Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

394/B/1993. AB határozat

a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek kártérítési felelősségéről szóló 16/1978. (III. 1.) MT rendelet 5. § (2) bekezdése és 6. §-a valamint a végrehajtása tárgyában kiadott 4/1978. (III. 5.) HM rendelet 5. § (5) és (6) bekezdése alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos megállapítására irányuló bírói indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek kártérítési felelősségéről szóló 16/1978. (III. 1.) MT rendelet 5. § (2) bekezdése és 6. §-a valamint a végrehajtása tárgyában kiadott 4/1978. (III. 5.) HM rendelet 5. § (5) és (6) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

A 16/1978. (III. 1.) MT rendelet 6. § (4) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt visszautasítja.

INDOKOLÁS

I.

1. A Legfelsőbb Bíróság az előtte bíróság kijelölése iránt Kk.I.25.453/1992. szám alatt folyamatban lévő ügy elbírálása során - a bírósági eljárás felfüggesztése mellett - az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezte, mert a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek kártérítési felelősségéről szóló 16/1978. (III. 1.) MT rendelet (továbbiakban: R.) 5. § (2) bekezdése és 6. §-a valamint az R. végrehajtása tárgyában kiadott 4/1978. (III. 5.) HM rendelet (továbbiakban: Vhr.) 5. § (5) és (6) bekezdése alkotmányellenességét észlelte.

A végzés indokolásának érvelése szerint az R. és a Vhr. meghatározott rendelkezései magasabb szintű jogszabályokkal ellentétesek, sértik ezért az Alkotmány 35. § (2) bekezdését és 37. § (3) bekezdését, mely szerint: a Kormány rendelete és "a Kormány tagjainak rendelete törvénnyel nem lehet ellentétes".

2. Az indítvánnyal érintett törvényi szintű jogszabályi rendelkezések a következők:

A Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (továbbiakban: Ptk.) 7. §-a értelmében a törvényben biztosított jogok érvényesítése - ha törvény másképpen nem rendelkezik - bírósági útra tartozik.

A Ptk. 346. § (4) bekezdése szerint az üzemi balesetért való felelősség szabályait külön jogszabályok állapítják meg. A Ptk. 685. § a) pontja értelmében a Ptk. alkalmazásában jogszabály a törvény és a Kormány rendelete.

A Polgári Perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (továbbiakban: Pp.) 23. § (1) bekezdés f) pontja szerint a megyei bíróság hatáskörébe tartoznak azok a közigazgatási perek, amelyekben a bíróság által felülvizsgálandó közigazgatási határozatot hozó első fokú közigazgatási szerv illetékessége az egész országra kiterjed.

A Pp. 339. § (2) bekezdés q) pontja értelmében a bíróság a közigazgatási határozatot megváltoztathatja, ha törvény azt megengedi.

A Pp. 324. § (2) bekezdése szerint a Pp. XX. fejezete alkalmazásában közigazgatási határozat

a) az államigazgatási szervnek vagy államigazgatási ügy intézésére feljogosított más szervnek hatósági államigazgatási ügyben [1957. évi IV. tv. 3. §] hozott határozata, ...

c) más szervnek az a határozata, amelynek felülvizsgálatára vonatkozóan külön törvény e fejezet alkalmazását rendeli.

3. Az R. és a Vhr. érintett rendelkezései a következők:

Az R. 2. §-a értelmében a fegyveres erő, fegyveres testület és a rendészeti szerv (továbbiakban: testület) az R. 1. §-ában meghatározott személynek, illetőleg hozzátartozójának az R. 1. §-ában meghatározott körben felmerült káráért, vétkességére tekintet nélkül, teljes mértékben felel.

Az R. 5. § (1) bekezdése kimondja, hogy a kártérítési ügyben az illetékes miniszter által kijelölt szerv határoz, a határozat ellen szolgálati úton egyfokú jogorvoslatnak van helye.

A Vhr. 4. §-a és az 5. § (1)-(3) bekezdése a bírósági eljárást megelőző eljárásra tartalmaz rendelkezéseket.

