Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2015.02.K6 A kikapcsolási értesítő - kikapcsolási időpontokat is tartalmazó - kiküldésével a kikapcsolási eljárás kezdeményezettnek tekintendő [2008. évi XL. tv. 29. § (3) bek.; 1952. évi III. tv. 206. § (1) bek.].

[1] N. I. k.-i fogyasztó a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségéhez eljuttatott panaszában előadta, hogy ingatlanán 2012. szep­tember 17-én számlatartozás miatt kikapcsolták a gázszolgáltatást. Ez indokolatlan és jogsértő volt, mivel számlatartozását 2012. szeptember 12-én rendezte, a késedelmére azért került sor, mert akkor kapta meg a nyugdíját. Telefonon a befizetést az ügyfélszolgálati irodának bejelentette. Ilyen előzmények után 5 nappal később mégis felfüggesztették a gázszolgáltatást. A fogyasztó sem a kikapcsolással, sem a ki- és visszakapcsolás díjának számára történő kiszámlázásával nem értett egyet. Kérelméhez mellékelten csatolta a felperesi szolgáltató 2012. október 1-jén kelt, panaszát elutasító levelét.

[2] Az első fokon eljárt Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége a 2013. január 23. napján kelt határozatával az érintett fogyasztási helyet érintő kikapcsolási eljárás jogszabálysértő volta, valamint a fogyasztó írásbeli panaszának kezelésére vonatkozó jogszabályi előírások megsértése miatt 350 000 forint fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta a felperest. Kötelezte, hogy a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül tegyen eleget a felhasználó irányában a garantált szolgáltatások nyújtása keretében felmerülő kötbérfizetési kötelezettségének, a kikapcsolás jogszerűtlen volta miatt a szolgáltatás ki- és visszakapcsolása költségei­nek viselése alól mentesítse a felhasználót, és a határozatban foglaltak teljesítéséről tájékoztassa a fel­ügyelőséget. Egyben megtiltotta, hogy az egyetemleges szolgáltató a jövőben a jogszabály által megkövetelt feltételek maradéktalan teljesülése hiányában kezdeményezze a felhasználók szolgáltatásból történő kikapcsolását.

[3] A határozat ellen a felperes fellebbezett, amelynek elbírálása során az alperes a 2013. május 2. napján kelt másodfokú határozatával a körülményeket újramérlegelve, a bírságösszeg változatlanul hagyása mellett az elsőfokú határozatot megváltoztatta, felhívta a szolgáltatót, hogy a fogyasztóvédelmi bírság összegét fizesse be, és az elsőfokú határozatban foglalt kötelezéseknek tegyen eleget.

[4] Az alperes határozatában megállapította, hogy a felperes megsértette a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény (a továbbiakban: Get.) 29. § (3) bekezdésében foglaltakat azzal, hogy a fogyasztó számára a kikapcsolásról szóló értesítőt már akkor kiküldte, amely időpontban a fogyasztónak 60 napon túli tartozása nem állt fenn. A szolgáltató megsértette továbbá a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 17/A. § (8) bekezdését, amikor a fogyasztót nem tájékoztatta a jogorvoslati lehetőségekről és az illetékes hatóság, valamint a békéltető testület elérhetőségéről.

[5] A felperes keresetében az alperes határozatának az elsőfokú határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezését kérte.

[6] A kikapcsolás kezdeményezése kapcsán előadta, hogy a kikapcsolásra a törvényi előírásoknak megfelelően került sor. Az információáramlás gyorsabb, az elosztó és a szolgáltató között, mint két átlagos piaci szereplő között, tekintettel arra, hogy az elosztó tulajdonosa egy személyben a szolgáltató. Abból a tényből, hogy a T.-D Kft. küldi meg a kikapcsolási értesítőket, nem következik, hogy ezt a szolgáltató rendelte volna meg az elosztótól. Álláspontja szerint ily módon a kikapcsolási értesítőnek nincs joghatása.

[7] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét részben megalapozottnak értékelte, az alperes határozatát az elsőfokú határozatra kiterjedően hatályon kívül helyezte és az első fokon eljárt szervet új eljárásra kötelezte.

[8] Ítéletének indokolásában a Get. 29. § (3) bekezdésre hivatkozással rögzítette, hogy a T.-D (elosztói engedélyes) 2012. augusztus 23. napján küldte meg a 2012. augusztus 21. napjára datált kikapcsolási értesítőt a fogyasztónak. Ebben arra hívta fel a figyelmét, hogy az értesítő levél készítésének időpontjában a fogyasztó szerződéses folyószámláján olyan határidőn túli tartozást tartanak nyilván, amely esetében a fizetési késedelem hamarosan eléri a 60 napot. Erre tekintettel tájékoztatták a fogyasztót, hogy amennyiben fizetési kötelezettségének továbbra sem tesz eleget, és a tervezett kikapcsolás alkalmával lesz olyan, a felperesi társasággal szemben fennálló tartozása, amelynek fizetési határideje a 60 napot meghaladja, úgy a kikapcsolási értesítőben megjelölt öt időpont egyikén megkísérlik a felhasználási hely kikapcsolását.

