Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32019D1345[1]

A Bizottság (EU) 2019/1345 végrehajtási határozata (2019. augusztus 2.) a 2006/771/EK határozatnak a kis hatótávolságú eszközök általi spektrumhasználattal kapcsolatos harmonizált műszaki feltételek naprakésszé tétele céljából történő módosításáról (az értesítés a C(2019) 5660. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG (EU) 2019/1345 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2019. augusztus 2.)

a 2006/771/EK határozatnak a kis hatótávolságú eszközök általi spektrumhasználattal kapcsolatos harmonizált műszaki feltételek naprakésszé tétele céljából történő módosításáról

(az értesítés a C(2019) 5660. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra (1) (a továbbiakban: rádióspektrum-határozat) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) A kis hatótávolságú eszközök általában határokon át könnyen szállítható és használható tömegpiaci és/vagy hordozható rádióberendezések. A spektrumhozzáférési feltételek közötti eltérések azzal a kockázattal járnak, hogy a szóban forgó eszközök káros zavarást okoznak más rádióalkalmazásoknak és szolgálatoknak, ami a szabad mozgásuk akadályozásához és előállítási költségeik növekedéséhez vezethet.

(2) A 2006/771/EK bizottsági határozat (2) a kis hatótávolságú eszközök széles skálája tekintetében harmonizálja a spektrumhasználatra vonatkozó műszaki feltételeket az olyan alkalmazásokban, mint például a riasztók, a helyi távközlés, a távvezérlés, az orvosi implantátumok, az orvosi adatok gyűjtése, az intelligens közlekedési rendszerek és a "dolgok internete", beleértve a rádiófrekvenciás azonosítást (RFID) is. Ennek eredményeként az említett harmonizált műszaki feltételeket tiszteletben tartó kis hatótávolságú eszközöknek elegendő a nemzeti jog szerinti általános engedélyezési feltételeket teljesíteniük.

(3) Az (EU) 2018/1538 bizottsági végrehajtási határozat (3) emellett a 874-874,4 és a 915-919,4 MHz-es frekvenciasávban harmonizálja a kis hatótávolságú eszközök általi spektrumhasználat műszaki feltételeit. Tekintettel arra, hogy ezekben a frekvenciasávokban a megosztási környezet eltérő, külön szabályozási rendszerre van szükség. Az említett határozat lehetővé teszi a műszakilag fejlett RFID-megoldások, valamint az adathálózatokon belül hálózatba kapcsolt kis hatótávolságú eszközökön alapuló "dolgok internete" alkalmazások bevezetését.

(4) A 2006/771/EK határozat és az (EU) 2018/1538 végrehajtási határozat alkotja a kis hatótávolságú eszközökre vonatkozó szabályozási keretet, amely a digitális egységes piacon belül számos alkalmazás tekintetében támogatja az innovációt.

(5) A kis hatótávolságú eszközöknek a gazdaságban betöltött egyre fontosabb szerepe, valamint a technológia és a társadalmi igények gyors változása miatt új alkalmazások jelennek meg a szóban forgó eszközök területén. Az ilyen alkalmazások szükségessé teszik a spektrumhasználat harmonizált műszaki feltételeinek rendszeres aktualizálását.

(6) A 676/2002/EK határozat 4. cikkének (2) bekezdése értelmében 2006 júliusában a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezlete (a továbbiakban: CEPT) számára adott, a 2006/771/EK határozat mellékletének a kis hatótávolságú eszközökkel kapcsolatos technológiai és piaci fejleményekre figyelemmel történő naprakésszé tételére irányuló állandó megbízás alapján az említett mellékletet hat alkalommal módosították. Az állandó megbízás alapján elvégzett munka egyúttal az (EU) 2018/1538 végrehajtási határozat alapjául is szolgált, amely további spektrumot biztosít a kis hatótávolságú eszközök számára a 874-874,4 és a 915-919,4 MHz-es frekvenciatartományban.

(7) 2017. október 20-án a Bizottság kiadta a hetedik aktualizálási ciklusra vonatkozó iránymutatását (RSCOM 17-24rev1). Válaszként a CEPT 2019. március 8-án benyújtotta a Bizottságnak a 70. sz. jelentését. A meglévő bejegyzések egyszerűsítése és javítása mellett a CEPT azt javasolja, hogy a 2006/771/EK határozat mellékletét új bejegyzésekkel egészítsék ki. Ezek az új bejegyzések új orvosi és biztonsági alkalmazásokat tesznek lehetővé, valamint harmonizálják a spektrumot az intelligens közlekedési rendszerek nem biztonsággal összefüggő alkalmazásai és a közlekedésrendészeti alkalmazások számára. Ezért e határozat technikai alapját a szóban forgó jelentésnek kell képeznie.

(8) Az e határozatban meghatározott feltételek mellett működő kis hatótávolságú eszközöknek meg kell felelniük a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (4) is.

(9) Ezért a 2006/771/EK határozatot módosítani kell.

(10) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Rádióspektrum-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/771/EK határozat a következőképpen módosul:

1. A 2. cikk 1. és 2. pontja helyébe a következő szöveg lép:

"1. »kis hatótávolságú eszköz«: olyan, kis teljesítményű és kis hatótávolságú jeladásra és/vagy jelvételre alkalmas rádiós eszköz, amely egy- vagy kétirányú kommunikációt biztosít;

2. »káros zavarástól mentes és nem védett jelleg«: rádiótávközlési szolgálat számára nem okozható káros zavarás, továbbá nem igényelhető ezen eszközök védelme a rádiótávközlési szolgálatok által keltett káros zavarással szemben;".

2. A melléklet helyébe e határozat mellékletének szövege lép.

2. cikk

A tagállamok legkésőbb 2020. május 5-ig jelentést tesznek a Bizottságnak e határozat végrehajtásáról.

3. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2019. augusztus 2-án.

a Bizottság részéről

Mariya GABRIEL

a Bizottság tagja

(1) HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

(2) A Bizottság 2006/771/EK határozata (2006. november 9.) a kis hatótávolságú eszközök által használt rádióspektrum harmonizációjáról (HL L 312., 2006.11.11., 66. o.).

(3) A Bizottság (EU) 2018/1538 végrehajtási határozata (2018. október 11.) a 874-876 MHz és a 915-921 MHz frekvenciasávon belül a kis hatótávolságú eszközök által használt rádióspektrum harmonizációjáról (HL L 257., 2018.10.15., 57. o.).

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/53/EU irányelve (2014. április 16.) a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2014.5.22., 62. o.).

MELLÉKLET

"MELLÉKLET

A kis hatótávolságú eszközök frekvenciasávjai a vonatkozó harmonizált műszaki feltételekkel és végrehajtási határidőkkel

Az 1. táblázat meghatározza a kis hatótávolságú eszközök azon, a 2. cikk 3. pontjában meghatározott kategóriáinak alkalmazási körét, amelyekre ez a határozat vonatkozik. A 2. táblázat a frekvenciasávok és a kis hatótávolságú eszközök kategóriáinak különböző kombinációit, a spektrumhozzáférés harmonizált műszaki feltételeit és a vonatkozó végrehajtási határidőket tartalmazza.

Az e határozat hatálya alá tartozó valamennyi sávra és kis hatótávolságú eszközre vonatkozó általános műszaki feltételek a következők:

- A tagállamok kötelesek a 2. táblázatban található szomszédos frekvenciasávok egyetlen frekvenciasávként történő használatát engedélyezni, ha minden szomszédos frekvenciasávra vonatkozó konkrét feltétel teljesül.

- A tagállamok kötelesek a 2. táblázatban meghatározott adóteljesítmény, térerősség és teljesítménysűrűség maximális értékén belül engedélyezni a spektrumhasználatot. E határozat 3. cikkének (3) bekezdése értelmében a tagállamok kevésbé szigorú feltételeket is szabhatnak, azaz a spektrum használatát magasabb adóteljesítmény, térerősség és teljesítménysűrűség mellett is engedélyezhetik, amennyiben ez nem csorbítja vagy veszélyezteti a kis hatótávolságú eszközök megfelelő egyidejű működését az e határozatban harmonizált sávokban.

- A tagállamoknak csak a 2. táblázatban meghatározott további paraméterek (csatornákra és/vagy csatorna-hozzáférésre és -foglalásra vonatkozó követelmények) kiszabására van lehetőségük, és nem vezethetnek be más paramétereket, illetve spektrumhozzáférési és zavarcsökkentési követelményeket. A 3. cikk (3) bekezdése értelmében a kevésbé szigorú feltételek azt jelentik, hogy a tagállamok az említett, egy adott rubrikában szereplő további paramétereket el is hagyhatják, illetve megengedhetnek magasabb értékeket is, amennyiben ez nem befolyásolja hátrányosan a harmonizált sávra vonatkozó megfelelő megosztási környezetet.

- A tagállamok csak a 2. táblázatban meghatározott, a használatra vonatkozó egyéb korlátozásokat szabhatják meg, és nem vezethetnek be más korlátozásokat. Mivel a 3. cikk (3) bekezdése értelmében kevésbé szigorú feltételek is alkalmazhatók, a tagállamok elhagyhatják valamely vagy az összes korlátozást, amennyiben ez nem befolyásolja hátrányosan a harmonizált sávra vonatkozó megfelelő megosztási környezetet.

- A 3. cikk (3) bekezdése szerinti kevésbé szigorú feltételek a 2014/53/EU irányelv sérelme nélkül alkalmazhatók.

E melléklet értelmezésében a kitöltési tényező meghatározása a következő:

»kitöltési tényező«: az Σ(Ton)/(Tobs) értékének százalékban kifejezett aránya, ahol a Ton egyetlen adóberendezés »on« ideje, a Tobs pedig a megfigyelési időtartam. A Ton-t egy megfigyelési frekvenciasávban (Fobs) kell mérni. E műszaki melléklet eltérő rendelkezése hiányában a Tobs folyamatos, egy órán át tartó időszak, az Fobs pedig az e műszaki mellékletben meghatározott alkalmazandó frekvenciasáv. A 3. cikk (3) bekezdésének értelmében a kevésbé szigorú feltételek azt jelentik, hogy a tagállamok a kitöltési tényező esetében magasabb értéket is engedélyezhetnek.

1. táblázat

A kis hatótávolságú eszközök 2. cikk 3. pontja szerinti kategóriái és azok alkalmazási köre

Kis hatótávolságú eszköz kategóriájaAlkalmazási kör
Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközökAz alkalmazástól és rendeltetéstől függetlenül minden olyan rádióberendezés, amely teljesíti az adott frekvenciasáv tekintetében meghatározott műszaki feltételeket. Jellemző felhasználási területek: távmérés, távvezérlés, riasztók, általános adatátvitel, továbbá egyéb alkalmazások.
Aktív beültethető orvostechnikai eszközökA teljes egészében vagy részben, sebészeti vagy orvosi úton az emberi testbe vagy egy állat testébe helyezésre szánt, aktív beültethető orvostechnikai eszközök rádióhullámokat használó részei, valamint adott esetben az ezekhez kapcsolódó különálló berendezések. Az aktív beültethető orvostechnikai eszközök meghatározását a 90/385/EGK tanácsi irányelv (1) tartalmazza.
Hallássegítő eszközök (ALD)Olyan rádiókommunikációs rendszerek, amelyek lehetővé teszik a hallássérült személyek számára hallóképességük javítását. Az ilyen rendszerek jellemzően egy vagy több rádióadót, illetve -vevőt tartalmaznak.
Nagy kitöltési tényezőjű/folyamatos átvitelt megvalósító eszközökAlacsony késleltetési idejű és nagy kitöltési tényezőjű átvitelt megvalósító rádióberendezések. Jellemző felhasználási területek: kombinált hang-/képátvitelre és audio-/video szinkronizációs jelekre használt, magánhasználatú, vezeték nélküli, folyamatos adatátvitelt biztosító (streaming) audio- és multimédiás rendszerek, mobiltelefonok, gépjárműbe szerelt vagy otthoni szórakoztatóelektronikai rendszerek, vezeték nélküli mikrofonok, hangfalak és fejhallgatók, hordozható rádióberendezések, hallássegítő eszközök, monitor-fülhallgatók, koncertek vagy más színpadi előadások céljára készült vezeték nélküli mikrofonok és kis teljesítményű analóg FM-adók.
Induktív eszközökA kis hatótávolságú kommunikációhoz az indukciós hurokrendszer mágneses terét felhasználó rádióberendezések. Jellemző berendezések, illetve felhasználási területek: gépjárművek indításgátlója, állatazonosítás, riasztórendszerek, kábelérzékelés, hulladékkezelés, személyazonosítás, vezeték nélküli beszédátviteli összeköttetések, beléptető rendszerek, megközelítésérzékelők, lopásgátlók (beleértve a rádiófrekvenciás indukciós lopásgátló rendszereket), kézi eszközökre történő adatátvitel, automatikus áruazonosítás, vezeték nélküli vezérlőrendszerek és automatikus útdíjbeszedés.
Kis kitöltési tényezőjű/nagy megbízhatóságú eszközökOlyan rádióberendezések, amelyek általában csekély frekvenciahasználattal és a kis kitöltési tényezőjű spektrumhozzáférésre vonatkozó szabályokra támaszkodva igen megbízható spektrumhozzáférést és átvitelt biztosítanak a megosztott frekvenciasávokban. Jellemző alkalmazások: riasztórendszerek, amelyek rádiókommunikáció útján adnak vészjelet a távoli helyszínről, valamint szociális riasztóeszközök, amelyek bajba jutott személyek számára biztosítanak megbízható kommunikációt.
Orvosi adatgyűjtést szolgáló eszközökA nem hangalapú adatoknak a nem beültethető orvostechnikai eszközökből, illetve az ilyen eszközökhöz – a betegek egészségügyi intézményekben vagy a beteg otthonában, megfelelő engedéllyel rendelkező egészségügyi szakemberek által előírt módon végzett megfigyelése, diagnosztizálása és kezelése céljából – történő továbbítása.
PMR446 eszközökOlyan (bázisállomás és jelismétlő nélküli) hordozható, kézi működtetésű berendezések, amelyek kizárólag beépített antennákat használnak a megosztás maximalizálása és az interferencia minimálisra csökkentése érdekében. A PMR 446 berendezés rövid hatótávolságú, berendezések közötti közvetlen összeköttetést megvalósító üzemmódban működik, és sem az infrastruktúra-hálózat részeként, sem jelismétlőként nem használható.
Rádiómeghatározó eszközökEgy adott tárgy helyzetének, sebességének és/vagy egyéb jellemzőjének meghatározására vagy az e paraméterekkel összefüggő információk megszerzésére használt rádióberendezések. A rádiómeghatározó berendezések általában méréseket végeznek az ilyen jellemzők meghatározása érdekében. A rádiómeghatározó eszközök alkalmazási köre nem terjed ki a pont–pont vagy pont–többpont rádióösszeköttetésre.
Rádiófrekvenciás azonosító (RFID) eszközökA címkén és címkeolvasón alapuló rádiótávközlő rendszerek, amelyek részei a következők: i. élőlényhez vagy tárgyhoz rögzített rádióberendezés (címke), valamint ii. a címkét aktiváló és abból adatokat kiolvasó adóvevő egység (címkeolvasó). Jellemző alkalmazások: árucikkek nyomon követése és azonosítása, például az elektronikus árufelügyelet (EAS) keretében, továbbá az – elem nélküli, elemes rásegítésű vagy elemmel működő – címkével ellátott árucikkekkel kapcsolatos adatok gyűjtése és továbbítása. A címkeolvasó ellenőrzi a címkétől kapott információt, majd továbbítja a központi számítógépnek.
Közlekedési és forgalmi telematikai eszközökA (releváns műszaki korlátozások függvényében közúti, vasúti, vízi vagy légi) közlekedésben, a forgalomirányításban, a navigációban, a mobilitáskezelésben és az intelligens közlekedési rendszerekben (ITS) használt rádióberendezések. Jellemző alkalmazási területek: különböző szállítási módok közötti kapcsolódási pontok, járművek közötti (pl. jármű-jármű) kommunikáció, illetve járművek és helyhez kötött létesítmények (pl. jármű-infrastruktúra) egymás közötti kommunikációja, valamint a felhasználókkal folytatott kétirányú kommunikáció.
Széles sávú adatátviteli eszközökA spektrumhoz való hozzáféréshez széles sávú modulációs technikát alkalmazó rádióberendezések. Jellemző felhasználási területek: vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, például rádiós helyi hálózatok (WAS/RLAN) vagy adathálózatokban használt széles sávú kis hatótávolságú eszközök.

2. táblázat

A kis hatótávolságú eszközök frekvenciasávjai a vonatkozó harmonizált műszaki feltételekkel és végrehajtási határidőkkel

SZÖVEG HIÁNYZIK

(1) A Tanács 90/385/EGK irányelve (1990. június 20.) az aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 189., 1990.7.20., 17. o.).

(2) A Bizottság 2006/804/EK határozata (2006. november 23.) a rádióspektrum deciméteres (UHF) frekvenciasávban működő rádiófrekvenciás azonosító (RFID) eszközök számára történő harmonizációjáról (HL L 329., 2006.11.25., 64. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32019D1345 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32019D1345&locale=hu

Tartalomjegyzék