Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.1.15 Amennyiben a települési és a megyei önkormányzat közötti jogvita kizárólag a közoktatási feladatok megyei működtetésbe adására vonatkozik, ennek elbírálásánál az önkormányzatokra vonatkozó anyagi jogi jogszabályok az irányadók. Amennyiben azonban a jogvita abból a megállapodásból ered, amelyet a felek a feladatátadáshoz kapcsolódó vagyonátadás és használat körében kötöttek, a Ptk. szabályait kell alkalmazni [1990. évi LXV. tv. 115. §, 1993. évi LXXIX. tv. 88. § (9) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Veszprémi Járásbíróság P.21115/2008/10., Veszprémi Törvényszék Gf.40023/2009/4., Kúria Pfv.21355/2009/7. (*BH 2011.1.15*)

***********

A felperes 1995-ben megállapodást kötött az alperessel a B. D. Szakképző Iskola, a B. M. Szakközép- és Szakmunkásképző Iskola, valamint az M. G. Általános Iskola és Speciális Szakiskola keretei között végzett közoktatási feladatok megyei működtetésbe adására vonatkozóan. Ezt - lejárata után - a felek többször megújították újabb megállapodás aláírásával, legutóbb a 2011. június 30-áig tartó időszakra.

A 2003. június 16-án aláírt utolsó megállapodás I.2-

4. pontjaiban foglalt rendelkezésekben a felperes mint átadó és az alperes mint átvevő jogait részletesen szabályozták.

A Szakmai feltételek között szereplő II.4. pont szerint az

"átvevő az átvett intézmény működtetése során kikéri az átadó települési önkormányzat véleményét:

- az intézményvezető kinevezése, felmentése előtt,

- az intézmény kapacitásának csökkentése, illetve,

- az intézmény profiljának, szerkezetének változtatása előtt.

Az átvevő az átadónak az intézmény kapacitása csökkentésével, illetve profiljának, szerkezetének változtatásával kapcsolatos ellenvéleményét figyelembe veszi, ha az átvevőnek a többletköltségeket külön megállapodás szerint finanszírozni tudja."

A III. 1. pont szerint az intézmény átadás-átvételét követően a fenntartást érintő jogszabályváltozások esetén a felek a megállapodást felülvizsgálják, a 2. pont szerint a szerződés fennállása alatt annak tartalma közös megegyezéssel módosítható.

A felek 2007 szeptemberétől egyeztetést folytattak az oktatási intézmények esetleges szerkezeti átalakításáról.

A felperes azt kérte az alperestől, hogy az egyik szakképzési központ A.-án legyen, s kinyilvánította, hogy "a szakképzési feladatellátásban érintett a.-i székhelyű, de megyei fenntartású intézmények szerkezetének megváltoztatását érintő jogszabályváltozások esetén fenntartja jogát az intézmények átadására vonatkozó Megállapodások felülvizsgálatára."

Az alperes - a korábbi elképzeléstől eltérően - nem térségi integrált szakképző központ létrehozásával, hanem szakképzési-szervezési társulással kívánta megvalósítani a megyei szakképzés átalakítását. Ennek érdekében az alperes döntést hozott arról, hogy T. Város Önkormányzata és az alperes között létrejött megállapodással létrehozza a B.-S. Szakképzési-szervezési társulást.

Miután a felperes tudomást szerzett arról, hogy nem a korábbi elképzelések szerint hozzák létre a szakképző intézmények integrációját, kinyilvánította azt a szándékát, hogy a B. M. Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium működtetését 2008. július 1-jétől visszavenné az alperestől, és felajánlotta ezen iskola fenntartójaként az alperesnek a szakképzési-szervezési társulás megalakítását.

Az alperes nem fogadta el az ajánlatot és 2008. június 12-ei közgyűlésére előterjesztést készített két a.-i iskola összevonásáról.

A felperes kifejtette, hogy nem ért egyet az összevonással és esetleges kapacitáscsökkentésével, és nem járul hozzá az intézmények átadására vonatkozóan kötött megállapodás módosításához. Kérte az alperesnél ellenvéleményé­nek figyelembevételét és vállalta az igazolt többletköltségek megfizetését.

Kijelentette, hogy ha az ellenvéleményt az alperes nem fogadja el, vagy azt mellőző határozatot hoz, úgy a felperes az iskolák működtetésére kötött megállapodás II.4. valamint III.1-2. pontjának sérelme miatt a tanítási év végére a megállapodást felmondja.

Az alperes ennek ismeretében hozta meg 2008. július 15-én azt a határozatát, melyben a B. M. Szakközépiskolát megszüntette 2008. augusztus 15-ei hatállyal és beolvasztotta a B. D. Szakképző-iskola és Kollégiumba.

A felperes értesülve a határozatról a felek között fennállt megállapodást 2008. július 25-ével felmondta a B. D. Szakképző Iskola és Kollégium, valamint a B. M. Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium vonatkozásában.

Az alperes a felperes felmondását nem fogadta el arra hivatkozva, hogy arra a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 115. § (5) bekezdése nem ad lehetőséget.

Az alperes, mint intézményfenntartó kérte a Magyar Államkincstár Közép-dunántúli Regionális Igazgatóságánál a két iskola beolvadásának törzskönyvi nyilvántartásba vételét, melyet azonban az elutasított arra hivatkozással, hogy az alapító (a felperes) nem járult hozzá a beolvadáshoz.

A jelen peres eljárás tartama alatt folyt eljárásban a megyei bíróság jogerős ítéletében megállapította, hogy az alperes, mint fenntartó nem jogosult az intézmény megszüntetésére, mert arra az alapító, annak hiányában pedig az alapító jogutódja, a felperes jogosult.

A felperes 2008. június 17-én nyújtotta be a keresetlevelet. Módosított keresetében kérte annak megállapítását, hogy

a) az alperesnek az a határozata, amellyel a két érintett iskolát összevonta és a B. M. Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumot beolvasztotta a B. D. Szakképző-iskola és Kollégiumba - sérti a felek megállapodását és az államháztartási törvénybe is ütközik, továbbá

b) kérte annak megállapítását, hogy a megállapodást jogszerűen és megalapozottan mondta fel, s kérte kötelezni az alperest arra, hogy a két érintett iskola intézményfenntartói jogkörét és az ahhoz ingyenesen használatba adott vagyont haladéktalanul adja át a felperes részére.

Kérte az alperes perköltségben való marasztalását.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, álláspontja szerint a felek megállapodása és a jogszabályok előírásai szerint járt el. A felek megállapodása csak azt írta elő, hogy ki kell kérnie a felperes véleményét, amit meg is tett, a felperes esetleges ellenvéleménye az alperesre nem bír kötelező erővel. Miután azonban az Ötv. és a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény előírásai szerint az alperes szabad és önkéntes elhatározásából hozhat létre társulást, s ennek alapján mérlegelés alapján hozta meg azt a döntését, hogy nem az alperessel létrehozott térségi integrált társulással valósítja meg a megyei szakképzés átalakítását, így az nem sérti a felek megállapodását, és nem ütközik jogszabályba sem.

Előadta, hogy az Ötv. 115. § (5) bekezdése szerint a feladatátadás az önkormányzati ciklus időtartamára szól, azt egyoldalúan nem lehet megszüntetni a ciklus letelte előtt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!