[9] Az elsőfokú bíróság a 2012. augusztus 23. napján a fogyasztó részére megküldött kikapcsolási értesítő vonatkozásában megállapította, hogy annak megküldésére a fogyasztónak olyan időpontban került sor, amikor a fogyasztó a fizetési kötelezettségével még nem esett 60 napot meghaladó késedelembe, mivel tartozásának (14 210 forint) fizetési határideje 2012. július 9. napja volt. Egyetértett az elsőfokú bíróság az alperessel abban, hogy a kikapcsolási eljárás kezdeményezése, megindítása szempontjából a kiemelendő körülmény a konkrét értesítés, amelyben az egyetemleges szolgáltató tájékoztatást ad a kikapcsolási dátumokról, ezért a bíróság szerint - egyéb, a kikapcsolási eljárás tényleges kezdeményezését igazoló okirat hiányában - a kikapcsolási értesítő megküldése a kikapcsolás kezdeményezésével azonosítható.

[10] A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak egészben vagy részben történő hatályon kívül helyezését, és a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát, másodlagosan a hatályon kívül helyezés mellett az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

[11] Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet sérti a Get. 29. § (3) bekezdésében, a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglaltakat. Kifejtette, hogy a Get. 29. § (3) bekezdése három konjunktív feltétel együttes fennállásához köti a kikapcsolás kezdeményezésének lehetőségét. Ezen feltételek egyike az, hogy a fogyasztó a fizetési kötelezettségével 60 napot meghaladó késedelembe essen, vagyis a felperes - a többi feltétel fennállása mellett - csak olyan időpontban kezdeményezhette volna a hálózati engedélyesnél a kikapcsolást, amikor a fogyasztó tartozásának esedékessége meghaladta a 60 napot. Jelen esetben a kikapcsolásra okot adó tartozás lejárta 2012. július 9. napja volt, így az ettől számított 60. nap csak azt a 2012. augusztus 23-i időpontot követően következett be, amikor a hálózati engedélyes már arról értesítette a fogyasztót, hogy az egyetemes szolgáltató kezdeményezte az ellátásból történő kikapcsolását.

[12] A kikapcsolás kezdeményezése szempontjából a releváns körülmény nem a kikapcsolási esemény konkrét időpontja, már csak azért sem, mert ezt a tevékenységet a hálózati engedélyes végzi. A kikapcsolási eljárás kezdeményezése, megindítása szempontjából a kiemelendő körülmény a konkrét értesítés, amelyben az egyetemes szolgáltató konkrét tájékoztatást ad a potenciális kikapcsolási dátumokról. Ezzel a kikapcsolási eljárás kezdeményezettnek tekintendő. Az alperesi hatóság véleménye szerint nem lehet jogszerű a szolgáltatónak az az eljárása, amelynek keretében úgy kezdeményezi a szolgáltatás kikapcsolását, hogy a fogyasztó tartozása még nem érte el a jogszabályban meghatározott időpontot, még akkor sem, ha a konkrét kikapcsolási esemény esetleg később történik meg.

[13] A felülvizsgálati kérelem alapos.

[14] A Kúria álláspontja szerint a bíróság megfelelő alapossággal feltárta és rögzítette ítéletének indokolásában az ügyben irányadó tényállást, a rendelkezésére álló bizonyítékok értékelése során azonban hibát vétett, és azokból téves jogkövetkeztetésre jutott.

[15] Kiemeli a Kúria, hogy a Pp. 270. § (2) bekezdése és 272. § (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárás során kizárólag a jogerős ítélet jogszerűsége vizsgálható, a Pp. 275. § (2) bekezdésének megfelelően a felülvizsgálati kérelemmel érintett körben.

[16] Elsődlegesen szükségesnek tartja leszögezni azt a Kúria, hogy az alperesi hatóságok részben a kikapcsolási eljárás jogszabálysértő volta, részben pedig a fogyasztó írásbeli panaszának nem a jogszabályi előírásoknak megfelelő kezelése miatt marasztalták el a felperest. Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a kikapcsolási eljárás tekintetében tartotta megalapozottnak. Az alperesi határozatokat a fogyasztói panasz kezelése tekintetében jogszerűnek értékelte, és a hatályon kívül helyező döntése kapcsán az új eljárásra tartozó kötelezettséget is kizárólag a kikapcsolási eljárás tekintetében írta elő. Ebből következően az alperes felülvizsgálati kérelme is erre korlátozódott, ezen tekintetben minősítette jogszabálysértőnek a jogerős ítéletet. A Kúria ennek megfelelően a felülvizsgálatot is e körben végezhette el.

