32016R0166[1]

A Bizottság (EU) 2016/166 végrehajtási rendelete (2016. február 8.) az Indiából származó bételborslevelet ("Piper Betle") tartalmazó vagy abból álló élelmiszerek behozatalára vonatkozó egyedi feltételek meghatározásáról, valamint a 669/2009/EK rendelet módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

A BIZOTTSÁG (EU) 2016/166 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2016. február 8.)

az Indiából származó bételborslevelet ("Piper Betle") tartalmazó vagy abból álló élelmiszerek behozatalára vonatkozó egyedi feltételek meghatározásáról, valamint a 669/2009/EK rendelet módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 2002. január 28-i 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 53. cikke (1) bekezdése b) pontjának ii. alpontjára,

tekintettel a takarmány- és élelmiszerjog, valamint az állat-egészségügyi és az állatok kíméletére vonatkozó szabályok követelményeinek történő megfelelés ellenőrzésének biztosítása céljából végrehajtott hatósági ellenőrzésekről szóló, 2004. április 29-i 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 15. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1) A 178/2002/EK rendelet 53. cikke lehetővé teszi, hogy a valamely harmadik országból behozott élelmiszer és takarmány kapcsán az Unió megfelelő szükségintézkedéseket fogadjon el az emberi egészség, az állatok egészsége és a környezet védelme érdekében, amennyiben az egyes tagállamok által hozott intézkedésekkel a kockázatot nem lehet eredményesen csökkenteni.

(2) A 669/2009/EK bizottsági rendelet (3) fokozott hatósági ellenőrzéseket ír elő bizonyos nem állati eredetű takarmányok és élelmiszerek behozatalára, mely intézkedések felsorolása az említett rendelet I. mellékletében található. 2014. április 1-jétől az Indiából származó bételborslevélre (Piper betle L.) irányulóan - a szalmonellatörzsek nagyszámú jelenléte miatt - fokozott hatósági ellenőrzést kell végezni.

(3) A tagállamok által a 669/2009/EK rendelet keretében az említett élelmiszerek vonatkozásában végzett fokozott ellenőrzések eredményei azt mutatják, hogy folyamatosan, nagy gyakorisággal nem teljesülnek azok a mikrobiológiai kritériumok, amelyeket az uniós jogszabályok az élelmiszerekre vonatkozóan előírnak. 2011 óta mintegy 90 bejelentés (4) érkezett az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerbe, melyek bételborslevelet tartalmazó vagy abból álló, Indiából származó vagy ott feladott élelmiszerekben található kórokozó szalmonellatörzsek széles körének jelenlétéről számoltak be.

(4) A fent említett eredmények azt bizonyítják, hogy ezeknek az élelmiszereknek a behozatala kockázatot jelent az emberi egészségre. A helyzet az uniós határokon megvalósuló fokozottabb ellenőrzések ellenére sem javult. Ezen túlmenően az indiai hatóságok az Európai Bizottság kifejezett kérése ellenére sem nyújtottak be a termelési és ellenőrzési rendszer hibáinak és hiányosságainak megoldására irányuló, konkrét és kielégítő cselekvési tervet.

(5) Az Indiából származó említett élelmiszerek vonatkozásában további garanciákat kell előírni az emberi egészség unióbeli védelme érdekében. Ezért az Indiából származó bételborslevél valamennyi szállítmányát olyan egészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie, amely igazolja, hogy az adott élelmiszerek megfelelnek a 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (5) foglalt higiéniai rendelkezéseknek, esetükben mintavételre és vizsgálatra került sor a szalmonella jelenlétének kimutatása érdekében, amely során megállapították, hogy a termék megfelel az uniós jogszabályoknak.

(6) A nem kereskedelmi jellegű szállítmányokat célszerű kizárni e rendelet rendelkezéseinek alkalmazási köréből.

(7) A szállítmányok mintavételét és vizsgálatát a vonatkozó uniós jogszabályoknak megfelelően kell elvégezni. A 2073/2005/EK bizottsági rendelet (6) meghatározza az élelmiszerekre vonatkozó mikrobiológiai kritériumokat, valamint az Unióban a mikrobiológiai kritériumokra irányuló hatósági ellenőrzéseknél alkalmazandó mintavételi rendelkezéseket.

(8) Az indiai hatóságok tájékoztatták a Bizottságot azon illetékes hatóság nevéről, amelynek felhatalmazott képviselője jogosult az egészségügyi bizonyítvány aláírására.

(9) A 669/2009/EU bizottsági rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(10) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Hatály

(1) Ez a rendelet az I. mellékletben foglalt, bételborslevelet ("Piper betle L.", más néven "pán" vagy "paan") tartalmazó vagy abból álló élelmiszerek - köztük az 1404 90 00 KN-kód alatt bejelentett, Indiából származó vagy ott feladott élelmiszerek - szállítmányaira alkalmazandó.

(2) Ez a rendelet nem alkalmazandó az (1) bekezdésben említett olyan élelmiszerek szállítmányaira, amelyeket magánszemély általi kizárólagos fogyasztásra és használatra szántak. Kétség esetén a bizonyítási kötelezettség a szállítmány címzettjét terheli.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet céljára a 178/2002/EK rendelet 2. és 3. cikkében, a 882/2004/EK rendelet 2. cikkében, valamint a 669/2009/EK rendelet 3. cikkében foglalt fogalommeghatározások alkalmazandók.

3. cikk

Az Unióba történő behozatal

Az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek szállítmányai kizárólag az e rendeletben meghatározott eljárásoknak megfelelően hozhatók be az Unióba.

Az ilyen élelmiszerek szállítmányai kizárólag a 669/2009/EK rendeletben meghatározott kijelölt beléptetési helyen léptethetők be az Unióba.

4. cikk

A mintavétel és a vizsgálat eredményei

(1) Az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek szállítmányait az India illetékes hatóságai által elvégzett mintavétel és vizsgálat eredményének kell kísérnie annak megállapítása érdekében, hogy a szállítmány az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek tekintetében megfelel-e a Salmonellával kapcsolatos mikrobiológiai kritériumokra vonatkozó uniós szabályozásnak.

(2) A (1) bekezdésben említett mintavételt a 2073/2005/EK rendeletnek megfelelően kell végezni.

5. cikk

Egészségügyi bizonyítvány

(1) A szállítmányokat a II. mellékletben szereplő minta szerint kiállított egészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie.

(2) Az egészségügyi bizonyítványt India illetékes hatóságának felhatalmazott képviselője tölti ki, írja alá és hitelesíti.

(3) Az egészségügyi bizonyítványt a kijelölt beléptetési hely szerinti tagállam hivatalos nyelvén vagy hivatalos nyelveinek egyikén kell kiállítani. Az adott tagállam ugyanakkor elfogadhatja az egészségügyi bizonyítvány más hivatalos uniós nyelven történő kiállítását is.

6. cikk

Azonosítás

Az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek minden egyes szállítmányát olyan azonosító kóddal kell ellátni, amely megegyezik a 4. cikkben említett mintavétel és vizsgálat eredményeiben említett azonosító kóddal, valamint az 5. cikkben említett egészségügyi bizonyítványban szereplő kóddal. A szállítmányban lévő minden egyes zsákot vagy egyéb csomagolási formát meg kell jelölni az említett azonosító kóddal.

7. cikk

A szállítmányok érkezéséről való előzetes értesítés

(1) Az élelmiszer-ipari vállalkozók vagy képviselőik az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek szállítmányainak tényleges megérkezése várható időpontjáról és a szállítmány jellegéről előzetes értesítést küldenek a kijelölt beléptetési hely illetékes hatóságainak.

(2) Az előzetes értesítés céljából kitöltik a 669/2009/EK rendelet 3. cikkének a) pontja szerinti közös beléptetési okmány I. részét, és az okmányt legalább egy munkanappal a szállítmány tényleges megérkezése előtt megküldik a kijelölt beléptetési hely illetékes hatóságának.

(3) E rendelet alkalmazásában az élelmiszer-ipari vállalkozóknak a közös beléptetési okmány kitöltésekor az e rendelet 1. cikke (1) bekezdésében említett élelmiszerek tekintetében a 669/2009/EK rendelet II. mellékletében szereplő közös beléptetési okmányhoz megadott kitöltési útmutatót kell figyelembe venniük.

8. cikk

Hatósági ellenőrzések

(1) A kijelölt beléptetési hely illetékes hatósága a 4. és 5. cikkben meghatározott követelmények betartásának ellenőrzése érdekében az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek minden egyes szállítmánya esetében okmányellenőrzést végez.

(2) Az e rendelet 1. cikke (1) bekezdésében említett élelmiszereken az azonosság-ellenőrzéseket és a fizikai ellenőrzéseket a 669/2009/EK rendelet 8., 9. és 19. cikke szerint kell elvégezni, az e rendelet I. mellékletében említett gyakorisággal.

(3) Az ellenőrzéseket követően az illetékes hatóságok:

a) kitöltik a közös beléptetési okmány II. részének megfelelő bejegyzéseit;

b) csatolják az e cikk (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően elvégzett mintavétel és vizsgálat eredményeit;

c) a közös beléptetési okmányhoz hivatkozási számot rendelnek és azt feltüntetik azon;

d) lepecsételik és aláírják a közös beléptetési okmány eredeti példányát;

e) az aláírt és lepecsételt közös beléptetési okmányról másolatot készítenek, és e másolatot megőrzik.

(4) A közös beléptetési okmány és az egészségügyi bizonyítvány eredeti példánya, valamint a 4. cikkben említett mintavétel és vizsgálat kapcsolódó eredményei az árutovábbítás során, egészen a szabad forgalomba bocsátásig kísérik a szállítmányt. Az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek esetében, amennyiben a fizikai ellenőrzés eredményének megérkezéséig engedélyezik a szállítmányok továbbszállítását, e célból ki kell állítani a közös beléptetési okmány eredetijének hiteles másolatát.

9. cikk

Szállítmány felosztása

(1) Szállítmányt nem lehet felosztani addig, amíg el nem végeztek valamennyi hatósági ellenőrzést, és az illetékes hatóságok a 8. cikkben előírtak szerint nem töltötték ki hiánytalanul a közös beléptetési okmányt.

(2) A szállítmány ezt követő felosztása esetén a szállítás során a szabad forgalomba bocsátásig a szállítmány valamennyi részét a közös beléptetési okmány hitelesített másolata kíséri.

10. cikk

Szabad forgalomba bocsátás

A szabad forgalomba bocsátás feltétele az, hogy az élelmiszer-ipari vállalkozó vagy annak képviselője a vámhatóságoknak (papíralapú vagy elektronikus formában) bemutasson egy olyan közös beléptetési okmányt, melyet az illetékes hatóság megfelelően kitöltött a hatósági ellenőrzések, illetve, amennyiben végzendők, a fizikai ellenőrzések kedvező eredménnyel való lezárulta után. A vámhatóságok csak akkor engedélyezik a szabad forgalomba bocsátást, ha a közös beléptetési okmány II.14. rovatában az áll, hogy az illetékes hatóság kedvező döntést hozott, és ezt aláírás tanúsítja a II.21. rovatban.

11. cikk

A jogszabályoknak való megfelelés hiánya

Amennyiben a hatósági ellenőrzések megállapítják, hogy a vonatkozó uniós jogszabályokat nem tartották be, az illetékes hatóság kitölti a közös beléptetési okmány III. részét, és a 882/2004/EK rendelet 19., 20. és 21. cikkének megfelelően intézkedéseket foganatosít.

12. cikk

Jelentések

A tagállamok háromhavonta jelentést nyújtanak be a Bizottságnak az élelmiszerek szállítmányain e rendelet szerint elvégzett hatósági ellenőrzések vizsgálati eredményeiről. Ezt a jelentést az egyes negyedéveket követő hónapban kell benyújtani.

A jelentésnek tartalmaznia kell a következőket:

- a behozott szállítmányok száma,

- a vizsgálathoz szükséges mintavételbe bevont szállítmányok száma,

- a 8. cikk (2) bekezdésében előírt ellenőrzések eredményei.

13. cikk

Költségek

A hatósági ellenőrzések - beleértve a mintavételt, a vizsgálatokat, a tárolást és a megfelelés hiánya miatt hozott intézkedéseket - miatt felmerülő összes költséget az élelmiszer-ipari vállalkozók viselik.

14. cikk

Átmeneti intézkedések

A 4. cikk (1) bekezdésétől és az 5. cikk (1) bekezdésétől eltérve a tagállamok engedélyezik az 1. cikk (1) bekezdésében említett élelmiszerek azon szállítmányainak behozatalát, amelyek a származási országot e rendelet hatálybalépése előtt hagyják el, és amelyeket nem kísér egészségügyi bizonyítvány, valamint mintavételi és vizsgálati eredmény.

15. cikk

A 669/2009/EK bizottsági rendelet módosítása

A 669/2009/EK rendelet e rendelet III. mellékletének megfelelően módosul.

16. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. február 8-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER

(1) HL L 31., 2002.2.1., 1. o.

(2) HL L 165., 2004.4.30., 1. o.

(3) A Bizottság 2009. július 24-i 669/2009/EK rendelete a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek bizonyos nem állati eredetű takarmányok és élelmiszerek behozatalára vonatkozó fokozott hatósági ellenőrzések tekintetében történő végrehajtásáról, valamint a 2006/504/EK határozat módosításáról (HL L 194., 2009.7.25., 11. o.).

(4) 2011-től 2015. október 15-ig (2011: 12 bejelentés; 2012: 6 bejelentés; 2013: 13 bejelentés, 2014: 17 bejelentés; 2015. október 15.: 43 bejelentés).

(5) Az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 29-i 852/2004/EK rendelete az élelmiszer-higiéniáról (HL L 139., 2004.4.30., 1. o.).

(6) A Bizottság 2005. november 15-i 2073/2005/EK rendelete az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól (HL L 338., 2005.12.22., 1. o.).

I. MELLÉKLET

Az e rendeletben előírt intézkedések hatálya alá tartozó, nem állati eredetű élelmiszerek:

Takarmány és élelmiszer
(tervezett felhasználás)
KN-kód (1)TARIC-alszámSzármazási vagy feladás szerinti országVeszélyA fizikai és azonossági ellenőrzések gyakorisága (%) behozatalnál
Bételborslevél (Piper betle L.) – ( Élelmiszer )ex 1404 90 0010India (IN)Szalmonella (2)10

(1) Amennyiben csak bizonyos, egy adott KN-kód alá tartozó termékek esetében kötelező a vizsgálat, és e kód alá nem tartozik meghatározott albontás, a KN-kód az "ex" jelölést kapja.

(2) Referencia-módszer: EN/ISO 6579 vagy az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól szóló, 2005. november 15-i 2073/2005/EK bizottsági rendelet (HL L 338., 2005.12.22., 1. o.) 5. cikke szerint a referencia-módszerre vonatkozóan validált módszer.

II. MELLÉKLET

Egészségügyi bizonyítvány az alábbi terméknek az Európai Unióba történő behozatalához:

... (1)

Szállítmány kódja: ...Bizonyítvány száma: ...

Az Indiából származó bételborslevél "(Piper Betle)" behozatalára vonatkozó egyedi feltételek meghatározásáról szóló (EU) 2016/166 bizottsági végrehajtási rendelet rendelkezései szerint a(z)

...

...(az (EU) 2016/166 rendelet 5. cikkének (2) bekezdésében említett illetékes hatóság)

IGAZOLJA, hogy a szállítmányt alkotó ...

...(az (EU) 2016/166 rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében említett élelmiszerek),

melyek összetétele: ...

...

...(szállítmány megnevezése, termék, csomagok száma és típusa, bruttó vagy nettó tömeg),

berakodási helye: ...(berakodás helye),

szállítmányozója: ...(szállítmányozó megnevezése)

rendeltetési helye: ...(rendeltetési hely és ország)

származási létesítménye: ...

...(a létesítmény neve és címe)

előállítására a 852/2004/EK rendeletnek megfelelő feltételek mellett került sor.

E szállítmányból a 2073/2005/EK rendeletnek megfelelően - szalmonellatörzsek jelenlétének vizsgálata céljából -

...án/-én (dátum) mintát vettek, amelyet laboratóriumi vizsgálatnak vetettek alá ...

án/-én (dátum) a(z) ...

(laboratórium megnevezése) -ban/-ben. A mintavétel, az alkalmazott analitikai módszerek és valamennyi eredmény részletes leírása mellékelve található.

Kiállítva: ...

Az (EU) 2016/166 rendelet 5. cikkének (2) bekezdésében említett illetékes hatóság felhatalmazott képviselőjének bélyegzője és aláírása

(1) Termék és származási ország.

III. MELLÉKLET

A 669/2009/EK rendelet I. mellékletében a következő bejegyzést el kell hagyni:

Takarmány és élelmiszer
(tervezett felhasználás)
KN-kód (1)TARIC-alszámSzármazási országVeszélyA fizikai és azonossági ellenőrzések gyakorisága (%)
„Bételborslevél (Piper betle L.) – ( Élelmiszer )ex 1404 90 0010India (IN)Szalmonella (2)50”

(1) Amennyiben csak bizonyos, egy adott KN-kód alá tartozó termékek esetében kötelező a vizsgálat, és e kód alá nem tartozik meghatározott albontás, a KN-kód az "ex" jelölést kapja.

(2) Referencia-módszer: EN/ISO 6579 vagy az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól szóló, 2005. november 15-i 2073/2005/EK bizottsági rendelet (HL L 338., 2005.12.22., 1. o.) 5. cikke szerint a referencia-módszerre vonatkozóan validált módszer.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32016R0166 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32016R0166&locale=hu

Tartalomjegyzék