellenőrzéseket követő csökkentésének mértékét, a kérelmek késedelmes benyújtása miatti csökkentés mértékét, a helyszíni ellenőrzéseket követően visszafizettetett támogatás összegét és a kiszabott közigazgatási szankciókat.

(5) Amennyiben a tagállam az (EU) 2017/39 végrehajtási rendelet 8. cikke (2) bekezdésében előírt határidőig nem nyújtja be a Bizottságnak az e cikk (2) bekezdésében előírt értékelés eredményeit tartalmazó értékelési jelentését, a soron következő végleges előirányzat összegét a következők szerint kell csökkenteni:

a) a határidő 1-30 napos túllépése esetén 5 %-kal;

b) a határidő 31-60 napos túllépése esetén 10 %-kal.

Amennyiben a tagállam több mint 60 nappal lépi túl a határidőt, a végleges előirányzat összegét minden további nap után a fennmaradó egyenleg 1 %-ával kell csökkenteni.

10. cikk

A hozzáadott összetevők maximális szintje

(1) Az 1308/2013/EU rendelet 23. cikkének (4) bekezdésében említett termékek tekintetében a tagállamok által a 23. cikk (6) bekezdésének második albekezdése értelmében engedélyezhető hozzáadott cukor maximális szintje nulla.

(2) Az 1308/2013/EU rendelet V. mellékletében felsorolt termékek tekintetében a tagállamok által a szóban forgó rendelet 23. cikk (6) bekezdésének második albekezdése értelmében engedélyezhető hozzáadott cukor és/vagy méz maximális szintje 7 %. E bekezdés alkalmazásában "cukor" alatt az 1701 és 1702 KN-kód alatti tételek értendők. A gyümölcshöz adott cukor beleszámítandó a hozzáadott cukor 7 %-os maximális szintjébe.

(3) A sajt legfeljebb 10 %-ban tartalmazhat nem tejből származó összetevőket.

11. cikk

A termékek iskolai gyermekétkeztetésben adott ételekkel együtt történő elosztása

Azokban a kellően indokolt esetekben, amikor a tagállamok ezt a stratégiájuk célkitűzéseinek elérése szempontjából hatékonyabbnak tartják, lehetővé tehetik az iskolák számára, hogy az iskolaprogram keretében uniós támogatásban részesülő termékeket az iskolai gyermekétkeztetésben adott ételekkel együtt osszák el.

Ebben az esetben a tagállamok biztosítják, hogy a szóban forgó termékek:

a) nem kerülnek felhasználásra az iskolai gyermekétkeztetésben adott ételek elkészítése során;

b) nem olyan termékek helyett kerülnek felhasználásra, amelyek más köz- és/vagy magánszervezet pénzügyi hozzájárulása révén képzik az iskolai gyermekétkeztetésben adott ételek részét;

c) tekintetében megfelelő kommunikációs és népszerűsítési intézkedések révén mindenkor egyértelmű, hogy azok az iskolaprogram részét képzik.

A b) pont nem alkalmazandó abban az esetben, ha az oktatási intézmények ingyenesen bocsátják rendelkezésre az iskolai gyermekétkeztetésben adott ételeket.

12. cikk

Népszerűsítés

Az 1308/2013/EU rendelet 23a. cikke (8) bekezdésének alkalmazásában a tagállamok az e rendelet mellékletében előírt minimumkövetelményeknek megfelelő plakátot használhatnak, amelyet jól látható módon kell kihelyezni a programban részt vevő oktatási intézmény főbejáratánál.

II. FEJEZET

MÓDOSÍTÁSOK, HATÁLYON KÍVÜL HELYEZÉS ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

13. cikk

A 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet módosítása

A 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet szövege a következő cikkel egészül ki:

"32a. cikk

Az iskolaprogram végrehajtásával kapcsolatos támogatások összege és kifizetése

Az 1308/2013/EU rendelet II. része I. címe II. fejezetének 1. szakaszában említett iskolaprogram végrehajtására nyújtott támogatás tekintetében az árfolyamot meghatározó ügyleti tény az érintett tanévet megelőző január 1-je."

14. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 657/2008/EK rendelet, az 1047/2014/EU és az (EU) 2016/247 felhatalmazáson alapuló rendelet, valamint az (EU) 2016/248 végrehajtási rendelet hatályát veszti. Azonban a szóban forgó rendeleteket továbbra is alkalmazni kell a 2017/2018-as tanévet megelőző tanévek iskolatej-programja, valamint iskolagyümölcs- és iskolazöldség-programja tekintetében, amíg ezek a programok le nem zárulnak.

15. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet a 2017/2018-as és az azt követő tanévekben nyújtott támogatásokra kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. november 3-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER

(1) HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2) HL L 347., 2013.12.20., 549. o.

(3) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/791 rendelete (2016. május 11.) az 1308/2013/EU és az 1306/2013/EU rendeleteknek a gyümölcs-és zöldségfélék, a banán és a tej oktatási intézményekben való kínálatához kapcsolódó támogatási program tekintetében történő módosításáról (HL L 135., 2016.5.24., 1. o.).

(4) A Bizottság 2014. július 29-i 1047/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az iskolatejprogram céljából a tagállamok által kidolgozandó nemzeti vagy regionális stratégia tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 291., 2014.10.7., 4. o.).

(5) A Bizottság 2015. december 17-i (EU) 2016/247 felhatalmazáson alapuló rendelete az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcs-, zöldség-, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-, valamint banántermékek biztosításához és szétosztásához az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program keretében nyújtott uniós támogatás tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 46., 2016.2.23., 1. o.).

(6) A Bizottság 2015. december 17-i (EU) 2016/248 végrehajtási rendelete az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcs-, zöldség-, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-, valamint banántermékek biztosításához és szétosztásához az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program keretében nyújtott uniós támogatás tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az említett támogatás indikatív elosztásának megállapításáról (HL L 46., 2016.2.23., 8. o.).

(7) A Bizottság 2008. július 10-i 657/2008/EK rendelete az oktatási intézmények tanulóinak tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében az 1234/2007/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos részletes szabályok megállapításáról (HL L 183., 2008.7.11., 17. o.).

(8) A Bizottság 2014. március 11-i 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kifizető ügynökségek és más szervek, a pénzgazdálkodás, a számlaelszámolás, a biztosítékok és az euro használata tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 255., 2014.8.28., 18. o.).

(9) A Bizottság 2016. november 3-i (EU) 2017/39 végrehajtási rendelete az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcsök és zöldségek, a banán és a tej oktatási intézményekben való biztosításához nyújtott uniós támogatás tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályokról. (lásd e Hivatalos Lap 1. oldalát)

MELLÉKLET

A 12. cikkben említett plakátra vonatkozó minimumkövetelmények

A plakát mérete:A3 vagy annál nagyobb
Betűméret:1 cm vagy annál nagyobb
Cím:Az Európai Unió Iskolaprogramja
Tartalom:Legalább a következő szöveg:
[Az oktatási intézmény típusa (például Bölcsődénk/Óvodánk/Általános iskolánk/Középiskolánk)] részt vesz az Európai Unió pénzügyi támogatásával megvalósított európai uniós Iskolaprogramban.
A plakáton fel kell tüntetni az Európai Unió emblémáját.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32017R0040 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32017R0040&locale=hu

Tartalomjegyzék