Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

39/1963. (XII. 26.) Korm. rendelet

a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 53/1953. (XI. 28.) MT rendeletnek a dolgozók egészsége és testi épsége védelmével kapcsolatos egyes rendelkezései módosításáról

1. § (1) A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 53/1953. (XI. 28.) MT rendelet (továbbiakban: Mt. V.) 2. § (4) bekezdésének a)-e) pontjai helyébe az alábbi a)-d) pontban foglalt rendelkezések lépnek:

"a) irányítják és összehangolják az egészséges és biztonságos munkakörülmények megteremtésére irányuló tevékenységet, a hatáskörükbe tartozó kérdéseket szabályozzák, illetőleg a Minisztertanácsnak a szabályozásra javaslatot tesznek;

b) irányítják és összehangolják a biztonságos és egészséges munkavégzés biztosítását szolgáló szabályok (óvótendszabályok) végrehajtásával kapcsolatos tennivalókat. Ennek során nevelő-felvilágosító tevékenységet fejtenek ki a Tenderezések megfelelő végrehajtásának biztosítása, a balesetek és foglalkozási megbetegedések megelőzése érdekében; a biztonsági és egészségvédelmi eszközök hatékonyságának fejlesztése érdekében tudományos kutatóintézeteket tartanak fenn és együttműködnek más tudományos kutatóintézetekkel;

c) ellenőrzik a dolgozók egészségének és testi épségének védelmét szolgáló jogszabályok (óvórendszabályok, szabványok) előírásainak megtartását; a dolgozók egészségének és testi épségének megóvása szempontjából különösen veszélyes gépek, berendezések működését, illetőleg összehangolják ez utóbbi feladattal megbízott, műszaki ellenőrzési tevékenységet végző állami szervek munkáját;

d) közreműködnek az egészséges és biztonságos munkafeltételek megvalósításához szükséges beruházási keretek megállapításában és felosztásában."

(2) A Mt. V. 2. § (4) bekezdésének f)-g) pontjai e)-f) pontokra változnak.

2. § A Mt. V. az alábbi 154 A. §-sal egészül ki:

"154/A. § A munka- és egyenruha juttatásának szabályait a munkaügyi miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben állapítja meg."

3. § A Mt. V. 155-164. §-ai helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"155. § Az Mt. 82. §-ában meghatározott felülvizsgálatot és hozzájárulást a Szakszervezetek Országos Tanácsa - egészségügyi vonatkozásban az egészségügyi miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - írhatja elő.

156. § Az Mt. 83. § (3) bekezdésében meghatározott juttatás feltételeit - az egészségügyi miniszter és a Szakszervezetek Országos Tanácsa irányelvei alapján - a miniszter a szakszervezettel egyetértésben szabályozza.

157. § (1) Az Mt. 84. §-ában említett vállalatok körét az egészségügyi miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben határozza meg. Az egészségügyi ellenőrzést az üzemi egészségügyi szolgálat látja el.

(2) Az üzemi egészségügyi szolgálat megszervezéséről és felügyeletéről az egészségügyi miniszter gondoskodik.

158. § (1) Az egyes munkahelyeken alkalmazandó védőberendezéseket, valamint az egyéni védőeszközöket és védőfelszereléseket - ha erről az óvórendszabály vagy egyéb jogszabály nem rendelkezik, - a vállalat igazgatója a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben határozza meg. A Szakszervezetek Országos Tanácsa az egészségügyi miniszterrel - a felügyelete alá tartozó területen a miniszter a szakszervezettel - egyetértésben egyes védőberendezések alkalmazását, illetve egyes egyéni védőeszközök, illetőleg védőfelszerelésfajták juttatását elrendelheti,

(2) A védőöltözet juttatásának rendjét a munkaügyi miniszter az egészségügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a védőétel és védőital juttatásának szabályait pedig az egészségügyi miniszter, a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben állapítja meg.

159. § Azokat az eseteket, amikor a dolgozó foglalkoztatása tilos, továbbá azokat, amikor előzetes vagy időszakos orvosi vizsgálat szükséges, az egészségügyi miniszter az érdekelt miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben határozza meg. Az orvosi vizsgálatok lefolytatásának rendjét az egészségügyi miniszter szabályozza.

160. § Az Mt. 87. § (1) bekezdésében meghatározott egészségvédelmi és balesetelhárítási oktatás módját az oktatási intézmény felett felügyeletet gyakorló miniszter az egészségügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza.

161. § Az Mt. 87. § (2)-(3) bekezdésében meg-t határozott oktatást munkaidő alatt kell végrehajtani.

