Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1108/H/1995. AB határozat

önkormányzati rendeleti előírás felülvizsgálatára és megsemmisítésére irányuló kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás felülvizsgálatára és megsemmisítésére irányuló kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság Felgyő Község Önkormányzatának a helyi vízműből szolgáltatott ivóvíz díjáról szóló 3/1994. (V. 17.) Kvt. sz. rendelete 2. § (1)-(2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránt benyújtott kezdeményezést elutasítja.

INDOKOLÁS

1. Felgyő község önkormányzati képviselő-testületének 1995. február 28-ai ülésén elfogadott 1/1995. (II. 28.) Kvt. sz. rendelete módosította az önkormányzat 3/1994. (V. 17.) Kvt. sz. rendeletét (a továbbiakban: Ör.). A módosított Ör. 2. § (1)-(2) bekezdése a vízközműből szolgáltatott ivóvíz addig alkalmazott egytényezős hatósági árát kételemes összetevőjű - határozott összegű "készentartási díjat" és mért vagy átalánnyal megállapított "vízdíjat" tartalmazó - hatósági árra változtatta át.

2. A megyei közigazgatási hivatal vezetője az Ör. 1995-ben bevezetett rendelkezését alkotmánysértőnek tartja. Azzal érvel, hogy a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 8. § (4) bekezdése szerint az egészséges ivóvízellátás "az önkormányzat kötelezően ellátandó közszolgáltatási alapfeladata", melynek "a létfenntartáshoz szükséges mennyiségét - a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.r.) 9. § (2) bekezdése és a vízgazdaságról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vgtv.) 13. § (3) bekezdése alapján - a nem fizető fogyasztótól sem tagadhatja meg a szolgáltatást". Utal arra, hogy az Ör. megalkotásának időpontjában hatályos 27/1975. (X. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: MTr.) mellékleteként kiadott Vízellátási Szabályzat és a Korm.r. "előírásai szerint a vízdíjelszámolás alapja az áramló víz mennyiségének mérésére szolgáló hitelesített ivóvízmérő." Arra is hivatkozik a hivatalvezető, hogy az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény (a továbbiakban: Ámt.) 7-8. §-ai alapján a fogyasztás szerinti vízdíjban "az üzemeltetés minden ráfordítása, ... valamint a működéshez szükséges korrekt nyereség jogszerűen érvényesíthető." A készentartási díj viszont "a mért fogyasztástól független", bevezetését az idézett magasabb szintű jogszabályok nem teszik lehetővé, ezért az u.n. készentartási díj "megfizetésének rendeleti előírása az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe ütközik." A kéttényezős hatósági áralkalmazás "a jogegyenlőség alkotmányos elvét sértő megkülönböztetésére" is indokul szolgál, az állami tulajdonú közüzemi vízműből szolgáltatott ivóvízért "ugyanis az 1/1995. (I. 31.) KHVM sz. r. (a továbbiakban: KHVM sz.) melléklete szerint a tényleges (vízmérővel mért) fogyasztásnak megfelelő Ft/m3 összegben meghatározott díjat (legmagasabb hatósági árat) kell fizetni."

3. Az idézett jogszabályokból a vízközműből szolgáltatott ivóvíz díja összetevőinek meghatározására vonatkozóan levont hivatalvezetői következtetés téves.

3.1. Az Ötv.-nek abból az előírásából, hogy a települési önkormányzat köteles gondoskodni az egészséges ivóvízellátásról, valamint a Vgtv.-nek abból a rendelkezéséből, hogy meghatározott vízmennyiséget még a nem fizető fogyasztótól sem lehet megtagadni, sem jogi, sem logikai levezetéssel nem lehet olyan konklúzióhoz jutni, hogy a fizetendő vízdíjnak egy-, kettő- vagy akár többelemes tényezőből kell - vagy lehet - összetevődnie.

