Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.2.38 A részes büntetőjogi felelőssége akkor is fennáll, ha a tettes felelősségre vonására nem kerül sor, a feltétel a tettesi alapcselekmény megvalósulása [1978. évi IV. tv. 21. §].

Kapcsolódó határozatok:

Nagykanizsai Járásbíróság B.480/2005/16., Zalaegerszegi Törvényszék Bf.646/2006/4., Kúria Bfv.109/2013/7. (*BH 2014.2.38*)

***********

A városi bíróság a 2006. szeptember 26. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett ítéletében a terhelt bűnösségét lopás bűntettében állapította meg, és ezért őt 10 hónapi börtönbüntetésre és 500 000 forint pénzbüntetésre ítélte. A börtönbüntetés végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette.

A megyei bíróság a 2007. február 9. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott ítéletében a városi bíróság ítéletét annyiban megváltoztatta, hogy a terhelt cselekményét bűnsegédként elkövetettnek minősítette, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A városi bíróság elsőfokú ítélete tényállásában rögzítettek szerint egy külterületi ingatlant a tulajdonosa a rajta lévő erdővel együtt értékesíteni kívánt. A tulajdonos e szándékáról tudomást szerzett a terhelt, aki 2003. évben K. B.-vel együtt a helyszínen tekintette meg a területet.

A terhelt 2004 júniusában közölte ismerőseivel, S. L.-lel és N. I.-vel, hogy a területen lévő tölgyfa egy része jó minőségű és kitermelhető állapotban van. A terhelt, valamint a két ismerőse megállapodtak abban, hogy a tulajdonos tudta és beleegyezése nélkül az ingatlanról tölgyfát termelnek ki, megegyeztek abban, hogy a fakitermelést S. L. fogja lebonyolítani alkalmi munkások bevonásával és a kitermelt fát is ő fogja a vállalkozásán keresztül eladni. N. I. a fakitermeléshez szükséges anyagi fedezetet biztosította oly módon, hogy ő előlegezte meg a kitermeléssel kapcsolatos kiadásokat.

A terhelt pedig vállalta, hogy megszervezi az értékesítést, korábbi kapcsolatain keresztül megkísérel vevőt szerezni a kitermelt rönkökre.

Az érintettek megegyeztek abban, hogy az értékesítést követően a hasznon osztozni fognak. Megállapodásukat követően a terhelt a helyszínre vitte S. L.-t, továbbá három favágót, megmutatta nekik, hogy mely fákat termeljék ki. Ezt követően S. L. a segédmunkásokkal a kitermelést megkezdte és 2004. június 11-ig 50,8 m3 tölgyfát kitermeltek és azt a vasútállomásra szállíttatták értékesítés céljából.

A sértett azonban a helyszínen járva észlelte a jogosulatlan kitermelést, értesítette a rendőrséget. A sértett a területéről kitermelt tölgyfarönköket a vasútállomáson megtalálta, azt részére a rendőrség 2004. június 21. napján kiadta.

A fenti famennyiség kitermelésével a sértettnek 1 839 234 forint kára keletkezett, mely a rönkfa kiadásával megtérült.

A megyei bíróság másodfokú ítéletében e tényállást maradéktalanul megalapozottnak találta, és felülbírálatát e tényállásra alapította.

A városi bíróság elsőfokú ítéletében a terheltet tettesként marasztalta el, a másodfokú bíróság azonban rámutatott arra, hogy a terhelt közreműködésével két másik személy végezte a faanyag jogtalan kitermelését, és intézte annak helyszínről történő elszállítását. A terhelt az eltulajdonított tölgyfa kitermelésének elszállításában, az elvételben tevőlegesen nem vett részt. Közreműködése kizárólag bűnsegédi bűnrészesség megállapítására ad alapot. E megállapításnak nem akadálya az sem, hogy a további érintettekkel szemben az ügyészség nem emelt vádat.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt. Indítványában a terhelt azt sérelmezte, hogy a bíróság őt bűnsegédként elmarasztalta annak ellenére, hogy a tettesekkel szemben nem járt el. Tettes hiányában viszont a bűncselekménynek bűnsegéde sem lehet.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, a jogirodalom és a kialakult bírói gyakorlat egységes álláspontjára utalva mutatott rá arra, hogy a tettes felelősségre vonásának elmaradása a részesek elmarasztalásának nem akadálya.

A Kúria az indítványt nem tartotta alaposnak.

A terhelt felülvizsgálati indítványában felvetett jogkérdés tekintetében az indítvány alaptalan. A terhelt érvelésének lényege szerint tettes hiányában a részesek nem vonhatók felelősségre.

A terhelt által felvetett kérdés a jogtudomány és a bírói gyakorlat által egységesen eldöntött. Az egységes álláspont lényege: a részesség járulékos jellegéből fakadóan a tettes felelősségre vonása nem előfeltétele a részes (vagyis a felbujtó és a bűnsegéd) felelősségre vonásának, a részesek felelőssége önállóan is megállapítható, ha a tettes felelősségre vonására valamilyen okból nem kerülhet sor.

Ezt tükrözi a Legfőbb Ügyészség által is hivatkozott eseti döntés is, mely három számon is közzétételre került [BH 1999.53., BH 2000.185., EBH 1999.84.], és amely kifejti, hogy a részesség szempontjából közömbös, hogy a szándékos bűncselekmény (alapcselekmény) miatt a tettes felelősségre vonható-e vagy azt bármely körülmény (pl.: büntethetőséget megszüntető ok) akadályozza, a részesek, bár a cselekményük járulékos jellegű, mégis önálló büntetőjogi felelősséggel tartoznak. Önálló büntetőjogi felelősségük megállapításához - egyéb feltételek mellett - annak tényszerű megállapítása szükséges és egyben elégséges is, hogy a tettes megvalósította a szándékos bűncselekmény törvényi tényállását, vagy legalábbis a tényállásszerű elkövetési magatartás kifejtését megkezdte. A részesség járulékos jellegéből nem következik az, hogy a felbujtó és a bűnsegéd büntetőjogi felelősségének előfeltétele a tettes büntetőjogi felelősségre vonása, a részesek akkor is felelősségre vonhatók, ha a büntetőeljárás során a tettes (tettesek) kiléte nem volt megállapítható.

A kifejtettek értelmében a Kúria a terhelt felülvizsgálati indítványának nem adott helyt, és a megtámadott határozatot a Be. 426. §-a alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Bfv. II. 109/2013.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2013. szeptember hó 12. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A lopás bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a terhelt által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Nagykanizsai Városi Bíróság 3.B.480/2005/16. számú, illetőleg a Zala Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság Bf.646/2006/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás során felmerült 6.810 (hatezer-nyolcszáztíz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!