162. § (1) A Szakszervezetek Országos Tanácsa által meghatározott szakszervezeti ellenőrző szerv tagja (továbbiakban: munkavédelmi felügyelő):

a) a felügyelete alá tartozó vállalatoknál bármely időben - minden külön engedély nélkül -i ellenőrzést tarthat,

b) a vállalat igazgatóját az észlelt hiányosságok záros határidőn belüli megszüntetésére kötelezheti,

c) az egészségvédelmi és biztonsági szabályok megszegésével, illetőleg az előírt balesetelhárítási és egészségvédelmi oktatás mellőzésével foglalkoztatott egyes dolgozók további foglalkoztatását megtiltja,

d) a dolgozót közvetlenül fenyegető veszély elhárításáig a vállalat (üzemrész, gép stb.) működésének felfüggesztését elrendelheti,

e) az egészségvédelmi és biztonsági szabályok megszegéséért - ide értve a túlmunkára vonatkozó szabályok megsértésének az esetét is - felelős dolgozóval szemben 3000 forintig terjedő pénzbírságot szabhat ki,

f) kezdeményezheti büntető vagy fegyelmi eljárás lefolytatását.

(2) A Szakszervezetek Országos Tanácsa határozza meg, hogy az (1) bekezdésben biztosított jogkör a szakszervezeti ellenőrző szervezeten belül hogyan oszlik meg.

(3) A munkavédelmi felügyelő a tudomására jutott állami titok és hivatali titok megőrzéséért a büntetőjogi rendelkezések szerint felelős.

(4) A vállalat igazgatója köteles a munkavédelmi felügyelőnek az ellenőrzés érdekében szükséges felvilágosítást megadni, iratot vagy egyéb anyagot rendelkezésre bocsátani,

163. § (1) Ha a 162. § (1) bekezdés d) pontja alapján a munkavédelmi felügyelő az egész üzem vagy annak egy része működésének felfüggesztését rendelte el, a miniszter írásbeli utasítással a felfüggesztést feloldhatja. Erről és ezzel kapcsolatosan foganatosított . intézkedésről azt a szakszervezeti szervet, amelyhez a felfüggesztést elrendelő munkavédelmi felügyelő tartozik, egyidejűleg értesíteni kell.

(2) A munkavédelmi felügyelő intézkedése ellen a vállalat igazgatója, illetőleg a pénzbírsággal sújtott dolgozó bejelentéssel élhet a Szakszervezetek Országos Tanácsa által meghatározott szakszervezeti szervnél. A bejelentésnek - a pénzbírság kiszabása miatti bejelentés esetét kivéve - az intézkedés végrehajtására nincs halasztó hatálya.

(3) A jogerősen kiszabott pénzbírságot a vállalat köteles a dolgozó munkabéréből levonni. Ha a levonásra nincs mód, a hátralékos összeget adók módjára kell behajtani. A pénzbírságból befolyt összeg felhasználásáról a Szakszervezetek Országos Tanácsa intézkedik.

164. § (1) A kivizsgálás, valamint a balesetek és a foglalkozási megbetegedések bejelentésének rendjét a Szakszervezetek Országos Tanácsa az egészségügyi miniszterrel egyetértésben szabályozza.

(2) Az üzemi balesetek statisztikai nyilvántartásának és adatszolgáltatásának rendjét a Központi Statisztikai Hivatal elnöke, az egészségügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza."

5. § A Mt. V. a következő 193,B. §-sal egészül ki:

"193,/B. § Az Mt. 123/A. § (3) bekezdésében meghatározott kérdéseket, továbbá a felelősség érvényesítésének részletes szabályait a munkaügyi miniszter az igazságügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza. Ennek során a magánmunkáltatók egyes csoportjaira az Mt. 123/A. § (1) és (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően is rendelkezhet."

6. § A Mt. V. kiegészül az alábbi 253/A. §-sal:

"253/A. § 1964. évi április hó 1. napjától kezdődően hatályát veszti az üzemi balesetelhárítás fokozott biztosításáról szóló 216/1950. (VIII. 22.) MT, a balesetelhárítás szabályozásáról szóló 240/1950. (IX. 23.) MT, a szakszervezeti munkavédelmi felügyelők bírságolási jogáról szóló 121/1951. (VI. 12.) MT, a munkaügyi miniszter hatáskörével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 64/1957. (X. 24.) Korm. rendelet, továbbá az üzemi egészségvédelem szabályozásáról szóló 70/1951. (III. 14.) MT rendelet 5. §-ának (2) bekezdése, végül a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 1958. évi 40. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 67/1958. (XII. 24.) Korm. rendelet 93. §-a."

7. § (1) Ez a rendelet 1964. április hó 1. napján lép hatályba.

(2) Az 1963. évi 34. törvényerejű rendelet, valamint a jelen rendelet végrehajtására - a szakszervezettel egyetértésben - a miniszterek a felügyeletük alá tartozó területre adják ki a szükséges rendelkezéseket.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke