Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2010.26 A FORGALOMKÉPTELENSÉG ÉS AZ ÉPÍTMÉNYI JOG ÖSSZEFÜGGÉSEI

Az ingatlan forgalomképtelensége nem korlátozza a tulajdonosnak azt a jogát, hogy azon másnak vagyonvesztést eshetőlegesen sem eredményező dologi hatályú használati jogot biztosítson [1990. évi LXV. tv. 79. §, Ptk. 97. § (2) bekezdés, 171. §].

Az alperes önkormányzat tulajdonában áll a k.-i 5. helyrajzi szám alatt nyilvántartott "kivett, községháza" megnevezésű 2471 négyzetméter területű, K., A. utca 11. szám alatti ingatlan. A tulajdonjogot az alperes az 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 107. §-ának (2) bekezdése alapján szerezte meg.

Az 1990-es évek elején került sor az ország észak-keleti részében mintegy 21 települést, köztük K.-t is érintően a telefonhálózat fejlesztésére. A felperes jogelődjének D.-i Igazgatósága 1992. április 9-én az alperes polgármesteri hivatalának megküldött levelében kérte, hogy az 1992. április 8-án történt megbeszélésnek megfelelően az A. utca 11. szám alatti önkormányzati tulajdonú ingatlanon (a polgármesteri hivatal udvarán), a tervek szerinti antenna-torony, illetve híradástechnikai konténer telepítéséhez az elvi építési engedélyt, valamint a terület igénybevételéhez előzetes hozzájárulását adja meg.

Az alperes polgármesteri hivatala határozatában elvi építési engedélyt, és egyidejűleg területfelhasználási engedélyt is adott a jelzett területen a tervek szerinti építmények elhelyezésére. A határozat kitért arra is, hogy a 15×15 méteres "terület" feletti tulajdonjogot a beruházónak a F.-i Földhivatalnál rendeznie kell.

A D.-i Posta és Távközlési Felügyelet 1993. október 20-án összevont építési engedélyt adott, többek között K. községet is érintően, a távbeszélő hálózat gázvezetékkel közös árkos kivitelezésére, amelyre a települések ekkor már terület felhasználási engedéllyel is rendelkeztek. Ennek kivitelezését a települések által közösen létrehozott gazdasági társaság végezte el.

1995. február 3-án a felperes, mint használatba vevő és az alperes polgármestere, mint a használatba adó törvényes képviselője között megállapodás jött létre, amelyben az alperes a perbeli ingatlan területéből mintegy 100 négyzetméter nagyságú területű ingatlanra távközlési építmény elhelyezése céljából földhasználati jogot biztosított a felperes d.-i igazgatósága részére. Kijelentette, hogy az ingatlanhasználatért az önkormányzat ellenértéket nem számít fel, illetve, hogy a földhasználat a felépült épület mindenkori tulajdonosát illeti meg. Ahhoz is hozzájárult, hogy az építményt a felperes az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztesse, az annak megközelítéséhez szükséges földhasználati joggal együtt.

1995 novemberében az előbbivel tartalmában megegyező újabb megállapodás jött létre a felek között, azonban ezt az alperes részéről a polgármester helyett K. és N. község körjegyzőségének jegyzője írta alá.

N. körjegyzősége 1998. július 31-én adott használatbavételi engedélyt a felperes részére a perbeli ingatlanon megvalósult RLL bázisállomány (TR/50) típusú 50 méter magas acélszerkezetű toronyra, illetve konténerre, utalva arra, hogy a felperes a létesítményt a kiadott engedélyeknek megfelelően építtette meg.

A felperes az építményeket a használatba vétel óta eltelt időben folyamatosan használta, jelenleg is használja, az építményekhez a bejárást az alperes mindenkor biztosította. A felperes azonban a jelen per megindításáig nem kérte az "osztott tulajdon" és a földhasználati jog ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetését.

Az alperes képviselő-testülete 4/1993. (VIII. 31.) Kt. szám alatt alkotott rendeletet a községi önkormányzati tulajdon szabályozásáról, amelynek 1. számú melléklete szerint a perbeli ingatlan az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonába tartozik.

A felperes módosított kereseti kérelmében annak megállapítását kérte, hogy a perbeli ingatlanon található 35 négyzetméter alapterületű torony, valamint az ahhoz kapcsolódó 2 × 15 négyzetméter alapterületű műszaki épület mint önálló ingatlanok a Ptk. 97. §-ának (2) bekezdésére figyelemmel a felperes tulajdonában állnak, amihez kapcsolódóan a felperest a megbízása alapján az A. Kft. által készített és a F.-i Körzeti Földhivatal által záradékolt változási vázrajzban feltüntetett nyomvonalon földhasználati jog illeti meg. Kérte az alperest annak tűrésére kötelezni, hogy a felperest megillető tulajdonjogot, illetve földhasználati jogot az ingatlan-nyilvántartásban a körzeti földhivatal átvezesse. Keresete jogcímeként elsődlegesen a Ptk. 295. §-át, másodlagosan a Ptk. 5. §-ának (3) bekezdését jelölte meg. Kérte továbbá az alperes perköltségben való marasztalását.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben való marasztalására irányult. Az alperes kétségbe vonta az 1995-ös okiratok hitelességét, utalva arra is, hogy a jegyző által aláírt megállapodás képviseleti jog hiányában nyilvánvalóan érvénytelen, emellett nincs ésszerű magyarázata annak, hogy a felek az ugyanazon jogokra és kötelezettségekre vonatkozóan egymástól eltérő időpontban két megállapodást kötöttek. Hivatkozott arra, hogy a felperes a felépítményekre vonatkozóan építési engedélyt nem tudott becsatolni. Nem vitatta, hogy az építményeket a felperes létesítette, álláspontja szerint azonban a felperes által előterjesztett jogcímen a felperest tulajdonjog nem illeti meg. Emellett a Ptk. 137. §-ának (2) és 138. §-ának (1) bekezdése alapján az alperes a földhasználat fejében megfelelő ellentételezésre tarthat igényt. Állította, hogy a polgármester által aláírt megállapodás semmis. E körben utalt egyfelől a Ptk. 200. §-ára, illetve a 173. §-ának d) pontjára, valamint az Ötv. 79. és 80. §-aira, amelyekből következően az önkormányzati törzsvagyonba tartozó perbeli ingatlant a forgalomképtelen jellegére tekintettel megterhelni nem lehetett volna. Semmis továbbá a megállapodás az okból is, hogy az Ötv. 80. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel a tulajdonosi jogokat a képviselő-testület gyakorolja, a perbeli megállapodást azonban a polgármester képviselő-testületi döntés nélkül írta alá.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest a módosított kereset szerint marasztalta, megkereste a F.-i Körzeti Földhivatalt, hogy a felperes által becsatolt és az ítélet mellékletét képező változási vázrajznak megfelelően a felperes tulajdonjogát és földhasználati jogát jegyezze be, kötelezte továbbá az alperest a felperes javára perköltség megfizetésére.

Az ítélet indokolásában rámutatott arra, hogy a felperes a Ptk. 97. §-ának (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelő tartalmú, alakilag teljes bizonyító erejű magánokirattal igazolta azt, hogy a felek megállapodtak az osztott tulajdonban, és, hogy a felperes által emelt építmények önálló ingatlanként történő bejegyzésének, illetőleg a földhasználati jog bejegyzésének ingatlan-nyilvántartási szempontból törvényes akadálya nincs.

Az alperes ellenkérelmével kapcsolatban kifejtette, hogy a bírói gyakorlat szerint abban az esetben, ha a polgármester a helyi önkormányzat törvényes képviselőjeként harmadik személlyel szerződést köt, annak érvényességéhez, illetve hatályossá válásához nincs szükség a képviselő-testület jóváhagyására. Az Ötv. 9. §-ának rendelkezése szerint ugyanis a jogi személy önkormányzatot a polgármester képviseli, és miután az 1991. évi XX. törvény a polgármester képviseleti jogára vonatkozóan harmadik személyekkel szemben korlátozást nem tartalmaz, az alperes polgármestere érvényesen köthetett megállapodást, mellyel a Ptk. 219. §-ának (2) bekezdése alapján az alperes vált szerződő féllé. Utalt továbbá arra is, hogy a kötelezettségvállalások jegyzői ellenjegyzésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek is csupán belső kogenciája van, az nem kötelező alaki kelléke a törvényes képviselő polgármester által kötött szerződéseknek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!