3.2. Az Ámt. "Szolgáltatások" című melléklete csupán azt mondja ki, hogy "Az önkormányzati tulajdonú vízközműből szolgáltatott ivóvíz díját" a települési önkormányzat képviselő-testülete állapítja meg. A törvény "Hatósági ármegállapítás" c. fejezete sem foglalkozik a termékek és a szolgáltatások konkrét ártényezős elemeivel. A 7. § és a 8. § általánosságban rögzíti, hogy a legmagasabb vagy legalacsonyabb árat úgy kell megállapítani, hogy "a hatékonyan működő vállalkozó ráfordításaira és a működéséhez szükséges nyereségre fedezetet biztosítson." A 9. § viszont arról rendelkezik, hogy a hatósági ár megállapítása "történhet tételesen vagy a hatósági ár kiszámítására vonatkozó előírásokkal." S a hatósági ár alkalmazási feltételei között megszorítás nélkül szerepelnek "a fizetési feltételek" is.

Az Ámt. hatósági ármegállapítási szabályai nem írják elő sem az egytényezős ármegállapítás (mint amilyen a villamosáram, - vagy a gázszolgáltatás díja), de a többtényezős (alapdíjra és a szolgáltatás mennyiségéhez akár differenciáltan is igazodó díjra osztott, mint amilyent a távbeszélő díja vagy a távfűtési díj megállapítása során alkalmaznak) ármegállapítás kötelezettségét sem.

3.3. Az Ör. megalkotása idején hatályban volt MTr. 1. számú mellékletének 30. § (1) bekezdése úgy rendelkezett, hogy a "közműves vízellátásba bekapcsolt ingatlanon fogyasztott vízmennyiséget vízmérővel... kell meghatározni." A 34. § (1) bekezdése ezt akként egészítette ki, hogy a "szolgáltatott vízért a tulajdonos... az árhatóság által megállapított vízdíjat köteles fizetni." Ez utóbbi szabályozás nem adott egyértelmű eligazítást arra vonatkozólag, hogy a szolgáltatott víz díjába csak a vízmérő által kimutatott víz mennyisége számítható-e bele. Még inkább lazít a szabály értelmezhetőségen az 1995. május 5. napjától hatályos Korm.r. 17. § (3) bekezdésének fogalmazása, amely szerint a "vízhasználat szempontjából a bekötési vízmérőn mért vízmennyiség az irányadó." Az "irányadó" szó használatából az tűnik ki, hogy a Korm. r. nem meghatározza, hanem csupán deklarálja a változatoknak azt a lehetőségét, amit a mindenkori árjogszabályok - önkormányzati és miniszteri rendeletek - a helyi körülmények széleskörűen szabad mérlegelése alapján határozhatnak meg, hogy t.i. a vízdíj kiszámításánál a fogyasztott víz mennyiségére mindenképpen figyelemmel kell lenni.

3.4. Az Alkotmánybíróság véleménye szerint nem sérti a jogegyenlőség alkotmányos elvét a vízdíjak megállapításának az a jogilag nem tiltott és a gyakorlatban alkalmazott technikai különbözősége, amely egy, két vagy akár több tényezőbe foglalva határozza meg a fogyasztásnak lényegileg megfelelő ivóvíz összesített díjban rögzített árát.

3.5. Az Ör.-ben alkalmazott szabályozás kapcsán kialakított álláspontjáról a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter is tájékoztatta az Alkotmánybíróságot. Nyilatkozatában azt fejtette ki, hogy sem a korábbi MTr., sem a hatályos Korm.r. nem tartalmaz olyan rendelkezést, mely szerint "a hatósági ár megállapítója által meghatározott legmagasabb ár kizárólag a mért vízfogyasztáson alapulhat".

4. Az Alkotmánybíróság a 3.1-3.4. pontokban kifejtett érvelése alapján nem állapította meg, hogy az Ör. támadott rendelkezései a felsorolt magasabb szintű jogszabályok előírásaival ellentétesek, így nem sértik az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését. Az Ör. és az idézett KHVM sz. rendelet összevetéséből sem következtetett arra, hogy a rendelet sérti az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében meghatározott demokratikus jogállamiság és a 70/A. § (1) bekezdésének különbségtételeket tiltó követelményeit. Ezért a kezdeményezést elutasította.

Budapest, 1996. december 17.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schimdt Péter s. k.

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék