Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.3.70 Rablás - nem pedig csalás - valósul meg, ha a terheltek rendőr egyenruhába öltözve, magukat valótlanul rendőrnek kiadva, hivatalos eljárást színlelve azért támadják meg a sértettet, hogy annak nagy értékű éremgyűjteményét megszerezzék, s e vagyontárgyak eltulajdonításának akadálymentes végrehajtása érdekében a sértettet megbilincselik, s ezáltal védekezésre képtelen állapotba helyezik [1978. évi IV. tv. 321. § (1) bek., 318. §].

A törvényszék a 2012. február 10. napján kelt ítéletével az I. r. terheltet a Btk. 318. § (1) bekezdésébe ütköző és a (7) bekezdés a) pontja szerint minősülő társtettesként elkövetett csalás bűntette, a Btk. 175. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő társtettesként megvalósított személyi szabadság megsértésének bűntette, és a Btk. 274. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt halmazati büntetésül 8 évi börtönbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra;

a II. r. terheltet a Btk. 318. § (1) bekezdésébe ütköző és a (7) bekezdés a) pontja szerint minősülő társtettesként elkövetett csalás bűntette, a Btk. 175. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő társtettesként elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntette, és a Btk. 274. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző bűnsegédként megvalósított közokirat-hamisítás bűntette miatt halmazati büntetésül ugyancsak 8 évi börtönbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

Az elsőfokú bíróság az I. és II. r. terhelteket az ellenük a Btk. 176. § (1) bekezdésébe ütköző magánlaksértés vétsége miatt emelt vád alól felmentette.

Az ítélet ellen az ügyész valamennyi terhelt terhére téves minősítés miatt, és a büntetés súlyosítása végett, míg az I. és II. r. terhelt és védője felmentés érdekében jelentett be fellebbezést.

A másodfokon eljáró ítélőtábla a 2012. november 21-én jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság határozatát megváltoztatta, és az I. és II. r. terhelt vagyon elleni bűncselekményét a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés b) pontja szerint minősülő társtettesként elkövetett rablás bűntettének minősítette, és az I. és II. r. r. terhelt büntetését egyaránt 10 évi fegyházbüntetésre súlyosította, a kártérítés összegét pedig 479 308 000 forintban határozta meg, míg egyebekben az ítéletet e két terhelt tekintetében helybenhagyta.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a következő.

A III. r. terheltnek tudomására jutott, hogy a sértett jelentős értékű numizmatikai gyűjteménnyel rendelkezik, ezt elmondta az I. és II. r. terheltnek, majd megállapodtak abban hogy a gyűjteményt oly módon fogják megszerezni, hogy hivatalos ügyben eljáró rendőröknek adják ki magukat.

Ennek érdekében a III. r. terhelt rendőri láthatósági mellényeket, rendőrségi baseball sapkákat szerzett, majd az I. és II. r. terhelt részére a fényképük felhasználásával hamis rendőrségi igazolványt készíttetett, és egy házkutatási jegyzőkönyv blankettát is beszerzett.

2010. április 13-án 18.30-kor az I. és II. r. terhelt a sértettet a háza előtt megvárta, majd közölték vele, hogy felmerült annak a gyanúja, miszerint bűncselekményből származó értékek vannak a birtokában.

A sértett a terhelteket beengedte a lakásába, ahol a II. r. terhelt a sértettet végigmotozta, majd a kezét hátrabilincselte. Ezt követően a terheltek felszólították, hogy mutassa meg az éremgyűjteményét, mert azt át kell nézniük. A sértett aki abban a hiszemben volt hogy igazi rendőrökkel van dolga, közölte, hogy a földszinti fürdőszobában lévő cirkóban van a széf kulcsa.

A terheltek a széfet kinyitották, az értékeket kipakolták és azokkal a helyszínről távoztak. A sértettet megbilincselve a helyszínen hagyták, őt másnap az ismerőse szabadította ki.