[17] A jogerős ítélet indokolásából kitűnően az elsőfokú bíróság a kikapcsolási értesítő kiküldésének időpontját tekintve elfogadta a felülvizsgált határozatban foglalt alperesi álláspontot. Ugyanakkor a felperes által hivatkozott elektronikus levelet, amelyet a felperes a T. D.-nek küldött, olyan jelentőségű bizonyítékként értékelte, amelynek alapján egyértelműen megállapíthatónak találta azt, hogy a felperes valójában 60 napon túl kezdeményezte a fogyasztási hely földgázszolgáltatásból történő kikapcsolását, és emiatt a 2012. augusztus 23. napján kiküldött kikapcsolási értesítő alapján fogyasztóvédelmi bírság kiszabására jogszabályellenesen került sor.

[18] A Kúria nem osztotta az elsőfokú bíróság ezzel kapcsolatos álláspontját.

[19] A perben rendelkezésre állt iratokból egyértelműen megállapítható volt, hogy az elektronikus levél küldésének 2012. szeptember 14-i időpontjában a fogyasztó tartozása már kiegyenlítésre került 2012. szeptember 12-én. A felperes kellő körültekintés és a Get.-ben előírt eljárás esetén ennek megtörténtéről az elektronikus levél kiküldése előtt meggyőződhetett volna, és nem küldött volna valótlan tartalmú "tájékoztatást" a szolgáltatónak. Osztotta egyébként a Kúria ezen elektronikus levéllel kapcsolatosan az alperesnek a felülvizsgálati kérelmében foglalt tartalmi és formai aggályait is.

[20] A jogerős ítéletben rögzítettekkel szemben a felperes ezzel nem igazolhatta azt, hogy a kikapcsolást olyan későbbi időpontban rendelte meg az elosztótól, amely időpontban a fogyasztónak már 60 napon túli tartozása állt fenn, ugyanis tényszerűen megállapítható volt, hogy az elektronikus levél küldésének időpontjában a fogyasztónak már tartozása nem állt fenn. Ezen elektronikus üzenettel kapcsolatosan az volt megállapítható, hogy az nyilvánvalóan a korábbi - 2012. augusztus 21-én kelt és augusztus 23-án kiküldött - kikapcsolási értesítőn alapult, annak folyománya volt.

[21] A felperes mulasztása vezetett ahhoz, hogy a kikapcsolási értesítő nem vitásan idő előtti megküldése után nem tájékozódott arról, hogy a tartozás sorsa mi lett, fennáll-e még, illetve rendezésre került-e azóta, és elektronikus üzenetét automatikusan küldte meg az elosztónak.

[22] A Kúria álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen, okszerűtlenül tulajdonított ügydöntő jelentőséget a felperes által hivatkozott 2012. szeptember 14-i keltezésű elektronikus üzenetnek, és állapította meg ennek alapján a felperesi jogsértés hiányát. A perben rendelkezésre állt adatokból egyértelműen megállapítható volt, hogy a kikapcsolási értesítő olyan időpontban került kiküldésre a fogyasztónak, amikor a Get. 29. § (3) bekezdésében rögzített konjunktív feltételek nem álltak fenn. Hangsúlyozza a Kúria, hogy egyetértett az alperes álláspontjával abban, hogy a kikapcsolás kezdeményezése szempontjából a releváns körülmény nem a kikapcsolási esemény konkrét időpontja, hanem a kikapcsolási eljárás kezdeményezése szempontjából a konkrét értesítésnek van kiemelt jelentősége, amelyben az egyetemes szolgáltató tájékoztatást ad a kikapcsolási dátumokról. Ezzel az aktussal a kikapcsolási eljárás kezdeményezettnek tekintendő.

[23] A Kúria megítélése szerint nem lehet jogszerű a felperesnek az az eljárása, amelyben úgy kezdeményezi a szolgáltatás kikapcsolását, hogy a fogyasztó késedelme még nem érte el a Get. 29. § (3) bekezdésében meghatározott időtartamot. A felperesi jogsértést egyértelműen a kikapcsolási értesítést tartalmazó levél határidő előtti kiküldése alapozta meg. Ebből következően a későbbi, az elosztónak küldött elektronikus levélnek - különösen azért, mert arra a fent kifejtettek szerint, szinte automatikusan került sor - nem lehetett relevanciája az ügyben. A kikapcsolási értesítőt a földgázelosztó küldte meg a fogyasztónak azért, mert a felperes kezdeményezte nála a kikapcsolást a fogyasztó tartozására tekintettel. Így a kikapcsolási eljárás kezdeményezettnek minősült. Azon eljárással, amely a szolgáltató megkeresi a földgázelosztót, hogy küldje ki a kikapcsolási értesítőt a fogyasztónak - amely értesítőben az elosztó már azt az 5 munkanapot is feltünteti, amelyen a kikapcsolásra sor kerülhet - kezdeményezi a kikapcsolási eljárást, tehát annak folyamata megindul. A kikapcsolás kezdeményezésére azonban a Get. 29. § (3) bekezdése szerint 60 napos számlatartozás után nyílik meg a szolgáltató jogosultsága, azaz a Get. által előírt három feltétel teljesültét követően lehet kikapcsolást kezdeményezni.

