Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

MBH 2008.11.236 - A gazdálkodás körébe tartozó, az osztalék fizetés határidejének meghatározásáról rendelkező legfőbb szervi határozat hatályon kívül helyezésére nincs törvényes lehetőség, mert e vonatkozásban sem a Gt., sem a Számviteli törvény nem tartalmaz rendelkezést.

[2006. évi IV. tv. (Gt.) 98. § (2) bek., 45. § (1) bek., 219. § (1) bek., 220. § (1) és (3) bek., 231. § (2) bek. e) pont, 233. § e) pont; 1959. évi IV. tv. (Ptk.) 240. § (1) bek.]

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint az alperes 2007. szeptember 3-án rendkívüli közgyűlést tartott. A közgyűlési jegyzőkönyvben rögzítették, hogy a felperes által a társaság korábbi közgyűlési határozatainak hatályon kívül helyezése iránt indított perben az elsőfokú bíróság - nem jogerősen - a felperes keresetének helyt adott. A társaság vezetősége az ebben az eljárásban megítélt 2.805.000,- Ft-nak a felperes részére osztalékként történő megfizetésére tett javaslatot. A társaság többi részvényese az osztalékfizetésre vonatkozó igényéről írásban lemondott, figyelemmel a társaság likviditási gondjaira.

Az előterjesztést követően az alperes közgyűlése a 25/2007. számú határozatával úgy döntött, hogy a társaság 2000. üzleti év osztalékából a felperes részére 2.805.000,- Ft-ot a határozat keltétől számított 6 hónapon belül megfizet.

A következő határozati javaslat előterjesztésekor a közgyűlés elnöke tájékoztatta a közgyűlést arról, hogy felperes kivételével a részvényesek a 2001. és a 2002. évi osztalékról is lemondtak. A 26/2007. számú határozattal a közgyűlés a 2001. és 2002. évekre vonatkozó osztalék felperes részére történő megfizetésének időpontjaként 2010. december 31. napját jelölte meg azzal, hogy az osztalék ennél a napnál korábban közgyűlési döntés alapján fizethető meg, valamint, hogy az osztalék után a társaság a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot fizet.

A felperes a Pest Megyei Bírósághoz 2007. október 25-én benyújtott keresetében az 1997. évi CXLIV. törvény (Gt. (régi)) 45. § (1) bekezdése és 224. § (1) bekezdése alapján kérte, hogy a bíróság helyezze hatályon kívül az alperesi társaság 25/2007. és 26/2007. számú Kgy. határozatait, azok jogsértő voltára tekintettel. Kérte az alperes kötelezését a perköltség megfizetésére.

Arra hivatkozott, hogy a határozatok jogsértők. Álláspontja szerint, amikor az alperesi társaság a mérlegeket elfogadó közgyűléseken úgy döntött, hogy az adózott eredmény terhére osztalék kifizetését rendeli el a Gt. (régi) 224.§ (1) bekezdése alapján nyomban tartozása keletkezett a felperessel szemben, a jogviszony kétoldalúvá vált. E kétoldalú jogviszonyban egyik fél a társaság, a másik fél pedig a részvényes, és a felek a polgári jog szempontjából egyenrangúak. A felek között fennálló jogviszony szerződéses kapcsolatként értelmezhető. A Ptk. 240. § (1) bekezdése alapján a szerződést a felek közös megegyezéssel módosíthatják. Mindebből az következik, hogy a közgyűlésnek nem volt arra jogszerű lehetősége, hogy egyoldalú döntésével saját javára hozzon olyan határozatokat, amelyek a fizetési kötelezettségét elodázzák, a követelés esedékességét egyoldalúan módosítják. Kizárólag akkor lett volna lehetősége a közgyűlésnek ilyen tartalmú határozatokat hozni, ha azokhoz a felperes előzetesen hozzájárul, azonban erre nem került sor.

A közgyűlési jegyzőkönyvben foglaltakkal szemben vitatta, hogy a társaságnak likviditási gondjai lennének, mivel a társaság mérlegeiből az derül ki, hogy az alperes folyamatosan jelentős mértékű pénzeszközzel rendelkezett a mérlegek elkészítésének időpontjában, így lehetősége lett volna már régen kifizetni az annak töredékét jelentő felperesi követelést.

