8/2006. (MK 108.) OKM utasítás
az Oktatási és Kulturális Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzata 1. számú módosításának kiadásáról és a 7/2006. (MK 94.) OKM utasítás módosításáról
1. §
A központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény 65. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a miniszterelnök 2006. augusztus 30-án megadott jóváhagyását követően - az Oktatási és Kulturális Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatának (a továbbiakban: SzMSz) 1. számú módosítását jelen utasítás mellékleteként kiadom.
2. §
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatának kiadásáról szóló 7/2006. (MK 94.) OKM utasítás 2. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"2. § Az SzMSz hatálybalépését követően, 2006. október 15-ig - a szervezeti egységek ügyrendjeinek figyelembevételével - kell meghatározni és az SzMSz mellékleteiként kiadni a köztisztviselőkről szóló 1992. évi XXIII. törvény 11/A. § (2) és (4) bekezdése, 22/A. § (8) bekezdése, 32. § (3) bekezdése és 48/A. § (3) bekezdése szerinti munkaköröket."
3. §
Ez az utasítás 2006. szeptember 1. napján lép hatályba.
Dr. Hiller István s. k.,
oktatási és kulturális miniszter
Melléklet a 8/2006. (MK108.) OKM utasításhoz
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzata 1. számú módosítása
Az államháztartás hatékony működését elősegítő szervezeti átalakításokról és az azokat megalapozó intézkedésekről szóló 2118/2006. (VI. 30.) Korm. határozat rendelkezéseire, továbbá a Magyar Közlöny 101. számában, az OKM statútumát is érintő helyesbítésre, valamint a szakterületek szövegpontosító és a hatályos szöveg kiegészítésére irányuló kérésére a 7/2006. (MK 94.) OKM utasítás mellékletét képező Szervezeti és Működési Szabályzatot (a továbbiakban: SzMSz) alábbiak szerint módosítom:
a) A Kulturális Szakállamtitkár Titkársága jogutódaként létrejön a Nemzetközi Koordinációs Főosztály, amely a titkársági feladatok mellett ellátja a minisztérium szervezetébe beintegrálódó UNESCO Bizottság Titkárságának feladatait. Ezzel összefüggésben pontosításra kerül a Kulturális és Oktatási Szakdiplomáciai Főosztály feladatköre is.
b) A Művészeti és Audiovizuális Főosztály jogutódaként létrejön a Művészeti Főosztály, a mozgóképszakmai feladatok kivételével az audiovizuális ügyek kikerülnek e főosztály feladatköréből, ezek ellátása a jövőben a MeH feladata.
c) Az a) és b) pontokban foglaltakkal összefüggésben módosul az OKM SzMSz 1. és 2. számú melléklete.
d) Pontosításra, illetve kiegészítésre kerül az Ellenőrzési Főosztály, a Jogi Főosztály, a Közgyűjteményi Főosztály és a Közművelődési Főosztály feladatköre, továbbá az SzMSz III. Működési Részének néhány rendelkezése.
Fentiekre tekintettel:
1. Az SzMSz Bevezetőjében, "2. Alapadatok" rész utolsó bekezdésében, "Az OKM-hez rendelt részben önállóan gazdálkodó költségvetési szervek megnevezése:" felsorolás helyébe a következő felsorolás lép:
"- Felsőoktatási Regisztrációs Központ,
- Nemzeti Filmiroda."
2. Az SzMSz Első részében a "III. Szakmai vezetők" fejezet "4. A főosztályvezető-helyettes" alfejezete az alábbi bekezdéssel egészül ki:
"4.3. A főosztályvezető általános helyettesítésére, főosztályonként egy, osztályt nem vezető főosztályvezető-helyettes is működhet."
3. Az SzMSz Második részének bevezetőjében részletezett szervezeti felépítés a kulturális szakállamtitkár és a nemzetközi szakállamtitkár tekintetében az alábbiak szerint módosul:
"KULTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR
Kulturális Szakállamtitkár Titkársága
Művészeti Főosztály
Közgyűjteményi Főosztály
Közművelődési Főosztály"
"NEMZETKÖZI SZAKÁLLAMTITKÁR
Nemzetközi Koordinációs Főosztály
Kulturális és Oktatási Szakdiplomáciai Főosztály
Európai Uniós Kapcsolatok Főosztálya"
4. Az SzMSz Második részében az "I. A miniszter közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek" fejezet "2. Ellenőrzési Főosztály" alfejezetének első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az Ellenőrzési Főosztály (jelen alfejezet alkalmazásában a továbbiakban: Főosztály) ellátja az OKM belső ellenőrzését, ellenőrzi a fejezeti kezelésű előirányzatokból nyújtott támogatások felhasználását, ellenőrzéseket végez a felügyelt költségvetési szerveknél, a fejezet többségi tulajdonában lévő szervezeteknél, továbbá az OKM költségvetéséből céljelleggel nyújtott és a nemzetközi támogatások felhasználásával kapcsolatban a kedvezményezetteknél és a támogatások lebonyolításában résztvevő szervezeteknél. Miniszteri, államtitkári döntés, valamint közérdekű bejelentések alapján soron kívüli ellenőrzéseket végez."
