Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.10.334 Amennyiben a kötelezett - fogyasztói szerződések esetén is - a jogszabályban meghatározott kötelező jótállási időt meghaladóan vállal jótállási kötelezettséget, erre az időre eltérhet a Ptk.-ban meghatározott szavatossági jogoktól, a jótállási kötelezettség csak a jótállási nyilatkozatban foglaltak szerint terheli [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 248. §, 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet 1. § (1) és (2) bek., 2. §, 18/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 1. § (1) és (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22711/2013/36., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21019/2015/4., Kúria Pfv.21715/2016/6. (*BH 2017.10.334*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2008. április 9-én vette át az alperestől a 2008. március 19-én kötött adásvételi szerződés alapján a perbeli Jeep Patriot Limited 2.0 CRD típusú új személygépkocsit. A gépkocsira az alperes az üzembe helyezéstől számítva 2 év jótállást vállalt. Az Általános Eladási és Szállítási Feltételek V.3. pontja szerint az eladó jótállási kötelezettségét, amennyiben a hiba javítható, a hibás alkatrész díjmentes javításával vagy cseréjével teljesíti, minden ezt meghaladó igény kifejezett kizárásával.

[2] A vásárlást követő évben a gépkocsi jobb és bal hátsó oldalfala is megsérült, e sérüléseket a felperes nem szakszervizben javíttatta ki.

[3] A felperes 2009 októberében az autó tetőkárpitján és a tetőablak környékén beázás nyomait tapasztalta. Jótállási igényét 2009. október 20. napján jelentette be az alperesnek azzal, hogy a gépkocsi a tetőantennánál és a jobb oldalon elöl beázik. 2009. november 9-én a felperes azt tapasztalta, hogy a műszerfalból is folyik a víz. A 2009. november 11-én megkezdett javítást az alperes november 19. napjára készre jelentette, a felperes azonban észlelte, hogy a javítás nem vezetett eredményre. Újabb javítást követően 2009. december 4-én vette át a gépjárművet. A javítási idő nagyobb részére az alperes a felperesnek cseregépkocsit biztosított. A felperes kérésére az alperes 2009. december 8-án további javításokat végzett, miután a tetőkárpitba épített világítótestet az alkalmazottai nem szerelték vissza megfelelően, és az elektronikusan sötétedő visszapillantó tükör sem működött.

[4] A felperes a javítás szakszerűtlenségét ezt követően is kifogásolta azzal, hogy az elektromos kábelek flexibilis gumicsövét meg nem engedett eljárással a hátsó csomagtérajtónál a karosszériához ragasztották, a tetődíszléceket nem szakszerűen építették vissza, azok deformálódtak, hullámosodtak, az összeillesztésük is kívánnivalót hagyott maga után, a tetőkárpit behelyezése illesztési hiányosságokkal történt.

[5] 2009. december 17-i keltezéssel a felperes a fentiekre hivatkozással a gépjármű kicserélése iránti igényét jelentette be az alperesnek.

[6] 2010 áprilisában újabb hibajelentéssel élt a felperes azzal, hogy a műszerfal környezetéből lötyögő víz hangját hallja, és a jobb első lábtérben vízbefolyás észlelhető. Az alperes a fűtőrendszer elvezető csövének eltömődését állapította meg ezen hibajelenség okaként, amit javított.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[7] A felperes a 2010. június 14-én előterjesztett keresetében az 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 248. § és 306. § (2) bekezdése alapján a gépkocsi kicserélését kérte. Jótállási igényét módosítva 2014. április 30-án az adásvételi szerződéstől elállt, és módosított keresetében kérte, hogy a jótállás alapján gyakorolt elállására figyelemmel a bíróság kötelezze az alperest a gépjármű vételára 7 580 000 forint és ezen összeg 2008. április 8. napjától számított késedelmi kamatának megfizetésére a gépkocsi egyidejű visszaszolgáltatása mellett. Arra hivatkozott, hogy a gépkocsi a többszöri javítási kísérlet ellenére sem gyári állapotú, beázás tapasztalható, a hibát az alperes nem javította ki, a gépjárművet rendeltetésszerűen nem lehet használni, mert az esős időben beázik.

[8] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[9] Az elsőfokú bíróság hatályon kívül helyezést követően megismételt eljárás eredményeként ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 6 837 000 forintot, míg a felperest a perbeli gépkocsi egyidejű kiadására kötelezte. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[10] Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a Ptk. 306. § (1) bekezdésének b) pontja alapján jogszerűen állt el a felperes a szerződéstől. Megállapította, hogy a Ptk. 320. § (1) bekezdésére figyelemmel az elállás a szerződést felbontotta, és a Ptk. 319. § (3) bekezdése folytán a teljesített szolgáltatások visszajárnak.

[11] Az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felperes által megfizetett 7 580 000 forint 743 000 forint regisztrációs adót is tartalmazott, mely összeget az alperestől nem követelheti. A késedelmi kamat iránti igényt is alaptalannak ítélte.

[12] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 2 168 760 forint együttes első- és másodfokú perköltséget.

[13] A jogerős ítélet indokolása szerint azt helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a Ptk. 248. § (1) bekezdés alapján az alperest jótállásból eredő kötelezettség terheli. A jogerős ítélet értelmében azonban nem tulajdonított az elsőfokú bíróság kellő jelentőséget a Ptk. 248. § (2) bekezdésében foglalt azon rendelkezésnek, miszerint a jótállás a kötelezettet a jótállási kötelezettséget keletkeztető szerződésben vagy jogszabályban foglalt feltételek szerint terheli, így a jogosult csak az ott meghatározott jótállási jogokat gyakorolhatja. A szavatossági jogoknak megfelelő, a Ptk. 306. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiban meghatározott igények csak akkor válnak a jótállás tartamává, ha jogszabály vagy szerződés a jótállás alapján érvényesíthető jogokról külön nem rendelkezik (BH 2015.62.). A másodfokú bíróság rámutatott, hogy az alperes a javítható hibáknál a hibás alkatrész díjmentes javítását vagy cseréjét vállalta. A kötelező jótállási időt követően szerződésen alapuló jótállás alapján az alperesi kötelezettségvállalás korlátaira figyelemmel a felperes elállási jogot nem gyakorolhatott, így az elállásra alapított keresete nem volt teljesíthető.

[14] A másodfokú bíróság kifejtette, hogy a felperesi igényérvényesítés kifejezetten jótállás címén történt, így jogszerű elállás hiányában a szerződés hatályban marad, a szolgáltatások nem járnak vissza, így szükségtelenné vált az állásfoglalás abban a kérdésben, hogy a regisztrációs adó a vételár részét képezte-e.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[15] A jogerős ítélettel szemben a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel. A jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének részbeni megváltoztatását, az alperest a kereseti kérelemnek megfelelően történő marasztalását kérte.

[16] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[17] A felülvizsgálat szigorú eljárásjogi szabályok által szabályozott rendkívüli perorvoslat. A felülvizsgálati kérelemnek egymással szorosan összefüggő kötelező tartalmi kellékei: a jogszabálysértés és a megsértett jogszabályhely megjelölése, valamint annak kifejtése, hogy a fél a határozat megváltoztatását milyen okból kívánja [Pp. 272. § (2) bekezdés, 1/2016. (II. 15.) PK vélemény 3. pontja és indokolása]. A felülvizsgálati kérelemben meg kell jelölni a megsértett konkrét jogszabályhelyet is. Miután az alperes a hiba javíthatóságának megállapításával kapcsolatban konkrét jogszabályhelyet nem jelölt meg, a Kúria ebben a körben a felülvizsgálati kérelmet érdemben nem vizsgálhatta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!