Az alperes ellenkérelmében elsődlegesen a per tárgyalásának felfüggesztését kérte a 10.G.40.031/2005. számon folyamatban lévő per jogerős befejezéséig. Előadta, hogy az elsőfokú ítélet fellebbezés folytán még nem emelkedett jogerőre, ettől függetlenül kívánta az alperes a felperessel való kapcsolatát rendezni. Erre az alperesi gesztusra válaszolt a felperes a jelen per megindításával, mely álláspontja szerint idő előtti. A jelen per tárgyát képező határozatokról dönteni a korábban folyamatban volt eljárás jogerős befejezésének bevárása nélkül jóval több sérelemmel járhat, mint amelyet orvosolhat.

Érdemi védekezése szerint a felperes a keresetében nem jelölte meg, hogy milyen jogszabályt sértett meg az alperes a megtámadott közgyűlési határozatokkal. Ettől függetlenül is - álláspontja szerint - a határozatok jogszerűek, hiszen az osztalék kifizetésének időpontját a korábbi közgyűlésen úgy határozták meg, hogy az osztalék kifizetésére akkor kerülhet sor, ha a társaság pénzügyi gazdasági helyzete azt lehetővé teszi.

Arra az esetre, ha a felfüggesztés iránti kérelmének az elsőfokú bíróság nem adna helyt, indítványozta az alperesi társaság akkori részvényeseinek és vezető tisztségviselőinek meghallgatását a likviditás tárgyában.

Ezen korábbi határozatokat helyezte hatályon kívül a már hivatkozott nem jogerős elsőfokú ítélet. Az alperes a bizonytalanságra tekintettel eredménytartalékba rendelte átcsoportosítani az elfogadott osztalékot.

Az alperes több szempontból is kedvezett a felperesnek, amikor a korábbi bizonytalan helyzetet jelen határozataival orvosolta.

Végül előadta, hogy az alperes készpénzvagyonából kiindulva az alperes likviditási helyzetének megítélése megtévesztő, ugyanis az adatok mindig az adott év december 31-i fordulónapjára vonatkoznak, és az alperes 300 munkavállalója részére ezt követő pár napon belül kell kifizetni a munkabért, amely a készpénzvagyont teljes egészében felemészti.

Előadta még, hogy a hivatkozott peren kívül G.40.026/2007. szám alatt is peres eljárás van folyamatban a Pest Megyei Bíróságon a 2001. és 2002. évi osztalékok megfizetése tárgyában.

Az elsőfokú bíróság a 2008. január 10. napján tartott tárgyaláson hozott I. sorszámú végzésével a per felfüggesztésére irányuló alperesi kérelmet elutasította.

A 2008. február 6. napján kelt 8.G.40.104/2007/5. számú ítéletében a felperes keresetének helyt adott és az alperesi társaság 25/2007. és 26/2007. számú, 2007. szeptember 3-i közgyűlési határozatait hatályon kívül helyezte. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 69.000,-Ft perköltséget, amelyből az ügyvédi munkadíj bruttó 48.000,-Ft, amely 8.000,-Ft áfa összeget tartalmaz.

Határozata indokolásában megállapította, hogy az alperes jelenleg a 2006. évi IV. törvény (Gt.) hatálya alatt áll. A társaság 2000-2002. évekre hatályos létesítő okirata az osztalék megfizetésének határidejéről, illetve módjáról rendelkezést nem tartalmazott.

Az alperes a vitatott határozataiban a felperesnek járó osztalékok kifizetésének határidejéről és ütemezéséről döntött. A döntési jogosultság az adott évben hatályban volt Gt. (régi) 233. § f) pontja szerint a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik.

Amennyiben a közgyűlés osztalék fizetéséről dönt, a részvényesnek nyomban igénye keletkezik a társasággal szemben a kifizetés teljesítésére, tehát az osztalék esedékessé válik. A társasági törvény nem rendelkezik az osztalék kifizetésének határidejéről, mert a társaság és a részvényes között keletkezett jogviszony ekkor már kétoldalú polgári jogviszony, amely szerződéses kapcsolatként értelmezhető. A Ptk. 240. § (1) bekezdéséből következik, hogy az alperesi közgyűlésnek nem volt jogosultsága arra, hogy egyoldalú döntésével olyan határozatot hozzon, ami a követelés esedékességét egyoldalúan módosítja. Ez már nem tartozik a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe hozandó döntések közé, ezzel ellentétes jogszabályi és létesítő okiratba foglalt rendelkezés hiányában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!