5. Az SzMSz Második részében az "I. A miniszter közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek" fejezet "3. Egyházi Kapcsolatok Titkársága (Főosztály) " alfejezetének 3.1-3.3. pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"3.1. A Titkárság ellátja az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló törvényből és más jogszabályokból eredő, valamint az egyházakkal kötött nemzetközi és kétoldalú megállapodások alapján az OKM-re háruló feladatokat, előkészíti a vatikáni vegyesbizottság javaslatait, megszervezi, illetve lebonyolítja a bizottsági üléseket.
3.2. Ellátja a volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló törvény rendelkezésein alapuló és az egyházi ingatlanrendezés számítógépes nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat.
3.3. Segítséget nyújt az egyházak nevelési-oktatási, kulturális, művészeti, tudományos, közgyűjteményi és az épített örökség megőrzésével kapcsolatos tevékenységéhez. Közreműködik az egyházak szociális, sport- és egészségügyi tevékenységével, illetve a gyermek- és ifjúságvédelmi közfeladatot átvállaló egyházi intézmények létesítésével, működtetésével kapcsolatos kormányzati feladatok ellátásában."
6. Az SzMSz Második részében a "III. A kabinetfőnök közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek" fejezet "3. Jogi Főosztály" alfejezetének 3.1., 3.2. és 3.4. pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek, ezzel egyidejűleg az alfejezet kiegészül egy új 3.6. ponttal:
"3.1. A szakmai terület megkeresése alapján kezdeményezi az Igazgatási Főosztály útján a jogszabálytervezet államigazgatási egyeztetésre történő megküldését, közreműködik az egyeztetésben, az észrevételek átvezetésében, az egységes javaslat elkészítésében. Intézkedik a Miniszterelnöki Hivatal felé a kormány-előterjesztések napirendre tűzése iránt, gondoskodik a kellő számú példány benyújtásáról, eljár a jogszabályok kiadása, kihirdetése, szükség esetén helyesbítése ügyében.
3.2. Közvetlenül a kiadmányozás előtt a Főosztály kötelezőjogi szakmai kontrollt gyakorol a kiemelt jelentőségű ügyekben született beadványok esetén, így különösen az országgyűlési biztosoktól, az Alkotmánybíróságtól, ügyészségtől, rendőrségtől érkező megkeresésekre készített választervezetekkel kapcsolatban. Jogi szempontból felülvizsgálja és véleményezi a miniszter és az államtitkár által kötendő szerződések tervezeteit, megkeresésre részt vesz a kapcsolódó tárgyalásokon. Az egyházi tulajdonrendezési perek kivételével ellátja az OKM jogi képviseletet a bíróságok és más hatóságok előtt, illetve a Főosztály vezetője képviselet ellátására meghatalmazást adhat.
...
3.4. A Magyar Ekvivalencia és Információs Központ vezetője által kiadható igazolások kivételével eljár a külön jogszabályokban meghatározott igazolások kiállításával, szakértői engedélyek kiadásával kapcsolatos elsőfokú eljárásokban, külön jogszabály szerint hitelesíti a magyarországi oktatási intézményekben kiállított bizonyítványokat, okleveleket. Ellátja a szerzői és szomszédos jogi közös jogkezelő szervezetek nyilvántartásával és felügyeletével összefüggő minisztériumi feladatokat. Általános ügyfélszolgálati és tájékoztató tevékenységet végez.
...
3.6. Előkészíti a magyar felsőoktatási intézmények által a külföldi felsőoktatási intézményekben szerzett doktori (PhD) fokozatok honosítása tárgyában hozott határozatok ellen benyújtott fellebbezések elbírálására irányuló miniszteri határozatokat, amennyiben a Magyar Ekvivalencia és Információs Központ közreműködése a másodfokú eljárásban kizárt."