A Vhr. 5. § (4) bekezdése értelmében e rendelkezéseken kívül az eljárásra egyébként az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény módosításáról és egységes szövegéről rendelkező 1981. évi I. törvény III-IV. és VII. fejezetének szabályait kell megfelelően alkalmazni.

Az R. 5. § (2) bekezdés szerint a károsult a másodfokú kártérítési határozat ellen 30 napon belül keresettel fordulhat a bírósághoz (1981. évi I. törvény 72. §). A bíróság az ügyet érdemben bírálja el, és ennek során a kártérítési határozatot megváltoztathatja.

Az indítványozó szerint ez a bekezdés ellentétes a Pp. 339. § (2) bekezdés q) pontjával, közigazgatási határozatot ugyanis bíróság akkor változtathat meg, ha azt törvény - és nem a Kormány rendelete - engedi meg.

A Vhr. 5. § (5) bekezdése kimondja, hogy a károsult - a (6) bekezdésben foglaltak kivételével - a keresetet az elsőfokú hatósághoz vagy a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz nyújthatja be. Alperesként az illetékes minisztériumot kell megjelölni.

A Vhr. 5. § (6) bekezdése szerint a polgári védelmi kötelezettségét a munkahelyén teljesítő károsult a munkaügyi (szövetkezeti) döntőbizottság vagy a szövetkezet határozata ellen a döntőbizottság működési helye, illetőleg a szövetkezet székhelye szerint illetékes munkaügyi bírósághoz fordulhat keresettel.

Az oktatási intézményben folyó honvédelmi oktatásra kötelezett kártérítési perére az oktatási intézmény székhelye szerinti helyi bíróság az illetékes.

Ezek a bekezdések az indítvány érvelése szerint ellentétesek a Pp. 23. § (1) bekezdés f) pontjával, mert megyei bíróság hatáskörébe tartozó ügyre a helyi bíróságok közül jelölnek ki kizárólagos illetékességű bíróságot.

A Vhr. 5. § (6) bekezdése ezenkívül "értelmezhetetlen" is, ugyanis a munkaügyi döntőbizottságok megszűntek.

Az R. 6. §-a szerint a testület a kártérítési eljárásban kárként köteles megtéríteni különösen

a) a jövedelem (kereset-) veszteséget;

b) a dolgokban okozott károkat;

c) a költséget és a kiadást;

d) a hozzátartozók kárát, költségeit és kiadásait;

e) az okozott nem vagyoni hátrány csökkentésére vagy kiküszöbölésére alkalmas kárpótlást.

Ez a szakasz ellentétes a Ptk. 355. § (4) bekezdésével, mert nem teszi lehetővé az elmaradt vagyoni előny megtérítésének követelését.

A Vhr. 6. § (4) bekezdése szerint a testület köteles megtéríteni a károsult nem vagyoni kárát.

Ez a szabály ellentétes a Ptk. 354. §-ával, mert a nem vagyoni kár megtérítését a Ptk.-ban nem található feltételekhez köti.

A végzés szerint az R. koncepcionálisan sérti a Ptk. 7. §-át, mert a kártérítési igény tárgyában nem a bíróság, hanem a károkozó szerv határoz elsődlegesen.

Az R. és a Vhr. valamennyi rendelkezése alkotmányellenes azért is, mert olyan szabályokat állapítanak meg, amelyek a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (továbbiakban: Jat.) 2. § c) pontja értelmében törvényre tartoznak.

II.

Az indítvány alaptalan.

1. Az R. és a Vhr. rendelkezései nem államigazgatási ügyre vonatkoznak, hanem meghatározott kártérítési ügyek intézésének az általános szabályoktól részben eltérő anyagi és eljárásjogi szabályait írják elő.

Az R. és a Vhr. nem tartalmaz olyan rendelkezést sem, amely a másodfokú kártérítési határozat felülvizsgálatára vonatkozóan a Pp. XX. fejezet alkalmazását rendelné.

Az R. 5. § (2) bekezdése és a Vhr. 5. § (5) és (6) bekezdése ezért nincs összefüggésben - így ellentétben sem - a Pp. 23. § (1) bekezdés f) pontjával és a 339. § (2) bekezdés q) pontjával.

Alkotmányossági szempontból közömbös az is, hogy valamely bírói útra tartozó ügyben a per a helyi bíróság vagy a megyei bíróság hatáskörébe tartozik-e.