[24] Megjegyzi a Kúria, hogy a kikapcsolási értesítőt az elosztó engedélyes küldi meg a fogyasztó számára, tehát a szolgáltató már kezdeményezte az elosztónál a kikapcsolást, az értesítő levél keltének időpontjában. Emiatt nem volt elfogadható az elsőfokú bíróság azon álláspontja, miszerint a kikapcsolás kezdeményezésének időpontját az elosztóhoz intézett elektronikus levél keltével azonosította, ekkorra ugyanis már a kikapcsolási eljárás folyamatban volt, sőt a kikapcsolás lehetséges időpontjai megnevezésre kerültek.

[25] Hangsúlyozza azt is a Kúria, hogy a kikapcsolási értesítőnek mint a kikapcsolási eljárást kezdeményező dokumentumnak minősítése tekintetében a Kúria egységes joggyakorlatot alakított ki (Kfv. III. 37.013/2013/4.; Kfv. III. 37.126/2012/5.; Kfv. II. 37.554/2012/10.). Megjegyzi e körben azt is a Kúria, hogy bár ezen ítéletek részben villamosenergia-szolgáltatás vonatkozásában kerültek meghozatalra, de mindkét ágazatot (földgáz, villamos energia) szabályozó rendelkezések a kikapcsolási eljárás feltételeinek rögzítése vonatkozásában szinte megegyeznek. Azonos jogalkotói szándékkal kerültek meghozatalra, miszerint a fogyasztók csak a legvégső esetben kerülhessenek kikapcsolásra a hálózati szolgáltatásból.

[26] A fentiekre tekintettel a Kúria megállapította, hogy az alperes felülvizsgálati kérelme megalapozott volt, a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályokat megsértette, ezért azt a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és a felperes megalapozatlan keresetét a Pp. 339. § (1) bekezdése értelmében elutasította.

(Kúria Kfv. III. 37.180/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a dr. Nagy József ügyvéd által képviselt T. T. G. Zrt. felperesnek a dr. Sánta Ildikó jogtanácsos által képviselt Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság alperes ellen fogyasztóvédelmi bírság tárgyában hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. december 12. napján kelt 11.K.30.602/2013/10. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 12. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 11.K.30.602/2013/10. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 100.000 (százezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 30.000 (harmincezer) forint kereseti, és 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

N. I. k-i fogyasztó a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségéhez eljuttatott panaszában előadta, hogy ingatlanán 2012. szeptember 17-én számlatartozás miatt kikapcsolták a gázszolgáltatást. Ez indokolatlan és jogsértő volt, mivel számlatartozását 2012. szeptember 12-én rendezte, a késedelmére azért került sor, mert akkor kapta meg a nyugdíját. Telefonon a befizetést az ügyfélszolgálati irodának bejelentette. Ilyen előzmények után 5 nappal később mégis felfüggesztették a gázszolgáltatást. A fogyasztó sem a kikapcsolással, sem a ki- és visszakapcsolás díjának számára történő kiszámlázásával nem értett egyet. Kérelméhez mellékelten csatolta a felperesi szolgáltató 2012. október 1-én kelt, panaszát elutasító levelét.

Az elsőfokon eljárt Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége a 2013. január 23. napján kelt határozatával az érintett fogyasztási helyet érintő kikapcsolási eljárás jogszabálysértő volta valamint a fogyasztó írásbeli panaszának kezelésére vonatkozó jogszabályi előírások megsértése miatt 350.000,- forint fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta a felperest. Kötelezte, hogy a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül tegyen eleget a felhasználó irányában a garantált szolgáltatások nyújtása keretében felmerülő kötbérfizetési kötelezettségének, a kikapcsolás jogszerűtlen volta miatt a szolgáltatás ki- és visszakapcsolása költségeinek viselése alól mentesítse a felhasználót, és a határozatban foglaltak teljesítéséről tájékoztassa a felügyelőséget. Egyben megtiltotta, hogy az egyetemleges szolgáltató a jövőben a jogszabály által megkövetelt feltételek maradéktalan teljesülése hiányában kezdeményezze a felhasználók szolgáltatásból történő kikapcsolását.

A határozat ellen a felperes fellebbezett, amelynek elbírálása során az alperes a 2013. május 2. napján kelt másodfokú határozatával a körülményeket újramérlegelve, a bírságösszeg változatlanul hagyása mellett az elsőfokú határozatot megváltoztatta, felhívta a szolgáltatót, hogy a fogyasztóvédelmi bírság összegét fizesse be, és az elsőfokú határozatban foglalt kötelezéseknek tegyen eleget.

