Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2019.10.275 Az ugyanazon felek közötti azonos jogviszonyból fakadó, de eltérő követelések érvényesítése esetén, a tényazonosság és a jogazonosság hiányában az újabb per ítélt dologra tekintettel nem szüntethető meg [1952. évi III. tv. (régi Pp.) 229. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felek 2010. szeptember 14-én - vállalkozási elemeket is magában foglaló - megbízási szerződést kötöttek, amely szerint az alperes feladata volt egy pályázat menedzselése. Megállapodtak abban, hogy az alperes a támogatási összeg 8%-a + áfa díjra jogosult.

[2] Az alperes a pályázatot elkészítette és azt 55 485 082 forint összköltség igénylésére benyújtotta. A közreműködő szervezet 51 659 754 forint elszámolható összköltség mellett 46 493 778 forint összegű támogatásra tartotta érdemesnek a pályázatot. A felperes a támogatási szerződést 2011. szeptember 13-án a közreműködő szervezettel megkötötte, majd 2012. június 29-én a felek közötti szerződést felmondta.

[3] Az alperes 1 180 940 forint megbízási díj és késedelmi kamatai megfizetése iránt pert indított a felperes ellen. A perben eljárt bíróságok jogerősen a keresettel egyezően marasztalták a felperest.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes módosított keresetében 5 401 417 forint kártérítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Arra hivatkozott, hogy az alperes a megbízási szerződésben foglalt feladatait nem teljeskörűen és nem megfelelően teljesítette, és a szerződés megszegésével a fenti összegű kárt okozta. Keresetének jogalapjaként a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 339. § (1) bekezdését jelölte meg.

[5] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú ítélet és a másodfokú végzés

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy az alperest kártérítési felelősség a felperes által megtéríteni kért károk egyike tekintetében sem terheli.

[7] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a pert megszüntette. Annak tulajdonított jelentőséget, hogy a felperes kereseti kérelme, valamint a felek között korábban folyamatban volt perben előadott - késedelmes előterjesztésük folytán ugyanakkor érdemben nem értékelt - fellebbezési érvelései tartalmilag megegyeztek, és a két perben - fordított felállás mellett - ugyanazon személyek jártak el. A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 229. § (1) bekezdésére hivatkozással hangsúlyozta, hogy az anyagi jogerő tárgyi terjedelme a jog azonosságát és a tényalap azonosságát feltételezi. Az adott esetben a tény azonosságát eredményezte a felperes korábbi perben benyújtott fellebbezésében foglalt hivatkozásainak a kereseti kérelemben történt megismétlése.

[8] A másodfokú bíróság idézte a BH 2002.235. számon közzétett eseti döntésben kifejtetteket, és utalt arra, hogy a felek közötti jogviszony tartalmát, annak teljesítését egységesen, komplex módon lehetett volna elbírálni. Álláspontja szerint ezen nem változtat az sem, hogy a felperes az előző perben az eljárási jogait késedelmesen gyakorolta, s emiatt a fellebbezésének indokai érdemben nem voltak vizsgálhatóak.

[9] Mindezek miatt a jogerős végzés azt rögzítette, hogy a felperes keresete a jogerős ítéletben már elbírált ugyanazon ténybeli alap mellett ugyanazon jogok vizsgálatára irányult. Mivel pedig az anyagi jogerő fennálltát hivatalból kell figyelembe venni, a másodfokú bíróság a Pp. 251. § (1) bekezdése szerint eljárva, a Pp. 157. § a) pontja alapján - a Pp. 130. § (1) bekezdés d) pontjában foglaltakra figyelemmel - az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a pert megszüntette.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[10] A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Megsértett jogszabályhelyként a Pp. 206. §-át és 229. §-át jelölte meg.

[11] A felülvizsgálati kérelem szerint nem vitatható, hogy a két peres eljárás azonos felek között zajlott eltérő perbeli jogállás mellett, és az sem vonható kétségbe, hogy mindkét eljárás alapjául a felek között létrejött szerződés szolgált. A jogerős végzés indokaival szemben azonban nem lehet a két keresetet ugyanazon jog iránti keresetként értékelni: az első per tárgya egy számlakövetelés volt, és egy számlavitát zárt le [Ptk. 478. § (1) bek.], az újabb eljárás viszont egy kártérítési per (Ptk. 339. §). A számlakövetelés ügyében hozott döntés csak a felek közötti számlavitát zárta le végérvényesen, de ez nem jelent ítélt dolgot a kártérítési igény tekintetében, még akkor sem, ha mindkét igény egy szerződésből ered és a felek személye is azonos.

[12] A felperes felülvizsgálati álláspontja szerint a másodfokú bíróság teljesen okszerűtlen mérlegeléssel jutott arra a jogi következtetésre, hogy a kétféle követelést ugyanazon jogként kell kezelni. Kiemelte továbbá, hogy a Pp. 229. § (1) bekezdésében meghatározott feltételek együttes megléte zárja ki az új kereset indítását, az adott esetben azonban e feltételek közül hiányzik az elbírált jog azonossága. Ehhez képest a korábbi perben előterjesztett fellebbezésében kifejtettek jogerőhatással nem bírhatnak, különös tekintettel arra, hogy azokat a másodfokú bíróság egyáltalán nem vette figyelembe.

[13] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős végzés hatályában fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[14] A felülvizsgálati kérelem megalapozott.

[15] A Kúria a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése alapján, a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős végzés a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból jogszabálysértő.

[16] A felülvizsgálati kérelem alapján abban a kérdésben kellett állást foglalni, hogy fennállt-e az - a Pp. 130. § (1) bekezdés d) pontjára utalással - a Pp. 157. § a) pontjában meghatározott perakadály, a Pp. 229. §-a szerinti ítélt dolog, amelyre tekintettel a másodfokú bíróság a pert hivatalból megszüntette. Mivel e döntés alapjául az említett jogszabályhelyeken nyugvó jogi következtetés szolgált, és a felperes is annak téves voltára hivatkozott, a Pp. 206. §-ában írt bizonyítékmérlegelési szabályok nem sérültek, az ezzel összefüggő felülvizsgálati támadás ezért nem vezethetett eredményre.

[17] A Pp. 229. § (1) bekezdése értelmében a keresettel érvényesített jog tárgyában hozott ítélet jogereje kizárja, hogy ugyanabból a tényalapból származó ugyanazon jog iránt ugyanazok a felek - ideértve azok jogutódait is - egymás ellen új keresetet indíthassanak, vagy az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben egyébként vitássá tehessék (anyagi jogerő). Ez az anyagi jogerő negatív hatása, az ítélt dolog (res iudicata), amely - egyszerűbb megközelítésben - félazonosságot, tényazonosságot és jogazonosságot feltételez. Ezek közül a félazonosság az anyagi jogerőhatás személyi hatályát jelöli ki, míg a tényazonosság és a jogazonosság - érdemben - az anyagi jogerőhatás tárgyi terjedelmét határozza meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!