Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

17/1995. (III. 13.) AB határozat

Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának a nem lakás céljára szolgáló helyiségek igénybevételi és bérleti díjának megállapításáról és az ezzel kapcsolatos kedvezményekről szóló, a 15/1991. (VI. 28.) rendeletével módosított 11/1991. (V. 31.) rendelete alkotmányossági vizsgálatára irányuló bírói kezdeményezés és indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet alkotmányossági vizsgálatára irányuló bírói kezdeményezés és indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának a nem lakás céljára szolgáló helyiségek igénybevételi és bérleti díjának megállapításáról és az ezzel kapcsolatos kedvezményekről szóló, a 15/1991. (VI. 28.) rendeletével módosított 11/1991. (V. 31.) rendelete alkotmányellenes volt, ezért az a Miskolci Városi Bíróság előtt 23.P.24.390/1991. szám alatt folyamatban levő perben nem alkalmazható.

Az Alkotmánybíróság határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

1. A Miskolci Városi Bíróság az előtte folyamatban levő 23.P.24.390/1991. számú per tárgyalását felfüggesztette és az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 38. §-a alapján az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezte a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának a nem lakás céljára szolgáló helyiségek igénybevételi és bérleti díjának megállapításáról és az ezzel kapcsolatos kedvezményekről szóló, a 15/1991. (VI. 28.) rendeletével módosított 11/1991. (V. 31.) rendelet (a továbbiakban: Ör.) alkotmányossági vizsgálatára. A bírói kezdeményezés szerint az Ör. alkotmányellenes, mert az önkormányzat törvényi felhatalmazás nélkül szabályozta rendeletében a tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek igénybevételi és bérleti díját.

A bíróság utalt a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 226. § (1) bekezdésében foglaltakra, amely szerint jogszabály meghatározhatja a szerződés egyes tartalmi elemeit, és kimondhatja, hogy ezek a szerződésnek akkor is részét képezik, ha a felek eltérően rendelkeznek. A Ptk. 226. § (2) bekezdése azonban úgy rendelkezik, hogy jogszabály a hatálybalépése előtt megkötött szerződések tartalmát csak kivételesen változtathatja meg. A bérleti jogviszony szempontjából jogszabály a Ptk. 685. § a) pontja értelmében csak a törvény, illetőleg a kormányrendelet.

Hivatkozott a bírói előterjesztés arra is, hogy a nem lakás céljára szolgáló helyiségekre vonatkozó szerződések bérleti díjára a 34/1985. (VI. 1.) MT rendelet vonatkozik a Ptk. 685. § a) pontjában írt felhatalmazás alapján, amely rendelet 4. § (1) bekezdése szerint a helyiségek bérét a bérbeadó és a bérlő megállapodása határozza meg, amennyiben pedig a szerződő felek a bérleti díj összegében nem tudnak megegyezni, a 13. § szerint a bér megállapítását bármelyik fél a bíróságtól kérheti.

Az Ör. ezeknek a rendelkezéseknek a figyelmen kívül hagyásával szabályozza a nem lakás céljára szolgáló helyiségek igénybevételi és bérleti díjának a megállapítását, valamint az azzal kapcsolatos kedvezményeket. Az Ör. 8. §-a szerint előírásait a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell. Az Ör.-ben foglalt díjövezeteknek és díjtarifáknak megfelelően az ingatlankezelő vállalat megállapította a fennálló bérleti jogviszonyok körében is a bérlők által fizetendő új helyiségbérleti díj összegét, amelyet több bérlő, így a felfüggesztett peres eljárás alperese is, kifogásolt. Erre figyelemmel az ingatlankezelő vállalat peres eljárást kezdeményezett az Ör.-ben foglalt bértételek jogszerűségének bírói megállapítása iránt.

A bírói kezdeményezés utalt arra, hogy a hivatkozott jogszabályi rendelkezések szerint a bérleti díj összege a felek megállapodásának a tárgya és az az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján önkormányzati rendeletben nem szabályozható. A bíróság ezért indítványozta az Ör. alkotmányellenességének megállapítását és annak kimondását, hogy az Ör. vonatkozó rendelkezései a bírósági eljárásban nem alkalmazhatók.

2. Egy további indítványozó is kérte - utólagos normakontroll eljárás keretében - az Ör. alkotmányellenességének megállapítását. Álláspontja szerint az Ör. külön törvényi felhatalmazás nélkül, tartalmilag pedig a magasabb szintű jogszabályokkal ellentétesen szabályozza a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérleti díját, ezért az sérti az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezést, amely szerint a helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat ugyan, az azonban nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal. Sérti továbbá az Ör. az Alkotmány 9. § (1) bekezdését, amely kimondja, hogy Magyarország gazdasága piacgazdaság. A piacgazdaság elemét alkotja a szerződési szabadság, márpedig az Ör. a fennálló szerződési jogviszonyokba történő beavatkozással sérti a szerződéses szabadság követelményét. Ezért kérte az Ör. alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését.

3. Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata a lakások és helyiségek bérletéről, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) felhatalmazása alapján megalkotott 8/1994. (III. 10.) rendeletével - a rendelet 20. §-ában foglaltak szerint - az Ör.-t 1994. április 1. napjával teljes egészében hatályon kívül helyezte.

II.

Az Alkotmánybíróság a bírói kezdeményezést és tartalmilag az indítványt megalapozottnak találta.

1. Az Alkotmánybíróság a 20/1992. (IV. 7.) AB határozatában (ABH 1992, 120-121.) alkotmányellenesnek minősítette és megsemmisítette azt az önkormányzati rendeletet, amely az önkormányzat tulajdonában levő üdülőtelkek bérleti díjának megállapításáról rendelkezett és egyidejűleg módosítani rendelte a korábbi bérleti megállapodásokat.

Az Alkotmánybíróság e határozatában megállapította, hogy a 34/1985. (VII. 1.) MT rendelet, valamint a 12/1985. (VII. 1.) ÉVM rendelet rendelkezései folytán az önkormányzat tulajdonában álló üdülőtelkek bérbeadása olyan polgári jogügylet, amelyre a Ptk. rendelkezései az irányadók. E jogügyletben az önkormányzat tulajdonosként, azaz a bérlővel mellérendeltségi pozícióban álló jogalanyként vesz részt. A Ptk. 226. § (1) bekezdése ugyan lehetővé teszi, hogy egyes esetekben jogszabály meghatározza a szerződés bizonyos tartalmi elemeit, ám e rendelkezés alkalmazása szempontjából - a Ptk. 685. §-ának a) pontja értelmében - az önkormányzati rendelet nem tartozik a "jogszabály" fogalmi körébe. Ebből eredően az önkormányzati képviselő-testület azt megteheti, hogy az irányítása alá tartozó szervekre kötelező határozatban rendelkezzék a bérleti szerződések megkötésével kapcsolatos feladatokról, de arra nincs törvényi felhatalmazása, hogy önkormányzati rendeletben az állampolgárokra is kötelező érvénnyel állapítsa meg a bérleti szerződések tartalmi elemeit.

A határozatban foglalt megállapítások a bírói kezdeményezéssel, illetőleg indítvánnyal kifogásolt Ör.-re is megfelelően irányadóak. Az önkormányzat, mint polgári jogi bérleti szerződések alanya, mint a tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadója, a mellérendeltségi jogviszonyban nem jogosult jogszabállyal - önkormányzati rendelettel - egyoldalúan a szerződés tartalmi elemeit módosítani, a bérleti díjakat emelni. Törvényi felhatalmazás hiányában a támadott önkormányzati rendelet alkotmányellenes. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése értelmében az önkormányzati rendelet nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal.

2. Az Alkotmánybíróság már több határozatában, legutóbb összefoglalóan a 7/1994. (II. 18.) AB határozatában (ABK 1994. február, 61.) rámutatott arra, hogy az Abtv. értelmében hatáskörébe - főszabályként - csak hatályos jogszabályok utólagos vizsgálata tartozik. Az Abtv. 38. §-án alapuló bírói kezdeményezés esetében - más kivételes esetek mellett - azonban az Alkotmánybíróság az alkotmányossági vizsgálatot akkor is elvégzi, ha a kérdéses jogszabályt a jogalkotó formálisan már hatályon kívül helyezte, amennyiben azt a konkrét ügyben eljáró bíróságnak alkalmaznia kell. Figyelemmel arra, hogy a bírói kezdeményezés folytán felfüggesztett eljárás az Ör. hatálya alatt indult és azt az eljárásban a bíróságnak alkalmaznia kellene, az Alkotmánybíróság a már hatályon kívül helyezett Ör. vonatkozásában az alkotmányossági vizsgálatot lefolytatta, megállapította, hogy az Ör. alkotmányellenes volt, egyben az Abtv. 43. § (4) bekezdése alapján kimondta, hogy az a konkrét bírósági eljárásban nem alkalmazható.

A határozat közzétételére vonatkozó rendelkezés az Abtv. 41. §-án alapul.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lábady Tamás s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék