Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2015.10.435 Versenytársak esetén a részben azonos szálloda név, domain név is lehet jellegbitorló jellegű [1996. évi LVII. tv. (Tpvt.) 6. §].

A felperes tulajdona a H.-n működő 4 csillagos, superior minőségű "Hotel Silver" elnevezésű szálloda, amely 1998. május 1-je óta működik, elsődlegesen gyógy-, welness és konferencia szállodaként.

Az alperes 2006-óta működtet szállodát B.-n "Silver Resort Hotel Wellness és Konferencia Szálloda" néven, de a "Hotel Silver Resort B.", illetve a "Hotel Silver Resort" megjelöléseket is használja. A szálloda 4 csillagos, superior minősítésű, többek között szabadidős wellness és konferencia szállodaként üzemel.

Az alperes 2005. augusztus 31-e óta jogosultja a www.silverresort.hu <http://www.silverresort.du/> domain névnek.

A felperes javára a "Hotel Silver", illetve a "Hotel Silver Resort" védjegy a szabadalmi hivatal árujegyzék osztályában bejegyzésre került. A felperes védjegybitorlás megállapítására irányuló keresete alaptalannak bizonyult. A Kúria Pfv.IV.20.516/2010/43. számú ítéletének indokolása többek között azt tartalmazza, hogy bár a felperes védjegyének domináns eleme a "Silver" szó, az, az alperes által működtetett szálloda nevében is szerepel, ugyanakkor azt további hat szó egészíti ki, ami kizárja az összetéveszthetőséget az átlagos fogyasztó számára.

A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes tisztességtelen piaci magatartást tanúsít azzal, hogy a fent ismertetett néven szállodát üzemeltet és honlapot működtet. Kérte továbbá az alperes kötelezését a jogsértés abbahagyására, a további jogsértéstől való eltiltásra és elégtétel adására. Keresete jogcímeként a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 2. §-ában, 6. §-ában, 86. § (1) és (2) bekezdésének a)-c) pontjában foglaltakra hivatkozott.

Állította, a két szálloda nevének domináns eleme az átlagos vendégben azt a benyomást kelti, hogy a két szálloda egy szállodalánchoz tartozik, azonos színvonalú szolgáltatásokat nyújt. A névválasztással az alperes jelentős marketing költséget takarított meg. Hangsúlyozta, már az alperes szállodája működésének megkezdése előtt felhívta az alperest a név megváltoztatására.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, az alperes azzal, hogy "Silver" elnevezéssel Resort Hotel Wellness és Konferencia Szállodát üzemeltet B.-n, továbbá azzal, hogy a www.silverresort.hu <http://www.silverresort.hu/> elnevezéssel domain nevet regisztráltatott és ezen elnevezéssel folyamatosan honlapot működtet, az üzleti tisztesség követelményeibe ütköző magatartást folytat. A bíróság kötelezte az alperest a szálloda elnevezéséből a "Silver" kifejezés, valamint a per tárgyává tett domain név további használatának abbahagyására és eltiltotta az alperest az azonosítás használatára szólóan a "Silver" kifejezés használatától. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Ítélete indokolásában kifejtette, a felek versenytársak, függetlenül a két szálloda között fennálló földrajzi távolságtól, illetve egyes speciális, nem mindkét szállodára jellemző szolgáltatástól. A "Silver" kifejezést már 8 éve a felperes használta a szállodája megjelölésére, amikor az alperes szállodája működni kezdett. Az elsőfokú bíróság a perben beszerzett bizonyítékok mérlegelésével úgy ítélte meg, hogy az alperes szállodájának nevében a "Silver" szó szerepeltetése, illetve a domain név használata tisztességtelen piaci magatartást valósít meg.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta.