7. Az SzMSz Második részében az "V. A kulturális szakállamtitkár felügyeleti területe" fejezet 1-3. alfejezetének helyébe a következő rendelkezések lépnek:
" V. A kulturális szakállamtitkár felügyeleti területe
1. Kulturális Szakállamtitkár Titkársága
A Kulturális Szakállamtitkár Titkársága az Első Rész III. fejezet 3. alfejezetében foglalt általános titkársági feladatokon túl koordinálja a felügyeleti területén a különböző fejlesztési tervek és reformkoncepciók (területfejlesztés, Nemzeti Stratégiai Referencia Keret, közigazgatás-fejlesztés) szakmai összhangjának megteremtését.
2. Művészeti Főosztály
A Művészeti Főosztály (jelen alfejezet alkalmazásában a továbbiakban: Főosztály) figyelemmel kíséri a magyar művészeti és mozgóképszakmai területet, államigazgatási eszközökkel támogatja intézményeit, szervezeteit, alkotóit.
2.1. A Főosztály kialakítja a szakterület fejlesztési terveinek koncepcionális alapjait, kormányzati szintű stratégiai terveket, ajánlásokat dolgoz ki, elemzi a szakterület állapotát, és szükség esetén javaslatot tesz kormányzati intézkedések megtételére.
2.2. Részt vesz az uniós források felhasználásával megvalósuló fejlesztések előkészítésében.
2.3. Javaslatot tesz a szakterületet érintő képzési formák korszerűsítésére, újak megteremtésére. Ellátja az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott, a Főosztály tevékenységével összefüggő szakképesítések tartalmi fejlesztésével, gondozásával kapcsolatos feladatokat.
2.4. Figyelemmel kíséri a művészeti kitüntetések, díjak, ösztöndíjak rendszerét, javaslatot tesz szükséges módosításukra, újak alapítására.
2.5. Segíti a határon túli magyarokat és a hazai kisebbségeket a szakterületet érintő tevékenységükben.
2.6. A művészethez és a mozgóképszakmához kapcsolódó állami feladatok tekintetében a Főosztály:
2.6.1. Ágazati irányítási tevékenységet gyakorol az önkormányzati művészeti intézmények vonatkozásában, szakmailag segíti az önkormányzatok intézményfenntartó tevékenységét, valamint gyakorolja a jogszabályokban meghatározott minisztériumi kötelezettségeket és jogokat.
2.6.2. Elősegíti a művészeti produkciók, művek külföldi megismertetését, illetve a külföldiek itthoni bemutatását, szakmailag segíti a külföldön működő magyar intézeteket.
2.6.3. Gondoskodik az audiovizuális örökség védelmével kapcsolatos kormányzati feladatok ellátásáról, az ezzel összefüggő nemzetközi egyezményekből eredő kötelezettségek teljesítéséről.
2.6.4. Ellátja az Európai Unió MEDIA Plus programot koordináló Media Desk iroda felügyeletével kapcsolatos feladatokat.
2.6.5. Ellátja a magyar képviseletet az Európa Tanács Médiaügyi Bizottságában (CDMM) és annak albizottságaiban, valamint a határokon átlépő televíziózásról szóló európai egyezmény végrehajtását felügyelő bizottságban (T-TT) .
2.6.6. Ellátja a mozgóképről szóló törvény által meghatározott másodfokú döntések előkészítésével kapcsolatos feladatokat.
3. Közgyűjteményi Főosztály
A Közgyűjteményi Főosztály (jelen alfejezet alkalmazásában a továbbiakban: Főosztály) ellátja a közgyűjteményekben (muzeális intézményekben, könyvtárakban, levéltárakban) őrzött kulturális javakkal, a közzétett információkkal, a maradandó értékű köz- és magániratokkal összefüggő tevékenységekre, továbbá a közgyűjteményi intézményrendszer működtetésére vonatkozó alapelvek kimunkálásával és érvényesítésével összefüggő államigazgatási teendőket.
3.1. Kialakítja a múzeumi, könyvtári és levéltári szakterületek fejlesztési terveinek koncepcionális alapjait, a kormányzati és minisztériumi szintű stratégiai terveket, feladatkörében ajánlásokat dolgoz ki.
3.2. Elkészíti, illetve véleményezi a muzeális intézményekkel, könyvtárakkal, levéltárakkal, és az azokban őrzött kulturális javakkal kapcsolatos jogalkotási, szabályozási koncepciókat, és kezdeményezi a jogszabályok módosítását.
3.3. Részt vesz az uniós források felhasználásával megvalósuló fejlesztések előkészítésében.
3.4. Működteti a szakterülethez tartozó díjak kuratóriumait.
3.5. Kidolgozza és folyamatosan aktualizálja a szakterület tevékenységével összefüggő szakmai és képesítési követelményeket, a szakemberek képzése tárgykörében ellátja a minisztériumi feladatokat, kezdeményezi a képzés módosítását.
3.6. Elkészíti a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal saját ügyében hozandó elsőfokú hatósági határozatokat.
3.7. Támogatja a határon túli magyar muzeális intézmények szakmai szervezeteit, segíti a határon túli magyarok és a hazai kisebbségek könyvtári és levéltári tevékenységét.
3.8. Ágazati irányítási feladatokat lát el a múzeumi, könyvtári és levéltári szakterületeken.
3.9. Folyamatos kapcsolatot tart fenn a szakmai-társadalmi szervezetekkel és testületekkel.
3.10. A múzeumi feladatok tekintetében:
3.10.1. Működteti az Országos Múzeumi Tanácsot, a múzeumi szakfelügyeletet, illetve Muzeológiai és a Műtárgyvédelmi Akkreditációs (Szak) Bizottságokat.
3.10.2. Előkészíti a muzeális intézményekkel kapcsolatos hatósági jogkörök gyakorlásához szükséges döntéseket.
3.10.3. Koordinálja és véleményezi a szakterületre vonatkozó központosított előirányzatok felhasználását, különös tekintettel az Alfa Program végrehajtására.
3.10.4. Felügyeli a muzeális intézményekben őrzött kulturális javakra irányuló komplex állományvédelmi tevékenységet.
3.10.5. Összehangolja a muzeális intézmények közművelődési, múzeumpedagógiai fejlesztését és programjait.
3.10.6. Közreműködik a II. világháború után külföldre került kulturális javak visszaszerzésével és visszaadásával kapcsolatos munkálatok koordinálásában, továbbá ellátja a Seuso-ügyek szakmai felügyeletét.
3.10.7. Folyamatos kapcsolatot tart fenn a felsőfokú, illetve tudományos szakemberképzést és továbbképzést ellátó intézményekkel.
3.10.8. Kiadja a muzeális intézmények szakelméleti-módszertani folyóiratát.
3.11. A könyvtári feladatok tekintetében:
3.11.1. Működteti az Országos Dokumentum-ellátási Rendszert (ODR), támogatja annak működését, javaslatot tesz az ODR működtetésére rendelkezésre álló forrás(ok) felhasználására.
3.11.2. Részt vesz az Országos Könyvtári Kuratórium működésében, működteti a könyvtári szakfelügyeletet és a Könyvtári Akkreditációs Szakbizottságot.
3.11.3. Koordinálja a könyvtárak információközvetítő tevékenységét, telematikai fejlesztéseit és digitális tartalomszolgáltatását.
3.11.4. Fejleszti a községek könyvtári ellátását javító Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszert (KSZR), javaslatot tesz a többcélú kistérségi társulások mozgókönyvtári feladatainak fejlesztésére.
3.11.5. Koordinálja a könyvtári területre vonatkozó központosított előirányzatok (érdekeltségnövelő támogatás) elosztását.
3.11.6. Vezeti a nyilvános könyvtárak jegyzékét, véleményezi az önkormányzatok könyvtári ellátással kapcsolatos beadványait.
3.11.7. Szakmailag támogatja a felsőfokú, illetve tudományos szakemberképzéssel és továbbképzéssel foglalkozó intézmények tevékenységét.
3.12. Levéltári feladatok tekintetében
3.12.1. Döntésre előkészíti a közlevéltárak létesítésével, illetve megszüntetésével, valamint a magánlevéltárak nyilvános magánlevéltárként történő bejegyzésével, illetve a bejegyzés törlésével kapcsolatos ügyeket, továbbá a miniszteri hatáskörbe tartozó egyéb levéltári ügyeket.
3.12.2. Működteti a Levéltári Akkreditációs Szakbizottságot, a Levéltári Kutatási Kuratóriumot és a Levéltári Kollégiumot és a levéltári szakfelügyeletet.
3.12.3. Dönt a büntetőeljárás során lefoglalt, illetve jogerősen elkobozni rendelt védetté nyilvánított magániratok közlevéltári elhelyezéséről.
3.12.4. Szakmai javaslatot tesz a levéltári anyagról készített hiteles és egyszerű másolatok illetékeinek meghatározására.
3.12.5. Felülhitelesíti a levéltári anyagról kiállított, külföldre továbbítandó hiteles másolatokat."
8. Az SzMSz Második részében a "VII. A nemzetközi szakállamtitkár felügyeleti területe" fejezet 1. alfejezetének helyébe a következő rendelkezés lép, valamint ezzel összefüggésben a 2. alfejezet 2.3. pontja a következők szerint módosul:
"1. Nemzetközi Koordinációs Főosztály
A Nemzetközi Koordinációs Főosztály (jelen alfejezet alkalmazásában a továbbiakban: Titkárság) az Első Rész III. fejezet 3. alfejezetében foglalt általános titkársági feladatokon túl gondoskodik a miniszter, az államtitkár és a szakállamtitkárok nemzetközi programjaival összefüggő protokolláris tennivalók ellátásáról, a nemzetközi stratégiai és kommunikációs feladatokról, valamint az OKM vendégeiként Magyarországra látogató külföldiek fogadásával kapcsolatos szervezési és szolgáltatási feladatokról. Beszerzi és nyilvántartja a protokoll raktár készleteit. 1.1. A Főosztály ellátja az OKM munkatársai és a tárca hivatalos képviseletében utazó más személyek külföldi kiküldetésével, utaztatásával kapcsolatos feladatokat, a szakterületek javaslatai alapján összeállítja és frissíti az éves utazási adatbázist. Koordinálja a tárca fordítási és tolmácsolási megrendeléseit, és azokról egységes nyilvántartást vezet.
1.2. A Főosztály szervezi és irányítja az OKM UNESCO-ban való részvételét, ellátja a Magyar Unesco Bizottság működésével kapcsolatos szervezési, hivatali és reprezentációs teendőket, kapcsolatot tart az UNESCO szerveivel, más tagországok UNESCO nemzeti bizottságaival, a hazai és nemzetközi tudományos, kulturális és oktatási kormányzati és nem kormányzati szervezetekkel, valamint ellátja szakmai programok, konferenciák és szemináriumok szervezését."
[2. Kulturális és Oktatási Szakdiplomáciai Főosztály]
"2.3. Szervezi és irányítja az OKM nemzetközi programokban - ide nem értve az európai uniós programokat -történő részvételét."
9. Az SzMSz Harmadik részében az "I. Az irányítás és a szakmai felügyelet eszközei" fejezet, 1. alfejezetének felsorolása kiegészül a következők szerint:
- miniszteri rendeletek kiadása;
- utasítás (Jat. 49. §);
- irányelvek és tájékoztatók kiadása.
..."
10. Az SzMSz Harmadik részében a "III. A vezető és döntés-előkészítő értekezletek" fejezet 3. alfejezete helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. A belső államtitkári és a miniszteri értekezlet közös szabályai
A belső államtitkári és a miniszteri értekezletek megszervezésével, az értekezleten történő részvétellel, az emlékeztető készítésével és az értekezlet résztvevőinek megküldésével, valamint az értekezletek irattári anyagának kezelésével kapcsolatos részletszabályokat külön miniszteri utasítás határozza meg. Az értekezletek döntéseinek végrehajtása az emlékeztetőben megjelölt személy feladata. A végrehajtás koordinálását, illetve figyelemmel kísérését az Igazgatási Főosztály végzi."
11. Az SzMSz 1. számú mellékletének helyébe jelen utasítás 1. számú melléklete lép.
12. Az SzMSz 2. számú melléklet 2.1. pont felvezető szövegének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"2.1. A köztisztviselők jogállásáról szóló, többször módosított 1992. évi XXIII. törvény, a Munka Törvénykönyvéről szóló, többször módosított 1992. évi XXII. törvény és a kapcsolódó jogszabályok hatályos rendelkezéseinek megfelelően a munkáltatói jogokat az OKM-ben a miniszter gyakorolja, aki a jogokat a 3. pontban foglaltak kivételével az alábbiakban meghatározottak szerint átruházza."
13. Az SzMSz 2. számú mellékletének 5. pontja helyébe jelen utasítás 2. számú mellékletének szövege lép.
1. számú melléklet
Szervezeti és Működési Szabályzat 1. számú melléklete
2. számú melléklet
5. Az OKM szervezetében foglalkoztatottak létszáma felügyeleti területenként a következők szerint oszlik meg.
Felügyeleti terület | Állami vezető | Szervezeti egység vezető | Köztisztviselő | Egyéb |
Miniszter | 1 fő | 3 fő | 46 fő | |
Államtitkár | 1 fő | 3 fő | 12 fő | |
Kabinetfőnök | 4 fő | 123 fő | 20 fő | |
Közoktatási szakterület | 1 fő | 3 fő | 52 fő | |
Kulturális szakterület | 1 fő | 4 fő | 63 fő | |
Nemzetközi szakterület | 1 fő | 3 fő | 38 fő | |
Felsőoktatási és tudományos szakterület | 1 fő | 4 fő | 40 fő | |
Fejlesztési és gazdasági szakterület | 1 fő | 5 fő | 99 fő | 75 fő |