Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

MK 32. szám

A munkáltatónak az egészségkárosodásért valófelelőssége [Mt. 174. §] alapján a sérültet megillető járadék összegének meghatározásánál a sérült elmaradt jövedelméből kell levonni az Mt. 182. §-ában felsorolt összegeket, köztük a társadalombiztosítási ellátásokat.

Kármegosztás esetén pedig a levonások után fennmaradó többletkárt kell a munkavállaló vétkességének arányában csökkenteni.

A munkáltató a vele munkaviszonyban álló munkavállalónak, illetőleg hozzátartozójának egészségkárosodás által okozott kárát a 67/1958. (XII. 24.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rny.) 93. §-a értelmében csak abban az esetben volt köteles megtéríteni, ha az üzemi baleset óvórendszabálynak a munkáltató (megbízottja) által történt megszegése folytán következett be, vagy ha az üzemi balesetet a munkáltató vagy olyan megbízottja, akinek eljárásáért felelős vétkesen idézte elő.

Az Rny. 93. §-át a 39/1963. (XII. 26.) Korm. rendelet 5. §-a - 1964. április 1. napjától kezdődően - hatályon kívül helyezte.

A többször módosított 2/1964. (IV. 3.) MÜM rendelet 14. §-a értelmében az Rny. 93. §-ának rendelkezéseit az 1961. évi április hó 1. napja előtt bekövetkezett üzemi balesetekre továbbra is alkalmaznia kell.

Az Rny. 93. §-a kifejezetten akként rendelkezett, hogy a kártérítés mértéke az az összeg, amellyel az okozott kár az 1958. évi 40. tvr. (Tny.) alapján járó nyugellátást meghaladja. A bírói gyakorlat ezt a szabályt alkalmazta a táppénzt meghaladó kárra is.

A jogfejlődés a munkavállalók védelmében és érdekében a munkáltató anyagi felelősségét kiterjesztette. A most hatályon kívül helyezett 1967. évi II. tv. 62. §-ának (1) bekezdése ezért akként rendelkezett, hogy a munkáltató a munkavállalónak munkaviszonya keretében okozott kárért vétkességére tekintet nélkül teljes mértékben felel. Lényegében hasonlóan rendelkezik az új Mt. 174. §-ának (1) bekezdése is, amikor azt tartalmazza, hogy a munkáltató a munkavállalónak a munkaviszonyával összefüggésben okozott kárért vétkességére tekintet nélkül, teljes mértékben felel.

Ennek a kiterjesztett felelősségnek az érvényesülését nem szolgálná olyan értelmezés, hogy az Mt. 174. §-ának (3) bekezdésén alapuló kármegosztás esetében a teljes kárt kell megosztani, és csak a kárviselés arányában a munkavállaló javára mutatkozó összegből lennének levonhatók az Mt. 182. §-ában felsorolt kártérítést csökkentő összegek, köztük a társadalombiztosítási ellátások. Ez a számítási mód nem szolgálná a balesetekért való felelősségnél is elsősorban szem előtt tartandó prevenciót, amelynek célja, hogy a munkáltatót a baleset és más egészségkárosodás jövőbeli megelőzésére késztesse.

Mindezekre figyelemmel a jogszabály céljából az az értelmezés következik, hogy a munkavállaló közreható vétkes magatartása következtében alkalmazott kármegosztás esetében a járadék összegének kiszámításánál a kapott társadalombiztosítási ellátást is a munkavállaló keresetkieséből, az egészségkárosodás folytán elmaradt jövedelemből kell levonni, és a munkáltató az ezután fennmaradó kárösszegnek a kármegosztás arányában őt terhelő részét köteles a munkavállalónak megtéríteni. Így lesz a társadalombiztosítási ellátás a jogszabály szövegének, szóhasználatának is megfelelően, "kártérítést csökkentő tényező"-vé.

Az Mt. 174. §-ának (1) bekezdése szerint az egészségkárosodást szenvedett munkavállaló teljes kárát, így a sérelem folytán elmaradt jövedelmet is meg kell téríteni. Az elmaradt jövedelem megállapításánál az Mt. 178. §-ában foglaltakat kell figyelembe venni. Amennyiben a kár bekövetkezésében a munkavállaló közrehatott, elmaradt jövedelmét a munkáltató nem teljes összegben, hanem az Mt. 184. §-ának (3) bekezdése értelmében csak a kármegosztásnak őt terhelő arányában köteles megtéríteni.

A kártérítés összegének kiszámításánál azonban "a kártérítést csökkentő tényező"-ként figyelembe kell venni - azaz le kell vonni - az Mt. 182. §-ának c) pontja értelmében azt az összeget, amelyet a munkavállaló munkaereje hasznosításával megkeresett, vagy az adott helyzetben elvárhatóan megkereshetett volna, kivéve a rendkívüli munkateljesítménnyel elért keresetet.

Az Mt. 182. §-ában meghatározott bármelyik, kártérítést csökkentő összeget csak azonos módon - vagy a teljes kárból (a teljes elmaradt jövedelemből) vagy a kármegosztás után a munkáltató terhére fennmaradó többletkárból - lehet levonni. Márpedig a c) pont alatti, a baleset utáni keresetet csak a teljes kárösszegből, a teljes elmaradt jövedelemből lehet levonni (az ellenkező megoldás fogalmilag kizárt volta nyilvánvaló), következésképpen valamennyi kártérítést csökkentő összeget -és így a társadalombiztosítási ellátásokat is - csak a kármegosztást megelőzően, a teljes kárból, a teljes elmaradt jövedelemből lehet levonni. A kármegosztásra pedig csak ezután kerülhet sor.

Egyébként az ellenkező álláspont a társadalombiztosítási ellátások levonásánál a munkáltató kisebb mérvű felelőssége esetén gyakorlatilag meg is hiúsítaná ennek a felelősségnek a munkavállaló javára való érvényesülését. A társadalombiztosítási ellátások teljes összege ugyanis - amelyet a munkáltató óvórendszabály megszegése esetén a kármegosztásra tekintet nélkül köteles a társadalombiztosítási szervnek megtéríteni - meghaladná a munkáltatót a kármegosztás arányában terhelő kártérítési összegét.

A kifejtettek értelmében a munkavállaló elmaradt jövedelméből le kell vonni a társadalombiztosítási ellátásokat, úgyszintén az Mt. 182. §-ában felsorolt egyéb kártérítést csökkentő összegeket, és a munkáltató az ezután fennmaradó megtérítetlen kárösszegnek a kármegosztás arányában őt terhelő részét köteles a munkavállalónak megtéríteni.

[Az MK 148. számú állásfoglalással módosított szöveg.]