Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.2.43 Nincs akadálya annak, hogy a károsult (vagy vagyonbiztosítója) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítással rendelkező károkozót perelje az okozott kár megtérítésére [Ptk. 345. § 558. §, 567. §].

Az alperes a tulajdonában álló és általa vezetett gépjárművel 2007. december 4-én balesetet okozott, amelynek következtében egy szabályosan közlekedő másik gépjárműben 1 760 467 forint kár keletkezett. A baleset bekövetkeztekor az alperes érvényes gépjármű felelősségbiztosítással rendelkezett, a biztosító azonban a keletkezett kárt nem térítette meg, ezért a károsult fennálló casco biztosításának terhére a felperes fizetett ki - az önrész levonását követően - 1 584 420 forintot a károsultnak.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 1 584 420 forintnak és ennek a 2007. december 17-étől járó kamatainak a megfizetésére, mert törvényi engedményesként a károsult helyébe lépve jogosult a kárigény érvényesítésére.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, mert álláspontja szerint a felperes a felelősségbiztosítóval szemben érvényesítheti az igényét, amelyet összegszerűségében sem tartott megalapozottnak.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 1 584 420 forintot és ennek a 2007. december 17. napjától járó késedelmi kamatát.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a vagyonbiztosító felperest a Ptk. 558. §-ának (1) bekezdésébe foglalt törvényi engedmény folytán megillették a károsultat a kár okozójával szemben megillető jogosultságok. Az alperest a Ptk. 346. §-ának (1) bekezdése és 339. §-ának (1) bekezdése alapján terhelő kártérítési felelősség alól nem mentesíti a baleset időpontjában fennállt felelősségbiztosítása. Az ugyanis csak azt teszi lehetővé, hogy a Ptk. 559. §-ának (1) bekezdése értelmében biztosítottként ő követelje a felelősségbiztosítójától a szerződésben megállapított mértékben történő mentesítését az olyan kár megtérítése alól, amelyért jogszabály szerint felelős.

Mindez nem azt jelenti, hogy a felperes kizárólag a felelősségbiztosítóval szemben érvényesítheti igényét, mert a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 190/2004. (VI. 8.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 8. §-ának (1) bekezdése csak lehetővé teszi a számára azt, hogy válasszon, a biztosítóval vagy a károkozóval szemben érvényesíti-e a megtérítési igényét. A beszerzett szakvélemény nem volt sem hiányos, sem ellentmondásos, azt a szakértő kellőképp meg is indokolta, ezért az alapján megállapítható volt a bekövetkezett kár összege.

A jogerős ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatását és a felperes keresetének az elutasítását.

A felülvizsgálati kérelem indokolásában hivatkozott a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésére, mert annak értelmében mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Álláspontja szerint a kötelező gépjármű felelősségbiztosításra irányuló szerződés megkötésével eleget tett ennek a követelménynek, a biztosító fizetésképtelensége nem eredményezheti azt, hogy a jogkövető állampolgár feleljen az okozott kárért.

A felülvizsgálati kérelmet a Kúria nem találta alaposnak és ezért a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta kifejtve az alábbiakat:

A felperest azáltal, hogy a casco biztosítás terhére a károsult kárát - illetve annak önrésszel mérsékelt összegét - megtérítette, ennek mértékéig, a Ptk. 558. §-ának (1) bekezdése értelmében törvényi engedményesként megilletik azok a jogok, amelyek a biztosítottat, azaz a károsultat megillették a kárért felelős személlyel szemben. Az alperes a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése alapján köteles az általa fokozott veszéllyel járó tevékenysége körében okozott kár megtérítésére. Ez a kötelezettsége attól függetlenül fennáll, hogy van-e olyan biztosító, amely a felelősségbiztosítás szabályai szerint a keletkezett kárért helytállni köteles. A felelősségbiztosítás fennállása esetén - főszabály szerint - a biztosító a megállapított kártérítési összeget csak a károsultnak fizetheti, a károsult azonban igényét közvetlenül a biztosítóval szemben nem érvényesítheti. [Ptk. 559. § (2) bekezdés] A károsultnak tehát általában a károkozóval szemben kell igényét érvényesítenie, aki ha érvényes felelősségbiztosítással rendelkezik, a kárt át tudja hárítani a felelősségbiztosítójára.

A Ptk. 567. §-ának (3) bekezdése azonban felhatalmazást ad arra, hogy a kötelező felelősségbiztosítás szabályait a jogszabály a Ptk. szabályozásától eltérően állapítsa meg.

A Ptk. által adott felhatalmazásnak megfelelően az eset bekövetkeztekor hatályban volt Rendelet csak a kötelező felelősségbiztosítás szabályait illetően térhetett el a Ptk. rendelkezéseitől, így nem érinthette a károkozó Ptk. szabályai alapján fennálló deliktuális felelősségét. A Rendelet a károsult érdekeinek a fokozott védelme érdekében tette lehetővé a 8. § (1) bekezdésében a károsult részére azt, hogy a károkozó felelősségbiztosítóját közvetlenül perelje. A rendelet - kiegészítő jelleggel - a kár mielőbbi és teljes megtérítése érdekében adott lehetősége arra, hogy a károsult a bizonytalan teljesítőképességgel rendelkező károkozó helyett, őt kihagyva, közvetlenül a vélelmezetten tőkeerős felelősségbiztosítótól követelhesse a kára megtérítését. Ez a károsult részére biztosított többletjogosultság azonban nem jelenti jogi akadályát annak, hogy a károsult (vagy vagyonbiztosítója) a felelős károkozót perelje a magasabb szintű jogszabály, a Ptk. rendelkezései szerint fennálló deliktuális felelőssége alapján.

A Kúria ezt az álláspontját már több eseti döntésben is kifejtette (BH 1990/140.), majd elvi éllel kimondta az EBH 2011.2401 számú állásfoglalásában.

A Ptk. 339. §-a (1) bekezdésének második fordulata értelmében a károkozó akkor mentesül a felelősség alól, ha a káresemény bekövetkezte során járt el úgy, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Az alperes kártérítési felelőssége egyértelműen megállapítható volt, hiszen a baleset bekövetkeztéért felelősség terheli és ez a rendelkezés nem terjeszthető ki arra, hogy a felelősségbiztosítási szerződés megkötése során milyen magatartást tanúsított.

Az Alkotmánybíróság határozata alapján esetlegesen hozandó jogszabály nem mentesítheti a konkrét ügyben az alperest a felperessel szembeni felelőssége alól, nem lehet alapja a kereset elutasításának. A jövőbeni szabályozás általában hozhat megoldást az ilyen, a felelősségbiztosító fizetésképtelenségéből eredő problémák megoldására, amely kihathat az alperesnek a felelősségbiztosítójával szemben fennálló megtérítési igényére is.

(Kúria Pfv. VI. 20.265/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a Fővárosi Bíróság 42. Pf. 636.227/2011/4. számú ítéletével befejezett perében, a jogerős ítélet ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!