Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

MK 143. szám

A tartósan külföldön foglalkoztatott munkavállalóknak a valutarész, illetve az ellátmány az előírt külföldi pénznemben jár. Munkaügyi jogvita esetén a valutarész, illetve az ellátmány, valamint a külföldi pénznemben fennálló egyéb tartozás hátralékos összegét az előírt külföldi pénznemben kell megítélni.

A tartósan külföldön foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyának egyes kérdéseiről szóló, 1989. december29-ig hatályban volt 19/1984. (XI. 16.) ÁBMH rendelkezés 2. §-ának (2) bekezdése szerint az ilyen munkavállaló személyi alapbérének egyik része külföldi pénznemben jár; ez az ún. valutarész. Ezen felül az ilyen munkavállalónak az egyéb járandóság is fizethető külföldi pénznemben, például prémium (idézett rendelkezés 25. §-a).

A jogszabály szerint a rendelkezés mellékletében forintban meghatározott valutarészt a külföldi pénznemre a Pénzügy-minisztérium előírásai szerint kell átszámítani [idézett rendelkezés 7. §-ának (2) bekezdése]. A munkavállaló a valutarésszel kapcsolatos túlfizetéséből eredő, valamint a külföldön felmerült egyéb tartozását abban a külföldi pénznemben köteles megfizetni, amelyben a tartozás fennáll [idézett rendelkezés 7. §-ának (3) bekezdése].

Ez a rendelkezés a munkáltatónak a valutarésszel és az azzal egy tekintet alá eső egyéb járandóságokkal kapcsolatos tartozása megfizetési módját kifejezetten nem szabályozza. Ennek figyelembevételével e jogszabály alapján olyan ítélkezési gyakorlat alakult ki, hogy a munkáltató az ilyen tartozás forintban történő megfizetésére köteles a devizagazdálkodási nehézségekre tekintettel.

Vagyis a bíróságok a munkáltatót a valutarész és az azzal egy tekintet alá eső egyéb hátralék forintban történő megfizetésére kötelezik.

A tartósan külföldön foglalkoztatott munkavállalók egyes járandóságairól szóló, 1989. december 30-án hatályba lépett 157/1989. (XII. 30.) MT rendelet értelmében az ilyen munkavállaló részére a munkabéren felül a külföldi megélhetést szolgáló költségtérítés, ún. ellátmány jár [idézett rendelet 2. §-a (2) bekezdésének d) pontja és 4. §-a]. Ennek mértékében a tartós külföldi foglalkoztatásra való kirendelés előtt kell megállapodniuk a feleknek. Ezenkívül egyéb járandóság, például prémium is fizethető külföldi pénznemben a munkavállalónak a jogszabályban meghatározott feltételekkel (idézett rendelet 7. §-a).

A rendelet szerint az ellátmányt - a 6. § (3) bekezdésében meghatározott kivétellel - USD-ben, vagy az adott ország konvertibilis pénznemben kell kifizetni [idézett rendelet 6. §-ának (2) bekezdése]. A külkereskedelmi tevékenységgel összefüggő, devizában felmerülő árumellékköltségek (például szerelői-műszaki ellátmányok) fedezéséről, a gazdálkodás rendjének szabályozásával intézményesen gondoskodik a jogszabály.4 Ezekkel összhangban álló további rendelkezés szerint a munkavállaló az ellátmánnyal kapcsolatos túlfizetésből eredő, valamint a külföldön felmerült egyéb tartozását abban a külföldi pénznemben köteles megfizetni, amelyben a tartozás fennáll. Ugyanezen szabály vonatkozik a munkáltatónak a munkavállalóval szemben fennálló tartozására [idézett rendelet 6. §-ának (5) bekezdése].

Hasonló rendelkezéseket tartalmaz az előbbi rendeletet hatályon kívül helyező és az 1992. februári kifizetésektől kezdődően alkalmazandó 29/1992. (II. 13.) Korm. rendelet.

Ezek szerint az újabb jogszabályok rendelkezései értelmében a munkáltató is külföldi pénznembe köteles megfizetni az ellátmánnyal kapcsolatos, valamint egyéb külföldi pénznemben fennálló tartozását.

Ezek után eldöntendő az a kérdés, hogy a korábbi jogszabály [a 19/1984. (XI. 16.) ÁBMH rendelkezés] hatálya alá tartozó esetekben is irányadó-e hasonló szabály.

A tartósan külföldön foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyáról szóló jogszabály, a 19/1984. (XI. 16.) ÁBMH rendelkezés a devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. tvr. általános szabályai alól kivételt állapít meg. Ezért a munkáltató a 19/1984. (XI. 16.) ÁBMH rendelkezés általános előírásai alapján a valutarésszel kapcsolatos, valamint az egyéb, külföldi pénznemben fennálló tartozását külföldi pénznemben köteles megfizetni. Ennélfogva a munkaügyi vita során az ilyen hátraléknak külföldi pénznemben történő megfizetésére kell kötelezni a munkáltatót (adóst). Devizagazdálkodási nehézségek egymagukban nem adnak lehetőséget arra, hogy a bíróság a jogszabálytól, illetve a felek jogszabályon alapuló megállapodásától eltérjen.

Ha a végrehajtás során igazolást nyer, hogy a külföldi pénznemben való teljesítés devizagazdálkodási okokból nem lehetséges, akkor az ítéletben foglalt kötelezettségnek forintban történő teljesítését kell végrehajtani a tényleges teljesítés napja szerinti átszámítással.

(Lásd a 10/1990. (V. 1.) PM-KeM együttes rendeletet, valamint a 18/1991. (VII. 12.) PM rendelettel módosított 28/1990. (XII. 27.) PM rendeletet, továbbá a 36/1991. (XII. 23.) PM rendeletet.)