Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.4.104 Szolgálatot teljesítő rendőrök képmásának hozzájárulás nélküli nyilvánosságra hozatala megalapozza a személyhez fűződő jogsértés megállapítását [Ptk. 80. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23475/2011/4., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20656/2012/7., Kúria Pfv.20784/2013/5. (*BH 2014.4.104*), 28/2014. (IX. 29.) AB határozat, Fővárosi Ítélőtábla Pf.20112/2015/4. (ÍH 2016.14), Kúria Pfv.20121/2016/3. (EH 2016.08.P9), 3/2017. (II. 21.) AB határozat, Kúria Pfv.21953/2017/6. (BH 2018.9.248)

***********

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a II. és IV. r. felperesek a rendőrszakszervezetek egy része által szervezett "Bohócforradalom" elnevezésű demonstráció idején, feletteseik utasítására a Belügyminisztérium épületének biztosításában vettek részt, míg az I. és III. r. felperesek a Kossuth téren láttak el szolgálatot. A felperesek a szolgálatot egyenruhában végezték. Az alperes munkatársa nem kért engedélyt sem a felperesek fotóinak elkészítésére, sem azok nyilvánosságra hozatalára.

2011. május 6-án az index.hu internetes hírportálon jelent meg a "Rendvédelmi szakszervezetek tüntetése" című írás, amelyhez csatolt képgalériában a felperesekről egyénileg felismerhető fotókat tettek közzé.

A felperesek keresetükben képmás védelméhez fűződő joguk megsértésének megállapítását, az alperes további jogsértéstől való eltiltását és elégtételadásra kötelezését kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította: az alperes azzal, hogy az általa üzemeltetett index.hu hírportálon, az ott 2011. május 6-án megjelenített "Rendvédelmi szakszervezetek tüntetése" című íráshoz kapcsolódó képgaléria 7. számú képén az I. és III. r. felperest, 16. számú fényképén pedig a II. és IV. r. felperest úgy jelenítette meg egyedileg felismerhető módon, hogy ehhez nem kérte az említett felperesek hozzájárulását, így a közzétételhez a hozzájárulásuk hiányzott, megsértette az I., II., III. és IV. r. felperesek képmás védelméhez fűződő személyiségi jogait. Az alperest eltiltotta a további jogsértéstől, és kötelezte, hogy elégtétel adásaként az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül a megállapított jogsértésért magánlevélben fejezze ki sajnálkozását az I., II., III. és IV. r. felpereseknek. A bíróság feljogosította az I., II., III., IV. r. felpereseket, hogy a levelek tartalmát nyilvánosságra hozzák.

Az elsőfokú bíróság határozata indokolásában megállapította: a felperesek hivatásos egyenruhában láthatók a fényképfelvételeken, így egyértelműen elkülöníthetők voltak a demonstrálóktól. A II. és IV. r. felpereseket kordon is elválasztotta a tüntetés résztvevőitől. Így az alperes alaptalanul hivatkozott arra, hogy munkatársa a demonstrálókat nem tudta megkülönböztetni a rendfenntartóktól. Megállapította azt is az elsőfokú bíróság, hogy az adott felvételek nem tömegfelvételek, mivel azok a felperesek egyedi azonosítására alkalmasak. Az alperes nem állította, hogy a felperesek egyedi hozzájárulást adtak a fényképek elkészítéséhez és nyilvánosságra hozatalához. Az elsőfokú bíróság kifejtette: abban az esetben, ha a rendőr utasításra, parancsra végzi nyilvános helyen a tevékenységét, nem minősül nyilvános közszereplőnek, azaz a róla készült képmás közzétételéhez egyedi hozzájárulása szükséges, vagy képmását technikai eszközökkel felismerhetetlenné kell tenni. Mivel ez nem történt meg, ezért a jogsértést a Ptk. 80. § (1) és (2) bekezdése és a 84. § (1) bekezdés a) pontja alapján megállapította, a Ptk. 84. § (1) bekezdés b) pontja alapján eltiltotta az alperest a további jogsértéstől, míg a c) pont alapján az elégtételadásról rendelkezett.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az ítélőtábla kiemelte, hogy a következetes gyakorlat szerint a kizárólag rendőri feladatot ellátó rendőrök nem minősülnek közszereplőnek, ezért a képmásuk rögzítéséhez, annak nyilvánosságra hozatalához külön engedélyükre van szükség. A feladatát teljesítő rendőr e tevékenységét alapvetően utasításra végzi, az attól való eltérés rendkívül csekély esetben és szűk körben lehetséges a jogszabályok alapján. Az eljáró rendőr hivatalos tevékenységéből az önkéntes jelleg teljes egészében hiányzik. Alapvetően nem az egyedileg megjelölhető személy cselekvése a lényeges a feladatvégzés során, hanem a jogszabályok keretei között elvégzett feladat szakszerű kivitelezése. Bár az eljáró rendőr alapvetően közfeladatot lát el, ez azonban nem esik egy tekintet alá a közszereplői minőséggel. Jogszabály nem határozza meg a közszereplő fogalmát, a joggyakorlat szerint közszereplő az a személy, aki tevékenységével a társadalom jelentős számú tagját erkölcsi és/vagy anyagi értelemben jelentős mértékben befolyásolja. A tömegdemonstráció alkalmával biztosítási feladatokat ellátó felperesek nem sorolhatók a gyakorlat által alkalmazott definíció alapján a közszereplők sorába.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak - az elsőfokú ítéletre is kiterjedő - hatályon kívül helyezését és a kereseti kérelem elutasítását kérte. Érvelése szerint a jogerős ítélet sérti az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló, Rómában, 1950. november 4-én kelt Egyezmény és az ahhoz tartozó nyolc Kiegészítő Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló 1993. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Egyezmény) 10. cikkében biztosított véleménynyilvánítás szabadságát, ezen belül a sajtó- és szólásszabadságot, valamint az információhoz jutás szabadságát is.

A Kúria álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabálysértés nélkül állapította meg a személyhez fűződő jog megsértését és alkalmazta a felperes által igényelt objektív jogkövetkezményeket. Ezért a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

Téves ugyanis az alperes felülvizsgálati álláspontja, mely szerint közhatalmi feladatainak ellátása során a közterületen intézkedő rendőr közszereplőnek minősül, ezért képmása hozzájárulása nélkül nyilvánosságra hozható. Azáltal, hogy a rendőr a munkáját a nyilvánosság előtt, közterületen végzi, még nem válik nyilvános közszereplővé. A feladatainak ellátása során intézkedő rendőr nem minősül közszereplőnek önmagában azon az alapon sem, hogy a közhatalmi funkciót megtestesítő állami szerv alkalmazottja.

A Kúria 1/2012. Büntető-Közigazgatási-Munkaügyi-Polgári jogegységi határozata szerint a nyilvános helyen vagy közterületen szolgálati kötelezettséget teljesítő vagy munkát végző személy e tevékenységének ellátása során nem minősül közszereplőnek, ezért a személyt beazonosítható módon, egyediesítetten ábrázoló képmás vagy hangfelvétel nyilvánosságra hozatalához szükséges a hozzájárulása.

A jogegységi határozat értelmében a joggyakorlat és a jogirodalom meghatározása szerint szereplésnek, ezen belül közszereplésnek az egyén önkéntes elhatározásán, autonóm döntésén alapuló olyan politikai, társadalmi, művészeti tevékenység, megnyilvánulás tekinthető, amelyet egy meghatározott cél, szűkebb vagy tágabb értelemben a helyi közösség vagy a társadalom életének befolyásolása érdekében fejt ki. Tehát a nyilvános közszereplés a közterületen való jelenlétnél, az ott zajló eseményekben való részvételnél szűkebb kategória, feltételezi a nyilvánosság előtt fellépő, megnyilvánuló személy erre irányuló szándékát. A szolgálati jogviszony vagy munkaviszony alapján a nyilvánosság előtt, közterületen tevékenykedő rendőrök, büntetés-végrehajtási intézet alkalmazottai, továbbá mindazok a személyek, akik munkaviszonyon alapuló tevékenységüket közterületen, a nyilvánosság előtt végzik, nem önkéntes akaratelhatározás alapján, nem abból a célból tevékenykednek, hogy a szűkebb vagy tágabb értelemben vett társadalmi viszonyok alakításában szereplésükkel részt vegyenek, hanem törvényben meghatározott, illetve munkaköri kötelezettségüknek tesznek eleget. Önmagában a közterületen tartózkodás, közfeladat ellátása, közhatalom gyakorlása - akár szolgálat teljesítése érdekében - vagy a munkaviszonyon alapuló munkavégzés nyilvánvalóan nem minősül szereplésnek, ezért attól függetlenül nem tekinthető a Ptk. 80. § (2) bekezdése alá eső nyilvános közszereplésnek, hogy azt az adott személy esetleg a legszélesebb nyilvánosság előtt végzi. Ebből következően a közterületen, a nyilvánosság előtt munkáját végző, intézkedő rendőr nem tekinthető nyilvános közszereplőnek csupán amiatt, mert a közhatalmi funkciót megtestesítő állami szerv alkalmazottja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!