Az elsőfokú bíróság ítélete szerint a terheltek összesen 603 520 000 forint kárt okoztak amelyből az eljárás során 61 397 000 forint a lefoglalással és kiadással megtérült.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet 5. oldal első bekezdésének második mondata helyébe az alábbi rész illesztette.

"A III. r. vádlott ismerősei körében társakat keresett a bűncselekmény elkövetéséhez, köztük K. F.-et, de ő azonnal elzárkózott és ajánlatát visszautasította. A III. r. vádlott találkozott az I. r. és a II. r. vádlottakkal is, akiknek elmondta, hogy B.-n lakik egy idős műgyűjtő, akihez magukat rendőrnek kiadva be kell menni és a numizmatikai gyűjteményét el kell hozni, mely tárgyak értékesítéséhez felajánlotta segítségét. A III. r. vádlott ekkor közölte azt is, hogy az elkövetéshez szükséges rendőrigazolványt, rendőrségi sapkát, láthatósági mellényt és bilincset is tud szerezni. Az I. r. és a II. r. vádlottak beleegyeztek abba, hogy a bűncselekményt elkövetik."

A tényállás 5. oldal utolsó bekezdését annyiban helyesbítette, hogy a "vádlottak által elvitt numizmatikai gyűjtemény és egyéb értéktárgyak összértéke legalább 540 000 000 forint, a megtérült kár értéke 60 692 000 forint, a K. Cs.-től lefoglalt és a sértett részére visszaadott aranyérmék értéke 3 450 000 forint".

A jogerős ítélet ellen az I. r. terhelt védője jelentett be felülvizsgáltai indítványt, a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással.

A védő álláspontja szerint a másodfokú bíróság a vagyon elleni bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetést szabott ki.

A felülvizsgálati indítvány jogi okfejtéseiből kitűnően a rablás, mint delictum compositum, a lopás és a kényszerítés cél-eszköz viszonyára épül, az elkövető azért fosztja meg a sértettet a cselekvési szabadságától, hogy az idegen dolgot elvegye.

Ezzel szemben az elsőfokú bíróság ítéletéből egyértelműen kiderül, hogy a sértett kezeinek hátrabilincselése a rendőri eljárás színlelése érdekében történt, és nem azért, hogy a sértett ellenállását megtörjék, hiszen a sértettnek nem is állt szándékában ellenállást kifejteni.

Ezt a másodfokú bíróság is rögzítette a 12. oldal második bekezdésében amikor megállapította, hogy a "sértett fel sem ismerte hogy a vele szemben intézkedő vádlottak eljárása és megbilincselése jogellenes" , ugyanakkor viszont rögzíti azt is, hogy ennek a körülménynek a cselekmény szempontjából nincs jelentősége, csak annak hogy a terheltek a sértettet védekezésre képtelen állapotba helyezték.

A védő álláspontja szerint a sértett tudati állapotát nem lehet figyelmen kívül hagyni, ugyanis a rablás nem állapítható meg, ha a sértettnek nem is állt szándékában védekezés, vagy ellenállás kifejtése.

Mindezek alapján az I. r. terhelt cselekménye helyesen nem rablás, hanem csalás bűntettének minősül, ezért az ítélőtábla ítéletének megváltoztatását indítványozta.

A II. r. terhelt védője is felülvizsgálati indítványt terjesztett elő, ugyancsak a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással.

A védő álláspontja szerint a sértett megbilincselése a megtévesztő magatartás része volt csupán.

A felülvizsgálati indítvány vitatta, hogy a bilincseléssel kapcsolatos törvényi szabályozásnak bármi jelentősége lenne, ugyanis a rendőrségi törvény idevonatkozó szabályozását sem a terheltek, sem a sértett nem ismerték. Ennek megfelelően az elsőfokú bíróság álláspontja fogadható el, amely szerint a megbilincselés a megtévesztés részét képezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!