Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2014.6.282 A tervezett létesítmény előzetes vizsgálati eljárásában a várható környezeti hatások tekintetében nem hagyható figyelmen kívül a beruházás volumene, a tervezett további ütemek légszennyezési, zajterhelési mértéke, az egy beszámítás, összeadódás nem mellőzhető [4/2011. (I. 14.) VM rend. 5. melléklet; 2008/50/EK Irányelv; 2011/92/EU Irányelv; 347/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 32/A. §; 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 3. §; 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet 3. §, 9. § (2) bek.; 284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet 2. §].

A törvényszék által megállapított tényállás szerint a T. A. Zrt. megbízásából az U. Zrt. - mint tervező - a D. L. és I. P. T. 0322/4 hrsz.-ú, I. ütem megvalósítására vonatkozóan - előzetes vizsgálati dokumentáció és kérelem benyújtásával - előzetes vizsgálati eljárást kezdeményezett.

Az elsőfokú hatóság megállapította, hogy a tervezett tevékenység a felügyelőség döntésétől függően környezeti hatásvizsgálat-köteles.

Az eljárás megindítását követően a felügyelőség hivatalában és honlapján közzétette az eljárásról szóló közleményt, ezt megküldte a tervezett tevékenység helye szerint T., H., Sz. és Sz. Város Önkormányzatok Jegyzőinek.

Az előzetes vizsgálati eljárásba a felperes ügyfélként bejelentkezett, ügyféli jogállását az elsőfokú hatóság megállapította. Az elsőfokú hatóság megkereste az eljárásban érdekelt szakhatóságokat is.

Az elsőfokú hatóság határozatában megállapította, hogy a D. L. és I. P. I. ütem megvalósításának jelentős környezeti hatása nincs, környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges.

A tervezett tevékenységet jellemző alapadatok között rögzítette azt is, hogy a fejlesztés jelen tervek szerint öt ütemben fog lezajlani, a jelen eljárás az I. ütemre vonatkozik.

A határozat rendelkező részének II. pontja környezetvédelmi előírásokat (vízvédelmi, hulladék-gazdálkodási, táj- és természetvédelmi, levegőtisztaság-védelmi, zaj- és rezgésvédelmi előírásokat tartalmazott, továbbá III. pontja alatt az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézetének szakhatósági állásfoglalásában előírt kikötéseket, valamint T., Sz. és H. Város Önkormányzat Jegyzőjének szakhatósági állásfoglalásában írtakat.

A határozat ellen a felperes fellebbezett, amelynek elbírálása során az alperes a 2011. május 12-én kelt másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta akként, hogy a rendelkező III. pontjából T., Sz. és H. Város Jegyzője szakhatósági állásfoglalásának kikötéseit megsemmisítette, a határozat táj- és természetvédelmi előírások részét kiegészítette, egyebekben az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében a Pp. 339/B. §-ában foglaltakra hivatkozott és sérelmezte, hogy a tényállást a közigazgatási szerv nem tárta fel kellőképpen. Kifogásolta, hogy nem vizsgálta a hatóság a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Khv. Kr.) 5. § (1) bekezdésében, 3., és 4. mellékletében foglaltakat. A logisztikai park a légiteher-szállításra is vonzerőt is jelenthet, így ezek a hatások összeadódhatnak, ennek vizsgálata is szükséges. Kiemelte, hogy a jelenlegi területhasználatra, a sport szabadidős repülési tevékenység zavaró hatásaira nem tér ki a határozat indokolása. A védett természeti területeket a feltételezhető hatásterületre is vizsgálni szükséges, és utalt a N. 2000-re is.

Álláspontja szerint a levegő szennyezettségét, a PM10 értéket már túllépték, a dokumentációban a valóságtól eltérő, elavult, nem helyi adatok szerepelnek.

Hivatkozott a környezet beépítettségére, arra, hogy erről vizsgálat nem folyt. Kifogásolta a Pest Megyei Kormányhivatal szakhatósági állásfoglalásában foglaltakat is. Vitatta a határozat indokolását a zajvédelem tekintetében és az ürge-populációra vonatkozóan. Kifogásolta, hogy nem kerültek betartásra a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának állásfoglalásai. Előkészítő iratában keresetét kiegészítette a Pp. 335/A. §-ában foglaltakra hivatkozással.

A levegőszennyezettség tekintetében a 2011. január 15-től hatályos, a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendeletre (a továbbiakban: Lvr.) hivatkozott és arra, hogy annak 39. § (1) bekezdése szerint a rendelkezéseit már a folyamatban levő eljárásban is alkalmazni kell, amelyre az alperes nem volt tekintettel.

Kifogásolta, hogy a logisztikai park megvalósítása több ütemben zajlik, azonban figyelmen kívül hagyták a többi ütem együttes hatását. Előadta, hogy a csepeli gerincút kétszer egy sávban elkészült, azonban ez nem fogja megoldani sem a zaj, sem a légszennyezés problémáját, a magas PM10-es koncentrációt nem befolyásolja kedvező irányban. A tököli mérőállomás adatai szerint a szálló por már 22-szer meghaladta 2012. január 1-jétől május 3-ig a hivatkozott határértéket; ezen túlmenően kifogásolta a gerincút vonalvezetését is.

A törvényszék a felperes keresetét alaptalannak értékelte és elutasította azt. Ítéletének indokolásában hangsúlyozta, hogy a hatóságok a tényállást teljes körűen feltárták, és az ügyben alkalmazandó jogszabályok részletes ismertetése, a bizonyítékok megfelelő értékelése alapján helytálló döntést hoztak, amellyel a törvényszék is mindenben egyetértett.

A felperes az eljárás során nem tett eleget a Pp. 164. § szerinti bizonyítási kötelezettségnek. A hatóság a határozatot mérlegelési jogkörében úgy hozta meg, hogy a tényállást tisztázta, az ok-okozati összefüggés megállapítható volt [Ket. 72. § (1) bekezdés e), e/c) pont, Pp. 339/B. §].

A Khv. Kr. 5. számú mellékletére hivatkozással a törvényszék megállapította, hogy a létesítmény területe jellemzően barnamezős, roncsolt felszínű terület, melynek a beépítésre szánt felhasználása - szemben a zöldmezős beruházásokkal - tájvédelmi és terület-takarékossági szempontból kedvezőbb. A beépítésre szánt területrész a teljes repülőtér területének jelenleg is építményekkel és burkolt felületekkel igénybe vett része. A tervezési terület is a táj része; mivel roncsolt felszínű, ezáltal amortizálódott volt, katonai repülőtérként funkcionált, így tájvédelmi szempontból nem minősül érzékenynek. A védett fajok egyedei közül a fellelt 8-12 egyedszámú bozontos árvalányhaj áttelepítése egyszerű eszközökkel megoldható, a munkavégzés időbeni korlátozása pedig megfelelő intézkedés a fokozottan védett gyurgyalag megóvására. N. 2000 terület a hivatkozott létesítményhez legközelebb kb. 1000 méter távolságra helyezkedik el. A legközelebbi országos jelentőségű védett terület a Duna túlpartján lévő érdi K.-hegy, amely 1500 méter távolságra van. A közelben N. 2000-es terület nem volt, az árvalányhaj áttelepítéséről, a gyurgyalagok védelméről az alperesi határozat rendelkezett. Az ürge-populáció vonatkozásában a határozat annak esetleges áttelepítéséről is írt, mindamellett az ürge-populáció nem volt fellelhető. A törvényszék erre tekintettel nem osztotta a felperes érvelését, miszerint a jelenlegi I. ütemmel ellentétben a többi ütemmel együtt kellett volna vizsgálni a környezeti hatásokat.

A levegőterhelés tekintetében arra hivatkozott a törvényszék, hogy a kiegészítő dokumentáció számításai, modellezései szerint az alapállapotot a t.-i automata mérőállomás adatai képezik; eszerint a levegőterhelés, a háttér-koncentráció 3%, 0,3%-os növekedést eredményez, a működés időszakában pedig 1-10%-os növekedést, ez pedig nem minősül a levegőminőség jelentős változásának.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!