Nem alkotmányellenes az sem, hogy a Vhr. 5. § (6) bekezdése hatályos rendelkezésként olyan jogintézményre (a munkaügyi, szövetkezeti döntőbizottságokra) utal, amelyet a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) megszüntetett és így a jogintézmény működésére nem kerülhet sor.

Önmagában nem sérti a jogbiztonságot, ha jogszabály szövege olyan fogalmakat használ illetőleg jogintézményeket jelöl meg, amelyek meghaladottá váltak, feltéve, hogy az a jogérvényesítés során joghatást nem válthat ki, a jogalkalmazás szempontjából közömbös (981/B/1991. AB hat.).

2. Nem ellentétes a bírósághoz való fordulás alapvető jogával [Alkotmány 57. § (1) bekezdés] és a Ptk. 7. §-ával az R. olyan szabályozása sem, amely a bírói eljárást megelőző más eljárást tesz lehetővé vagy kötelezővé.

Ez nem akadálya annak, hogy kártérítési ügyében a károsult - végül is -bírósághoz forduljon és nem vonja el a bíróságnak azt a jogát sem, hogy a kártérítési ügyet érdemben bírálja el.

3. Az R. 6. §-a nem ellentétes a Ptk. 355. § (4) bekezdésével.

Az R 6. §-a ugyanis nem tüzetes (kimerítő), hanem példálódzó felsorolást (lásd: "különösen") tartalmaz.

Nem állapítható meg ezért, hogy ez a rendelkezés gátolná az elmaradt vagyoni előny megtérítésének követelését.

4. A hatályos jogot lehetőleg kímélni kell.

Az Alkotmánybíróság a Jat. hatálybalépéséig a megalkotásuk időpontjában jogforrástani szempontból nem alkotmányellenes, ám a későbbiek során alkotmányossági szempontból kifogásolhatóvá vált jogforrási szinten megalkotott jogszabályoknak kizárólag e formai alkotmánysértés címén történő megsemmisítésétől tartózkodik [58/1991. (XI. 8.) AB hat.].

Az Alkotmánybíróságnak ez a gyakorlata vonatkozik mind a felhatalmazás alapján kiadott, mind a felhatalmazó jogszabályokra.

A Jat. 1988. január 1-jén lépett hatályba [Jat. 61. § (1) bekezdés].

Mind az R. mind a Vhr. kibocsátása ezt megelőzően történt. Az Alkotmánybíróság ezért érdemben nem vizsgálta, hogy az R. és a Vhr. rendelkezései olyan szabályokat állapítanak-e meg, amelyek a Jat. 2. § c) pontja értelmében törvényre tartoznak.

A vizsgált körben az R. és a Vhr. kifogásolt rendelkezései nem ellentétesek magasabb szintű jogszabállyal; nem sértik az Alkotmány 35. § (2) bekezdését és 37. § (3) bekezdését.

Az Alkotmánybíróság ezért elutasította az R. 5. § (2) bekezdését és 6. §-át valamint a Vhr. 5. § (5) és (6) bekezdését támadó indítványokat.

5. Az Alkotmánybíróság 34/1992. (VI. 1.) AB határozata a Vhr. 6. § (4) bekezdésének a "...ha a károkozás a károsultnak a társadalmi életben való részvételét vagy egyébként életét tartósan vagy súlyosan megnehezíti." szövegrészében foglalt rendelkezését 1992. június 1-jei hatállyal megsemmisítette. Az indítvány ebben a részében már a benyújtásakor nem hatályos rendelkezés alkotmányellenességének utólagos megállapítását kérte.

Az Alkotmánybíróság az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 1. § b) pontja alapján csak hatályos jogszabályok alkotmányosságát vizsgálja.

Minthogy az indítványra okot adó ügyben, amely negatív hatásköri összeütközés miatt bíróság kijelölése iránt indult, a Vhr. 6. § (4) bekezdése korábban hatályban volt rendelkezésének alkalmazása szóba sem kerülhet, az Alkotmánybíróság a tárgytalan indítványt ebben a részében visszautasította.

Budapest, 1993. október 27.

Dr. Szabó András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék