Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2011.2401 Nincs jogi akadálya annak, hogy a károsult (vagy vagyonbiztosítója) a felelősségbiztosító mellett a kötelező gépjármű felelősségbiztosítással rendelkező károkozót is perelje az okozott kár megtérítésére. A károkozó és a felelősségbiztosítója - mint egyetemleges kötelezettek - egyetemlegesen felelnek [Ptk. 345. § (1) bek., 567. § (3) bek., 190/2004. (VI. 8.) Korm. r. 8. § (1) bek.]

A II. r. alperes az általa vezetett, de Cs. G. tulajdonában álló személygépkocsival 2006. február 26-án közlekedési balesetet okozott, amelynek során kár keletkezett a P. F. tulajdonában álló személygépjárműben. A II. r. alperes elismerte a káresemény bekövetkeztéért fennálló felelősségét, az általa vezetett gépjármű az I. r. alperesnél rendelkezett érvényes kötelező gépjármű felelősségbiztosítással. A károsult személygépkocsi kárfelvételét az I. r. alperes végezte el, majd megküldte azt a kár előzetes rendezése érdekében annak Casco biztosítója, a felperes részére. A felperes 10%-os önrész levonását követően 2006. május 29-én 2 141 100 forintot fizetett ki a gépjármű tulajdonosának, majd felhívta az I. r. alperest az összeg megtérítésére, aki azonban a felhívásnak nem tett eleget.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság a Ptk. 334. §-ának (2) bekezdése, 344. §-ának (1) bekezdése, valamint 558. §-ának (1) bekezdése alapján egyetemlegesen kötelezze az alpereseket, a II. r. alperes által okozott kár károsultjának kifizetett összeg, azaz 2 141 100 forint és annak 2006. május 29-étől járó törvényes mértékű késedelmi kamatainak a megfizetésére. Másodlagosan, arra az esetre, ha a követelése az I. r. alperestől nem hajtható be, a károkozó II. r. alperes mögöttes felelősségének megállapítását, míg harmadlagosan az alperesek együttes marasztalását kérte.

Az I. r. alperes a követelés jogalapját és összegszerűségét nem vitatta, a kamatfizetés kezdő időpontját az iratok részére történt megküldésének napjától ismerte el.

A II. r. alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a káresemény bekövetkezésekor érvényes kötelező felelősségbiztosítással rendelkezett. A felperes késlekedett az I. r. alperessel szembeni igény érvényesítésével, és nem tájékoztatta őt az I. r. alperes elutasító magatartásáról még olyan időpontban, amikor eredménnyel léphetett volna fel a felelősségbiztosítójával szemben.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek 2 141 100 forintot és ennek az I. r. alperes tekintetében 2006. május 25. napjától a II. r. alperes vonatkozásában 2008. október 3. napjától járó kamatát. Megállapította, hogy a II. r. alperes a tartozás megfizetésére csak akkor köteles, ha a marasztalás összege az I. r. alperestől nem volt behajtható, míg a felperes ezt meghaladó keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítélete indokolásában kifejtette, hogy a felperes a Ptk. 558. §-ának (1) bekezdése szerint jogosult volt az általa kifizetett kárösszeg vonatkozásában a kárért felelős személlyel szemben fellépni. A kötelező felelősségbiztosításról szóló - ekkor hatályban volt - 190/2004. (VI. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: rendelet) 2. §-ának (2) bekezdése szerint az I. r. alperes, a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése alapján pedig a II. r. alperes felelőssége is fennállt.

Az I. r. alperes kamatfizetési kötelezettsége a Ptk. 360. §-ának (1) bekezdésére tekintettel a felperes részéről történt kifizetés időpontjától kezdődően, a II. r. alperesé pedig az I. r. alperes fizetésképtelensége folytán reá kiterjesztett keresetről való tudomásszerzésétől áll fenn.

Az elsőfokú bíróság szerint az alperesek tekintetében a közös károkozás szabályai nem alkalmazhatóak, a felperes által kifizetett összeg megtérítésére eltérő jogszabályok alapján kötelesek azzal, hogy a felperes bármelyiküktől kérhetett teljesítést, így egyszerű pertársaknak tekinthetőek. Az elsőfokú bíróság erre figyelemmel a II. r. alperes mögöttes felelősségének megállapításával kötelezte az alpereseket a tartozás megfizetésére.

A felperes és a II. r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett rendelkezéseit nem érintve, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta és mellőzte "a II. r. alperes a tartozás megfizetésére csak akkor köteles, ha a marasztalás összege az I. r. alperestől nem volt behajtható" rendelkezést, míg egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolásában a másodfokú bíróság kifejtette, hogy a Ptk. 559. §-ának (1) bekezdése szerint a felelősségbiztosítás alapján - főszabályként - a biztosított követelheti, hogy a biztosító a szerződésben megállapított mértékben mentesítse őt az olyan kár megtérítése alól, amelyért ő felelős. A (2) bekezdés értelmében a biztosító a kártérítési összeget csak a károsultnak fizetheti ki, de a károsult közvetlenül a biztosító ellen igényt nem érvényesíthet. Ez alól kivételt jelent a rendelet 8. §-ának (1) bekezdése, amely lehetővé teszi, hogy a károsult a biztosítási szerződés keretei között a kárigényét közvetlenül a károkozó felelősségbiztosítójával szemben érvényesítse. Gépjárművel okozott kár esetén tehát a károsult választhatja meg azt, hogy követelését kivel szemben érvényesíti.

A gépjármű kötelező felelősségbiztosítás egy olyan három alanyú jogviszony, amelynek célja azoknak a károknak a megtérítése, amelyeket a biztosított harmadik személynek okoz, és megtéríteni köteles. A fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatójának kártérítési felelősségét azonban nem érinti az a körülmény, hogy a kárért a biztosító a felelősségbiztosítás szabályai szerint helytállni köteles. Ebben a jogviszonyban a biztosított nem mint károsult, hanem mint kárért felelős személy vesz részt. A károsult tehát ebben a speciális jogviszonyban nem kerül a biztosítóval, vagy a károkozóval szerződéses kapcsolatba.

A közös károkozás Ptk. 344. §-ában foglalt szabályai nem alkalmazhatóak, mert a kárt csak a II. r. alperes okozta, az I. r. alperes kötelezettsége pedig a II. r. alperes által okozott károk megtérítésére áll fenn. A kártérítés megfizetésére tehát az I. r. alperes a kötelező felelősségbiztosítás, a II. r. alperes pedig a Ptk. 345. §-a alapján köteles azzal, hogy a felperes bármelyiküktől kérhet teljesítést, így az alperesek egyszerű pertársaknak minősülnek, marasztalásuk azonban egyetemleges.

A jogerős ítélettel szemben a II. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, és utasítsa el a keresetet, vagy - másodlagosan - részben mentesítse a felelősség alól.

A felülvizsgálati kérelem indokolása szerint a perbeli esetben a II. r. alperes minden tőle elvárhatót megtett, mert a baleset időpontjában az I. r. alperesnél érvényes és hatályos felelősségbiztosítással rendelkezett. A rendelet 2. §-ának (2) bekezdése alapján a szerződéskötési kötelezettségének eleget tett és azért kötött biztosítást, hogy az I. r. alperes a gépjármű üzembentartója által okozott anyagi károkra fedezetet nyújtson. A rendelet 2. §-ának (5) bekezdése rögzíti azt, hogy a keletkezett kárt ki köteles megtéríteni, és itt nem kerül rögzítésre a károkozó helytállási kötelezettsége, ami egyébként ellentétben állna a rendelet 7. §-ának (1) bekezdésében és a 8. §-ában foglalt szabályozással.

A 8. § (1) bekezdése szerint a károsult a rendelet alapján a biztosítási szerződés keretei között a károkozó gépjármű üzembentartójának biztosítójával, vagy a kártalanítási számla kezelőjével szemben is jogosult igényét közvetlenül érvényesíteni. A rendelet tehát a Ptk. szabályaitól eltérő kötelezettségeket és jogokat állapított meg, a Ptk. szabályainak alkalmazhatóságát kizárva határozta meg azt, hogy a károsult csak a biztosítóval vagy a kártalanítási számla kezelőjével szemben jogosult az igényérvényesítésre. Az "is" szó ez esetben nem a Ptk. szabályaira való visszautalást jelenti, hanem a biztosító mellett a számla kezelőjével szemben is fennálló igényérvényesítés lehetőségére utal. A Ptk.-ra való visszautalás akkor lenne elfogadható, ha a két tagmondat között nem a "vagy", hanem az "és" kötőszó szerepelne. A rendelet és a szerződés tehát létrehozta a felelősség és a helytállási kötelezettség elkülönülését, így a II. r. alperes marasztalása sőt perbenállása is jogszabálysértő, hiszen felelőssége fennállása esetén a biztosító köteles mentesíteni őt a kár megtérítése alól. A rendelet alapján a biztosított nemcsak követelheti a biztosító szerződésszerű teljesítését, hanem a biztosító - helytállási kötelezettsége alapján - a biztosított követelése nélkül köteles a károk megtérítésére. Utalt arra is, hogy ha elfogadható lenne az "is" szón alapuló károkozóval szembeni igényérvényesítési lehetőség, akkor a Ptk. 559. §-ának (1) bekezdése szerint lenne köteles a biztosító a mentesítésére.

Hivatkozott a II. r. alperes arra is, hogy jogszabálysértő módon nem került alkalmazásra a Ptk. 339. §-ának (2) bekezdésébe foglalt rendelkezés, mert a méltányolható esemény ez esetben a károkozónál jelentkezett, míg károsultról nem lehet beszélni, hiszen a kártérítési összeg a felperes által kifizetésre került. A gyakorlat e rendelkezés alkalmazhatóságát az előreláthatóság kérdésköréhez igazítja, vagyis a károkozó nem tehető felelőssé az olyan károkért, amelyek bekövetkeztét nem látta, és kellő körültekintés esetén sem láthatta előre. A II. r. alperes érvényes és hatályos szerződéssel rendelkezett, nem tudhatta, hogy az I. r. alperes - anyagi gondjai miatt - nem fogja teljesíteni kötelezettségét. Különös méltánylást érdemlő körülmény az is, hogy a baleset még akkor történt, amikor nem álltak fenn az I. r. alperes likviditási problémái, a felperes azonban csak késedelmesen, 2008. február 29-én - amikor az I. r. alperes már fizetési nehézségekkel küzdött - kísérelte meg követelése érvényesítését, majd igényét csak 2008 augusztusában terjesztette ki a II. r. alperesre.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására és a II. r. alperes perköltségekben való marasztalására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

A másodfokú bíróság a per eldöntéséhez szükséges mértékben feltárt és helyesen megállapított tényállás alapján helytállóan jutott arra a következtetésre, hogy fennáll a II. r. alperes kártérítési felelőssége, jogszabálysértés ezért nem történt.

A felperest azáltal, hogy a Casco biztosítás alapján a károsult kárát - illetve annak a 10% önrésszel mérsékelt összegét - megtérítette, ennek mértékéig a Ptk. 558. §-ának (1) bekezdése értelmében törvényi engedményesként megilletik azok a jogok, amelyek a biztosítottat, azaz a károsultat megillették a kárért felelős személlyel szemben.

A felperes biztosító társaság tehát - az általa kifizetett összeg erejéig - a károsult vagyonbiztosítójaként a károsult helyébe lépve - jogosult volt fellépni a károkozóval és a károkozó kötelező felelősségbiztosítójával szemben.

A Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése alapján a károkozó II. r. alperes köteles az általa a fokozott veszéllyel járó tevékenysége körében okozott kár megtérítésére. Ez a kötelezettsége attól függetlenül fennáll, hogy van-e olyan biztosító, amely a felelősségbiztosítás szabályai szerint a keletkezett kárért helytállni köteles. Felelősségbiztosítás fennállása esetén a Ptk. 559. §-ának (2) bekezdésében meghatározott főszabály szerint a biztosító a megállapított kártérítési összeget csak a károsultnak fizetheti, a károsult azonban igényét közvetlenül a biztosítóval szemben nem érvényesítheti. A károsultnak tehát általában a károkozóval szemben kell igényét érvényesíteni. Amennyiben a károkozó érvényes felelősségbiztosítással rendelkezik, akkor a kárt át tudja hárítani a felelősségbiztosítójára.

A Ptk. 567. §-ának (3) bekezdése felhatalmazást ad arra, hogy a kötelező felelősségbiztosítás szabályait jogszabály a törvénytől eltérően állapítsa meg. E rendelkezés alapján szabályozta a baleset bekövetkeztének időpontjában hatályban volt 190/2004. (VI. 8.) Korm. rendelet a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosítását. Ez a rendelet azonban - a Ptk. által adott felhatalmazásnak megfelelően - csak a kötelező felelősségbiztosítás szabályait illetően térhetett el a Ptk.-tól és így nem érinthette a károkozó Ptk. szabályai alapján fennálló deliktuális felelősségét.

A rendelet a károsultak érdekeinek fokozott védelmét kívánta biztosítani azáltal, hogy a 8. § (1) bekezdésében lehetővé tette a károsult részére a felelősségbiztosító közvetlen perlését. A rendelet tehát kiegészítő jelleggel, a kár mielőbbi és teljes körű megtérítése érdekében adott lehetőséget arra, hogy a károsult a bizonytalan teljesítőképességgel rendelkező károkozóval szembeni igényérvényesítés helyett - őt kihagyva - közvetlenül a vélelmezetten tőkeerős, így kellő fedezettel rendelkező felelősségbiztosítótól követelhesse kára megtérítését. Ez a károsult részére biztosított többletjogosultság azonban nem jelenti jogi akadályát annak, hogy a károsult (vagy jelen esetben vagyonbiztosítója) a felelősségbiztosító mellett a kötelező gépjármű felelősségbiztosítással rendelkező károkozót is perelje a magasabb szintű jogszabály, a Ptk. rendelkezései szerint fennálló deliktuális felelőssége alapján.

A perben felmerült jogkérdés nem új keletű, csak az I. r. alperes fizetésképtelenségéig igen ritkán fordult elő. Az ilyen jellegű jogvitákra már hosszú ideje egységesnek mondható joggyakorlat alakult ki, amely már a Ptk. kommentárjaiban, illetve a Legfelsőbb Bíróság BH 1990.140. számú eseti döntésében is megfogalmazódott.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt, hogy ennek az ügynek a tárgyát annak eldöntése képezte, hogy a felelősségbiztosító fizetésképtelensége esetén a keletkező kárt a teljesen vétlen károsultnak, vagy a károkozónak kell viselnie. Az, hogy a károsult rendelkezett vagyonbiztosítással, így a kárát egy biztosítótársaság előzetesen megtérítette - és így helyette léphetett fel az ügyben - csak a perbeli eset olyan, nem általános érvényű sajátossága, amely a jogvita eldöntése szempontjából közömbös. A felperes a károsulttal fennállt vagyonbiztosítási jogviszonya alapján teljesített kifizetést, pozíciója ezért a károsultéval megegyező. A kártérítési felelősség lényege, hogy a vétlen károsult kárának meg kell térülnie, így ha van a kárért felelőssé tehető személy, akkor a kár vagy annak egy része nem maradhat a károsult terhén.

Nem találta alaposnak a Legfelsőbb Bíróság a II. r. alperesnek a Ptk. 339. § (2) bekezdésére való hivatkozását. E jogszabályhely alkalmazására nem ad alapot sem a felelősségbiztosító fizetésképtelensége, sem az, hogy a felperes korábban is érvényesíthette volna az igényét.

A jogerős ítélet a II. r. alperes mögöttes felelősségét kimondó rendelkezést mellőzte ugyan, de elmulasztotta az alperesek kötelezettsége egyetemlegességének az ítélet rendelkező részében történő megállapítását. Az alperesek egyetemleges marasztalásának az alapja az, hogy ők a Ptk. 337. § (1) bekezdése szerinti egyetemleges kötelezettek, hiszen bármelyikük teljesítése megszünteti a másik kötelezettségét is a felperessel szemben. Az egyetemlegességre tekintettel a kamatfizetés kezdő időpontja vonatkozásában sem lehet eltérés a két alperes marasztalása között. A kamatfizetés kezdő időpontja pedig helyesen csak a keresetben - mindkét alperes tekintetében - megjelölt időpont, 2006. május 29-e lehet, ennél korábbi időpont nem, hiszen a bíróság nem terjeszkedhet túl a kereseti kérelmen (Pp. 215. §).

A Legfelsőbb Bíróság ezért a kifejtetteknek megfelelő pontosítással a jogszabályoknak megfelelő jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VI. 20.493/2011.)