Az alperes határozatában megállapította, hogy a felperes megsértette a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény (a továbbiakban: Get.) 29.§ (3) bekezdésében foglaltakat azzal, hogy a fogyasztó számára a kikapcsolásról szóló értesítőt már akkor kiküldte, amely időpontban a fogyasztónak 60 napon túli tartozása nem állt fenn. A szolgáltató megsértette továbbá a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 17/A.§ (8) bekezdését, amikor a fogyasztót nem tájékoztatta a jogorvoslati lehetőségekről és az illetékes hatóság, valamint a békéltető testület elérhetőségéről.

A felperes keresetében az alperes határozatának az elsőfokú határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezését kérte. A kikapcsolás kezdeményezése kapcsán előadta, hogy a kikapcsolásra a törvényi előírásoknak megfelelően került sor. Az információáramlás gyorsabb, az elosztó és a szolgáltató között, mint két átlagos piaci szereplő között, tekintettel arra, hogy az elosztó tulajdonosa egy személyben a szolgáltató. Abból a tényből, hogy a T.-D Kft. küldi meg a kikapcsolási értesítőket, nem következik, hogy ezt a szolgáltató rendelte volna meg az elosztótól. Álláspontja szerint ily módon a kikapcsolási értesítőnek nincs joghatása. A kikapcsolási értesítő vonatkozásában előadta, hogy esetlegesen megtévesztő a dokumentum elnevezése, illetve arra is hivatkozott, hogy a kikapcsolási értesítő csupán egy olyan dokumentum, amelyből a fogyasztó értesül a tartozás fennállásáról. Álláspontja szerint a hatóság kétszeresen értékelte azt a tényt, hogy a kikapcsolás megvalósult, és a határozat indokolás részéből nem derül ki az, hogy a körülmények mennyiben kerültek megváltoztatásra és hogyan volt lehetséges a bírságösszeg változatlansága. Így a hatóság megsértette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 72.§ (1) bekezdés ec) pontját is.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét részben megalapozottnak értékelte, az alperes határozatát az elsőfokú határozatra kiterjedően hatályon kívül helyezte és az elsőfokon eljárt szervet új eljárásra kötelezte. Ítéletének indokolásában a Get. 29.§ (3) bekezdésre hivatkozással rögzítette, hogy a T.-D (elosztói engedélyes) 2012. augusztus 23. napján küldte meg a 2012. augusztus 21. napjára datált kikapcsolási értesítőt a fogyasztónak. Ebben arra hívta fel a figyelmét, hogy az értesítő levél készítésének időpontjában a fogyasztó szerződéses folyószámláján olyan határidőn túli tartozást tartanak nyilván, amely esetében a fizetési késedelem hamarosan eléri a 60 napot. Erre tekintettel tájékoztatták a fogyasztót, hogy amennyiben fizetési kötelezettségének továbbra sem tesz eleget, és a tervezett kikapcsolás alkalmával lesz olyan, a felperesi társasággal szemben fennálló tartozása, amelynek fizetési határideje a 60 napot meghaladja, úgy a kikapcsolási értesítőben megjelölt öt időpont egyikén megkísérlik a felhasználási hely kikapcsolását.

Az elsőfokú bíróság a 2012. augusztus 23. napján a fogyasztó részére megküldött kikapcsolási értesítő vonatkozásában megállapította, hogy annak megküldésére a fogyasztónak olyan időpontban került sor, amikor a fogyasztó a fizetési kötelezettségével még nem esett 60 napot meghaladó késedelembe, mivel tartozásának (14.210,- forint) fizetési határideje 2012. július 9. napja volt. Egyetértett az elsőfokú bíróság az alperessel abban, hogy a kikapcsolási eljárás kezdeményezése, megindítása szempontjából a kiemelendő körülmény a konkrét értesítés, amelyben az egyetemleges szolgáltató tájékoztatást ad a kikapcsolási dátumokról, ezért a bíróság szerint - egyéb, a kikapcsolási eljárás tényleges kezdeményezését igazoló okirat hiányában - a kikapcsolási értesítő megküldése a kikapcsolás kezdeményezésével azonosítható.

Megállapította ugyanakkor az elsőfokú bíróság, hogy a felperes rendelkezett olyan okirati bizonyítékkal, amely azt támasztotta alá, hogy a kikapcsolási értesítő megküldése nem a kikapcsolás kezdeményezésének felel meg, ezért az eljárt hatóságok jogszabályellenesen állapították meg a felperes terhére a kikapcsolás kezdeményezéséhez kapcsolódóan a jogszabálysértés tényét. E körben az elsőfokú bíróság a felperes által az iratokhoz csatolt 2012. szeptember 14-én a T.-D-nak küldött elektronikus üzenet tartalmát vette figyelembe. A bíróság álláspontja szerint a felperes ezen okirattal igazolni tudta, hogy a kikapcsolást olyan későbbi időpontban rendelte meg az elosztótól, amely időpontban a fogyasztónak már 60 napon túli tartozása állt fenn. Ezért az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes a jelen perben felülvizsgált és a hatósági eljárás tárgyát képező kikapcsolás kezdeményezése vonatkozásában, azaz a 2012. augusztus 21. napján kelt kikapcsolási értesítő megküldésével jogsértő magatartást nem követett el. A 2012. augusztus 23. napján kiküldött kikapcsolási értesítő napján fogyasztóvédelmi bírság kiszabására jogszabályellenesen került sor.

Az Fgytv. 17/A.§ (1) bekezdésére hivatkozással megállapította azt is az elsőfokú bíróság, hogy a hatóságok a fogyasztó részére küldött felperesi válaszadás értékelése kapcsán helyesen jutottak arra a következtetésre, hogy a felperes megsértette a fogyasztó jogérvényesítéshez fűződő alapvető jogát a jogszabály szerinti tájékoztatás elmulasztásával, mivel a jogszabály ezen rendelkezéssel biztosítja a fogyasztók számára, hogy panasz elutasítása esetén esetleges jogsértések kapcsán a megfelelő hatósághoz vagy békéltető testülethez fordulhassanak.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alperesi határozat indokolási része a fogyasztó részére adott tájékoztatás vonatkozásában megfelel a Ket. 72.§ (1) bekezdés ec) pontjában foglaltaknak, ugyanakkor mivel a bíróság a kikapcsolási értesítő megküldése vonatkozásában jogszabálysértést nem állapított meg a felperes terhére, így az első- és másodfokú határozat erre vonatkozó része nyilvánvalóan nem lehet a határozatok rendelkező részét illetően, illetve a jogi indokolást tekintve helyes. Rögzítette azt is az elsőfokú bíróság, hogy a megismételt eljárás során az elsőfokon eljárt hatóságnak a bíróság ítéletében kifejtetteket figyelembe véve kell eljárnia, tekintettel arra, hogy a felperes terhére csak a tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt állapítható meg jogszabálysértés, ezért az új eljárás keretében pusztán ezen jogsértés vonatkozásában kell új határozatot hozni. Megállapította azt is az elsőfokú bíróság, hogy a másodfokú hatóság határozatában a mérlegelési szempontok - a kikapcsolási értesítő fogyasztó részére történt megküldése kivételével - helyállóak voltak.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak egészben vagy részben történő hatályon kívül helyezését, és a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát, másodlagosan a hatályon kívül helyezés mellett az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet sérti a Get. 29.§ (3) bekezdésében, a Pp. 206.§ (1) bekezdésében foglaltakat. Kifejtette, hogy a Get. 29.§ (3) bekezdése három konjunktív feltétel együttes fennállásához köti a kikapcsolás kezdeményezésének lehetőségét. Ezen feltételek egyike az, hogy a fogyasztó a fizetési kötelezettségével 60 napot meghaladó késedelembe essen, vagyis a felperes - a többi feltétel fennállása mellett - csak olyan időpontban kezdeményezhette volna a hálózati engedélyesnél a kikapcsolást, amikor a fogyasztó tartozásának esedékessége meghaladta a 60 napot. Jelen esetben a kikapcsolásra okot adó tartozás lejárta 2012. július 9. napja volt, így az ettől számított 60. nap csak azt a 2012. augusztus 23-i időpontot követően következett be, amikor a hálózati engedélyes már arról értesítette a fogyasztót, hogy az egyetemes szolgálató kezdeményezte az ellátásból történő kikapcsolását. A kikapcsolás kezdeményezése szempontjából a releváns körülmény nem a kikapcsolási esemény konkrét időpontja, már csak azért sem, mert ezt a tevékenységet a hálózati engedélyes végzi. A kikapcsolási eljárás kezdeményezése, megindítása szempontjából a kiemelendő körülmény a konkrét értesítés, amelyben az egyetemes szolgáltató konkrét tájékoztatást ad a potenciális kikapcsolási dátumokról. Ezzel a kikapcsolási eljárás kezdeményezettnek tekintendő. Az alperesi hatóság véleménye szerint nem lehet jogszerű a szolgálatónak az az eljárása, amelynek keretében úgy kezdeményezi a szolgáltatás kikapcsolását, hogy a fogyasztó tartozása még nem érte el a jogszabályban meghatározott időpontot, még akkor sem, ha a konkrét kikapcsolási esemény esetleg később történik meg.