Álláspontja szerint a jellegbitorlás Tpvt. 6. §-ában rögzített feltételei megvalósultak. Egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a felek versenytársak. E körben nem fogadta el a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége állásfoglalásában írtakat. Úgy ítélte, a Magyarországon belüli távoli földrajzi elhelyezkedés nem zárja ki a versenytársi minőséget. Annak tulajdonított jelentőséget, hogy mindkét szálloda 4 csillagos, superior minősítésű, az általuk nyújtott szolgáltatások részben azonosak. Véleménye az volt, az alperes versenyjogsértést követett el azzal, hogy szállodájának olyan nevet választott, amely összetéveszthető a felperes által üzemeltetett szálloda nevével, s amelyről a fogyasztók a felperes áruját szokták felismerni. Hangsúlyozta, a jellegbitorlás akkor is megvalósul, ha az alperes névválasztása nem célzatos magatartás eredménye, s ha az összetévesztés reális lehetősége fennáll. Rámutatott, ez utóbbit a szálloda nevében szereplő "resort" kifejezés nem zárja ki. Egy átlagos fogyasztó számára az azonos nevek használata azt a látszatot kelti, mintha a két szálloda egy szállodalánc tagja lenne. Ezt a perben kihallgatott tanúk vallomása is megerősítette.

A másodfokú bíróság a domain név tekintetében is úgy ítélte, hogy annak meghatározó eleme a "Silver" szó. A resort kifejezés az átlagos fogyasztó számára nem hordoz alkalmas információt a két szálloda megkülönböztetésére.

Az ítélőtábla kifejtette, az elsőfokú bíróság a tájékoztatási kötelezettségének a szükséges mértékben eleget tett, az alperes is tisztában volt a reá háruló bizonyítási teher alakulásával. A Pp. 164. § (1) bekezdésében, illetve a Polgári perrendtartás tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó szabályainak alkalmazásával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 1/2009. (VI. 24.) PK vélemény 5. pontjában foglaltakra hivatkozva rámutatott, e megállapítást igazolja, hogy az alperes L. F. tanúvallomásának kirekesztését kérte a bizonyítékok köréből, továbbá a felperes állításának cáfolatára okiratokat csatolt. A másodfokú bíróság utalt arra, hogy a pernek nem a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 77. § (3) és (4) bekezdésének megsértése a tárgya. Az arra történt alperesi hivatkozás, az általa megjelölt ítéletben szereplő érvelés így a jelen perben nem volt értékelhető.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Elsődlegesen, a felülvizsgálati kérelem tartalma szerint, a bizonyítékok mérlegelését sérelmezte, vagyis a Pp. 206. § (1) bekezdésének megsértésére hivatkozott. Kifejtette, a perben eljárt bíróságok nem adtak magyarázatot arra, hogy a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének állásfoglalását, illetve az alperes által becsatolt bizonyítékokat miért nem értékelték, a felperes által meghallgatott L. F., valamint V.-né M. K. tanúvallomását miért vették figyelembe. A 2013. május 15-i beadványához csatolt okiratok - megítélése szerint - kellően igazolják, hogy a két szálloda a részleges névazonosság ellenére nem összetéveszthető, főként a földrajzi elhelyezkedés, illetve az általuk nyújtott eltérő szolgáltatások miatt. Állította, a peres felek ezért nem is versenytársak. A két szálloda közötti távolság közel 380 km, a megcélzott vendégkör is eltérő. Az egyik szálloda a balatoni turizmusra, a másik a gyógyturizmusra épít. Az alperes hivatkozott a Kúria Pfv.IV.20.455/2012/6. számú ítéletében kifejtettekre, amely szerint jogi személyek nevének összetéveszthetősége csak akkor állapítható meg, ha azok azonos földrajzi területen tevékenykednek. Magyarországon azonos földrajzi terület alatt, jellemzően, ugyanaz a helység, esetleg régió értendő. Az alperes szerint tisztességtelen piaci magatartása akkor lenne megállapítható, ha a névválasztás során tisztességtelenül járt volna el, ez azonban bizonyításra nem került.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!