Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32000R0264[1]

A Bizottság rendelete 264/2000/EK (2000. február 3.) a 2223/96/EK tanácsi rendeletnek a rövid távú államháztartási statisztikákkal kapcsolatos végrehajtásáról

A Bizottság rendelete 264/2000/EK

(2000. február 3.)

a 2223/96/EK tanácsi rendeletnek a rövid távú államháztartási statisztikákkal kapcsolatos végrehajtásáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a 448/98/EK rendelettel [1] módosított, a Közösségben a nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről szóló, 1996. június 25-i 2223/96/EK tanácsi rendeletre [2], és különösen annak 3. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1) A Szerződés 104. cikkének (2) bekezdése alapján a Bizottság felügyeli a költségvetési helyzet alakulását.

(2) A költségvetési egyenleg felügyeletének, valamint a gazdaságpolitikák felügyeletének és összehangolásnak megerősítéséről szóló, 1997. július 7-i 1466/97/EK tanácsi rendelet [3] rendelkezése szerint a Szerződés 99. cikkének (3) és (4) bekezdése szerinti többoldalú felügyeleti eljárást olyan korai figyelmeztető rendszerrel kell kiegészíteni, amelynek keretében a Tanács a tagállamokat korai szakaszban figyelmezteti arra, hogy a túlzott mértékű államháztartási hiány keletkezésének elkerüléséhez a költségvetés korrekciója szükséges.

(3) Az Ecofin Tanács 1999. január 18-án elfogadott, a gazdasági és monetáris unió statisztikai követelményeiről szóló jelentése különösen azt emeli ki, hogy a tagállamoknak, különösen a gazdasági és monetáris unióhoz tartozó tagállamoknak közös és összehangolt rövid távú államháztartási statisztikákra van szükségük.

(4) A nemzeti számlákra vonatkozó szabályok, különösen az Európai Számlák Rendszere 1995 (ESA 95) fogalmai a tagállamok között az adatok összehasonlíthatóságát és átláthatóságát szolgáló eszköznek minősülnek.

(5) Az államháztartási szektor számára az ESA 95 keretében lépésről lépésre össze kell állítani a negyedéves számlák teljes sorozatát, a 2000. évtől kezdődően a közszámláknak az első sorozatba tartozó, az ESA 95 fogalmai szerint rendelkezésre álló elemeivel.

(6) Előnyben kell részesíteni az állami pénzügyek alakulását megbízhatóan előre jelző és rendszeresen időben rendelkezésre álló elemeket.

(7) Az adók, a tényleges társadalombiztosítási hozzájárulások és a társadalombiztosítási juttatások mint az elemek első együttese, korai jelzéseket adnak a lehetséges költségvetési veszélyekről, és hasznos információt nyújtanak a gazdaság időszakonkénti alakulásáról.

(8) A 96/174/EK határozattal [4] módosított 91/115/EGK tanácsi határozattal [5] létrehozott monetáris, pénzügyi és fizetésimérleg-statisztikákkal foglalkozó bizottsággal (CMFB) konzultációkra került sor.

(9) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 89/382/EGK, Euratom határozattal [6] létrehozott a statisztikai programbizottság (SPB) véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Cél

E rendelet célja, hogy meghatározza az ESA 95 azon tranzakció kategóriáknak jegyzékét és legfontosabb ismérveit, amelyeket a 2000. évtől kezdődően negyedévente valamennyi tagállamnak továbbítania kell ahhoz, hogy az állami pénzügyekről közös és összehangolt rövid távú statisztikai sorozat álljon rendelkezésre.

2. cikk

A negyedéves adatszolgáltatás által érintett kategóriák

A tagállamok negyedévente adatokat továbbítanak a Bizottság (Eurostat) részére az állami szektor forrásainak és kiadásainak az ESA 95 kódolás szerinti következő kategóriáiról:

a forrásoldalon:

- termelési és importadók (D.2)

- amelyből: hozzáadott érték-típusú adók (D.211)

- folyó jövedelem-, vagyon- stb. adók. (D.5)

- tőkeadók (D.91)

- tényleges társadalombiztosítási hozzájárulások (D.611),

a kiadás oldalon:

- Természetbeni társadalmi transzfereken kívüli társadalmi juttatások (D.62).

3. cikk

A negyedéves adatok forrásai és kiszámításának módszerei

A 2. cikkben említett kategóriáknál a negyedéves adatok kiszámítása során a következő szabályokat kell figyelembe venni:

1. a negyedéves adatokat olyan az alapforrásokból származó közvetlen információ alapján kell megállapítani, mint például a közszámlák vagy közigazgatási források, amelyek valamennyi kategória esetében a kategória összegének legalább 90 %-át teszik ki;

2. a közvetlen információt szükség esetén az érvényesülési terület és a fogalmak korrekciójával kell kiegészíteni annak érdekében, hogy a negyedéves adatok összhangban álljanak az ESA 95 fogalmaival.

3. a negyedéves adatok és az azoknak megfelelő éves adatok összhangban vannak egymással.

4. cikk

A negyedéves adatok továbbításának ütemterve

(1) A negyedéves adatokat legkésőbb azon negyedév végét követő három hónapon belül kell a Bizottság (Eurostat) részére benyújtani, amelyre azok vonatkoznak.

(2) Az esetlegesen felülvizsgált, korábbi negyedévekre vonatkozó adatokat ezzel egyidejűleg kell továbbítani.

(3) Az első alkalommal továbbított negyedéves adatok a 2000. év első negyedévére vonatkoznak. Ezeket az adatokat legkésőbb 2000. június 30-án kell továbbítani.

5. cikk

Az idősorozatok továbbítása

(1) A tagállamok a Bizottság (Eurostat) részére az 1991. év első negyedévétől kezdődően a 2. cikkben említett kategóriákra vonatkozóan negyedéves adatokat továbbítanak.

(2) A visszamenőleges adatokat a 3. cikk (2) és (3) bekezdésében meghatározott források és módszerek segítségével állítják össze.

(3) Az 1998. év első negyedévétől az 1999. év negyedik negyedévéig terjedő időszakra vonatkozó visszamenőleges adatokat legkésőbb 2000. december 31-ig kell továbbítani a Bizottság (Eurostat) részére.

(4) Az 1991. év első negyedévétől az 1997. év negyedik negyedévéig terjedő időszakra vonatkozó visszamenőleges adatokat legkésőbb 2002. június 30-ig kell továbbítani a Bizottság (Eurostat) részére.

6. cikk

Átmeneti rendelkezések

(1) Az átmeneti rendelkezések azokra a tagállamokra vonatkoznak, amelyek nem képesek a 2000. évtől kezdődően a 4. cikk (1) bekezdésében szereplő ütemtervnek, valamint a 3. cikkben meghatározott forrásoknak és módszereknek megfelelően negyedéves adatokat továbbítani.

(2) Ezek a tagállamok "legjobb negyedéves becsléseiket" továbbítják a 4. cikk ütemtervének megfelelően a Bizottság (Eurostat) részére.

(3) Ezzel egyidejűleg jelzik, hogy milyen további lépések szükségesek ahhoz, hogy a 3. cikkben meghatározott forrásoknak és módszereknek meg tudjanak felelni.

(4) Azon időszak, amelyre az átmeneti rendelkezések vonatkoznak, nem lépi túl az e rendelet mellékletében meghatározott ütemtervet.

7. cikk

A rendelet végrehajtása

(1) A tagállamok legkésőbb 2000 márciusában benyújtják a Bizottság (Eurostat) részére a negyedéves adatok kiszámításához használt forrásokat és módszereket (kiindulási ismertetés).

(2) A negyedéves adatok kiszámításához használt forrásokról és módszerekről szóló kiindulási ismertetésének esetleges módosítását a tagállamok a Bizottság (Eurostat) részére a felülvizsgált adatok közlésével egy időben nyújtják be.

(3) A kiindulási ismertetésről és a lehetséges módosításokról egyetértésre kell jutnia az minden egyes érintett tagállamnak és a Bizottságnak (Eurostat).

(4) A tagállamok által rendelkezésre bocsátott ismertetés(ek) alapján a Bizottság (Eurostat) megvizsgálja különösen a 3. cikk (1) bekezdésében előírt 90 %-os kritériumnak a 2. cikkben említett valamennyi kategóriát érintő első negyedéves becslésre való alkalmazhatóságát.

Ha kitűnik, hogy a tagállam a 90 %-os kritériumnak nemzeti feltételei alapján nem képes megfelelni, akkor a Bizottság (Eurostat) az érintett tagállamnak egyedi eltérést engedélyezhet.

(5) A Bizottság (Eurostat) az SPB-t és a CMFB-t tájékoztatja a tagállamok által használt forrásokról és módszerekről.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2000. február 3-án.

a Bizottság részéről

Pedro Solbes Mira

a Bizottság tagja

[1] HL L 58., 1998.2.27., 1. o.

[2] HL L 310., 1996.11.30., 1. o.

[3] HL L 209., 1997.8.2., 1. o.

[4] HL L 51., 1996.3.1., 48. o.

[5] HL L 59., 1991.3.6., 19. o.

[6] HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

Az átmeneti rendelkezések alkalmazására vonatkozó határidők ütemterve

6. cikk (4) bekezdése

Tagállam | Termelési és behozatali adók (D.2) Folyó jövedelem-, vagyon- stb. adók. (D.5) Tőkeadók (D.91) | Tényleges társadalombiztosítási hozzájárulások (D.611) | Természetbeni társadalmi transzfereken kívüli társadalmi juttatások (D.62) |

Belgium | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Dánia | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Németország | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Görögország | 2002. január 1. | 2003. január 1. | 2003. január 1. |

Spanyolország | 2002. január 1. | 2003. január 1. | 2003. január 1. |

Franciaország | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Írország | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Olaszország | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Luxemburg | 2002. január 1. (D.2) | 2003. január 1. | 2003. január 1. |

2003. január 1. (D.5) |

2003. január 1. (D.91) |

Hollandia | 2002. január 1. | 2003. január 1. | 2003. január 1. |

Ausztria | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Portugália | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Finnország | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Svédország | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

Egyesült Királyság | 2002. január 1. | 2002. január 1. | 2002. január 1. |

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000R0264 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000R0264&locale=hu

Tartalomjegyzék