Az alperes álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a Pp. 206.§ (1) bekezdésével ellentétesen hozta meg ítéletét, mikor döntését a felperes által csatolt, a kikapcsolási eljárás 60 napon túli kezdeményezését bizonyítandó, a földgázelosztónak küldött elektronikus üzenet dátumára alapította, és azt perdöntő okirati bizonyítékként értékelte. A felperes által becsatolt e-mail sem formai, sem pedig tartalmi okból bizonyítékként nem értékelhető, tekintettel arra, hogy annak nyomtatott első oldala azt tartalmazza, hogy ki a feladó, ki a címzett, milyen tárgykörben küldi a levelet, mi a feladás dátuma, azonban a konkrét fogyasztó vagy fogyasztási hely az első oldalon beazonosítható módon nem szerepel. Csak a leveléhez fűzött második oldalon került feltüntetésre a fogyasztó neve és címe. Ezáltal a felperes nem tudta bizonyítani, hogy a kikapcsolás kezdeményezésére jogszerűen az arra okot adó számla esedékességének lejártát követő 60. napon túl került sor. Megjegyezte az alperes, hogy a kereskedő által az elosztónak küldött e-mail bizonyítékkénti értékelése kapcsán hasonló következtetésre jutott a Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság is.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274.§ (1) bekezdésének megfelelően tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Kúria álláspontja szerint a bíróság megfelelő alapossággal feltárta és rögzítette ítéletének indokolásában az ügyben irányadó tényállást, a rendelkezésére álló bizonyítékok értékelése során azonban hibát vétett, és azokból téves jogkövetkeztetésre jutott.

Kiemeli a Kúria, hogy a Pp. 270.§ (2) bekezdése és 272.§ (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárás során kizárólag a jogerős ítélet jogszerűsége vizsgálható, a Pp. 275.§ (2) bekezdésének megfelelően a felülvizsgálati kérelemmel érintett körben.

Elsődlegesen szükségesnek tartja leszögezni azt a Kúria, hogy az alperesi hatóságok részben a kikapcsolási eljárás jogszabálysértő volta, részben pedig a fogyasztó írásbeli panaszának nem a jogszabályi előírásoknak megfelelő kezelése miatt marasztalták el a felperest. Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a kikapcsolási eljárás tekintetében tartotta megalapozottnak. Az alperesi határozatokat a fogyasztói panasz kezelése tekintetében jogszerűnek értékelte, és a hatályon kívül helyező döntése kapcsán az új eljárásra tartozó kötelezettséget is kizárólag a kikapcsolási eljárás tekintetében írta elő. Ebből következően az alperes felülvizsgálati kérelme is erre korlátozódott, ezen tekintetben minősítette jogszabálysértőnek a jogerős ítéletet. A Kúria ennek megfelelően a felülvizsgálatot is e körben végezhette el.

A jogerős ítélet indokolásából kitűnően az elsőfokú bíróság a kikapcsolási értesítő kiküldésének időpontját tekintve elfogadta a felülvizsgált határozatban foglalt alperesi álláspontot. Ugyanakkor a felperes által hivatkozott elektronikus levelet, amelyet a felperes a T.-D-nak küldött, olyan jelentőségű bizonyítékként értékelte, amelynek alapján egyértelműen megállapíthatónak találta azt, hogy a felperes valójában 60 napon túl kezdeményezte a fogyasztási hely földgázszolgáltatásból történő kikapcsolását, és emiatt a 2012. augusztus 23. napján kiküldött kikapcsolási értesítő alapján fogyasztóvédelmi bírság kiszabására jogszabályellenesen került sor.

A Kúria nem osztotta az elsőfokú bíróság ezzel kapcsolatos álláspontját.

A perben rendelkezésre állt iratokból egyértelműen megállapítható volt, hogy az elektronikus levél küldésének 2012. szeptember 14-ei időpontjában a fogyasztó tartozása már kiegyenlítésre került 2012. szeptember 12-én. A felperes kellő körültekintés és a Get.-ben előírt eljárás esetén ennek megtörténtéről az elektronikus levél kiküldése előtt meggyőződhetett volna, és nem küldött volna valótlan tartalmú "tájékoztatást" a szolgáltatónak. Osztotta egyébként a Kúria ezen elektronikus levéllel kapcsolatosan az alperesnek a felülvizsgálati kérelmében foglalt tartalmi és formai aggályait is. A jogerős ítéletben rögzítettekkel szemben a felperes ezzel nem igazolhatta azt, hogy a kikapcsolást olyan későbbi időpontban rendelte meg az elosztótól, amely időpontban a fogyasztónak már 60 napon túli tartozása állt fenn, ugyanis tényszerűen megállapítható volt, hogy az elektronikus levél küldésének időpontjában a fogyasztónak már tartozása nem állt fenn. Ezen elektronikus üzenettel kapcsolatosan az volt megállapítható, hogy az nyilvánvalóan a korábbi - 2012. augusztus 21-én kelt és augusztus 23-án kiküldött - kikapcsolási értesítőn alapult, annak folyománya volt. A felperes mulasztása vezetett ahhoz, hogy a kikapcsolási értesítő nem vitásan idő előtti megküldése után nem tájékozódott arról, hogy a tartozás sorsa mi lett, fennáll-e még, illetve rendezésre került-e azóta, és elektronikus üzenetét automatikusan küldte meg az elosztónak.

A Kúria álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen, okszerűtlenül tulajdonított ügydöntő jelentőséget a felperes által hivatkozott 2012. szeptember 14-ei keltezésű elektronikus üzenetnek, és állapította meg ennek alapján a felperesi jogsértés hiányát. A perben rendelkezésre állt adatokból egyértelműen megállapítható volt, hogy a kikapcsolási értesítő olyan időpontban került kiküldésre a fogyasztónak, amikor a Get. 29.§ (3) bekezdésében rögzített konjunktív feltételek nem álltak fenn. Hangsúlyozza a Kúria, hogy egyetértett az alperes álláspontjával abban, hogy a kikapcsolás kezdeményezése szempontjából a releváns körülmény nem a kikapcsolási esemény konkrét időpontja, hanem a kikapcsolási eljárás kezdeményezése szempontjából a konkrét értesítésnek van kiemelt jelentősége, amelyben az egyetemes szolgáltató tájékoztatást ad a kikapcsolási dátumokról. Ezzel az aktussal a kikapcsolási eljárás kezdeményezettnek tekintendő. A Kúria megítélése szerint nem lehet jogszerű a felperesnek az az eljárása, amelyben úgy kezdeményezi a szolgáltatás kikapcsolását, hogy a fogyasztó késedelme még nem érte el a Get. 29.§ (3) bekezdésében meghatározott időtartamot. A felperesi jogsértést egyértelműen a kikapcsolási értesítést tartalmazó levél határidő előtti kiküldése alapozta meg. Ebből következően a későbbi, az elosztónak küldött elektronikus levélnek - különösen azért, mert arra a fent kifejtettek szerint, szinte automatikusan került sor - nem lehetett relevanciája az ügyben. A kikapcsolási értesítőt a földgázelosztó küldte meg a fogyasztónak azért, mert a felperes kezdeményezte nála a kikapcsolást a fogyasztó tartozására tekintettel. Így a kikapcsolási eljárás kezdeményezettnek minősült. Azon eljárással, amely a szolgáltató megkeresi a földgázelosztót hogy küldje ki a kikapcsolási értesítőt a fogyasztónak - amely értesítőben az elosztó már azt az 5 munkanapot is feltünteti, amelyen a kikapcsolásra sor kerülhet - kezdeményezi a kikapcsolási eljárást, tehát annak folyamata megindul. A kikapcsolás kezdeményezésére azonban a Get. 29.§ (3) bekezdése szerint 60 napos számlatartozás után nyílik meg a szolgáltató jogosultsága, azaz a Get. által előírt három feltétel teljesültét követően lehet kikapcsolást kezdeményezni.

Megjegyzi a Kúria, hogy a kikapcsolási értesítőt az elosztó engedélyes küldi meg a fogyasztó számára, tehát a szolgáltató már kezdeményezte az elosztónál a kikapcsolást, az értesítő levél keltének időpontjában. Emiatt nem volt elfogadható az elsőfokú bíróság azon álláspontja, miszerint a kikapcsolás kezdeményezésének időpontját az elosztóhoz intézett elektronikus levél keltével azonosította, ekkorra ugyanis már a kikapcsolási eljárás folyamatban volt, sőt a kikapcsolás lehetséges időpontjai megnevezésre kerültek.

Hangsúlyozza azt is a Kúria, hogy a kikapcsolási értesítőnek mint a kikapcsolási eljárást kezdeményező dokumentumnak minősítése tekintetében a Kúria egységes joggyakorlatot alakított ki (Kfv. III. 37.013/2013/4.; Kfv. III. 37.126/2012/5. Kfv.II.37.554/2012/10.). Megjegyzi e körben azt is a Kúria, hogy bár ezen ítéletek részben villamosenergia szolgáltatás vonatkozásában kerültek meghozatalra, de mindkét ágazatot (földgáz, villamosenergia) szabályozó rendelkezések a kikapcsolási eljárás feltételeinek rögzítése vonatkozásában szinte megegyeznek. Azonos jogalkotói szándékkal kerültek meghozatalra, miszerint a fogyasztók csak a legvégső esetben kerülhessenek kikapcsolásra a hálózati szolgáltatásból.

A fentiekre tekintettel a Kúria megállapította, hogy az alperes felülvizsgálati kérelme megalapozott volt, a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályokat megsértette, ezért azt a Pp. 275.§ (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és a felperes megalapozatlan keresetét a Pp. 339.§ (1) bekezdése értelmében elutasította.

Az elsőfokú és a felülvizsgálati eljárásban felmerült alperesi perköltség megfizetésére a Kúria a felperest a Pp. 270.§ (1) bekezdés folytán alkalmazandó Pp. 78.§ (1) bekezdés szerint kötelezte.

A tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt kereseti és felülvizsgálati eljárási illeték viselésére a felperes a 6/1986. (VI.26.) IM rendelet 13.§ (2) bekezdése értelmében köteles.

Budapest, 2014. június 25.

Dr. Kárpáti Zoltán s.k. a tanács elnöke, Dr. Fekete Ildikó s.k. előadó bíró, Dr. Beniczkyné Dr. Kelemen Gyöngyi s.k. bíró

(Kúria Kfv.III.37.180/2014.)