Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.9.244 A kötelező pályáztatás mellőzése a szerződés semmisségét okozza [11/2001. (IV. 24.) MeHVM r. 5. §, 7. § és 14. §].

A felperes keresetében 10 000 000 forint és kamatai megfizetésére kérte az alperest kötelezni az alperes jogelődjével, az M. H. I. Kormánybiztosságával 2002. április 15-én kötött támogatási szerződés alapján.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest 2 500 000 forint és kamatai megfizetésére. Az ezt meghaladó kereseti követelés tárgyában a pert megszüntette.

Megállapította, hogy a felperes pályázata eredményeként a felperes és az alperes jogelődje által kötött támogatási szerződés alapján a támogató vállalta, hogy 10 000 000 forint vissza nem térítendő támogatást biztosít a kedvezményezett felperes részére a T. elnevezésű projekthez a szerződés 1. számú mellékletében meghatározott költségvetési terve szerint. A kedvezményezett tudomásul vette, hogy a támogatási összeget 2002. december 31-éig használhatja fel. Vállalta továbbá, hogy a támogatás felhasználása során fokozott figyelemmel érvényesíti a vonatkozó számviteli jogszabályokat, az adóügyi és társadalombiztosítási előírásokat, valamint a közbeszerzésekről szóló törvény előírásait. A támogatást az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletben foglaltak figyelembevételével veszi igénybe. A támogató kötelezte magát a támogatási összeg 25%-ának, azaz 2 500 000 forintnak a szerződés aláírását követő 8 munkanapon belüli átutalására. A támogatási összeg fennmaradó részét teljesítményarányosan, a felperes teljesítésről szóló bizonylatai alapján kellett folyósítania. Az alperes a 2 500 000 forintot a felperesnek nem utalta át.

Az elsőfokú ítélet indokai szerint a szerződés érvényesen létrejött, ezért az alperes a Ptk. 198. § (1) bekezdése alapján a szerződés teljesítésére köteles. A marasztalási összegen felüli támogatás igénylése tekintetében megállapította, hogy az a szerződés alapján még nem vált esedékessé, ezért ebben a körben a per megszüntetésének volt helye.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett rendelkezéseit megváltoztatta, a per megszüntetéséről hozott rendelkezést hatályon kívül helyezte és a keresetet teljes egészében elutasította.

Kifejtette, hogy a szerződésre a 11/2001. (IV. 24.) MeHVM rendelet (továbbiakban: MeHVM rendelet) rendelkezéseit kellett alkalmazni. A szerződést a rendelet 6. § (1) bekezdése, 13. § (6) bekezdése és 14. § (1) bekezdése szerint kötelező nyilvános pályázati eljárásban kiválasztott nyertes pályázóval lehetett volna megkötni. Adott esetben azonban a szerződéskötést a kötelező pályáztatás nem előzte meg. A szerződés nem tartalmazta a rendelet 7. § (1)-(2) bekezdésében, illetve 14. § (2) bekezdés a)- k) pontjában meghatározott kötelező tartalmi elemeket sem. Ez utóbbi okból a szerződés létre sem jött.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes az ítélet hatályon kívül helyezésével az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

Nem vitatta, hogy a szerződéskötésre nem a MeHVM rendelet 6. §-a (1) bekezdésében meghatározott nyilvános pályázat, hanem az általa benyújtott egyedi pályázat alapján került sor. Mivel az egyedi pályázat alapján kötött szerződés tartalma nem ütközött jogszabályba, ezért a nyilvános pályáztatás mellőzése nem eredményezheti a szerződés semmisségét. Állította, hogy a szerződés tartalmazta a szükséges tartalmi elemeket [Ptk. 205. § (2) bekezdés], azaz mind a támogatás jogcímét, mind a szerződés 4. pontjában foglalt, a 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 87. § (5)-(10) bekezdésében meghatározott bejelentési kötelezettség elvállalását is. Mivel a jogszabály e kötelezettségvállalás tartalmát kógens jelleggel szabályozza, a jogszabályi rendelkezés a szerződés tartalmává vált.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

Alperes vitatta, hogy a 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet hatálya a perbeli szerződésre automatikusan kiterjedt. A Kormányrendelet mellékletében a perbeli célelőirányzat ugyanis nem szerepelt. A Ptk. szabályait pedig a jogviszonyt szabályozó MeHVM rendelethez viszonyítva csak mögöttesen lehetett alkalmazni. Kifejtette, hogy a szerződés a kötelező tartalmi elemek hiányában nem jött létre. A Kormányrendeletben és a MeHVM rendeletben foglalt kötelezettségek vállalása tárgyában a feleknek a szerződésben konkrétan meg kellett volna állapodnia.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!